Kellerbier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Püls Bräu aracılığıyla üretilen kellerbier.

Kellerbier, filtreden geçirilmemiş ya da pastörize edilmemiş Alman biralarını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir.[1] Bu biralar alt ya da üst fermentasyon yöntemiyle üretilmiş olabilirler. Acılık değeri (IBU) ortalama olarak 25 ile 35 arasındadır.

Gelişim süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

"Kellerbier" terimi Almanca'da mahzen-kiler birası gibi anlamlara gelmektedir. Bu biralar bir süre soğuk depolarda bekletildiği için bu biçimde adlandırılmışlardır.

Kellerbier türü biraların yapılış yöntemi bakımından Orta Çağ'a dek uzandığı düşünülmektedir. Orijinal kellerbier biralar günümüzdeki filtreden geçirilmiş ya da pastörize edilmiş lager tipi biralardan daha yüksek oranlarda süspansiyon durumda maya ya da vitamin içermektedir. Bu durumun bir sonucu olarak da bu biraların buğulu ya da bulanık bir görünümü vardır. Bu görünümü Alman bira üreticileri "doğal" ile "bulanık" sözcüklerinin birleşimi olan naturtrüb terimiyle adlandırırlar.

Kellerbier ya da benzeri zwickelbier gibi biralar genelde publarda ya da bira bahçelerinde fıçıdan servis edilmesine karşın şişe olarak da piyasaya sürülürler. Bu biralar günümüzdeki standart biraların aksine pastörizasyon gibi kullanım süresini uzatıcı işlemlerden geçmediği için daha kısa sürede, taze iken tüketilmelidirler.

Üretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Almanya'nın pek çok bölgesinde kellerbier üretimi yapılmaktadır. Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan aracılığıyla özel olarak üretilen Weihenstephaner 1516 Kellerbier, St. Georgen Bräu aracılığıyla üretilen St. Georgen Bräu Keller Bier, Mahrs Bräu aracılığıyla üretilen Kellerbier Ungespundet Hefetrüb, Brauerei Aying aracılığıyla üretilen Ayinger Kellerbier, Kulmbacher Brauerei aracılığıyla üretilen Kulmbacher Mönchshof Kellerbier ya da Paulaner Brauerei aracılığıyla üretilen Hacker-Pschorr Münchner Kellerbier - Anno 1417 adlı biralar, en çok bilinen kellerbier örnekleridir.

Zwickelbier[değiştir | kaynağı değiştir]

Zwickelbier olarak adlandırılan biralar, kellerbier türü biraların daha güçsüz ya da daha az aromalı versiyonlarıdır. Zwickelbier terimi aslında bira üstadının Zwickelhahn denen özel bir sifon yardımıyla fıçıdan aldığı küçük orandaki birayı tanımlamak için kullanılmıştır. Günümüzde Almanya'da zwickelbier denen biralar büyük oranlarda üretilip satılmaktadır. Genellikle alt fermentasyon yöntemiyle üretmelerine karşın "kellerweizen" gibi alt fermentasyon yöntemiyle üretilenleri de vardır. Türdeşi kellerbier gibi kısa sürede, taze iken tüketilmelidir.

Almanya'da Kaiser Bräu aracılığıyla üretilen Veldensteiner Zwickl, Arcobräu Gräfliches Brauhaus aracılığıyla üretilen Arcobräu Zwicklbier, Fürst Wallerstein Brauhaus aracılığıyla üretilen Fürst Wallerstein Zwickel, Gänstaller Bräu aracılığıyla üretilen Gänstaller Bräu Zwickelpils ya da diğerlerinden ayrı olarak Avusturya'da Stiegl aracılığıyla üretilen Paracelsus Zwickl en çok bilinen zwickelbier örnekleridir.

Landbier[değiştir | kaynağı değiştir]

Landbier Almanca'da ülke-yurt birası gibi anlamlara gelir. Landbier bir bira türünden daha çok, Franconialı bira üreticilerinin kullandığı bir satış terimidir. Değişik tonlarda "landbier helles" ya da "landbier dunkles" olarak satılabilir.[2]

Almanya'da Brauerei Witzgall aracılığıyla üretilen Witzgall Landbier, Brauerei Bayer Theinheim aracılığıyla üretilen Bayer Theinheim Ungespundetes Landbier, Brauerei Kürzdörfer aracılığıyla üretilen Lindenhardter Landbier ya da Brauerei Hartleb aracılığıyla üretilen Hartleb Landbier en çok bilinen landbier türü biralardandır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. RateBeer.com4 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Özel[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Oliver, Garrett (2011). The Oxford Companion to Beer. Amerika Birleşik Devletleri: Oxford University Press. s. 512. ISBN 0195367138. 17 Eylül 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 
  2. ^ "Kellerbier, Zwickelbier, Zoiglbier, Landbier and Lagerbier". biertravel.com. 1 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]