Ali Sabancı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Özel Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ali İsmail Sabancı
Doğum 1969 (46 yaşında)
Adana / Türkiye
Eğitim Tufts University
Meslek İş Adamı, Girişimci
Net değer artış $660 milyon (2012)
Çocukları 2

Ali İsmail Sabancı Sabancı Ailesi'nin 3. kuşak üyesi ve Türk işadamıdır.

1969 yılında Adana'da Şevket Sabancı'nın üçüncü çocuğu ve en küçük oğlu olarak dünyaya geldi. 1987 ile 1991 yılları arasında Medford, Massachusetts, ABD'de bulunan Tufts University'de ekonomi ve siyasal bilgiler alanında eğitim aldı. Sabah gazetesinin Forbes'i alıntı yaparak açıkladığı "En Zengin Türkler ve Servetleri 2012" listesinde $660 milyonluk servetiyle 51. en zengin Türk olmuştur.[1]

Üniversite yıllarından tanıdığı, medya patronu Aydın Doğan'ın kızı ve Hürriyet gazetecilik yönetim kurulu başkanı olan Vuslat Doğan Sabancı ile evlendi. Çiftin, Şevket Emrecan ve Kaan Ali adlarında 2 oğulları vardır.

Yaptığı İşler[değiştir | kaynağı değiştir]

Morgan Stanley & Co. Inc. şirketinde finansal analizci olarak 2 yıl çalıştı. 1993 yılında New York'taki Columbia Business School'a başvurdu ve 1995 yılında uluslararası finans üzerine yüksek lisansını tamamladı.

Türkiye'ye döndüğünde, aile şirketi olan Akbank'ta çalışmaya başladı. 1997'de Sabancı Holding'de yeni projeler bölümünün başına geçti ve Haziran 2001 tarihinde Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı'na getirildi. Sakıp Sabancı'nın vefatından kısa bir süre önce Mart 2004 tarihinde aile şirketinden ayrıldı ve bunu takiben; babası ve ablası ile beraber kurdukları Esas Holding'e katıldı.

Günümüzde Pegasus Havayolları, Desas (ticari araç kiralama) Esaslı Gıda (gıda) Gıdaser Gıda (Bonservis) ve U.N. Ro.-Ro.İşletmeleri A.Ş. şirketlerinin başkanı ve grubun bazı benzer şirketlerinde yönetim kurulu üyesidir. Mayıs 2013 tarihinde Gediz Üniversitesi Senatosu tarafından fahri doktora ünvanı verilmiştir. Galatasaray Spor Kulübü üyesidir ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanıdır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.sabah.com.tr/fotohaber/ekonomi/en_zengin_turkler/29497