Darı birası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Darı birası (Bantu birası, Malwa birası, Kaffir birası ya da opak bira olarak da bilinir), darı maltıyla yapılan bir alkollü içecektir. Doğu, Orta ve Batı Afrika'da yaygındır.

Darı birası etnik gruplar arasında tat ve alkol içeriği bakımından değişiklikler göstermektedir. Geleneksel olarak "calabash" denen ve Afrika'da yetişen bir su kabağı türünden yapılma kaplarda servis edilir.

Adlandırmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Darı birası Afrika'daki etnik gruplar ve ülkeler arasında farklı biçimlerde adlandırılır. Uganda'da "Ajon ve Ateso", Togo'da "Tchouk", Güney ve Orta Afrika'da ise genelde "Chibuku" adıyla bilinir.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Darı biraları Afrika kıtasının genelinde yaygın biçimde tüketilen bir içecektir. Mısır ve sorgumdan üretilen biralara benzer.

Balkan ülkeleri ve Türkiye'de üretilen boza da aslen darı birasına oldukça benzemektedir.[1] Bozaları "ekşi boza" ve "tatlı boza" olarak kabaca iki ayırmak mümkündür. Tatlı bozalar genellikle eser miktarda alkol içerirken, ekşi bozalar fermente süresine bağlı olarak bira kadar alkolleşebilmektedir.[2]

Amerika Birleşik Devletleri'nde ise Sprecher Biracılık tarafından Shakparo adından sorgum ve darı karışımı bir bira üretmektedir.[3]

Darı birasının bir çeşidi de Japonya'da bir etnik grup olan Aynular tarafından üretilmekte ve günlük hayatın pek çok alanının yanı sıra ritüeller sırasında da kullanılmaktadır.[4]

Darı birası

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Darı biralarında üretim şekli tıpkı diğer bira türlerindeki gibidir. Darı birası üretimi genel olarak altı adımda tamamlanır:

 1. İlk olarak tahıldaki maltoz içeriğini artırmak amacıyla darı taneleri ılık suyla ıslatılarak çimlenmeye bırakılır.
 2. Filizlenmeyi durdurmak amacıyla çimlenmiş darı taneleri kurutularak maltlaştırılır.
 3. Elde edilen darı maltı öğütülerek toz haline getirilir. Su ile karıştırılarak wort olarak bilinen şerbet elde edilir.
 4. Bira şerbeti, fermentasyonu bozabilecek potansiyel bir bakteri tehdidine karşı kaynatma işlemine tabi tutularak sterilize edilir.
 5. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra bira şerbeti soğumaya alınarak fermentasyon için ideal sıcaklığa düşürülür.
 6. Maya eklenen karışım beş gün boyunca fermente edilerek süreç tamamlanır.[5]

Kültürel Önem[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı Afrika'daki pek çok kültürde darı birası günlük hayatın pek çok alanında merkezi bir rol oynar. Kurban törenlerinde, danslarda, doğumlarda, evliliklerde, cenaze törenlerinde, misafirlikte ve sosyal alanlarda sıklıkla darı birası kullanılır.[6]

Servis[değiştir | kaynağı değiştir]

Darı biraları geleneksel olarak "calabasch" denen kaplarda servis edilir. Calabasch sağ elle tutulur ve içmeden önce birkaç damla bira, ataların onuru için toprağa dökülür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "BOZA / Millet-Ale". Omda.bg. 17 Ocak 2007. 8 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
 2. ^ Yalçın, Mehmet (13 Aralık 2014). "En güzel kış içeceği". Milliyet. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017. 
 3. ^ "Shakparo (Fire-Brewed African Style-Ale)". BeerAdvocate. 15 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017. 
 4. ^ "Ainu: Spirit of a Northern People". Mnh.si.edu. 3 Kasım 2013. 16 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017. 
 5. ^ "Michael and Doria's Travel Tales: Homebrew, Bobo Style". Thembsterstravels.blogspot.gr. 21 Ocak 2007. 15 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017. 
 6. ^ Roberts, David. Parlons kabiyè. Paris. s. 249-252. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]