Graz Üniversitesi

Koordinatlar: 47°04′41″K 15°26′57″D / 47.07806°K 15.44917°D / 47.07806; 15.44917
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Graz Üniversitesi
Universität Graz logo.svg
Kuruluş 1585
Tür Devlet
Eğitim dil(ler)i Almanca
Rektör Martin Polaschek
Öğretim üyeleri 2,676[1]
Öğrenciler 31,580[1]
Konum Graz, Avusturya
Organizasyonlar Coimbra Grubu
Utrecht Ağı
Web sitesi www.uni-graz.at

Graz Üniversitesi (Almanca: Karl-Franzens-Universität Graz), Avusturya'nın Graz şehrinde kurulu olan, Avusturya'nın ikinci en eski üniversitesidir.

Graz Üniversitesi

Avusturya - Karl Franzens Graz Üniversitesi 30.000´in üzerinde öğrencisi ve 6 fakültesiyle Avusturya'nın ikinci büyük üniversitesidir. Graz Üniversitesinin kuruluşundan bu yana Walter Nernst, Fritz Pregl, Julius Wagner von Jauregg, Erwin Schrödinger, Otto Loewi, Viktor Franz Hess ve Karl von Frisch olmak üzere 9 tane profesörü nobel ödülü almıştır. Üniversitenin kütüphanesi Steiermark bölgesinin en büyük kütüphanesine sahiptir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana kampüsteki tarihi merkez binası

1585'te Arşidük II. Charles tarafından kurulmuştur. Tarihi boyunca çoğunlukla Katolik Kilisesi tarafından kontrol edilmiş ve 1782'de İmparator II. Joseph tarafından eğitim kurumlarında devlet kontrolünün sağlanması amacıyla kapatmış ve kurumu bir liseye dönüştürmüştür. 1827'de İmparator II. Franz kuruluşu tekrar üniversiteye çevirmiş, adı da bu nedenle Charles Francis Üniversitesi anlamına gelen Karl-Franzens-Universität halini almıştır.

Ludwig Boltzmann üniversitede farklı zamanlarda profesörlük yapmış (1869-1873 ve 1876-1890) ve ısının istatistiksel teorisini burada geliştirmiştir. Nobel Ödülü sahibi Otto Loewi (1909-1938) ve yine Nobel Ödülü sahibi Victor Franz Hess de okulda ders verenler arasındadır. Erwin Schrödinger, 1936'da kısa bir süre için üniversitenin rektörlüğünü yapmıştır.

Akademik[değiştir | kaynağı değiştir]

Kampüsün hava fotoğrafı

Üniversitenin altı fakültesi: Sanat ve Beşeri bilimler Fakültesi, Doğa Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İşletme Fakültesi, İktisat ve Sosyal bilimler Fakültesi, Çevre bilimi, Bölgesel ve Eğitim Bilimleri Fakültesi ve Katolik ilahiyatı Fakültesi.

Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Lisans[değiştir | kaynağı değiştir]

İşletme, mütercim tercümanlık, iktisat, sosyoloji, Alman filolojisi, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Müzikoloji, fizik, moleküler biyoloji, biyoçeşitlilik ve ekoloji, davranış bilimi, fonksiyonel bitki biyolojisi - biyoendikasyon ve çevre denetimi, işlemsel bilimler, kimya, yer bilimleri, matematik

Yüksek Lisans[değiştir | kaynağı değiştir]

Din bilimi,

İşletme - finansal yönetim, Uluslararası İşletme, iktisat, sosyoloji,

Alman filolojisi, Batı dilleri ve edebiyati,

Müzikoloji,

Botanik, zooloji, biyokimya ve moleküler biyotıp, biyoteknoloji, moleküler mikrobiyoloji,

Kimya, teknik kimya,

Yer bilimleri,

Matematik - genel matematik, nümerik matematik ve modelleme,

Çevre bilimleri (İşletme, Kimya, Coğrafya, Fizik, İktisat),

Coğrafya: Sıradağ- ve iklim coğrafyası, Jeo-Uzay teknolojileri, Şehir ve bölge gelişimi,

pedagoji, sosyalpedagoji, gelişim – yaşam koçluğu,

Diplomstudium (Lisans ve yüksek lisans birleşik)[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik teolojisi, hukuk, ekonomi pedagojisi, eski tarih ve arkeoloji, İngiliz Dili Edebiyatı Ve Amerikan Dili Edebiyatı, tarih, klasik arkeoloji, Klasik Yunan Filolojisi, Klasik Latin Filolojisi, Sanat Tarihi, felsefe, Slav Dilleri: Boşnakça/Hırvatça/Sırpça, Slav Dilleri: Rusça, Slav Dilleri: Slovence, Dilbilimi, Mütercim Tercümanlık, halk bilimi, eczacılık, psikoloji, spor bilimleri

Öğretmenlik (lisans ve yüksek lisans birleşik)[değiştir | kaynağı değiştir]

Katolik din pedagojisi, İngilizce, Almanca, tarih-sosyal bilgiler-politika eğitimi, Yunanca, Latince, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Boşnakça/Hırvatça/Sırpça, Rusça, Slovence, biyoloji ve çevre, kimya, matematik, fizik, coğrafya ve ekonomi bilimi, beden eğitim, psikoloji.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "University of Graz: Facts & Figures". University of Graz. 17 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Aralık 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]