İçeriğe atla

Albert Brooks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Albert Brooks
DoğumAlbert Lawrence Einstein
22 Temmuz 1947 (76 yaşında)
Kaliforniya, ABD
MeslekSeslendirme sanatçısı, oyuncu, yazar
Etkin yıllar1969-günümüz
EvlilikKimberly Shlain (e. 1997)

Albert Brooks (d. Albert Lawrence Einstein; 22 Temmuz 1947), Amerikalı oyuncu, yazar, komedyen ve yönetmen. 1987 yılında Broadcast News filmideki rolü ile Akademi Ödülleri'nde bir aday elde etti. Ayrıca Kayıp Balık Nemo, Simpsonlar ve Simpsonlar Sinema Filmi gibi çalışmalarıda seslendirme yaptı.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Brooks, şarkıcı-oyuncu Thelma Leeds ile Eddie Cantor'un radyo programında komedyenlik yapan ve Parkyarkaskus olarak da bilinen Harry Parke çiftinin oğlu olarak Beverly Hills, Kaliforniya'da doğdu. Bob Einstein, Cliff Einstein ve Charles Einstein (1926-2007), Brooks'un kardeşleridir. Yahudi olan Brooks, Beverly Hills Lisesi'nde okudu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Brooks, Pittsburg'deki Carneige Tech'te eğitim aldı fakat komedi üzerine odaklanmak için bir yıl sonra buradaki eğitimini yarıda bıraktı. "Einsten" soyadını (ünlü fizikçi ile karıştırılmamak için) değiştirdi ve 1960'ların sonu ile 1970'lerin başında talk showlarda yer almasını sağlayan stand-up komedi kariyerine başladı.

Comedy Minus One (1974) ile Grammy Ödülü adayı A Star is Bought (1975) adlarındaki iki başarılı komedi albümünden sonra, Brooks, film yapımcısı olarak kendini denemek istediği için stand-up şovlarını bıraktı. The Famous Comedians School adındaki ilk filmi PBS'de yayınlanan satirik bir kısaydı ve mockumentary alt türünün ilk örneğiydi.

1975'te, NBC'nin Saturday Night Live şovu için altı kısa film yönetti. 1976'da, ilk önemli film rolü olan Martin Scorsese'in yönettiği Taksi Şoförü filminde (Scorsese, Brooks'un diyalogları geliştirmesine izin verdi) yer aldı. Rol, Brooks'un Los Angeles'a taşınarak film işine girmesini sağladı ve 1979'da ilk seçkin filmi olan Real Life'ı yönetti.

Brooks, 1980'ler ve 1990'lar boyunca, (uzun zaman Monica Johson ile) yardımcı yazarlık, yönetmenlik ve (eleştirmenlerce) olumlu eleştiriler aldığı komedi dizilerinde rol aldı. Ayrıca başka yazarların ve yönetmenlerin filmlerinde de yer aldı. Gizli bir sırrı olan bir yolcuyu (Dan Aykroyd) taşıyan bir şoförü oynadığı Twilight Zone: The Movie filminde yer alarak korku türüne geçiş yaptı. James L. Brooks'un hit çalışması Broadcast News'de yer alarak Akademi Ödülleri'nde En iyi yardımcı oyuncu kategorisinde adaylık elde etti.

Brooks, 2001'de My First Mister'da yer alarak pozitif yorumlar aldı. Ayrıca uzun süreli animasyon televizyon dizisi Simpsonlar'da beş defa konuk seslendirme sanatçısı olarak yer aldı ve bu, IGN tarafından şovun tarihindeki en iyi konuk oyuncu olarak yorumlandı. Brooks, Disney'de dublaj yapmaya devam etti ve 2003'te Pixar'ın Kayıp Balık Nemo animasyon filminde protoganistlerden Marlin karakterini seslendirdi. 2007 ise bir başka animasyon filmi olan Simpsonlar Sinema Filmi'nde de seslendirme yaptı.