Light bira

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anheuser-Busch InBev aracılığıyla ABD'de üretilen Bud Light adlı bira.

Light bira, ilk kez 1967 yılında Amerikalı biyokimyager Joseph Owades aracılığıyla kullanılan, düşük alkollü ya da düşük kalorili biraları tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Light biralar genellikle alkol tüketimini ya da kalori alımını sınırlamak isteyenler aracılığıyla tüketilen bir bira türüdür. Buna karşın standart biralara göre daha tatsız ya da gövdesiz olmaları yönünden sıklıkla eleştiri konusu olurlar.

Pek çok ülkede light biralarla ilgili standartlar bulunmaktadır. Avustralya'da %3,20'nin altındaki biralar düşük alkollü sayılmaktadır. Kanada'da ise alkol oranı %4,00'e dek biralar light bira sayılmaktadır. Buna karşın %2,50'den daha düşük bir alkollü içeriği olan biralar "extra light" olarak da adlandırılırlar. İskoçya'da ise light biralarda üst alkol sınırı %3,50 olarak belirlenmiştir.

Düşük alkollü light biralar, tüketicilerin bilincini yitirmeden kısa sürede daha çok bira tüketmelerine olanak tanır. Bunun yanı sıra düşük alkol içeriği nedeniyle pek çok yerde ucuz bira anlamına gelmesi, light biraların bir diğer tüketilme nedenlerinden biridir.

Biralardaki toplam kalori oranını azaltmak için hem karbonhidrat içeriğinde hem de alkol içeriğinde azaltıma gidilir. Düşük alkollü biraların aksine light biraların pek çoğu prensipte bilinç yitiminden daha çok, alkol içeriğinden kaynaklanan kalori oranını azaltmak amacıyla düşük alkollü üretilir.[2]

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Light biralar belirli bir bira türünü tanımlamaktan daha çok, alkol ya da kalorisi düşürülmüş biraları tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. "Light bira" olarak tanımlanan biraların pek çoğu açık tonlu lager biradır.

A.B.DMissouri'de Anheuser-Busch InBev aracılığıyla üretilen Bud Light ile Natural Light, Wisconsin'de Miller Brewing Company aracılığıyla üretilen Miller Lite, Colorado'da Coors Brewing Company aracılığıyla üretilen Coors Light ya da Pennsylvania'da Lion Brewery aracılığıyla üretilen Lionshead Light ABD çıkışlı light bira örnekleridir.

Almanya — Brauerei Beck aracılığıyla üretilen Beck's Light Almanya çıkışlı light bira örneğidir.

Belçika — InBev Belgium aracılığıyla üretilen Stella Artois Light Belçika'da üretilen en önemli light bira örneklerinden biridir.

Hollanda — Heineken Nederland aracılığıyla üretilen Heineken Premium Light ile Amstel Light ya da Grolsch Bierbrouwerij aracılığıyla üretilen Grolsch Light Lager en önemli light biralardan bir kaçıdır

Jamaika — Desnoes and Geddes aracılığıyla üretilen Red Stripe Light ülkedeki en popüler light biralardan biridir.

Japonya — Kirin Brewery Company aracılığıyla Kirin Light adında light bira üretilmektedir.

Kanada — Sleeman Breweries aracılığıyla üretilen Sleeman Light ya da Molson Coors Canada aracılığıyla üretilen Molson Canadian Light Kanada'daki en popüler light bira örneklerinden bir kaçıdır.

Meksika — FEMSA aracılığıyla üretilen Tecate Light ya da Grupo Modelo aracılığıyla üretilen Corona Light en önemli light biralardan biridir.

TürkiyeAnadolu Efes aracılığıyla üretilen Efes Light, Türkiye'de piyasaya sunulan önemli light biralardan biridir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. RateBeer.org

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Light Beers". BeerAdvocate. 10 Mart 2001. 31 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ "Light beer". Wikipedia. 6 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]