Buhar birası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Buhar birası, lager mayalarıyla yüksek sıcaklıklarda fermente edilen biraları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Geleneksel buhar biraları Kaliforniya kökenlidir. Bu nedenle bu biralar İngilizce'de California Common Beer olarak da bilinirler.

Gelişim Süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'nin batı bölgesine, San Francisco'da gelişimini sürdüren buhar birası, 19. yüzyıldaki bölge koşullarından dolayı soğutma yapılamadığı için görece yüksek sıcaklıklarda fermente edilmiştir.[1] Buhar biraları, 1890 ile 1900'lü yıllardaki literatürde ucuz ve düşük kaliteli bir bira olarak gösterilmiştir.

Modern buhar biralarının ilk örneğinin yapıldığı Anchor Brewing Company adlı fabrikakada buhar birası üretim işlemi.

İngilizce'de California Common Beer olarak da bilinen modern buhar biralarının ilk örneği Anchor Brewing Company aracılığıyla 1981 yılında Anchor Steam Beer adıyla yapılmıştır. Ancak kurumun da belirttiği gibi 20. yüzyılın başlarında üretilen bira ile günümüzdeki modern buhar biraları arasında büyük ayrımlar bulunmaktadır.

Buhar biralarının etimolojik kökeni olarak ayrı açıklamalar bulunmaktadır. Anchor Brewing Company aracılığıyla aktarılan bilgiye göre "buhar" teriminin, o yıllarda geleneksel araçlarla soğutulamayan kaynar durumdaki bira suyunun (wort) fabrika çatısına aktarılması, ardından Pasifik'ten gelen serin esintiler yardımıyla soğuması sırasında ortaya çıkan ve fabrikanın çatısını kaplayan buhardan geldiği sanılmaktadır. Bir başka açıklama ise buhar birası üretim işlemi sonucu ortaya çıkan yüksek karbon dioksit basıncıyla ilgilidir.

Buhar birası teriminin ya da üretim yönteminin Alman kökenli biracılar aracılığıyla ABD'ye getirilmiş olabileceğini savunan görüşler de vardır. Nitekim, aynı dönemde Almanya'da buhar birası anlamına gelen Dampfbier adlı bira ortaya çıkmıştır. Buna karşın Dampfbier ale tipi bir bira iken, ABD'de üretilen buhar biraları lager tipidir.[2]

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

19 yüzyılda Kaliforniya'da biraları soğutmak için gerekli bir teknoloji bulunmamaktaydı. Bunun üzerine Kaliforniyalı biracılar, biraları daha yüksek sıcaklıklarda fermente edebilmek için yüksek sıcaklıklarda da çalışabilen bir lager mayası geliştirdiler.

Lager tipi biralar alt fermentasyon yöntemiyle elde edilirler. Bu işlem için ideal sıcaklık genel olarak 9 °C - 14 °C arasındadır. Fermentasyondan sonra klasik lager biralar aylarca 3 °C sıcaklıkta bekletilirler. Buna karşın ale tipi biralar üst fermentasyon yöntemiyle üretilirler. Ale tipi biralarda ideal fermentasyon sıcaklığı 13 °C ile 24 °C arasındadır.

Ale mayalarıyla yapılan fermentasyon, lager biralardan daha başka tatlar yaratır. Buhar birası ise lager mayalarıyla ale sıcaklığında fermente edildiği için hem lager tipi biralardan, hem de ale tipi biralardan ayrı bir karakter ve tat profilinde olur.[3]

ABD'de buhar birası[değiştir | kaynağı değiştir]

Iowa — Toppling Goliath Brewing Company aracılığıyla Dorothy’s New World Lager adında buhar birası üretilmektedir.

Anchor Brewing Company içerisinde yer alan, içlerinde buhar biralarının da yer aldığı bar.

Kaliforniya — Anchor Brewing Company aracılığıyla Anchor Steam Beer, Anchor Dry-Hopped Steam Beer ve Anchor Brotherhood Steam Beer üretilmektedir. Cismontane Brewing adlı bir başka fabrika aracılığıyla da Cismontane Citizen California Lager adında eski bir buhar birası üretilmektedir.

Minnesota — Flat Earth Brewing Company aracılığıyla Flat Earth Element 115 adlı buhar birası üretilmektedir.

Oregon — Widmer Brothers Brewing Company aracılığıyla Widmer Brothers Columbia Common adında buhar birası üretilmektedir. Bu birada fermentasyon sırasında buğday birası mayası da kullanılmaktadır.

Utah — Moab Brewery aracılığıyla %5,50 alkollü Rocket Bike American Lager adlı buhar birası üretilmektedir.

ABD dışında buhar birası[değiştir | kaynağı değiştir]

Danimarka'da üretilen Fur Steam Beer.

Danimarka — Fur Bryghus aracılığıyla Fur Steam Beer, Amager Bryghus aracılığıyla da Amager Summer Fusion adında düşük alkollü sezonluk buhar birası üretilmektedir.

Hollanda — Ramses Bier aracılığıyla %6,60 alkol içerikli Ramses Bier Hop adında buhar birası üretilmektedir.

Japonya — Baird Brewing Company aracılığıyla Baird Red Rose Amber Ale adında amber stili buhar birası üretilmektedir.

İngiltere — İskoçya bölgesindeki Knops aracılığıyla Knops California Common adından altın sarısı tonlarında %4,60 alkollü buhar birası üretilmektedir.

İsveç — Rådanäs Bryggeri aracılığıyla Rådanäs California Common üretilmektedir.

İzlanda — Ölvisholt Brugghús aracılığıyla Ölvisholt Skjálfti adlı bira üretilmektedir.

Norveç — Kinn Bryggeri adlı fabrika aracılığıyla koyu amber tonlarında Kinn Dampen adlı buhar birası üretilmektedir.

Polonya — Browar Birbant aracılığıyla Birbant Jamarillo adında %5,60 alkol içeriğinde buhar birası üretilmektedir.

Rusya — Sankt-Peterburg kentindeki Baltika Brewery aracılığıyla Baltika Kollektsiya Pivovara Kaliforniyskoe Svetloe adında buhar birası üretilmektedir.

Singapur — Brewerkz aracılığıyla Brewerkz Steam Beer adında yaz aylarında sezonluk olarak piyasa sürülen bir buhar birası üretilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. RateBeer arama sonuçları

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Carson Brewing Company". United States National Park Service. 18 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2017. 
  2. ^ "Dampfbier: the original Steam Beer?". BeerViking. 25 Mart 2013. 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2017. 
  3. ^ "Steam beer". Wikipedia. 6 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]