Reykjavík

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Reykjavik sayfasından yönlendirildi)
Kanada'nın aynı adlı kenti: Reykjavik, Manitoba
Reykjavík
Reykjavíkurborg
Reykjavík şehri
İzlanda'nın başkenti Reykjavík (Temmuz 2011)
Reykjavík bayrağı
Bayrak
Reykjavík arması
Arma
İzlanda üzerinde Reykjavík
Reykjavík
Reykjavík
Reykjavík'in İzlanda'daki konumu
Ülke İzlanda İzlanda
Bağımsız şehir Reykjavík
Alt idari birimler
İdare
 • Belediye Başkanı Dagur Bergþóruson Eggertsson (Sosyal Demokrat İttifak)
Yüzölçümü
 • Toplam 273[1] km² (105 mil²)
Nüfus
 (2017)[2]
 • Toplam 123,246
Zaman dilimi UTC±00.00 (UTC)
Resmî site
www.rvk.is

Reykjavik, İzlanda'nın başkenti. Yeryüzünde kutup bölgesine en yakın başkenttir. Önemli bir balıkçılık bölgesidir. İzlanda nüfusunun yarısı bu şehirde yaşar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Reykjavik, İzlanda'nın güney batısında Faxaflöî körfezi sahilinde yer alır. Reykjavik sahil alanı, yarım adalar, koylar, boğazlar ve adalar ile karakterize edilir. Buzul çağı süresinde (10.000 yıl öncesine kadar) şehir alanını büyük bir buzul kaplıyordu. Şehrin diğer kısımları deniz suyu ile çevriliydi.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Reykjavik kuzeydeki konumuna rağmen New York seviyesinde kış sıcaklıklarına ev sahipliği yapar. Gulf Stream'in sıcak su akıntısından dolayı İzlanda kıyı iklimi ılımanlaşır.[3] En soğuk aylar olan aralık ve ocakta ortalama sıcaklık sırasıyla -0,2 ve -0,6; en sıcak aylar olan temmuz ve ağustosta ortalama sıcaklıklar sırasıyla 10,6 ve 10,3 derecedir.[4] Rusya'nın Arhangelsk limanı ile aynı enlem üzerinde olmasına rağmen birçok aylar buzla kapanan Arhangelsk'in yanında Reykjavik limanına yılın her ayı gemiler girebilir.[kaynak belirtilmeli]

Reykjavik'te yıl içinde 148 günlük yağmur ortalaması vardır.[4]

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Reykjavik bölgesinde altı belediye daha bulunur; bunların 2007 nüfusları aşağıdaki gibidir:[kaynak belirtilmeli]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tjoernin'de kuğu
Reykjavík, 1860'lar
Reykjavík.
Reykjavik

Borgartún caddesi İzlanda'nın geçirdiği ekonomik krize dek ülkenin finans sektörünün merkeziydi. 2000'li yıllarda patlama yapan sektöre ev sahipliği yapan caddede çok sayıda ofis inşa edildi.[5]

Aşağıdaki firmaların merkezleri Reykjavik'te bulunur:

Altyapı[değiştir | kaynağı değiştir]

Reykjavik'teki evlerin %89'u sadece jeotermal enerjiyle, %9'u kısmen jeotermal enerji veya su gücü dahil olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından ısıtılır. Yenilenebilir olmayan enerji kaynakları sadece evlerin %1'inde kullanılır.[6]

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız: Kardeş şehir

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vísindavefurinn: Hvað er Reykjavík margir metrar?". Vísindavefurinn. 9 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 
  2. ^ "Population by municipalities, sex and age 1 January 1998-2017 - Current municipalities". Hagstofa Íslands. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 
  3. ^ "Does it get very cold in Iceland?". Iceland Magazine. 9 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 
  4. ^ a b "Climatological data". İzlanda Meteoroloji Ofisi. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 
  5. ^ "A quick guide to the Reykjavík Sculpture and shore walk". Iceland Magazine. 9 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 
  6. ^ "Is it true that most houses and buildings in Reykjavík and other cities/villages use geothermal energy for heating and hot water?". Iceland Review. 9 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ekim 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]