Theodore Maiman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Theodore Harold Maiman
Doğum1927
Los Angeles, Kaliforniya
Ölüm5 Mayıs 2007
Vancouver, Britanya Kolumbiyası
MilliyetABD
Mezun olduğu okul(lar)Colorado Üniversitesi
Kariyeri
DalıFizik
Çalıştığı kurumlarHughes Research Laboratories
Quantatron

Theodore Harold Maiman (11 Temmuz 1927 - 5 Mayıs 2007), Amerikalı fizikçi. Theodore Maiman, 1960 yılında dünyadaki ilk ‘lazer’i icat etmesiyle tanınır. O ‘elektro –optik sanayi’nin babası olarak bilinir ancak Maiman kendisini bir bilim insanı; elektro-optik, lazer, ekranlar ve aerodinami alanlarında araştırma ilgisi olan bir mühendis olarak düşünür. İlk çalışan lazer ve yakut lazer patentlerine ek olarak, Maiman; mazer, lazer ekranlar, optik tarama ve lazer modülasyonunun da patentlerini elinde bulundurur.

Maiman; 1927 yılında, Los Angeles'ta doğmustur. Küçük yaşta teknolojiyle ilgilendi, bir süre radyo ve cihaz tamirciliği yaptı. Kısmen, Maiman ilerideki akademik araştırmalarında elektronik mühedisi ve mucit olan babasından esinlendi.

Maiman akademik çalışmalarına Colorado Üniversitesi’nde başladı ve mühendislik fiziği lisans derecesini 1949’da kazandı. İki yıl sonra, Stanford Üniversite’sine katıldı ve elektrik mühendisliği yüksek lisans derecesini elde etti ve sonra 1955 yılında fizik alanında doktorasını bitirdi.

Maiman, 1960 yılında, Hughes Uçak Şirketi’nde çalışırken dünyadaki ilk ‘lazer’i icat etti. O icadında Arthur L. Schawlow ve Charles H. Townes’un 1958 yılında The Physics Review’da yayımlanan ‘‘Kızılötesi ve Optik Mezerler’’ makalesinden esinlendi. İki bilim insanı; makalelerinde lazer yapımı için bir teorik temel ve bunun bazı sorunlu yanlarını sergilediler. Maiman 1959'da başlayan lazer üretme yarışında kazanan oldu. Hughes’te yapılan işe ek olarak, Bell Labs, RCA Labs, Lincoln Labs, IBM, Westinghouse ve Siemens gibi diğer kuruluşlar da projeye katıldı. Mucit kendi başarısını; iyi akademik özgeçmişi (elektronik ve optik alanında), basiti araması, alışılmadık düşünce yapısı ve bir ‘başıboş ruh’ gibi faktörler ile açıklıyor.

1962 yılında, Maiman kendi kuruluşu olan ve lazerlerin gelişim ve üretimini üstlenen Korad Şirketi’ni kurmuştur. 1968’de, şirketi Union Carbide Şirketi’ne sattıktan sonra, Maiman Ortaklığı’nı kurdu. O şu an Control Laser Şirketi’nin yöneticisi ve Industrial Research dergisinin danışma kurulunun bir üyesidir.

Kariyeri süresince, Maiman birçok ödül aldı. O iki kere Nobel Ödülü'ne aday gösterildi ve Bilim ve Mühendisler Ulusal Akademileri’nin ikisine de üyeydi. Ayrıca, 1983/1984 Fizik Ödülü’nün alıcısıydı, aynı yıl Ulusal Mucitler Onur Listesi’nde takdim edildi. Üç yıl sonra, Asya’da Nobel Ödülü ile eşdeğer olan Japonya Ödülü’nün sahibi oldu.