Hard soda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Hard soda, aromalı bira olarak da bilinen bir alkollü içecek türüdür. ABD'de Small Town Brewery aracılığıyla üretilen Not Your Father's Root Beer adlı biranın başarısından sonra popülaritesini artırmıştır. 2016 yılının mayıs ayı sonunda ABD'de işler durumda olan 39 hard soda markası vardır.[1][2]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

A.B.D[değiştir | kaynağı değiştir]

Hard soda, alkollü içecekler endüstrisinde görece yeni bir türdür. ABD'nin Illinois bölgesinde 2010 yılında kurulan Small Town Brewery aracılığıyla 2012 yılında üretilen aromalı bira Not Your Father's Root Beer büyük başarı getirince hard sodaların bilinirliği yükselişe geçmiştir. Small Town Brewery ile Pabst Brewing Company arasındaki ortaklık, satışlarda önemli bir artışa neden olmuştur. Kısa bir süre sonra ürünün ABD'deki dağıtımı genişletilmiş, 2015 yılının haziran ayında ise ülke çapına yayılmıştır. Small Town Brewery %5,90 alkollü ilk hard sodasını 2012 yılında üretmeye başlamış, 2015 yılının eylül ayında ise Hard Ginger Ale ile yeni bir içecek piyasaya sunmuştur. Kurum bu sırada ayrıca Not Your Father's Root Beer adında ürettiği içeceğin, daha yüksek alkollü bir versiyonunu piyasaya sürmeyi planlamış, bu misyonuna da kısa bir süre sonra ulaşmıştır. Not Your Father's Root Beer, ikinci versiyon olarak %10,70 gibi yüksek bir alkol içeriğiyle piyasaya sürülmüştür.

2016 yılının ilk ayında Not Your Father's Root Beer , ABD'de hard soda kategorisinde en çok satılan marka olmuştur.[3] 2016 yılı mayıs ayında ABD'deki toplam bira satışlarının %1'den fazlasını hard sodalar oluşturmaktadır.

ABD'de 2015 sonlarına doğru pek çok yeni hard soda markası ortaya çıkmıştır. Öyle ki bu sayı 2016 mayısında 39'a ulaşmıştır. Bu markalardan biri de Anheuser-Busch InBev aracılığıyla üretilen Best Damn Root Beer adlı biradır. Bu bira Not Your Father's Root Beer adlı markadan sonra hard soda kategorisinde en çok satılan ikinci markadır. Anheuser-Busch InBev aracılığıyla benzer türde üretilen bir başka marka da Best Damn Cherry Cola adlı içecektir.

MillerCoors aracılığıyla üretilen The Henry's Hard Orange ile Henry's Hard Ginger Ale adlı içecekler ya da Boston Beer Company aracılığıyla üretilen Hard Ginger Ale, Hard Orange Cream Ale ile Coney Island Brewing Hard Root Beer adlı içecekler ABD'de popüler olan diğer hard soda markalarıdır. Diageo aracılığıyla üretilen Captain Morgan Spiked Root Beer uzun tenekelerde servis edilmektedir.

Kanada[değiştir | kaynağı değiştir]

Kanada'nın Toronto kentinde Mill Street Brewery aracılığıyla Hard Root Beer üretilmektedir. Aynı kentte üretilen benzer bir içecek de Brand Fusion aracılığıyla üretilen Crazy Uncle Hard Root Beer adlı biradır.[4] Crazy Uncle Hard Root Beer, 473 mililitrelik teneke kutularda, %5,00 alkol oranıyla satılmaktadır. Kanada'da üretilen bir başka hard soda benzeri içecek ise Crazy Beard Wild Apple Ale adlı cider-bira karışımı içecektir. Yeşil elma aromalarının baskın olduğu bu içecek yaklaşık olarak %5,20 oranında alkol içerip, 473 mililitrelik teneke kutularda satılmaktadır.[5]

Endonezya[değiştir | kaynağı değiştir]

Endonezya'da Multi Bintang aracılığıyla üretilen Bintang Radler adlı aromalı düşük alkollü bira, yaklaşık olarak %2,00 oranında alkol içermektedir.[6] Bintang Radler hem greyfurt hem de limon aromalı olarak üretilmektedir. Greyfurt aromalı olan 2015 yılında, limon aromalı olan ise 2016 yılının şubat ayında piyasaya sürülmüştür.[7]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rotunno, Tom (29 Mayıs 2016). "No hard times for hard soda as sales soar, new brands sprout". CNBC. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  2. ^ Mickle, Tripp (14 Ağustos 2015). "Not So Soft Drink: Brewers Add Booze to Root Beer". The Wall Street Journal. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  3. ^ Genovese, Peter (29 Ocak 2016). "Hard soda takes nation by storm: Which ones are the best, worst?". NJ.com. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  4. ^ Wright, Lisa (11 Haziran 2016). "Boozy root beer coming to Canada — just in time for summer". Toronto Star. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  5. ^ "Crazy Beard - Wild Apple Ale". LCBO. 1 Nisan 2017 tarihinde [www.lcbo.com/lcbo/product/crazy-beard-wild-apple-ale/407148#.WNt4OM9rPqA kaynağından] |url= değerini kontrol edin (yardım) arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  6. ^ "Bintang Radler". RateBeer.org. 28 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  7. ^ "Beer in Indonesia". Euromonitor. Beer in Indonesia. Erişim tarihi: 31 Mart 2017.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)