İçeriğe atla

Malt bira

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Malt bira, standart biralar gibi üretilen ancak fermentasyon süresi kısa tutulan tatlı, düşük oranda alkol içeren bir bira türüdür. Malta ya da malzbier olarak da bilinirler.

Malt biraların en önemli özelliği standart biralara göre daha düşük alkollü olmasıdır. Malt biralarda alkol içeriğini düşük tutmak için iki yöntem izlenir:

 1. Mayalar biraya 0 °C gibi oldukça düşük bir sıcaklıkta eklenir. Bu durum fermentasyon sonrasında %0,50 gibi oldukça düşük bir alkol içeriğine neden olur.
 2. Bira içeriği istenen alkol oranına ulaşınca (genel olarak %1,00 ile %2,00 arası) fermentasyon sona erdirilir.

Malt biralar genellikle arpa maltı şurubu, şeker, maya, şerbetçi otu ile su kullanılarak üretilir.[1] Malt biralar oldukça besleyici olarak benimsenmiştir. Bu nedenle pek çok kez emziren annelere önerilmiştir.[2]

Almanya — Malt biralar Almanya'da malzbier adıyla bilinirler. Vormann Brauerei aracılığıyla üretilen Vormann Malzbier, Malzmühle Brauerei Schwartz aracılığıyla üretilen Koch’sches Malzbier ya da Klosterbrauerei Neuzelle aracılığıyla üretilen Neuzeller Malz en önemli örneklerdir. Almanya'da bir başka popüler benzer içecek de Vitamalz adlı alkolsüz malt biradır.

Danimarka — Refsvindinge Bryggeri aracılığıyla Jacobs Maltøl üretilmektedir.

Faroe Adaları — Föroya Bjór aracılığıyla %1,80 alkollü Ekta Maltøl üretilmektedir.

İzlanda — Malt bira İzlanda'da en çok tüketilen içeceklerden biridir. Ölgerðin Egill Skallagrímsson aracılığıyla üretilen Egils Malt Extrakt ya da Viking Ölgerd aracılığıyla üretilen Viking Maltöl İzlanda'da tüketilen en popüler malt biralarından birkaçıdır.[3] İzlanda'daki malt bira kültürü maltøl denen Danimarkalı malt biralar üzerine modellenmiştir.[4]

Norveç — Storli Gard aracılığıyla Storli Gard Maltøl adında ardıç aromalı malt bira üretilmektedir.

Türkiye — Türkiye'de malt bira üretilmemektedir. Ancak kimi firmalar ürettikleri biraları "malt" olarak etiketlemektedirler. Buradaki "malt" sözcüğünün nedeni şeker yerine yalnızca malt kullanılmasıdır. Fermentasyon sırasında mayalar, şekerleri tüketip yan ürün olarak etil alkol ortaya çıkardığı için pek çok kez fermentasyon öncesi mısır şurubu ya da şeker eklenerek istenen alkol düzeyi elde edilir. Ancak bu durum birada tat ya da gövde açısından bir takım problemlere yol açtığı için kimi biralar şeker ya da şurup kullanılmadan yalnızca malt eklenerek elde edilir. Bu biralardan birkaçı, şeker kaynağı olarak yalnızca malt kullanıldığını vurgulamak için "malt" olarak etiketlenirler. Örnek olarak Anadolu Efes aracılığıyla üretilen Efes Malt ya da Türk Tuborg aracılığıyla üretilen Tuborg Gold %100 Malt adlı biralar malt bira olmamalarına karşın "malt" olarak etiketlenmektedirler.[5][6][7]

Malzbier olarak etiketlenen biralar arasında düşük alkollü olmayan schwarzbier, altbier ya da tatlı stout gibi biralar da vardır. Örneğin Brezilya'da üretilen Colônia Malzbier, Antarctica Malzbier, Itaipava Malzbier ya da Brahma Malzbier gibi biralar "malzbier" olarak etiketlenmesine karşın schwarzbier türü biralardır. Bunun yanı sıra İsviçre'de üretilen Stägi-Bräu Malzbier amber ale; Stögu-Bier Malzbier ya da Bäsibräu Malzbier altbier, Arjantin'de üretilen Von Hafen Malz Bier ise tatlı stout türü biralardır.[8]

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]
 1. RateBeer.org4 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 1. ^ "Wheat and Rye Malt Use in Brewing Beer". www.beer-brewing.com. 24 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
 2. ^ "Description of malt beer". www.germanbeerinstitute.com. 10 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
 3. ^ "Léttöl getur framkallað ölvunareinkenni". 3 Eylül 1998. s. 32. 7 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
 4. ^ "Maltøl". Den Store Danske. 7 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
 5. ^ Şahin, Arda (12 Mayıs 2013). "YAŞAM Bira efsaneleri". HaberTürk. 7 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
 6. ^ "Tuborg Gold 100% Malt". RateBeer.org. 7 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
 7. ^ "Efes Malt". RateBeer.org. 7 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
 8. ^ "Malzbier Beer List". RateBeer.org. 7 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017.