Eski ale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Eski ale genel olarak İngiltere'deki malt tadı yüksek, koyu tonlu, yaklaşık %5,00 oranında alkol içeren biraları adlandırmada kullanılan bir terimdir. Eski ale, Avustralya'da ise İngiltere'den ayrı olarak alkol oranı önemsenmeksizin bütün koyu tonlu ale biraları adlandırmada kullanılmaktadır.[1]

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski ale biralarda fermentasyon öncesi orijinal gravite değeri yaklaşık olarak 1055 ile 1088 arasındadır. Bu oran fermentasyon sonrasında 1015 ile 1022 arasında bir değer alır. 33 ile 73 puan arasındaki bu azalma sonuç olarak birada %5,50 ile %9,00 arasında bir alkol oranına neden olur. Acılık değerleri ise ortalama olarak 30 ile 60 IBU arasındadır.

Eski ale biralar standart biralara göre biraz daha koyu tonlardadır. Genellikle koyu sarı ile kızılımsı kahve arasında olup, SRM değerleri yaklaşık olarak 10 ile 22 arasındadır.[2]

Eski ale biralar, standart biralardan ayrı olarak olgunlaşma işleminden geçerler. Kimi bira üreticileri, ürettikleri eski ale biraları şişeledikten sonra birkaç yıl olgunlaştırırlar. Bunun yanı sıra şişelenmeden üretilen eski ale biralar da vardır. Kimi eski ale biralar şişe yerine fıçılarda olgunlaştırır. Fıçılarda bekletilen biralarda odun aromasının biradaki malt dengesini bozmamasına özen gösterilir.

Standart eski ale biralardan ayrı olarak ekşimsi tatta üretilen eski ale biralar da vardır. Brettanomyces mayalarıyla fermente edilen bu biralar özellikle 19. yüzyılda İngiltere'de oldukça popülerleşmiştir. Bu bira günümüzde Belçika'da üretilen oud bruin türü biralarla bağdaştırılmaktadır. Gales Prize Old Ale günümüzde İngiltere'de ekşimsi tatta üretilen tek eski ale biradır.[3]

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'ye bağlı Michigan'da Founders Brewing Company aracılığıyla üretilip sezonluk olarak ilkbaharda piyasa sürülen %9,80 alkollü Curmudgeon Old Ale adlı eski ale bira.

Eski ale biralar, üst fermentasyon yöntemiyle üretilirler. Üretim genel olarak İngiltere ile ABD'de gerçekleşmesine karşın öteki ülkelerde de eski ale bira üreticileriyle karşılaşmak olasıdır.

A.B.D — ABD'de eski ale biralar genellikle yüksek oranlarda alkol içermektedir. Pek çoğu kış aylarında piyasaya sürülen bu biralardan kimileri bourbon fıçılarında bekletilir.

AleSmith Brewing Company aracılığıyla Kaliforniya'da sezonluk olarak kış aylarında üretilen İngiliz stili AleSmith Olde Ale yaklaşık olarak %11,00 oranında alkol içermektedir. Kaliforniya'da üretilen bir başka eski ale stili bira ise The Bruery aracılığıyla üretilen The Bruery Poterie adlı biradır. Bu bira yıllık seriler biçiminde üretilip, alkol oranı %16,80'e ulaşabilmektedir. North Coast Brewing Company aracılığıyla sezonluk olarak yıllık seriler biçiminde üretilen North Coast Old Stock Ale de Kaliforniya'da üretilen bir başka eski ale bira örneğidir.

Kaliforniya dışında Michigan'da Founders Brewing Company aracılığıyla üretilen Founders Curmudgeon Old Ale, Colorado'da Great Divide Brewing Company aracılığıyla üretilen Great Divide Hibernation Ale ya da New York'ta Southern Tier Brewing Company aracılığıyla üretilip sezonluk olarak kış aylarında piyasaya sürülen Southern Tier Old Man Winter Ale, ABD'de üretilen öteki eski ale bira örnekleridir.

Danimarka — WinterCoat aracılığıyla üretilen WinterCoat Old Ale, Ørbæk Bryggeri aracılığıyla üretilen Ørbæk’s Højt Skum ya da Midtfyns Bryghus aracılığıyla sezonluk olarak üretilen Midtfyns Jule Ale en önemli eski ale biralardandır.

İngiltere — İngiltere'de, özellikle de Londra'da eski ale biralar kimi durumlarda "Burton Ale" olarak adlandırılır.[4] Moor aracılığıyla üretilen Old Freddy Walker, Greene King aracılığıyla üretilen Strong Suffolk, Theakston aracılığıyla üretilen Old Peculier ya da Robinsons aracılığıyla üretilen Old Tom, İngiltere'de üretilen en önemli eski ale biralardandır. Bunların dışında Jennings aracılığıyla üretilen Sneck Lifter buğday da içermektedir. Bu biralardan ayrı olarak St Peters aracılığıyla üretilen Winter Ale sezonluk olarak yalnızca kış aylarında piyasaya sürülmektedir.

İsveç — Nynäshamns Ångbryggeri aracılığıyla sezonluk olarak kış aylarında piyasaya sürülen Mysingen Midvinterbrygd ya da Nils Oscar aracılığıyla üretilen Vinjak Barrel Old Ale İsveç'teki eski ale örneklerindendir.

KanadaToronto'da bulunan Amsterdam Brewing Company aracılığıyla üretilip İngiliz ale mayalarıyla fermente edilen Amsterdam Vicars Vice Olde Ale Kanada'daki en önemli eski ale biralarından biridir.

NorveçDrammen kentinde HaandBryggeriet aracılığıyla sezonluk olarak kış aylarında piyasaya sürülen Nissemor, Nissefar ile Nissefar Fatlagret Norveç'teki popüler eski ale biralardandır.

Servis[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski ale biralar şişelenerek servis edilebileceği gibi bar-pub benzeri yerlerde direkt olarak fıçıdan da sunulabilir. Bu biralar genellikle 7 ile 10 °C arasında snifter benzeri ayaklı bardaklarla servis edilirler.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. RateBeer.org

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jackson, Michael. "Michael Jackson's Beer Hunter - Beer Styles: Old (Ale)". Beerhunter.com. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
  2. ^ "19A. Old Ale". 2008 BJCP Style Guidelines. 20 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
  3. ^ "Old ale". Wikipedia. 6 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 
  4. ^ Cornell, Martyn (2010). Amber, Gold & Black: The History of Britain's Great Beers. s. 44. 
  5. ^ "English-Style Old Ale". CraftBeer.org. 7 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]