Cameo görünüm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Cameo sayfasından yönlendirildi)

Cameo görünüm veya kısaca cameo; oyun, film, video oyunu, televizyon gibi gösteri sanatlarında insanlar tarafından çok bilinen birisinin kısa süreyle görülmesine denir. Sinema filmlerinde Alfred Hitchcock cameo rollerde öncü olmuştur. Son dönem yönetmenlerinden Quentin Tarantino da cameo rollerde ismi sayılabilecek yönetmenlerdendir. Cameo sözünün İngilizce anlamlarından biri de süsleme demektir.

Cameolara örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bazı yönetmenler de kendi filmlerinde kısa olarak oynarlar. Frank Coraci 80 Günde Devri Alem ve Sucu filmlerinde (yönetmen kendisi) kısa olarak oynamıştır. M.Night Shayamalan da The Village filminde, Alfred Hitchcock, Murder! filminde gözükmektedir. Ayrıca bazen yönetmenin arkadaşları aynı yönetmenin filmlerinde kısa olarak rol alırlar. Buna örnek olarak Jason Lee ve Kevin Smith gösterilebilir. Jason Lee, Kevin Smith'in Jersey Girl ve Jay and Silent Bob Strike Back filminde cameo olarak görünmüştür. Ayrıca Marvel'daki pek çok çizgi roman kahramanının babası olan Stan Lee Marvel uyarlaması filmlerde görülür (X-Men, Daredevil gibi). Türk yönetmenlerden ise Selçuk Aydemir yönetmenliğini yaptığı Düğün Dernek, Üsküdara Giderken ve İşler Güçler'de, Tülay Eratalay ise yönetmenliğini yaptığı Baykuşların Saltanatı ve Sanatçının Ölümü adlı yapımlarda cameo olarak görünmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ iyifilm.co (9 Mart 2020). "Cameo Nedir?". iyifilm.co. 11 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020.