Ömer Sabancı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ömer Sabancı
Ömer Sabancı.jpg
Doğum 1959 (57 yaşında)
Adana, Türkiye
Eğitim University of Delaware
Organizasyon Densa Holding, Sabancı Holding
Meslek İş adamı
Net değer artış $3 billion
Ebeveyn(ler) Hacı Sabancı
Özcan Sabancı
Evlilik(ler) Arzu Sabancı
Çocuk(lar) Hacı Sabancı
Hakan Sabancı
Kerim Sabancı

Ömer Sabancı (d. 1959, Adana), Densa Holding'in yönetim kurulu başkanı. Sabancı Holding'deki ve Densa Holding'deki hisselerinden dolayı net serveti $3 milyar olan Sabancı, Türkiye'nin en zengin isimleri arasında gösteriliyor.

Yıllar boyu Sabancı Holding yönetim kurulu başkanvekilliği yapmış merhum Hacı Sabancı ve Özcan Sabancı'nın oğludur. Tarsus Amerikan Koleji'ni bitirdikten sonra ABD'de University of Delaware'nde eğitimini tamamlamış ve sonra 6 yıl boyunca Almanya'da çalışmıştır.

Ömer Sabancı şu anda Densa Holding yönetim kurulu başkanlığı yapmakla beraber, 3 yıl TÜSİAD başkanlığı yapmıştır. 2004-2007 arası TÜSİAD başkanlığında bulunmuştur. 2005-2007 arası Akdeniz İşadamları Derneği'ne başkanlık yapmış ve halen Avrupa'da ki CIRFS'ün başkanıdır.

2009 yılında kardeşi Demet Sabancı Çetindoğan ile Densa Holding'i kurarak Sabancı Holding'ten ayrılmıştır. Kuzeni Demir Sabancı ile birlikte inşaat, plastik ve hava taşımacılığı işlerine girmiştir. Odesa Geliştirilmiş Polimer Yatırımları A.Ş. ve Döysa VIP Havacılık A.Ş. şirketlerini kurmuştur. Odesa A.Ş. çok kısa zamanda Dr. Naim H. Alemdaroğlu yönetiminde gıda sektörü için katlanabilir kasalar üretmeye ve ihraç etmeye başlamıştır.

1986 yılında evlendiği Arzu Sabancı ile evli olmakla beraber Hacı Sabancı, Hakan Sabancı ve Kerim Sabancı olmak üzere 3 erkek çocuk babasıdır.