Bask Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bask Bölgesi
País Vasco (İspanyolca)
Euskadi
Coat-of-arms of Basque Country
Bask Bölgesi bayrağı
Bayrak
Bask Bölgesi arması
Arma
Bask bölgesi haritası
Bask bölgesi haritası
Özerklik verilmesi 25 Temmuz 1979
İdare
 • Başbakan Iñigo Urkullu (Bask Milliyetçi Partisi)
Nüfus
 • Toplam 2,155,546
Basque country map.png

Bask Bölgesi, İspanya'nın kuzeyinde özerk bölge. Yüzölçümü 7.234 km² nüfusu ise 2.125.000 kişidir. Özerk Bölgenin başkenti Vitoria-Gasteiz şehridir. Bölgeye özerklik 25 Temmuz 1979 tarihinde verilmiştir. Bölge kendi içinde emniyetini Ertzaintza denilen polis teşkilatı ile sağlamaktadır.

Hükümet[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgedeki yasalar Özerk Bölgeyi üç ilden oluşan bir federasyon olarak tanımlar. Bu sistem 1200 yılından beri bölgede aralıklarla kullanılan Foral Sistemi'dir. Franco sonrası 1978 Anayasası bölgeye tarihi bir hak olarak geniş yetkilerle bir özerklik sağlamıştır.Bask Parlamentosu ve hükûmeti Vitoria-Gasteiz'de bulunmaktadır. Parlamentoda 25 temsilci bulunur ve bu temsilcilerin oylarıyla Bölge Başbakanı (Lehendakari) seçilir. 1937 yılından beri Başbakanlar Bask Milliyetçi Partisi'nden seçilmektedir. Bask Ülkesi kendi polis teşkilatına (Ertzaintza) ve kendi radyo/tv'sine (Euskal Irrati Telebista) sahiptir. Bu ve diğer güçler Gernika Yasası ile güvence altındadır.

Toprak Anlaşmazlıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgedeki Bask Milliyetçileri Navarra topraklarının Tarihi Bask Ülkesinin olduğunu ve Başkentlerini Pamplona'ya taşıma iddiasındadırlar. Bask Hükûmeti, Navarra'nın simgesi olan Laurak Bat armasını yıllardır kullanmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bask Ülkesi kişi başına düşen 30.680 Amerikan doları gelirle İspanya'nın en zengin bölgelerinden biridir. Bu oran Avrupa Birliği ortalamasının da üzerindedir.

Diller[değiştir | kaynağı değiştir]

Baskça ve İspanyolca bölgede resmi dillerdir. Dil ile ilgili 1984'te yapılan bir nüfus sayımı; halkın %23'ünün Baskçayı anladığını, %21'inin konuşabildiğini, %13'ünün okuyabildiğini ve % 10'unun ise yazabildiğini ortaya çıkarmıştır.

Siyasi Partiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bask Özerk Bölgesi içinde pek çok siyasi parti bulunmaktadır. Bunlar;

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]