Mehmet Sabancı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mehmet Sabancı
Doğum 25 Nisan 1963(1963-04-25)
Adana, Türkiye
Ölüm 9 Kasım 2004 (41 yaşında)
Londra, İngiltere
Eğitim US International University Europe
Meslek İş insanı
Organizasyon Sabancı Holding
Evlilik Zeynep Sabancı
Çocuk(lar) Faruk Sabancı
Burak Sabancı
Ebeveyn(ler) Hacı Sabancı
Özcan Sabancı

Mehmet Sabancı (25 Nisan 1963, Adana - 9 Kasım 2004, Londra), Sabancı Ailesi'nin 3. kuşak üyesi, Türk iş insanı.

Sabancı Holding'in kurucusu olan Hacı Ömer Sabancı'nın oğlu olan Hacı Sabancı'nın üçüncü çocuğu ve ikinci oğlu olarak 1963 yılında Adana'da doğdu. Tarsus Amerikan Koleji'nden mezun olduktan sonra, Londra'da US International University Europe'de iş yönetimi bölümünde okudu.

1983'te çalışmaya başladığı aile şirketi Akbank ve Sabancı Holding'de 18 yıldan uzun süre görev yaptı. 2001'de holdingin 1.3 milyar $ ciro yapan gıda grubunun başında iken, bu yüksek dereceli görevinden ayrıldı. Buradan ayrıldıktan sonra kendi işini kurdu, ve üst sınıf arabaların (Smart, Aston Martin, Cadillac, Porsche, Brabus, Mercedes-Benz, Chrysler, MG ve Rover) distrübütörlüğüne başladı. Sonra, F&B-Group Company bünyesinde gıda, elektronik ve petrol üretimi sektörlerinde çalışmaya başlayarak işini büyüttü.

Mehmet Sabancı, 9 Kasım 2004 tarihinde iş gezisi sebebiyle Londra'da hotel odasında 41 yaşındayken, kalp krizinden öldü. Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Eşi Zeynep ile evliliğinden Faruk ve Burak isminde iki oğlu vardır. Ayrıca Ömer Sabancı ve Demet Sabancı Çetindoğan'ın kardeşidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]