İçeriğe atla

Folke Bernadotte

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Folke Bernadotte
Wisborg Kontu
Bernadotte (1940'lar)
Doğum2 Ocak 1895(1895-01-02)
Stockholm, İsveç
Ölüm17 Eylül 1948 (53 yaşında)
Kudüs
DefinSolna
Eş(ler)i
Çocuk(lar)ı
  • Kont Gustaf Eduard
  • Kont Folke
  • Kont Fredrik Oscar
  • Kont Bertil Oscar
HanedanBernadotte
BabasıPrens Oscar Bernadotte
AnnesiEbba Munck af Fulkila

Kont Folke Bernadotte (af Wisborg) (2 Ocak 1895 - 17 Eylül 1948), İsveçli asker, insan hakları savunucusu ve diplomat. Arap ülkeleri ile İsrail arasında Birleşmiş Milletler adına arabuluculuk yaptığı sırada öldürülmüştür.

İsveç kralı V. Gustaf'ın yeğeniydi. 1918'de İsveç ordusuna girdi. İzci hareketinde görev aldı. II. Dünya Savaşı'nda İsveç Kızılhaç Örgütü'nün başına getirildi ve birçok savaş tutsağına karşılıklı değişimini sağladı. Alman toplama kamplarında yaklaşık 20 bin kişiyi kurtararak saygınlık kazandı. Avrupa'nın savaşan bütün ülkelerinde çok iyi tanındığı için, Nazi ileri gelenlerinden Heinrich Himmler, Almanya'nın İngiltere ve ABD'ye kayıtsız şartsız teslim olması, ama Sovyetler Birliği'ne teslim olmaması, direnmeyi sürdürmesi biçimindeki sonuçsuz önerisini onun aracılığıyla iletti. Bernadotte, kabul edilme şansının olmadığını söyledi, ancak Batılı Müttefikler ve İsveç Hükûmeti öneriyi yine de kabul etti. Bununla birlikte, girişim sonuçsuz kalmıştır.[1]

20 Mayıs 1948'de BM Güvenlik Konseyi'nce Filistin'de arabuluculuk görevine atanan Bernadotte, Arap ülkeleri ile İsrail'in, 11 Haziran'da yürürlüğe giren BM ateşkes kararını gönülsüzce de olsa kabul etmesini sağladı. Ama Arap mültecilere, artık İsrail Devleti'nin parçası durumuna gelmiş bulunan yurtlarına dönme izni verilmesini önerdiği için kısa bir sürede düşman kazandı. Bir dizi ölüm tehdidinin ardından, Fransız Hava kuvvetleri albaylarından BM gözlemcisi André-Pierre Serot ile birlikte aşırı Yahudi militanlarca öldürüldü.

  1. ^ The fall of the curtain : last days of the Third Reich - F. Bernadotte İngilizce baskı: Cassell 1945.
  • The fall of the curtain : last days of the Third Reich - F. Bernadotte İngilizce baskı: Cassell 1945.