Doctor Who (8. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doctor Who
8. sezon
8. sezonun DVD kapağı
BK 2. bölge DVD kutusunun kapağı
Başrol
ÜlkeBirleşik Krallık
Bölüm sayısı12[1]
Yayın
KanalBBC One
Orijinal yayın tarihi23 Ağustos 2014-8 Kasım 2014[2]
Ev sineması yayını
DVD yayını
1. Bölge9 Kasım 2014[3]
2. Bölge17 Kasım 2014[4]
4. Bölge19 Kasım 2014[5]
Sezon kronolojisi
Sonraki →
9. sezon
Doctor Who bölümleri

İngiliz Bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun modern serisinin sekizinci sezonu. 23 Ağustos 2014 tarihinde "Deep Breath" adlı bölümle başlamış ve 8 Kasım 2014 tarihinde "Death in Heaven" adlı bölümle sona ermiştir. Sezonun çalışmaları resmî olarak 20 Mayıs 2013 tarihinde başlamıştır.[6] Baş yazar Steven Moffat, Brian Minchin ile beraber yürütücü yapımcı olmuştur. Nikki Wilson, Peter Bennett ve Paul Frift yapımcı olarak görev almıştır. 1963'ten beri yayınlanan klasik seriyle beraber otuz dördüncü sezondur. Ayrıca bu sezon, beşinci sezondan beri iki parçaya ayrılmayan ilk sezondur.

Sezonun baş rolleri uzay ve zamanda TARDIS'le yolculuk yapan bir Zaman Lordu olan Doktor'un on ikinci yüzünü oynayan Peter Capaldi ve Doktor'un yol arkadaşı Clara Oswald rolüyle Jenna Coleman olmuştur. Ayrıca sezonun önemli rollerinden birisi Clara'nın erkek arkadaşı Danny Pink'i Samuel Anderson oynamıştır. Sezonun ana konusu ise adının Hanım olduğunu söyleyen gizemli bir kadın (Michelle Gomez oynamıştır.) ve "Vaadedilen Topraklar" olmuştur. Hanım, aslında Doktor'un en büyük düşmanlarından birisi olan Usta'dır. Doktor ve Clara'nın beraber seyahat etmesini sağlayan da odur ve Siberleri kullanarak bir plan yapmıştır.

Yedi bölümde senaristliği üstlenen Steven Moffat bölümlerin dördünün tamamını kendisi yazmış ve diğer üçünde yardımcı yazar olmuştur. Diğer bölümleri Phil Ford, Mark Gatiss, Stephen Thompson, Gareth Roberts, Peter Harness, Jamie Mathieson (iki bölüm) ve roman yazarı Frank Cottrell Boyce yazmıştır. Sezonun yönetiminde daha önce Moffat'la beraber çalışanlarla birlikte yeni kişiler yer almıştır. Sezonun çekimleri 6 Ocak 2014 tarihinde başlamış ve 6 Ağustos 2014 tarihinde bitmiştir.

Sezonun ilk bölümü Birleşik Krallık'ta 9,17 milyon seyirci tarafından izlenmiştir. Bu bölüm 2010 yılında Matt Smith'in oynadığı ilk bölümden beri en çok izlenen ilk bölüm olmuştur. Son bölüm BK'de 7,6 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Son bölüme kadar genelde bu rakam tutarlı bir şekilde gitmiştir. 2005 yılından beri en az izlenen sezon bu sezon olmuştur. Birçok aile dizinin geç saatlerde başlamasını çocuklar için uygun olmadığını düşünerek eleştirmiştir.[7]

Bölüm listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezonun ilk bölümü olan "Deep Breath", 76 dakikayla modern serinin bir sezona ait en uzun başlangıç bölümü olmuştur.[8] Son bölüme kadar önceki sezonda olduğu gibi tüm bölümler birbirinden bağımsızdır. Final iki bölüme ayrılmıştır.


genel

sezon
Bölüm adı [9]Yönetmen [9]Senarist [9]Yayın tarihi [2]BK seyircisi
(milyon) [10]
TE
(%)[10]
2421"Deep Breath"Ben WheatleySteven Moffat23 Ağustos 20149,1782
Viktorya dönemi Londra'sında Meclis Evinin yanında bir dinozor cisimlenir. Madam Vastra'nın ekibi dinozoru görmek için oraya gelir. Yeni rejenerasyon geçiren ve kendisini sorgulayan Doktor'un yardıma ihtiyacı olduğunu görürler. Ona yardım etmesi mümkün olan tek kişi Clara'dır. Ama o da hâlâ bildiği ve sevdiği Doktor'un aynı kişi olduğundan emin değildir. Bir süre sonra Dinozor kendiliğinden yanmaya başlar. Doktor, buna çok kızar ve dinozoru kimin yaktığını öğrenmek ister. Aynı zamanda Doktor, yeni yüzünün nereden geldiğini kendi kendine sormaktadır. Doktor ve Clara bir restorana çağrılır. Oradaki diğer müşterilerin bir android olduğunu ve daha sonra restoranın gizli bir uzay gemisi olduğunu öğrenirler. Doktor, asıl amacı "vaadedilmiş topraklar"a ulaşmak olan yarım yüzlü adamla yüzleşir. Doktor ile bir zeplindedirler. Yarım yüzlü adam zeplinden düşmüştür. Ancak, Doktor mu onu itti yoksa, kendisi mi düştü belli değildir. Clara'nın telefonu çalar ve telefondaki On birinci Doktor'dur. On birinci Doktor, On ikinci Doktor ile seyahat etmesi için Clara'yı ikna eder. En son Yarım Yüzlü Adam kendisini Hanım adında gizemli bir kadının yanında bulur. Hanım burasının vadedilmiş topraklar olduğunu söyler.
2432"Into the Dalek"Ben WheatleyPhil Ford ve Steven Moffat30 Ağustos 20147,2984
Doktor, Daleklerin saldırısı altında olan bir uzay gemisinden asi bir savaşçı olan Journey Blue'yu kurtarır. Ancak, onun kardeşini kurtaramaz. Doktor, savaşçıyı gemiye geri gönderdikten sonra, Coal Hill School'da geçmişinde bir asker olan Matematik öğretmeni Danny Pink ile tanışan Clara'yı alır. Doktor ve Clara, uzayda bir askeri istasyonda "Paslı" adını verdikleri iyiye dönmüş bir daleğin neden böyle olduğunu öğrenmek için askerlerle beraber nanoölçekleyicilerle küçülerek daleğin içine girerler. Doktor, daleğin güç merkezinde arızaya neden olan büyük bir çatlak keşfeder. Sonik tornavida kullanarak o çatlağı tamir eder. Dalek kendi türü dışında herkesi yok etmek isteyen haline geri döner. Üssün yerini vererek diğer daleklere mesaj gönderir. Daleğin içinde Clara ve Journey ile beraber olan Gretchen kendini feda eder ve kendisini Hanım ile beraber vadedilmiş topraklarda bulur. Doktor, Paslı'nın evrenin güzelliğini görmesi için daleği zihnine bağlar. Ancak, Paslı Doktor'un daleklere olan nefretini görür ve tüm dalekleri yok etmek ister. Oradaki tüm dalekleri yok eder. Savaştan sonra Paslı, Doktor'a "iyi bir daleksin" der. Clara ve Doktor oradan ayrılır. Clara'nın Pink ile bir randevusu vardır.
2443"Robot of Sherwood"Paul MurphyMark Gatiss6 Eylül 20147,2882
Clara, çocukluk kahramanı olan Robin Hood'u görmek ister. Doktor, Robin Hood'un olmadığını kanıtlamak için Clara'yı 12. yüzyıla götürür. Ama orada Robin Hood ile karşılaşırlar. TARDIS'i almak isteyen Robin Hood'u bir düelloya davet eder ve kaşıkla onu yener. Robin, Nottingham Şerifi'nin düzenlediği altın ok ödüllü olan okçuluk yarışmasında yer alır. Doktor da yarışmada Robin Hood'a meydan okur ve oku Robin Hood gibi tam ortadan atar. Daha sonra Doktor, dartı patlatır ve kendilerini yakalatır. Robin, Doktor'u kurtarmaya çalışırken korumalardan birinin kolunu keser ve korumaların robot olduğunu öğrenirler. Clara, Doktor ve Robin yakalanır. Ayrıca Clara, Şerif'in seyahat ettiği uzay gemisinin kaza yaptığını ve onu tamir etmek için altın topladığını ve Londra'ya hükmetmek istediğini öğrenir. Bu arada, Doktor ve Robin hapishaneden kaçar. Robin Hood Şerif'le kılıç dövüşü yapar ve Şerif'i yener. Sonra robotlar atmosferde zararsızca patlatılır. En son Robin Hood uzun süredir ayrı kaldığı Maid Marian'a kavuşur.
2454"Listen"Douglas MackinnonSteven Moffat13 Eylül 20147,0182
Doktor, gizlenme yeteneği mükemmel olan bir yaratığın olduğunu ve yaratığın tüm insanların rüyasına girdiğini düşünmektedir. Danny Pink ile randevusu sıkıntılı geçen Clara'yı alır ve o yaratığı bulmak için TARDIS'in telepatik devresini kullanarak Clara'nın çocukluğuna gitmek ister. Ancak 1990'ların sonuna Danny Pink'in çocukluğuna giderler. Bilinmeyen bir varlık Danny'nin odasına girerken Doktor ve Clara korkan Danny'yi teselli ederler ve bilinmeyen varlık gider. Sonra, Clara Danny ile randevusundan önceki zamana tekrar gider ve randevu ikinci kez başarısız olur. Clara TARDIS'e dönünce, Danny'nin soyundan olan ve evrenin sonunda mahsur kalan Orson Pink ile karşılaşır. Clara, yine TARDIS'in telepatik devresini kullanır ve kısa bir süre sonra bir ahırda ağlayan bir çocuk bulur. Yatağın altında gizlenirken, o çocuğun Doktor'un çocukluğu olduğunu anlar. Çocuk yataktan çıkarken, Clara yanlışlıkla çocuğun bacağını tutar. Yani Doktor'un yatağın altındaki canavar sandığı Clara'dır. Clara çocuğu teselli eder ve ayrılır. Doktor'dan hemen TARDIS'i çalıştırmasını ve bunu görmemesini ister. En son Clara ve Danny barışır.
2465"Time Heist"Douglas MackinnonStephen Thompson ve Steven Moffat20 Eylül 20146,9984
Clara ve Doktor, Clara'nın evindeyken TARDIS'in telefonu çalar. Clara ve Doktor bir anda geliştirilmiş bir insan olan Psi ve mutant insan olan Saibra ile kendilerini garip bir odada bulurlar. Hafızaları da silinmiştir. "Mimar" onları evrenin en güvenli ve geçilemez bankası olan Karabraxos Bankası'nı soymakla görevlendirir. Dörtlü soygun için mimarın belli yerlere koyduğu araç gereçleri toplarken Teller adında psişik yetenekleri olan bir uzaylının bir suçlunun beynini tarayarak çorbaya döndürdüğünü görürler. Daha sonra Saibra Teller'a yakalanır. Doktor ona Teller'ın beyin taraması yapınca oluşan ağrıyı engellemesi için atomik doğrayıcı verir. Psi, Clara ve Doktor'un bankanın kasalarına erişebilmesi için kendini feda ederek kilidi açmaya çalışır. Daha sonra Teller onu yakalar. Clara ve Doktor bankanın içine girer. Orada kendilerine özel kasada ödülleri yer almaktadır. Saibra ve Psi'nin ödüllerini alırlar. Kendi ödülleri Özel Kasa'da yer almaktadır. O kasayı ararlarken yakalanırlar. Saibra ve Psi ile karşılaşırlar. Aldıkları atomik doğrayıcı değil atomik ışınlayıcıdır. Dörtlü, Müdür Karabraxos'a gider. Doktor, Karabraxos'a numarasını verir ve Karabraxos bankadan ayrılır. Güneş fırtınası bankayı yok eder. Doktor bankaya neden geldikleriyle ilgili kayıp anılarını öğrenmek için Teller'a kendisini yakalatır. Burada Teller'ın türünden bir canlının daha esir tutulduğunu öğrenirler. Mimarın verdiği görev aslında bir ırkı kurtarma görevidir. Doktor, birbirlerine kavuşan iki uzaylıyı gezegenlerine götürür, Saibra ve Psi kendi dünyasına döner. Clara'nın yine Danny ile bir randevusu vardır.
2476"The Caretaker"Paul MurphyGareth Roberts ve Steven Moffat27 Eylül 20146,8283
Clara, Doktor'un yol arkadaşı olarak ve bir öğretmen olarak Danny Pink ile iki ayrı hayatı yaşamaya çalışmaktadır. Doktor gizlediği bir görev için Coal Hill School'da bir hademe kılığına girer. Bir ölüm makinesi olan Skovox Blitzer bir polis memurunu buharlaştırır. Doktor, kimsenin zarar görmemesi için onu bir milyar yıl geleceğe göndermeyi planlamaktadır. Doktor, sonunda Danny ile tanışır ancak onu Clara'nın bir arkadaşı olduğunu ve Clara'nın başka bir öğretmenle randevulaştığını düşünür. Doktor, planı için gecenin geç saatlerinde çalışırken Danny yanlışlıkla Doktor'un bazı cihazlarını bulur ve cihazların ayarlarını değiştirir. Bu yüzden Doktor'un planı bozulur ve Skovox Blitzer sadece üç gün sonrasına yollanır. Yeni bir plan gerekmektedir. Doktor, Danny'nin Clara'nın erkek arkadaşı olduğunu öğrenir. Danny planını bozduğu için Doktor ve Danny arasında küçük bir anlaşmazlık çıkar. Skovox Blitzer ortaya bir daha çıktıktan sonra Clara ve Danny'nin yardımıyla, Doktor, uzaylıyı uzaya diğer yaşam formlarının olduğu herhangi bir yere gönderir. Daha sonra Danny, Clara'yı tehlikeye attığı için Doktor'u uyarır. Bu arada buharlaşan polis memuru kendisini Vadedilmiş Topraklarda bir görüşmeciyle konuşurken bulur. Hanım meşguldür.
2487"Kill the Moon"Paul WilmshurstPeter Harness4 Ekim 20146,9182
Doktor, Clara ve Courtney'yi alır ve kendilerini 2049 yılında Ay'da bulunan bir uzay gemisinde bulurlar. Gemide yaklaşık bin tane nükleer bomba vardır. Ayrıca Ay'da yer çekimi kuvveti artmıştır. Kaptan Lundvik ile tanışırlar. Doktor, Lundvik'e sorular sorar. Lundvik, Ay'ı havaya uçurmak istemektedir. Çünkü; Ay'da aniden gerçekleşen yüksek gelgitler insanlığı tehlikeye atmaktadır. Bomba hazırlayan bir astronot örümcek benzeri kocaman bir yaratığın saldırısına uğrar. Sömürgeciler gömülmüş örümcek ağları bulurlar. Doktor, Ay'ın ağırlığının neden arttığını ve gelgitlerin nedenini araştırır. Başka bir örümcek yine saldırır ve Doktor bunların bir mikrop olduğunu anlar. Doktor, Ay'ın bir yumurta olduğunu ve bir yaratığın bu yumurtadan çıkmaya çalıştığını düşünür. Lundvik onu öldürmeyi önerir. Clara bunu kabul etmez. Doktor ise onları karar vermeleri için tek başına bırakır. Clara, Dünya'daki insanların ne yapacaklarına karar vermesi için Dünya'ya bir mesaj gönderir. Dünya'dakiler de ayın patlatılmasını isterler. Ancak Clara son anda vazgeçer ve Ay'ın patlamasına neden olacak geri sayımı iptal eder. O anda Doktor döner ve onları Dünya'ya bırakır. Dünya'dan Ay'ın bir yumurta gibi parçalandığını ve yaratığın oradan çıkıp uzaklaştığını, sonra yeni bir Ay oluştuğunu görürler. Ancak Clara, Doktor'un kendilerini yalnız bıraktığı ve bu zor kararı kendisi vermek zorunda kaldığı için ona çok kızgındır. Bu yüzden TARDIS'i terk eder.
2498"Mummy on the Orient Express"Paul WilmshurstJamie Mathieson11 Ekim 20147,1185
Clara, Doktor'dan ayrılmadan önce son bir gezi için tekrar gelir. Uzak bir gelecekte Doğu Ekspresi adlı yeniden yapılmış ünlü bir trene binerler. Yaşlı bir kadın sadece kendisinin görebildiği Mısırlı bir 'Mumya' olarak tarif ettiği yaratık tarafından öldürülür. Doktor yakınlardadır. Doktor ilk başta kadının yaşlılığından öldüğünde ısrar etse de mutfaktakilerden biri de aynı şekilde ölünce, görünmez bir 'Mumya' (Foretold olarak da bilinir) tarafından öldürüldüğünü anlar. Mumya kurbanına göründüğü andan itibaren kurbanını altmış altı saniye içerisinde öldürmektedir. Doktor, trendeki "Gus" adlı bilgisayar programını açığa çıkarır. Gus, oradaki bilimcilere Foretold'un amacının ne olduğunu öğrenmek ve yakalamak için zayıflıklarını arama görevi verir. Doktor, Foretold'u görmek için sıradaki kurbanın bilincini alır ve Foretold'un geleceğin teknolojisi ile güçlendirilmiş ve işi bitmemiş olan ölü bir asker olduğunu öğrenir. Doktor teslim olarak içi enerjiyle dolan Foretold'un içini boşaltır ve trendekileri kurtarır. Gus yolculara artık gerek kalmadığını söyleyerek trenin hava girişini kaldırır. Doktor, tren patlamadan önce Foretold'un içinden çıkan ışınlayıcıyı kullanarak trendeki herkesi ışınlar. Daha sonra, Danny'yi arayan Clara Doktor'a kendisini terk etmeyeceğini söyler.
2509"Flatline"Douglas MackinnonJamie Mathieson18 Ekim 20146,7185
Doktor ve Clara Bristol'e vardıklarında TARDIS'in dışarıdan küçüldüğünü görürler. Clara bölgeyi araştırmaya gider. Doktor, TARDIS'in dışarıdan neden küçüldüğünü öğrenmek için TARDIS'te kalır. Clara, genç bir grafiti sanatçısı olan Rigsy ile karşılaşır. Clara, geri döndüğünde TARDIS'i çantasına sığabilecek kadar küçüldüğünü görür. Doktor, Clara'ya sonik tornavidayı ve psişik kağıdı verir. Bir kulaklık aracılığıyla Doktor ve Clara iletişim sağlar. Doktor, karşı karşıya oldukları şeyin iki boyutlu evrenden gelen bir uzaylı olduğunu söyler. Bu uzaylılar 3 boyutlu olan canlı cansız her şeyi 2 boyutluya çevirebilmektedir. Doktor gibi davranmaya çalışan Clara, Rigsy ve kamu hizmetindekiler ile bu yaratıklardan kaçar. Doktor, nesnelerin boyutlarını değiştirebilen bir cihaz yapar. Bu yaratıklar ayrıca TARDIS'in de enerjisini çekmektedir. Doktor, TARDIS'i kuşatma moduna alır ama enerji kalmadığı için geri çeviremez. Bu yaratıklar daha sonra üç boyutluya çevirmeyi de öğrenir ve iki boyutluya çevirdiği insanların yerini alarak üç boyutlu olurlar. Clara, Rigsy'nin yardımıyla yaratıkları kandırarak, TARDIS'e tüm enerjisini geri vermelerini sağlar. Doktor, Dünya'yı koruduğunu söyleyerek TARDIS'in gücüyle yaratıkları kendi boyutuna geri gönderir. Clara, iyi bir Doktor olduğunu Doktor'a söyletmeye çalışır. O sırada, Hanım onları bir tabletten izlerken Clara'yı seçtiği için sevinmektedir.
25110"In the Forest of the Night"Sheree FolksonFrank Cottrell Boyce25 Ekim 20146,9283
Maebh adlı küçük bir kız bir ormanda koşarken TARDIS'le karşılaşır. Kapıyı tıklar ve Doktor karşısına çıkar. Doktor, onu Londra'ya evine götürmeyi dener. Ancak vardıkları yer yine o ormandır. Bu arada Clara ve Danny bir grup çocukla Londra Müzesi'nden çıkarken kendilerini o ormanda bulurlar. Clara hemen Doktor'u arar. Doktor da olan bitenin farkında olduğunu ve yanında bir kız çocuğunun olduğunu söyler. Daha sonra Clara ve Danny çocuklarla beraber Trafalgar Meydanı'nda Maebh ile Doktor'u bulur. Çocuklarla beraber TARDIS'e girerler. Danny okul kitaplarının TARDIS'te olduğunu fark eder. Clara bir yalan uydurur. Doktor bir anda Maebh'in olmadığını fark eder ve Clara'yla beraber Maebh'i aramaya gider. Maebh arkasından izler bırakır. Ancak Maebh'i bulduktan sonra hayvanat bahçesinden kaçan bir kaplanla karşılaşırlar. Peşlerinden çocuklarla beraber gelen Danny, kaplanın gözüne fenerin ışığını tutarak onları kaplandan kurtarır. Doktor, bir gecede gelen bu ağaçlarla bağlantısı olduğunu anladığı Maebh aracılığıyla ağaçlarla iletişim kurmak için sonik tornavidasını kullanır. Ağaçlar, Dünya'ya doğru ilerleyen bir Güneş patlamasını engellemek için ortaya çıkmıştır. Ancak ilk başta bunu fark etmezler ve ağaçların niyetinin kötü olduğunu sanırlar. TARDIS'e dönerler. Clara, Doktor'un kendilerini bırakıp kaçmasını ister. Doktor, onların da gelmesini istese de Clara, çocukların annelerini istediği için gelmeyeceğini, Danny'nin çocukları asla bırakmayacağını ve kendisinin de gelmeyeceğini söyler. Doktor, isteksizce oradan ayrılırken bir anda ağaçların o Güneş patlamasını engelleyeceğini, Dünya'yı dev bir hava yastığı gibi saracağını ve kimsenin ölmeyeceğini anlar. Çünkü ağaçlar ateşe karşı dayanıklıdır. Geri döner ve herkesi tekrar TARDIS'e toplar. Ancak, hükûmet ağaçları yok etmek için üzerlerine kimyasal dökmektedir ve bunu durdurmaları için çocuklar dünyaya bir mesaj gönderir. Ağaçların Dünya'yı yok etmeyeceğini, hatta Güneş patlamasının Dünya'yı yakmasını engellediğini söylerler. En son, Doktor ve Clara, TARDIS'ten Güneş patlamasını izlerler. O sırada Hanım da onları uzaktan izlemektedir.
252a11"Dark Water"Rachel TalalaySteven Moffat1 Kasım 20147,3485
Clara Danny ile telefonda konuşurken, Danny'ye araba çarpar ve Danny ölür. Ailesi, Clara'yı teselli etmeye çalışırken Doktor arar. Clara, TARDIS'e gider ve TARDIS'teki tüm anahtarları alır. Doktor'a bir volkana gitmek istediğini söyler. Clara Doktor'a bir uyku yaması kullanır. Doktor, volkandayken uyanır ve Clara, Doktor'un Danny'yi kurtarması için anahtarları lava atmakla tehdit eder. Doktor, bunu kabul etmez ve Clara tüm anahtarları lava atar. Ancak, Clara'nın kullandığı bir uyku yaması değildir ve onlara rüya yaşatmaktadır. Yani bu olanlar bir rüyadır. Doktor, seyrüsefer bilgisayarını kapatır ve Danny'nin nerede olduğunu bulmak için TARDIS'in telepatik devresini Clara'ya bağlar. Kendilerini iskeletlerin mavi bir sıvı içinde saklandığı 3K adlı bir yerde bulurlar. O sırada Seb Danny'yi teselli etmektedir. Doktor, otomatik sese ve görüntüye sahip bir bilgi kitabı görür. Ardından arkasından gelen bir kadın kendisini "Hanım" adıyla tanıtır ve kendisinin bir droid olduğunu söyler. Sonra Clara ve Doktor'u bir odaya almak için Dr. Chang'i çağırır. Dr. Chang onlara "kara su" adını verdikleri sıvıyla ölülerin sadece organik maddelerinin göründüğünü söyler. Bu arada Hanım, iskeletleri uyandırır ve kara suyla kaplı olan tanklar açılır. Clara, telepatik bir teknoloji sayesinde Danny ile temas halindeyken Doktor ve Dr. Chang koridora çıkar. Clara, Danny'den kendisinin gerçek olduğunu kanıtlamasını ister. Ancak, Danny Clara'nın kendisini öldürme ihtimalinin olacağını düşünerek bunu kabul etmez. Clara iletişimi sonlandırır. Koridordayken Doktor, Hanım'ın aslında bir robot olmadığını anlar. Hanım, Dr. Chang'i öldürür. Tanklar açıldığında iskeletlerin aslında Siberadam olduğunu görür. Doktor ve Hanım oradan çıkar ve kendilerini St Paul'un katedralinin merdivenlerinde bulurlar. Siberler dışarı çıkmaya başlar ve Doktor bölgedeki tüm insanları oradan çıkarmaya çalışır. Hanım, çabaların boşa olduğunu söyler. "Hanım" adının "Hanımefendi"nin kısaltması olduğunu ve kendisinin Usta olduğunu açıklar.
252b12"Death in Heaven"Rachel TalalaySteven Moffat8 Kasım 20147,6083
Siberler gökyüzüne uçar ve kendilerini patlatırlar. Mezarlıklara yağan bir yağmur oluşur. Bu yağmur aslında "siber polenleri"dir. Bu siber polenleri ölülerin siberlere dönüşmesine neden olur. Bu siberlerden biri de Danny'dir. Ancak Danny Clara'yı 3K'den kurtarır. BİRİM, Doktor'u ve Hanım'ı kendi uçaklarına götürür. Doktor'a Dünya'nın ordularının kontrolünü sağlaması için "Dünya'nın Başkanı" unvanı verirler. Clara, Doktor'u TARDIS'in telefonundan arar, Danny ile mezarlıkta olduğunu ve Danny'nin sibere dönüştüğünü söyler. Daha sonra siberlerin yardımıyla Hanım uçağı havaya uçurur. Doktor bu patlamadan kurtulur. Doktor da mezarlığa gelir. Danny daha tam olarak sibere dönüşmemiştir. Çünkü duygularını silmemiştir. Danny bir yağmurun daha olacağını ve siberlerin tüm insanları dönüştüreceğini söyler. Hanım da oraya gelir ve Doktor'a Dünya'yı ele geçirmesi için Siberlere komuta etmeye yarayan bilekliği hediye eder. Ayrıca "Gallifrey" dediği yerin koordinatlarını söyler. Doktor bu hediyeyi reddeder ve bilekliği Danny'ye verir. Danny tüm siberlerin patlaması ve polen yağmurunun durdurması emrini verir. Son kalan bir siber, Hanım'ı öldürür. Bu siber Tuğgeneral Lethbridge-Stewart'tır. Daha sonra Clara ve Doktor bir kafede buluşur. Bileklikte dünyaya geçiş hakkı sadece bir tane kalmıştır ve Danny bu hakkı askerken öldürdüğü bir çocuğa kullanmıştır. Ama Clara Danny'nin kurtulduğunu ve Danny ile beraber yaşayacağını söyler. Doktor ise Hanım'ın verdiği koordinatlara bakmıştır, ancak orada hiçbir şey yoktur. Ama Gallifrey'yi bulduğunu söyler. Doktor en son TARDIS'e gider. Orada otururken Noel Baba içeri girer ve Noel için ne istediğini sorar.

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2013'te Jenna Coleman'ın dönüşü ilan edildikten sonra Ağustos 2013'te Peter Capaldi'nin Doktor olduğu açıklandı. Mart 2013'te Jenna Coleman'ın dönüşü ilan edildikten sonra Ağustos 2013'te Peter Capaldi'nin Doktor olduğu açıklandı.
Mart 2013'te Jenna Coleman'ın dönüşü ilan edildikten sonra Ağustos 2013'te Peter Capaldi'nin Doktor olduğu açıklandı.

Haziran 2013'te, 2010 yılından beri Doktor rolünü oynayan Matt Smith'in Doctor Who 2013 Noel özel bölümü "The Time of the Doctor" adlı bölümde ayrılacağı açıklandı.[11] Onun yerine kimin geçeceği ile ilgili söylentiler dolaşırken[12] birkaç hafta sonra 4 Ağustos'ta Doctor Who Live: The Next Doctor adlı programda BBC komedi dizisi The Thick of It adlı dizide Malcolm Tucker rolüyle tanınan Peter Capaldi'nin Doktor rolünü oynayacağı açıklandı.[13] Capaldi daha önce "The Fires of Pompeii" adlı bölümde Caecilius rolünde oynamıştı.[14] Ayrıca Torchwood: Children of Earth'te John Frobisher rolünde oynadı.

Ekim 2013 tarihinde Neve McIntosh'un döneceği ve Madame Vastra, Jenny Flint ve Strax'ın bu sezonda yer alacağı açıklandı.[15] 24 Şubat 2014 tarihinde Gavin & Stacey adlı programda oyuncu Samuel Anderson'ın Danny Pink rolüyle ekibe gireceği ve Clara'nın öğretmenlik yaptığı Coal Hill School'da öğretmen rolüyle görüneceği açıklandı.[16]

Mart 2014'te Keeley Hawes'in konuk oyuncu olarak Ms Delphox rolünde beş bölümde yer alacağı açıklandı.[17] Daha sonra, Tom Riley, Ben Miller, Ben Miller, Hermione Norris, Frank Skinner, Foxes, Christopher Fairbank, Sanjeev Bhaskar ve Chris Addison'ın da konuk oyuncu olacağı açıklandı.[18][19][20][21][22][23][24][25]

En son ellinci yıl özel bölümü olan "The Day of the Doctor" bölümünde görünen Kate Stewart rolüyle Jemma Redgrave ve Osgood rolüyle Ingrid Oliver'ın Cardiff setinde Siberadamlarla döndüğü görüldü. İlk başta Michelle Gomez finalde 'Nethersphere'in bekçisi' olarak tanıtıldı. Ancak, Gomez birinci, ikinci ve altıncı bölümde Hanım rolleriyle göründü.[26][27][28] "Dark Water" adlı bölümde Hanım'ın, Usta'nın kadın rejenerasyonu olduğu anlaşıldı.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Steven Moffat, Peter Capaldi'nin önceki rollerinin görmezden gelinmeyeceğini söylemiştir.

Steven Moffat, daha önce beş Doctor Who bölümü ve birkaç Torchwood bölümü yazan Chris Chibnall ile 8. sezon için görüşmüştür.[29] Broadchurch adlı drama dizisini yazan Chibnall bölüm yazmak için istekli olmasına rağmen programının dolu olduğunu ve ileriki sezonlarda bölüm yazabileceğini söylemiştir.[30]

7. sezonda iki bölüm yazan Neil Cross da 8. sezonda bölüm yazmak istediğini söylemiştir.[31]

Daha önce beş Doctor Who bölümü yazan Gareth Roberts, 8. sezonda da bir bölüm yazmıştır.[32]

7 Ocak 2014 tarihinde önceki yapımcılardan olan Peter Bennett (2010'da yapımcıydı) ve Nikki Wilson'un (2009 ve 2010'da altyazı editörü ve yapımcıydı) bu sezonda yer alacağı açıklanmıştır. 1, 2, 5 ve 6. bölümleri Will Oswald düzenlemiştir.[33]

26 Mart 2014 tarihinde Mark Gatiss'in bir veya iki bölüm yazacağı açıklanmıştır. Brezilya'da Jane Austen bölümde William Shakespeare, Charles Dickens ve Agatha Christie ünlü bir yazarın yer alması gerektiğini söylemiştir.[34]

Nisan 2014'te Peter Harness ve Jamie Mathieson'ın da bölüm yazacağı açıklanmıştır.[35]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Çekimler 6 Ocak 2014 tarihinde Cardiff'te başlamıştır.[36] Peter Capaldi ve Jenna Coleman'ın ilk sahneleri 7 Ocak 2014 tarihinde çekilmiştir.[37] 22 Şubat 2014 tarihinde Paul Wilmshurst'un bir bölüm yöneteceği açıklanmıştır.[38] 11 Mayıs 2014 tarihinde Harness'ın bir bölüm yazacağı ve Wilmshurst'un yöneteceği açıklanmıştır. Çekimleri daha önce 1984'te çekilen Planet of Fire bölümünün çekildiği yer olan Lanzarote'ta çekilmiştir.[21] Çekimler Raven'in Volkanı olarak da bilinen Volcán del Cuervo'da yapılmıştır.[39] 14 Mayıs 2014 tarihinde Amerikalı yönetmen Rachel Talalay'ın iki bölüm yöneteceği açıklanmıştır.[40] Sezon finalinin 2 Temmuz 2014 tarihinde daha önce 7. sezonun "The Angels Take Manhattan" bölümünün çekildiği Llanelli'deki mezarlıkta yapılmıştır.[41] 4 Temmuz 2014 tarihinde Sheree Folkson'ın bir bölüm yöneteceği açıklanmıştır.[42] 19 Temmuz 2014 tarihinde Londra'da daha önce The Invasion bölümünün 1966'da çekildiği St Paul Katedrali'nde Siberlerin sahnesi çekilmiştir.[43][44]

Sezonun çekimleri 6 Ağustos 2014 tarihinde tamamlanmıştır.[45]

Çekim blokları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir:

Blok Bölüm Adı Yönetmen Senarist Yapımcı
1 "Deep Breath"
"Into the Dalek"
Ben Wheatley Steven Moffat
Phil Ford & Steven Moffat
Nikki Wilson
2 "Listen"
"Time Heist"
Douglas Mackinnon Steven Moffat
Stephen Thompson & Steven Moffat
Peter Bennett
3 "Robot of Sherwood"
"The Caretaker"
Paul Murphy Mark Gatiss
Gareth Roberts ve Steven Moffat
Nikki Wilson
4 "Kill the Moon"
"Mummy on the Orient Express"
Paul Wilmshurst Peter Harness
Jamie Mathieson
Peter Bennett
5 "Flatline" Douglas Mackinnon Jamie Mathieson Nikki Wilson
6 "Dark Water"
"Death in Heaven"
Rachel Talalay Steven Moffat Peter Bennett
7 "In the Forest of the Night"
Sheree Folkson Frank Cottrell Boyce Paul Frift

Tasarım değişiklikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin bir hayranı olan Billy Hanshaw'ın yardımıyla oluşturulan sekizinci sezon açılış jeneriği.

Başrolün değişmesiyle dizinin açılış jeneriği değiştirilmiştir. Dizinin hayranı bir illüstratör ve 3D animatörü olan Billy Hanshaw'ın oluşturup YouTube'a yüklediği jeneriği gören Steven Moffat, jenerikte Hanshaw'ın çalışmasından da yararlanmıştır.[46][47][48][49]

Tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

10 Haziran 2014 tarihinde BBC 8. sezonun "Dünya Turu"nun 7-19 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleşeceğini açıklamıştır. Turda Peter Capaldi, Jenna Coleman ve Steven Moffat yer almıştır. 12 günde beş kıtada yedi şehirde ziyaret gerçekleştirilmiştir. Dünya Turu Cardiff, Londra, Seul, Sidney, New York, Meksiko ve Rio de Janeiro'da yapılmıştır.[50] 13 Temmuz 2014 tarihinde BBC One, 2014 FIFA Dünya Kupası final maçının devre arasında ilk tam uzunlukta fragman yayınlamıştır.[51]

23 Mayıs, 27 Haziran, 4 Temmuz ve 27 Temmuz 2014 tarihlerinde dört teaser yayınlanmıştır.[52][53][54][55] 7 Ağustos 2014 tarihinde Peter Capaldi ile ikinci bölümün kliplerini gösteren bir röportaj BBC News'te yayınlanmıştır.[56] BBC 18 Ağustos'tan itibaren dizinin ilk bölümüne kadar geri sayım şeklinde teaser yayınlamıştır.[57][58][59][60][61][62]

Sızan bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Temmuz 2014 tarihinde sezonun ilk beş bölümünün senaryo ve "ön gösterim" taslakları BBC Worldwide'ın Latin Amerika merkezinden yanlışlıkla sızdı. Sızan senaryolar hemen medyada geniş yer buldu ve çevrimiçi olarak anında paylaşıldı.[63]

12 Temmuz'da "Deep Breath" bölümünün filigranlı ön gösterim versiyonu siyah beyaz olarak The Pirate Bay sitesine yüklendi.[64] Ancak bu video birinci bölümün kabaca bir taslağıydı ve birçok görsel efekt eksikti.[65] BBC sızan videonun senaryonun sızdığı yerden sızdığını doğruladı ve bölümleri tuttuğunu söyledi. Ancak buna rağmen "Into the Dalek" bölümünün ilk versiyonu Ağustos 2014'ün ikinci haftasında The Pirate Bay sitesinde bulundu.[66]

Ağustos'un üçüncü haftasında "Robot of Sherwood" bölümü sızdı.[67][68] Daha sonra "Listen" ve "Time Heist" bölümleri de sızdı.[69][70]

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık'ta BBC'de yayınlanan sezon Amerika Birleşik Devletleri'nde aynı zamanlı olarak BBC America'da yayınlanmıştır. Kanada'da bilimkurgu kanalı olan Space'te, Avustralya'da ABC1 kanalında yayınlanmıştır.[71][72]

DVD ve Blu-ray sürümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezonun açılış bölümü olan "Deep Breath"in DVD ve Blue-Ray sürümü 8 Eylül 2014 tarihinde 2. bölgede, 9 Eylül 2014 tarihinde 1. bölgede ve 10 Eylül 2014 tarihinde 4. bölgede satışa çıkarılmıştır.[73] 12 bölümün tamamının yer aldığı 5 diskli DVD ve Blu-ray kutusu ise 19 Kasım 2014 tarihinde 4. bölgede, 24 Kasım 2014 tarihinde 2. bölgede ve 9 Aralık 2014 tartihinde 1. bölgede satışa çıkarılmıştır.[74][75]

Doctor Who: The Complete Eighth Series
Bilgiler Özel içerikler
 • 12 bölüm
 • 5-disk
 • 16:9 çerçeve oranı
 • Altyazı: İngilizce
DVD çıkış tarihleri
Bölge 1 Bölge 2 Bölge 4
9 Aralık 2014 (2014-12-09)[3] 24 Kasım 2014 (2014-11-24)[4] 19 Kasım 2014 (2014-11-19)[5]

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Murray Gold tarafından sezon içinde ve 2014 Noel özel "Last Christmas" bölümündeki bestelenen parçalardan oluşan albüm 18 Mayıs 2015 tarihinde Silva Screen Records tarafından 3 CD'li olarak çıkarılmıştır.[76]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Doctor Who Series 8 Airdate, Casting News Plus Spoilers: Things to Expect in Peter Capaldi's Season, Villains and More [Videos]". 1 Temmuz 2014. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2014. 
 2. ^ a b "Doctor Who | Press Resources". BBC America Press Room. BBC America. 24 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2014. 
 3. ^ a b "Doctor Who: Season 8". Amazon.com. 31 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2014. 
 4. ^ a b "Doctor Who Series 8 (DVD)". BBCshop.com. 1 Temmuz 2014. 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2014. 
 5. ^ a b "Doctor Who - Series 8". JB Hi-Fi. 11 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2014. 
 6. ^ "Doctor Who Renewed for Season 8". TV Guide. 13 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2014. 
 7. ^ Nicola Methven (8 Aralık 2014). "Doctor Who to move to new slot after ratings flop". The Mirror. 12 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2014. 
 8. ^ "BBC - TV Guide - Saturday 23 August 2014". BBC. 22 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ağustos 2014. 
 9. ^ a b c The Doctor Who Team. "Blogs - New Series: All the Episode Titles and More". BBC. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2014. 
 10. ^ a b "Ratings Guide". Doctor Who News. 21 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Eylül 2015. 
 11. ^ "Matt Smith announces he is to leave Doctor Who". BBC. 1 Haziran 2013. 16 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2013. 
 12. ^ Doktor rolü için Matt Smith'in yerine kimin geçeceği ile ilgili söylentilerin kaynakları:
 13. ^ The Doctor Who Team. "Peter Capaldi exclusively revealed to the nation as the Twelfth Doctor". BBC. 27 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
 14. ^ "Peter Capaldi revealed as Doctor Who's new lead". BBC. 4 Ağustos 2013. 13 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
 15. ^ Mellor, Louisa (14 Ekim 2013). "Doctor Who: returning characters confirmed for series 8". Den of Geek. 5 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2013. 
 16. ^ "SAMUEL ANDERSON JOINS DOCTOR WHO FOR PETER CAPALDI'S FIRST SERIES". Doctor Who official website. 24 Şubat 2014. 10 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Şubat 2014. 
 17. ^ "Keeley Hawes to star as Doctor Who villain". BBC News. 14 Mart 2014. 15 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2014. 
 18. ^ "Series 8 Filming: Tunnel Vision". Doctor Who TV. 19 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2014. 
 19. ^ "Tom Riley to star in an episode written by Mark Gatiss". BBC Doctor Who. BBC. 2 Nisan 2014. 18 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2014. 
 20. ^ "Ben Miller to Guest Star in Doctor Who". BBC Doctor Who. BBC. 8 Nisan 2014. 12 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2014. 
 21. ^ a b "Hermione Norris to Guest Star in New Series". BBC Doctor Who. BBC. 11 Mayıs 2014. 13 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2014. 
 22. ^ "Frank Skinner to Appear in New Series of Doctor Who". BBC Doctor Who. BBC. 16 Mayıs 2014. 31 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2014. 
 23. ^ "Foxes to appear in new series of Doctor Who". Media Center. BBC. 29 Mayıs 2014. 25 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2014. 
 24. ^ "Sanjeev Bhaskar to join cast of Doctor Who". BBC Doctor Who. BBC. 11 Temmuz 2014. 19 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2014. 
 25. ^ "Chris Addison to Guest in Series 8 Finale". Doctor Who TV. 19 Ağustos 2014. 2 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2014. 
 26. ^ "Michelle Gomez to star in Doctor Who". BBC Doctor Who. BBC. 30 Haziran 2014. 25 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2014. 
 27. ^ "Doctor Who films in Cardiff city centre as the Cybermen take over". Wales Online. Wales Online. 30 Haziran 2014. 14 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2014. 
 28. ^ "Series 8 Finale Filming: Returning Characters & Monster". Doctor Who TV. 30 Haziran 2014. 6 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Haziran 2014. 
 29. ^ "Chris Chibnall for Doctor Who Series 8?". Kasterborous.com. 16 Nisan 2013. 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2013. 
 30. ^ "Chris Chibnall Denies Matt Smith will Appear in Broadchurch". Kasterborous.com. 2 Temmuz 2013. 5 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2013. 
 31. ^ "Hide's Neil Cross Back for Doctor Who Series 8?". Kasterborous.com. 18 Ağustos 2013. 5 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2013. 
 32. ^ Johnston, Connor (3 Ocak 2014). "Gareth Roberts confirmed for Series 8". Doctor Who News. 5 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2014. 
 33. ^ "Will Oswald - United Kingdom". LinkedIn. 26 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 34. ^ "Gatiss Confirms Two Capaldi Eps, Hints at Jane Austen Story". Doctor Who TV. 27 Mart 2014. 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 35. ^ "Two New Writers for Series 8". Doctor Who TV. 30 Nisan 2014. 30 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 36. ^ "Series 8 Filming: A Paternoster Peek". Doctor Who TV. 7 Ocak 2014. 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 37. ^ "Doctor Who - Peter Capaldi begins filming on Doctor Who". BBC - Blogs. 7 Ocak 2014. 29 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 38. ^ "Another new Director for Series 8". Doctor Who TV. 22 Şubat 2014. 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 39. ^ "Series 8 Filming: Volcano Day". Doctor Who TV. 13 Mayıs 2014. 6 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mayıs 2014. 
 40. ^ "Rachel Talalay Directing Series 8". Doctor Who TV. 30 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2014. 
 41. ^ "Series 8 Finale Filming: Beyond the Grave". Doctor Who TV. 2 Temmuz 2014. 22 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2014. 
 42. ^ "Award-winning children's novelist and screenwriter Frank Cottrell Boyce confirmed as Doctor Who writer". BBC Media Centre. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 43. ^ "Cybermen Invade London (Again!)". Doctor Who TV. 19 Temmuz 2014. 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 44. ^ Danny Walker (21 Temmuz 2014). "Doctor Who: Cybermen unmasked while filming legendary scenes at St Paul's Cathedral". Daily Mirror. 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2014. 
 45. ^ William Martin (8 Ağustos 2014). "'Doctor Who' Series 8 has finished filming". CultBox. 4 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 46. ^ Ben Beaumont-Thomas (15 Ağustos 2014). "New Doctor Who title sequence inspired by viral fan creation". The Guardian. 13 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2014. 
 47. ^ "The Series 8 Title Sequence". Doctor Who TV. 15 Ağustos 2014. 14 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2014. 
 48. ^ Billy Hanshaw (2013). Doctor Who original concept Peter Capaldi intro (Video). YouTube. 15 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2014. 
 49. ^ Poladian, Charles. "'Doctor Who' Season 8: Meet Billy Hanshaw, Whose Title Sequence Steven Moffat Loved So Much He Used It". 14 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2014. 
 50. ^ "Doctor Who World Tour To Promote Series 8". Doctor Who TV. 10 Haziran 2014. 9 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2014. 
 51. ^ Dowell, Ben (13 Temmuz 2014). "Doctor Who: Watch Peter Capaldi going "into darkness" in the first full-length series 8 trailer". Radio Times. Immediate Media Company. 20 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Temmuz 2014. 
 52. ^ The new Doctor lands in August... 29 Aralık 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., BBC
 53. ^ "Doctor Who Series 8 2014: Am I a good man? Trailer - BBC One". YouTube. BBC. 27 Haziran 2014. 7 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2014. 
 54. ^ "Series 8: New Teaser Trailer "I see into your soul, Doctor"". Doctor Who TV. 4 Temmuz 2014. 22 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2014. 
 55. ^ "Doctor Who, Series 8 Teaser: Listen…". BBC. 26 Temmuz 2014. 11 Eylül 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Temmuz 2014. 
 56. ^ "BBC News Series 8 Preview Featuring New Dalek Clips". Doctor Who TV. 7 Ağustos 2014. 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2014. 
 57. ^ "BBC One - Doctor Who - Series 8, 5 days to go". Doctor Who. BBC One. 18 Ağustos 2014. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 58. ^ "BBC One - Doctor Who - Series 8, 4 days to go…". Doctor Who. BBC One. 19 Ağustos 2014. 8 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 59. ^ "BBC One - Doctor Who - Series 8, 3 days to go…". Doctor Who. BBC One. 20 Ağustos 2014. 10 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 60. ^ "BBC One - Doctor Who - Series 8, 2 days to go…". Doctor Who. BBC One. 21 Ağustos 2014. 9 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 61. ^ "BBC One - Doctor Who - Series 8 Begins Tomorrow!". Doctor Who. BBC One. 22 Ağustos 2014. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 62. ^ "BBC One - Doctor Who - Series 8 Begins Today!". Doctor Who. BBC One. 23 Ağustos 2014. 8 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 63. ^ Ben Dowell (7 Temmuz 2014). "Please don't share secrets of Doctor Who series 8 - BBC Worldwide "sorry" for five leaked scripts". Radio Times. 25 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 64. ^ "Torrent Freak: LEAKED DOCTOR WHO EPISODE APPEARS ON THE PIRATE BAY". 12 Temmuz 2014. 22 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 65. ^ Jonathan Holmes (12 Temmuz 2014). "Peter Capaldi's first Doctor Who episode leaks online 6 weeks ahead of broadcast". Radio Times. 12 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2014. 
 66. ^ Charles Poladian (12 Ağustos 2014). "'Doctor Who' Season 8 Leak: Episode 2 Torrent Finds It Way Onto The Pirate Bay". International Business Times. 11 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2014. 
 67. ^ "Doctor Who Series 8 Leak Update: Episodes 2 and 3 Now Available". Life, Doctor Who, and Combom. 16 Ağustos 2014. 11 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2014. 
 68. ^ "Series 8 Episode 3 Leaks Online to File Sharing Networks". Doctor Who Worldwide. 18 Ağustos 2014. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2014. 
 69. ^ "Torrent Freak: Doctor Who Series 8 Leak Update: Episode 4 Listen Now Available". Combom. 23 Ağustos 2014. 11 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 70. ^ "Torrent Freak: Doctor Who Series 8 Leak Update: Episode 5 Time Heist (But NOT Ep 4) Now Available". Combom. 21 Ağustos 2014. 11 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 71. ^ "Doctor Who World Tour Hits New York August 14". BBC America Press Room. 10 Haziran 2014. 25 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2015. 
 72. ^ "The Doctor heads Down Under". ABC Press Releases. 11 Haziran 2014. 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2015. 
 73. ^ "Doctor Who: Deep Breath (DVD)". BBC Shop. 8 Ağustos 2014. 6 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ağustos 2014. 
 74. ^ "Series 8 DVD Pre-orders Open Already". Doctor Who TV. 29 Ocak 2014. 15 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2014. 
 75. ^ "Doctor Who - The Complete Series 8 [DVD]". Amazon.co.uk. 29 Ocak 2014. Erişim tarihi: 30 Ocak 2014. 
 76. ^ "Doctor Who Soundtrack - Doctor Who: Series 8 - TM Stores". TM Stores. 11 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2015.