Bière de garde

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bière de garde, geleneksel olarak Fransa'nın Nord-Pas-de-Calais bölgesinde üretilen güçlü bir ale çeşitidir. Bu biralar aslen yaz aylarındaki yüksek sıcaklığın mayalama üzerindeki olumsuz etkisinden dolayı bahar ve kış aylarında çiftlik evlerinde üretilirler. Ancak çiftlik üretimi günümüzde ticari üretimle desteklenmektedir.

Genel olarak bière de garde, altın renginden bakır rengine bir yelpazede olur. Pek çoğu üst fermantasyon yoluyla ve filtresiz olarak üretilmiş olmasına rağmen, alt fermantasyon yoluyla yapılan ve filtreli olarak satışa sunulan çeşitleri de vardır.[1]

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Bière de Garde üreticileri tipik olarak yerel içerikler kullanırlar. Pek çok üretici şerbetçiotu olarak Alsatian Strisselspalt'ı tercih eder. Bütün bunlar biraya lager-vari bir karakter kazandırır.

Bière de Mars (Fransızca: mart birası) ve Bière de Printemps (Fransızca: ilkbahar birası) olmak üzere iki çeşidi daha vardır. Bunlar kış aylarında fermante edilip ilkbaharda genç ve tazeyken içilen biralardır.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bière de garde". Wikipedia. Erişim tarihi: 29 Ocak 2017. 
  2. ^ "What is Bière de Garde?". Allaboutbeer. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]