Anadolu Efes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş.
Anadoluefes logo.jpg
İşlem kodu BIST: AEFES
Tip Anonim şirket
Kuruluş 1969
Kurucu Kamil Yazıcı
İzzet Özilhan
Ülke İstanbul, Türkiye
Ürün Bira, Malt içecekler, Düşük alkollü içecek, Meşrubat
Gelir 836.2 milyon $ (03/2008)
Çalışan sayısı 8.000 (2014)
Ana sayfa Anadoluefes.com

Anadolu Efes, Efes Pilsen biralarının üretimini de gerçekleştiren Anadolu Grubu'na bağlı şirkettir.[1] Şirket, Türkiye, Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu'dan oluşan, geniş bir coğrafi alanda bira, malt ve alkolsüz içecekler üretir ve pazarlar. Anadolu Grubu, 1950'lerin başında Özilhan ve Yazıcı aileleri tarafından kuruldu. Kuruluşundan bu yana hızlı ve sürdürülebilir bir büyüme sergileyen Anadolu Grubu, 1969 yılında bir holding şirketine dönüşmüştür.

Türkiye'de faaliyetlerine 1969 yılında başlayan Anadolu Efes, 1980'lerden bu yana pazar lideridir. 1990'lardan itibaren şirket faaliyetlerini yurt dışına genişletti; bu kendi içinde bir dönüm noktası olarak düşünülebilir. Küresel pazarda ticari sürdürülebilirliği sağlamak için çalışmalarına devam eden Anadolu Efes, SABMiller ile stratejik ortaklığa girerek dış pazarlardaki gücünü artırdı. Anadolu Efes, 2012 yılında imzalanan anlaşma ile SABMiller'in Rusya ve Ukrayna'daki operasyonlarını devraldı ve Rusya'nın en büyük ikinci bira üreticisi oldu.

Anadolu Efes, şu anda üretiminin dörtte üçünü ihraç eden global bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Satış hacmi bakımından, Avrupa'nın en büyük 6. ve dünyanın en büyük 11. bira üreticisidir. 80'den fazla ülkeye ürün ihraç eden Anadolu Efes, Türkiye'de 5, Rusya'da 8, Kazakistan'da 2, Moldova, Ukrayna ve Gürcistan'da birer bira fabrikası olmak üzere toplam 18 bira, 7 malt fabrikası ve 1 adet şerbetçi otu işleme tesisi ile faaliyet göstermektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Anadolu Efes Kimdir?". anadoluefes. 10 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]