Samy Naceri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Samy naceri
Naceri Cannes Film Festivali'nde, 2000
Doğum2 Temmuz 1961 (62 yaşında)
Fransa Paris, Fransa
Etkin yıllar1989 - günümüz
Ödüller2006 Cannes Film Festivali - En İyi Erkek Oyuncu - Indigénes

1995 Locarno Uluslararası Film Festivali - Özel Ödül - Raï

1995 Paris Film Festivali - Özel Mansiyon - Raï

Samy Naceri, Fransız aktör. İlk olarak, başrolde oynadığı Taxi serisiyle tanındı. 1998'deki ilk filmin 2000, 2003 ve 2007'de devam filmleri çekildi. 2006 Cannes Film Festivali'nde Days of Glory filmindeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu ödülünü aldı.

Özel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Samy Naceri Paris'in 4. ilçesinde Kabiliyeli bir Cezayirli baba ve Fransız bir anneden doğmuş olup, Fontenay-sous-Bois adlı Paris Banliyösünde çocukluğunu geçirdi.

Samy Naceri'nin 1995 doğumlu Julian isminde bir oğlu vardır. Halen aktris Marie Guillard ile evlidir. Naceri, Kasım 2005'te, Paris'te restoranda 22 yaşındaki adama saldırdı ve suratına bir küllük attı. Aktör bu saldırı için suçlu bulundu ve hapishanede iki ay geçirdi. 2006 yılı Şubat ayında serbest bırakıldı. Ocak 2007'de Aix-en-Provence'de bir güvenlik görevlisini bıçaklayarak cinayete teşebbüsten suçlandı. Şiddet nedeniyle 9 ay hapis cezasına çarptırıldı (6 ay ertelendi) ve ayrıca aşırı dozda uyuşturucu tedavisi gördüğü bir tıp merkezinde iki gardiyana saldırdığı için 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.[1][2] Daha sonra 2011'de eski sevgilisinin erkek arkadaşını bıçaklayarak adam yaralamak suçundan üç yıl sekiz ayı tecilli olmak toplam beş yıl hapis cezasına çarptırdı. Naceri, daha önce uyuşturucu kullanmak ve şiddet uygulamak suçlarından da yargılanmıştı. Mahkûmiyet cezaları her seferinde ertelenmiş ve para cezalarına çarptırılmıştı.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazandı

2006 En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Cannes Film Festivali

1995 Özel Ödül Locarno Uluslararası Film Festivali

1995 Özel Mansiyon Festival du Film de Paris

Adaylığı

1999 Umut Veren En İyi Aktör Cesar Ödülleri

MV[değiştir | kaynağı değiştir]

Samy Naceri, Günahsız Günahım şarkısının klibinde rol aldı. Günahsız Günahım, Azerbaycanlı şarkıcı Roya'nın aynı adlı MV'si için Paris'te çekildi. Charly Clodion tarafından yönetilen film, Kenan Bayramov ve Boris Abdull tarafından yönetildi. Şarkının müziği Naila Mirmammedli'ye aittir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]