Schwarzbier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Schwarzbier (Almanca: siyah bira), Almanya'da üretilen lager tipi bir biradır. Oldukça siyah ve opak bir renge sahiptir

Schwarzbier (Almanca: siyah bira), Almanya'da üretilen lager tipi bir biradır. Oldukça siyah ve opak bir renge sahiptir. Siyah olmasının yanı sıra tadındaki hafif kahve ve çikolata aromalarıyla da diğer biralardan oldukça farklı bir konuma sahiptir. Renginin siyah olmasının nedeni kavrulmuş malt kullanılmasıdır. Bu özelliğiyle stout tipi biralara benzerler ancak fermantasyon metodu stoutlardan oldukça farklıdır. Genelde %5,00 oranında alkol içerirler.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Schwarzbier tipi biralar, ale biralardan farklı olarak soğuk fermantasyon yöntemini uygularlar. Bu nedenle lager olarak adlandırılırlar. Soğuk fermantasyonda mayalama sıcaklığı yaklaşık 10 °C civarındadır.[1]

Fermantasyon sırasında kullanılacak maltlar, biraya siyah rengini vermek ve türe özgü tadı yaratmak için kavrulurlar. Fermantasyondan sonra alkol oranı yaklaşık %4,10 ile %5,00 arasında bir bira oluşur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Schwarzbier, kökleri Almanya'nın doğusunda bulunan Saksonya ve Türingiya eyaletlerine dayanan bir biradır. Üretimi ilk olarak Orta Çağ'da gerçekleşmiştir.

Türingiya eyaletinde bilindiği kadarıyla ilk schwarzbier üreten bira fabrikası, bugün de üretimine devam eden ve Türkiye'ye de ihraç edilen Köstritzer'dir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Cool fermantation". Wikipedia. 19 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017. 
  2. ^ "Schwarzbier". Wikipedia. 5 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2017.