İçeriğe atla

Francisco Rabal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Francisco Rabal
Doğum8 Mart 1926(1926-03-08)
Murchia, İspanya
Ölüm29 Ağustos 2001 (75 yaşında)
Bordeaux, Fransa
Meslekİspanyol sinema ve tiyatro oyuncusu
EvlilikAsunción Balaguer (1951–2001)
Çocuk(lar)2

Francisco Rabal, (8 Mart 1926 - 29 Ağustos 2001) İspanyol sinema, tiyatro ve dizi oyuncusu. Paco Rabal adıyla da tanınır.

Murchia, İspanya dolaylarında küçük bir kasaba olan Águilas 'ta doğdu. 1936' da İspanya İç Savaşı' nın başlaması ile ülkenin güneyinde yaşayan ailesi oradan ayrılıp Madrid' yerleşti. Bu dönemde sokaklarda satıcılık yapmak zorunda kalan genç Francisco, bir süre çikolata fabrikasında çalıştı. On üç yaşına geldiğinde okulu bıraktı ve Estudios Chamartín' de elektrikçi olarak çalışmaya başladı.

Alonso Damaso ve başka tanıdıkları tarafından şansını sahnede denemesi için cesaretlendirilen Rabal ara sıra figüran olarak çalışmaya başladı. İlerleyen yıllarda Lope de Vega ve María Guerrero gibi tiyatro kumpanyalarında roller almayı başardı. Bu dönemde Asunción Balaguer tanıştı. Çiftin ömür boyu sürecek olan evliliğinden yine bir oyuncu olan Teresa Rabal adlı bir kızları vardır.

Rabal, 1947' de tiyatroda düzenli olarak çalışabileceği bir iş buldu. Sahne için adını değiştirmeyip Francisco Rabal' ı kullanmaya devam etse de seyircileri onu Paco Rabal olarak adlandırmayı tercih etti. (Paco, Francisco isminin gündelik kullanımlarından biriydi.) Böylece gayri resmi bir şekilde de olsa "Paco Rabal" olarak adlandırılarak sahne adını almış oldu.

1940'lar boyunca filmlerde figüran olarak yer alırken, zamanla diyalogları da olan daha önemli rolleri canlandırmaya başladı. İspanyol yönetmen Luis Bunuel ile birlikte çalışması Rabal için bir dönüm noktası oldu ve bu sayede birkaç yıl zarfında tanınan bir oyuncu haline geldi. Luis Bunuel ile birlikte çalıştığı filmler Nazarín (1959), Viridiana (1961) ve Gündüz Güzeli'dir. (1966)

William Friedkin, onu 1971 tarihli The French Connection adlı filmde kötü adam olarak oynatmak istemiş ancak bu İspanyol oyuncunun adını bir türlü hatırlayamamıştır. Asistanları da onun yerine yanlışlıkla Fernando Rey' i bu rol için ekibe dahil ederler. William Friedkin Rabal' ın İngilizce veya Fransızca konuşmadığını ve sadece İspanyolca oynayabileceğini fark edince yanlışlığın farkına varsa da rolü yine Fernando Rey' e verir. Rabal bu olaydan kısa bir süre önce Fernando Rey ile Viridiana' da rol almıştır.

Francisco Rabal sinema yaşamı boyunca Gillo Pontecorvo, Michelangelo Antonioni, Luchino Visconti, Luis Buñuel, Valerio Zurlini, Jacques Rivette, Alberto Lattuada gibi önemli yönetmenlerle birlikte çalıştı; Fransa, İtalya, Meksika başta olmak üzere çeşitli ülkelerde film çekti.

Rabal 'ın en iyi performanslarının Francisco Franco' nun 1975' teki ölümünden sonraki dönemde gerçekleştiği düşünülmektedir. 1980'lerde rol aldığı Los Santos Inocentes, El Disputado Voto del Señor Cayo ve televizyon dizisi Juncal gibi yapımlarda başarılı olmuş; Cannes Film Festivali' nde En iyi erkek oyuncu ödülü 'nü kazanmıştır. 1999' da Carlos Saura' nın Goya en Burdeos filminde canlandırdığı Goya rolü ile En iyi aktör dalında Goya Ödülü nü kazandı. Ayrıca University of Murcia' dan fahri doktor unvanını almıştır.

Rabal, Montreal Film Festivali'nden Bordeaux' ya dönüşü esnasındaki uçak yolculuğunda geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 2001 yılında öldü.

Filmlerinden Bazıları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]