İçeriğe atla

Hidrolik güç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Deriner Barajı, Türkiye'nin en yüksek hidroelektrik barajıdır, (Artvin)

Hidrolik güç ya da su gücü (Yunanca:hydro→su) düşen veya hızlı akan suyun enerjisinden elde edilen, faydalı bir amaç için kullanılabilecek güçtür.[1] Antik çağlardan beri hidrolik güç bir yenilenebilir enerji kaynağı olarak birçok türde su değirmeninde, sulamada ve farklı türde mekanik cihazları; buğday değirmenleri, hızarları, dokuma fabrikalarını, liman vinçlerini, cevher ufalayıcılarını, büyük güçlü çekiçleri, asansörleri, endüstriyel merdaneleri ve tamburları çalıştırmak için kullanılmıştır.[1] Basınçlı hava üretmek için düşen suyla çalışan pompalar, kimi zaman başka mekanizmalara belli mesafeden güç vermek için kullanılmıştır.

19. yüz yılın sonlarına doğru, hidrolik güç elektrik üretmek için bir kaynak haline gelmeye başladı.[1] 1878 yılında Northumberland'taki Cragside evi, gücünü hidroelektrikle sağlayan ilk ev oldu ve ilk ticari hidroelektrik santrali 1879'da Niagara Şelalesi'ne inşa edildi.[1] 1881 yılına gelindiğinde, Niagara Falls şehrinin sokak lambaları, hidrolik güç tarafından çalışıyordu.[1]

20. yüz yılın başlarıyla, hidrolik güç terimi hemen hemen sadece hidroelektrik gücünün modern gelişimiyle birlikte kullanılıyordu. Uluslararası kurumlar, örneğin; Dünya Bankası, hidrolik gücü atmosfere yüklü miktarda karbon bırakmadan ekonomik gelişme olarak görüyordu ancak barajların negatif sosyal ve çevresel etkileri vardı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.