İçeriğe atla

Doctor Who (4. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doctor Who
4. sezon
DVD Kutusu
Başrol
ÜlkeBirleşik Krallık
Bölüm sayısı13 (+1 ek bölüm)
Yayın
KanalBBC One
Orijinal yayın tarihi5 Nisan 2008 (2008-04-05)-5 Temmuz 2008 (2008-07-05)
Sezon kronolojisi
← Önceki
3. sezon
Doctor Who bölümleri

İngiliz Bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun modern serisinin dördüncü sezonu. 25 Aralık 2007 tarihinde Noel özel bölümü "Voyage of the Damned" ile başlamıştır. Özel bölümden sonra düzenli olarak 13 bölüm şeklinde yayınlanan sezon, 5 Nisan 2008 tarihinde "Partners in Crime" bölümüyle başlamış ve üç ay sonra 5 Temmuz 2008 tarihinde "Journey's End" bölümüyle sona ermiştir.

"Partners in Crime" bölümü, daha önce 2006 Noel özel bölümü "The Runaway Bride"da görünen Catherine Tate'in yine Donna Noble rolüyle tam zamanlı olarak Onuncu Doktor'un yol arkadaşı olduğu ilk bölümdür. Ayrıca önceki sezonda Doktor'un yol arkadaşı Martha Jones rolünü oynayan Freema Agyeman geri dönmüştür. Sezonun son bölümünde John Barrowman, Elisabeth Sladen, Noel Clarke ve Camille Coduri geri dönüş yaparken; Billie Piper, Rose Tyler rolüyle sezonun son üç bölümünde görünmüştür.

Sezonun yapım süreci 8 Ağustos 2007 tarihinde başlamış ve 29 Mart 2008 tarihinde sonlanmıştır. Children in Need programına özel yapılan "Time Crash" kısa bölümü, "Voyage of the Damned" bölümünden önce yayınlanmış. Ayrıca Temmuz 2008'de dördüncü sezonun son bölümünden sonra Doctor Who Prom adıyla yapılan baloda "Music of the Spheres" kısa bölümü gösterilmiştir. Dördüncü sezonun tamamında başrol olarak Doktor rolüyle David Tennant yer almış ve onunla beraber bu sezon yürütücü yapımcı Russell T Davies'in son sezonu olmuştur. Ancak ikisi de 2008-2010 özel bölümlerde görevine devam etmiş ve 2010 yılına kadar kalmıştır. Sezonun konusu, arıların Dünya gezegeninden kaybolması ve birkaç gezegenle o gezegenlerin aylarının kaybolmasını içeren gevşek bir hikâye arkı olmuştur.

Ana karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
İlk kez "The Runaway Bride" bölümünde görünen Donna Noble, 4. sezonda Doktor'un düzenli yol arkadaşı olmuştur.

Dördüncü sezon David Tennant'ın sezon boyuncu Doktor rolünü oynadığı üçüncü ve son sezondur. Buna rağmen 2008-2010 özel bölümlerinde rolüne devam etmiştir.[1] Noel özel bölümünde, Avustralyalı oyuncu ve şarkıcı Kylie Minogue, tek seferlik yol arkadaşı olan Astrid Peth rolünü oynamış ve Peth, bölümdeki bir etkinlik sırasında ölmüştür.[2] İlk kez "The Runaway Bride" bölümünde Catherine Tate'in oynadığı Donna Noble, sezon boyunca düzenli yol arkadaşı olmuştur ve on üç bölümün tamamında yer almıştır.[1] Tate'in geri dönüşü 3 Temmuz 2007 tarihinde BBC tarafından duyurulmuştur.[3] Üçüncü sezonda Doktor'un yol arkadaşı Martha Jones'u canlandıran Freema Agyeman, "The Sontaran Stratagem",[4] "The Poison Sky",[5] "The Doctor's Daughter",[6] "The Stolen Earth"[7] ve "Journey's End" bölümlerinde aynı rolle geri dönmüştür.[8] Modern serinin ilk bölümünden ikinci sezonun sonuna kadar düzenli olarak Rose Tyler rolünü oynayan Billie Piper, sezonun son üç bölümünde aynı rolle yer almıştır.[7][8][9] "Partners in Crime",[1] "The Poison Sky"[5] ve "Midnight" bölümlerinde de kısa süreli olarak görünmüştür.[10] Onun dönüşü, 2006'daki ayrılışından sonra Davies tarafından planlanmış ve 27 Kasım 2007 tarihinde resmî olarak açıklanmıştır.[11][12][13] Ayrıca son bölümde; daha önce yol arkadaşlığı yapan Jack Harkness rolüyle John Barrowman, Sarah Jane Smith rolüyle Elisabeth Sladen, Mickey Smith rolüyle Noel Clarke ve Jackie Tyler rolüyle Camille Coduri tekrar görünmüştür.[7][8]

Konuk oyuncular

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezon Donna'nın büyükbabası Wilfred Mott rolüyle Bernard Cribbins ve annesi Sylvia Noble rolüyle Jacqueline King yer almıştır.[4][5] En son "The Christmas Invasion" bölümünde eski Başbakan Harriet Jones rolüyle görünen Penelope Wilton, "The Stolen Earth" bölümünde geri dönmüştür.[7] En son "Journey's End"de görünen Mickey Smith rolüyle Noel Clarke ve Jackie Tyler rolüyle Camille Coduri tekrar yer almıştır.[8] Son bölümde Adjoa Andoh, Martha Jones'un annesi Francine rolüyle geri dönmüştür.[8] Torchwood ve The Sarah Jane Adventures yan dizilerinde oynayan Eve Myles, Gareth David-Lloyd ve Tommy Knight sırayla Gwen Cooper, Ianto Jones ve Luke Smith rollerini oynamıştır.[8] Ancak daha önce Eve Myles ilk kez "The Unquiet Dead" bölümünde, Gwen'in doğrudan bu soydan geldiği öne sürülen Gwyneth rolüyle görünmüştür.[14]

Dördüncü sezonda Kylie Minogue ("Voyage of the Damned" bölümünde Astrid Peth),[2] Alex Kingston ve Steve Pemberton ("Silence in the Library" / "Forest of the Dead" bölümlerinde sırayla River Song ve Strackman Lux ),[15][16] Sarah Lancashire ("Partners in Crime" bölümünde Miss Foster),[1] Phil Davis ve Peter Capaldi ("The Fires of Pompeii" bölümünde sırayla Lucius ve Caecillus) gibi oyuncular konuk oyuncu olarak yer almıştır.[17][18] Diğer konuk oyuncular ise Sasha Behar,[18] Tim McInnerny,[19] Colin Morgan,[10] Christopher Ryan,[4] Georgia Moffett (Beşinci Doktor'u oynayan Peter Davison'ın kızı ve David Tennant'ın şu anki eşi),[6] Nigel Terry,[6] Felicity Kendal,[20] Fenella Woolgar,[20] Tom Goodman-Hill,[20] Colin Salmon,[15] Lesley Sharp,[10] Lindsey Coulson,[10] David Troughton (İkinci Doktor'u oynayan Patrick Troughton'ın oğlu)[10] ve Chipo Chung ("Utopia" bölümünde Chantho rolünde oynamıştır) olmuştur.[21][22] Evrimsel biyolog Richard Dawkins ve Paul O'Grady "The Stolen Earth" bölümünde cameo olarak görünmüştür.[23][24]

Bölüm listesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiYapım koduBK seyircisi
(milyon)
Özel bölüm (2007)
188-"Voyage of the Damned"James StrongRussell T Davies25 Aralık 2007 (2007-12-25)4X13,3186
Onuncu Doktor, TARDIS'e Titanic'in çarpmasına neden olan hasarı onardıktan sonra gemiye iner. Geminin RMS Titanic olmadığını, ona benzeyen bir yıldız yolu gemisi olduğunu anlar. Doktor, garson Astrid Peth ile tanıştıktan sonra Londra gezisine katılır. The Doctor, Londra'nın ter edildiğini fark eder. Geminin sahibi Max Capricorn'un, Max'in yönetim kurulu tarafından oylanmasından sonra intikamın bir parçası olarak Kaptan Hardaker, geminin kalkanlarını düşürerek meteorların gemiye doğru çekilmesine neden olmuştur. Gemi, dünyaya doğru düşmeye başlar. Max, İlâhi Hizmetkâr androidlerinin kurtulanları öldürmesine neden olur. Hizmetkâr, Doktor'u Max Capricorn'a götürür. Doktor'un ardından Astrid, Max'i geminin motoruna itmek için bir forklift kullanır ve görünüşe göre kendini de öldürür. Köprüye ulaşan Doktor, gemiyi yeniden başlatmak ve dengelemek için yeniden girişten gelen ısıyı kullanır. Doktor, Astrid'in örneğini, onun hayaleti uzaya dağılmadan önce ışınlanma bileziğinden alır.
Bölümler
1891"Partners in Crime"James StrongRussell T Davies5 Nisan 2008 (2008-04-05)4.19,1488
Donna Noble, Doktor'un TARDIS'le yolculuk etme davetini reddettiği için pişmanlık duymaktadır ve Doktor'u yeniden bulma umuduyla komplo teorilerini araştırmaktadır. Doktor ve Donna, ikisi de birbirinden habersiz özel bir diyet hapı pazarlayan Adipose Endüstrilerini araştırır. Haplar, vücut yağlarını dönüştürerek Adipose adlı küçük beyaz uzaylılara çevirmektedir. Doktor ve Donna, Adipose Endüstrilerine ayrı ayrı sızar. Binayı keşfederken, bir ofiste bulunan karşılıklı pencerelerde birbirleriyle karşılaşırlar. Adipose bebeklerin üremesi için Britanya'nın nüfusunu kullanan bir uzaylı olan Bayan Foster ile tanışırlar. Doktor, Bayan Foster'ı oyalar ve ikisi kaçar. Bunun üzerine Bayan Foster planlarını hızlandırır. Londra boyunca binlerce Adipose doğmaya başlar. Doktor ve Donna, hapı alanların ölmesi planını engeller ve küçük Adipose'un geri kalanı Adipose Endüstrilerine yönelir. Adipose'lu İlk Aİle, bir uzay gemisine ulaşır ve küçük Adipose'ları toplaya başlar. Doktor, küçük Adipose'u öldürmekten kaçınır. Donna'ya bunun nedeninin Martha Jones'un kendisini daha insan yapması olduğunu söyler. Donna, bölümün sonunda Doktor'un TARDIS'le yolculuk teklifini kabul eder.
1902"The Fires of Pompeii"Colin TeagueJames Moran12 Nisan 2008 (2008-04-12)4.39,0487
Doktor ve Donna MS 79, Vezüv Yanardağı'nın patlamasından bir gün önce Pompeii'ye iner. Ardından TARDIS'in heykeltıraş Lobus Caecilius'a satıldığını öğrenirler ve onu ararlar. Caecilius'un evinde Doktor ve Donna, Caecilius'un yonttuğu devre kartına benzeyen bir şeyi almaya gelen yerel kâhin Lucius Petrus Dextrus ile tanışır. Doktor, Caecilius'un oğlu Quintus ile Lucius'un evine girer ve diğerleri bilmeden çok sayıda heykeltıraş tarafından yapılmış çok sayıda devre kartı bulur. Doktor, devrelerin bir enerji dönüştürücüsü oluşturacağını düşünür. Daha sonra Sibylline Rahibeleri kâhinlerinin yavaş yavaş Pyrovile adlı taş yaratıklara dönüştüğünü keşfeder. Donna ile Vezüv Yanardağının kalbine kaçar ve yanardağ patlamasıyla Pompeii halkının ölmesi veya Pyrovile'lerin tüm insanlığı Pyrovile'lere dönüştürme ikilemiyle karşı karşıya kalır. Doktor ve Donna, patlamayı tetikler ve TARDIS'e kaçar. Caecilius ve onun ailesini geride bırakır. Donna, onları kurtarması için Doktor'a yalvarır. Doktor, Caecilius ve ailesini kurtararak onları Pompei'ye bakan bir tepede bırakır.
1913"Planet of the Ood"Graeme HarperKeith Temple19 Nisan 2008 (2008-04-19)4.27,5087
Doktor ve Donna, Ood-sferde Ood Operations adlı bir şirkette Ood'ların köle olarak satıldığı, Ood'ların gezegenine iner. Ood Dostlarının bir üyesi olan Dr Ryder, şirkete sızar ve güç alanındaki tüm Ood'ları telepatik olarak birbirine bağlayan dev beyni tıkayan ayarları azaltır. Ood'lar bir devrim başlatır. Halpen, Dr Ryder'ı öldürür ancak kişisel Ood'u Ood Sigma'nın Halpen'a kullanması için verdiği saç çıkarma ilacı nedeniyle bir Ood'a dönüşür. Sigma, Halpen ile ilgileneceğine söz verir. Doktor, güç alanını kapatır ve Ood'ları serbest bırakır.
192a4The Sontaran StratagemDouglas MackinnonHelen Raynor26 Nisan 2008 (2008-04-26)4.47,0687
Doktor, UNIT'te sağlık memuru olarak çalışan önceki yol arkadaşı Martha Jones'tan (Freema Agyeman) hemen Dünya'ya dönmesi için bir çağrı alır. ATMOS (Atmospheric Omission System) araştırması ve dünyadaki 52 kişinin aynı anda ölmesiyle ilgili araştırma için Doktor'dan yardım ister. Doktor, bunun Sontaranların dünyayı ele geçirmek için yaptığı bir plan olduğunu öğrenir. Sontaranlar Martha'yı esir alıp klonlarlar. Bu arada Donna ailesini özler ve onları ziyaret etmeye karar verir.
192b5The Poison SkyDouglas MackinnonHelen Raynor3 Mayıs 2008 (2008-05-03)4.56,5388
Sontaranlar Dünya'yı saran zehirli bir gazla saldırıya geçer. Doktor ATMOS fabrikasındaki Sontaranları püskürtmek için UNIT'e yardım ederken Donna da Sontaranların savaş gemisine sızar. Martha'nın Sontaran kontrolündeki klonu Doktor'u engellemeye çalışsa da Doktor Martha'yı kurtarır ve klon ölür. Doktor, Dünya'yı saran zehirli gazı yakmaya karar verir. Sontaranların gemisini patlatırken onların ışınlanma sistemini kullanarak kaçar. En son Doktor, Martha ve Donna'ya kalmalarını teklif eder. Martha kabul etmez ama tam TARDIS'ten çıkmak üzereyken TARDIS kontrolünü kaybeder.
1936"The Doctor's Daughter"Alice TroughtonStephen Greenhorn10 Mayıs 2008 (2008-05-10)4.67,3388
TARDIS; Doktor, Donna ve Martha'yı Messaline gezegenine götürür. Gezegende insanlar ve balık benzeri canlılar olan Hath arasında bir savaş vardır. Martha kısa süre sonra Hath tarafından kaçırılır. Doktor ve Donna hem Martha'yı kurtarmaya hem de bu savaşa son vermeye çalışır. Ancak Doktor'un DNA'sı kullanılarak gen transferiyle Doktor'un Jenny (Georgia Moffett) adında savaşçı bir kızı olur.
1947"The Unicorn and the Wasp"Graeme HarperGareth Roberts17 Mayıs 2008 (2008-05-17)4.78,4186
Doktor ve Donna, Aralık 1926'ya gidip Lady Eddison'ın (Felicity Kendal) evindeki partiye katılırlar ve orada ünlü polisiye roman yazarı Agatha Christie (Fenella Woolgar) ile tanışırlar. "Unicorn" (Robina Redmond, Felicity Jones tarafından canlandırıldı) tarafından yapılan bir mücevher soygununu araştırırlar. Dünya dışı dev bir eşek arısını (Reverend Golightly, Tom Goodman-Hill tarafından canlandırıldı) ve Christie'nin ünlü kayboluşunun anlamını keşfederler.
195a8"Silence in the Library"Euros LynSteven Moffat31 Mayıs 2008 (2008-05-31)4.96,2789
Doktor ve Donna, 51. yüzyılda bir gezegenin tamamını kaplayan bir kütüphaneye seyahat ederler, ama kütüphaneyi terk edilmiş bir şekilde bulunca şaşırırlar. Bir anda ortaya çıkan River Song'un (Alex Kingston) da yer aldığı bir arkeolog takımından kütüphanenin 100 yıl önce kapatıldığını öğrenirler. Gölgelerde yaşayan Vashta Nerada adında etobur yaratıkları keşfederler ve kendi gölgelerini sayıp gölgelerin dışında kalmaya çalışırlar.
195b9"Forest of the Dead"Euros LynSteven Moffat7 Haziran 2008 (2008-06-07)4.107,8489
Doktor ve arkeologlar peşlerindeki Vashta Nerada'dan kaçıp kurtulurken, Donna kendini alternatif gerçeklikte tuzağa düşerken bulur. Dr. Moon'un (Colin Salmon) dikkatindedir. Doktor kütüphanenin komuta merkezinin yakınlarına ilerler ve CAL (Eve Newton) kontrolündeki kaybolan insanların yer aldığı alternatif gerçekliği keşfeder.
19610"Midnight"Alice TroughtonRussell T Davies14 Haziran 2008 (2008-06-14)4.88,0586
Doktor ve Donna maceralarına biraz ara vererek Gece Yarısı gezegeninde biraz zaman harcamaktadırlar. Doktor Donna'yı spa salonunda bırakarak dört saatlik Safir Şelaleleri yolculuğuna katılır. Araç nedensiz bir şekilde durup yolcular dışarıdan gelen bir gürültü duyunca paniklemeye başlarlar. Bilinmeyen bir yaşam formu sesleri çalma yeteneğiyle Sky Silvestry'i (Lesley Sharp) kontrol altına alır ve yolcular paranoya ve korkuda sınır tanımazlar. Doktor onları sakinleştirmeye çalışırken bilinmeyen bu yaşam formu bir de Doktor'un sesini çalar ve herkes Doktor'dan şüphelenmeye başlar.
19711"Turn Left"Graeme HarperRussell T Davies21 Haziran 2008 (2008-06-21)4.118,0988
Doktor ve Donna Chino gezegenindeki Shan-Shen'e giderler. Donna orada bir falcının (Chipo Chung) fal bakma teklifini kabul eder. Donna, kendisini Doktor'la hiç karşılaşmadığı, Doktor'un hayatını kurtaramadığı, uzaylıların Dünya'yı istila ettiği ve diğer afetlerin yaşandığı alternatif bir zaman çizelgesinde bulur. Doktor'un önceki yol arkadaşı Rose Tyler (Billie Piper) bu alternatif evrene girmeyi başarıp Donna'yı buradan kurtarmaya çalışır.
198a12"The Stolen Earth"Graeme HarperRussell T Davies28 Haziran 2008 (2008-06-28)4.128,7891
Evren çökmeye başlar ve Daleklerin komutanı Davros (Julian Bleach) tarafından Dünya diğer yirmi altı gezegenle beraber çalınır. Doktor ve Donna Dünya'yı bulmaya çalışırken, Doktor'un önceki yol arkadaşları Kaptan Jack Harkness (John Barrowman), Sarah Jane Smith (Elisabeth Sladen), Martha Jones (Freema Agyeman) ve Rose Tyler ile Doktor'un çağrısına gelen özel bir ordu Doktor ile bağlantı kurup Daleklere karşı savunma birliği oluşturur. Ancak, bir dalek tarafından vurulan Doktor rejenerasyon geçirmek zorunda kalır.
198b13"Journey's End"Graeme HarperRussell T Davies5 Temmuz 2008 (2008-07-05)4.1310,5791
Doktor, rejenerasyon enerjisini TARDIS'te sakladığı kopan koluna verir ve değişmez. Doktor ve yol arkadaşları her şeyi ve herkesi yok etmek isteyen Davros ve daleklere karşı savaşa hazırlanır. Görünüşte dalekler TARDIS'i imha eder, ama o sırada TARDIS'in içinde olan Donna Doktor'un kopmuş koluna aktardığı rejenerasyon enerjisini alarak güçlenir ve yarı zaman lordu gibi olur. Ayrıca o elden tek kalpli yarı insan bir Doktor ortaya çıkar. Daleklerle yüzleşmeye giderler. İki Doktor, Donna, Jack, Rose, Martha, Sarah Jane, Rose'un eski erkek arkadaşı Mickey Smith (Noel Clarke) ve annesi Jackie Tyler (Camille Coduri) Davros'un planlarını bozar. Doktor paralel evrene Rose için yarı insan kopyasını bırakır. Bunun yanı sıra, Donna tüm zaman lordu bilgilerini aldığı için beyni bunu kaldıramaz ve Doktor, Donna'nın kendisiyle ilgili tüm anılarını silmek zorunda kalır.
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiYapım koduBK seyircisi
(milyon)
"Time Crash"Graeme HarperSteven Moffat16 Kasım 2007 (2007-11-16)CIN211.0[26]
Bu bölüm, önceki bölüm olan "Last of the Time Lords" bölümünün son sahnesi olarak ayarlandı. Beşinci (Peter Davison) ve Onuncu Doktor'un enkarnasyonlarının aralarında mizahi bir karşılaşma gösterildi.
3. sezonda kullanılan Doctor Who açılış jeneriği, 4. sezonda da kullanılmıştır.

Dördüncü sezon hazırlıklarına Mart 2007'de daha üçüncü sezon gösterilmeden başlanmıştır.[27] 2007 Noel özel bölümünün çekimleri 9 Temmuz 2007 tarihinde başlamıştır.[28] Diğer bölümlerin çekimleri ise 8 Ağustos 2007 tarihinde başlayıp[29] 29 Mart 2008 tarihinde sona ermiştir.[30] Onuncu prodüksiyon bloğu 2008 Noel özel bölümü "The Next Doctor" ve BBC Proms'ta yer alan "Music of the Spheres" bölümünden oluşmuştur. Bu çekimler ise 3 Mayıs'ta bitmiştir.[31]

Doctor Who Dergisi yavaş yavaş bölüm duyurularıyla beraber sezonun yazarlarını ortaya çıkarmıştır. İlk başta 2006 korku filmi Kanlı Mesai'de yardımcı senaristlik yapan James Moran ve Byker Grove ile Casualty dizilerinin bölümlerini yazan Keith Temple açığa çıkmıştır. Daha önceki senaristler Gareth Roberts, Stephen Greenhorn, Helen Raynor, Steven Moffat ve Russell T Davies yine bölümler yazmıştır. Ayrıca Davies baş yazar ve yürütücü yapımcı olmuştur. Tom MacRae, "Century House" adında bir bölüm yazmıştır.[32] Ama Russell T Davies, o bölümün yerine Gareth Roberts'ın yazdığı "The Unicorn and the Wasp" bölümünü koymaya karar vermiştir.[33] Bu sezon Phil Collinson'ın yapımcı, Russell T Davies ve Julie Gardner'ın yürütücü yapımcı olarak yer aldığı son sezondur. Davies ve Gardner 2009-10 özel bölümleri için son kez geri dönmüştür. 2, 5 ve 7. bloklardaki beş bölümde daha önce 3. sezondaki "Human Nature"/"The Family of Blood" bölümlerinde yapımcı olan Susie Liggat yapımcılık yapmıştır. Collinson bu bölümlerde yürütücü yapımcı olarak geçmiştir.

Bölümlerin isimleri 5 Nisan 2008 tarihinde on ikinci bölüm dışımda Radio Times dergisinde açıklanmıştır. O bölümün ismi gizli tutulmuştur.[34] İlk başta adı "River's Run" olan dokuzuncu bölümün adı birkaç gün sonra "Forest of the Dead" olarak değiştirilmiştir. Ayrıca 12. bölümün adının daha sonra bir basın toplantısında "The Stolen Earth" olduğu açıklanmıştır.[35]

7 Ekim 2007 tarihinde "Time Crash" adında bir Children in Need özel bölümünün çekimleri yapılmıştır.

1 Şubat 2008 tarihinde BBC, Carlton Screen Advertising ile ortaklık kurduğunu duyurmuştur ve dördüncü sezonun 90 saniyelik treyleri Britanya sinemalarında gösterilmiştir.[36] Bu treyler 22 Mart 2008 tarihinde britanya televizyonlarında gösterilmiştir.[37] Daha sonra üç teaser ve bir treyler televizyonda ve sinemalarda yayınlanmıştır.[38][39] Her sezonda olduğu gibi oyuncular ve prodüksiyon ekibi Londra'nın merkezindeki ilk iki bölümün galasına katılmıştır.[40]

Bu sezonda da önceki sezon gibi tüm bölümler gevşek bir hikâyede birbirine bağlıdır. Önceki sezonlarda geçen Bad Wolf, Torchwood ve Bay Saxon bu sezonda da geçmiştir. Ama dördüncü sezonun konusu birikimlidir: Doctor Who Dergisi' "Partners in Crime" bölümünün galası için her bölümün bir ögesinin (bir kişi olsun, bir ifade, bir soru, bir gezegen ya da bir gizem) büyük finali oluşturduğunu söylemiştir. Yürütücü yapımcı Russell T Davies sezon finalinin üç yıl önce planladığı yayın tarihinde olduğunu söylemiştir.[41] Sezon düzenli olarak Donna'ya odaklanmıştır. David Tennant bunun hakkında "Tüm on üç hafta, Donna'nın öyküsüdür ... onun neden Doktor'la tekrar yer aldığının göstergesidir." demiştir.[42] Yapımcı Phil Collinson, Donna için "taze dinamik" demiştir.[41]

Prodüksiyon blokları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir:

Blok Bölümler Yönetmen Senarist Yapımcı Kod
1 "Voyage of the Damned" James Strong Russell T Davies Phil Collinson 4.X
2 "The Unicorn and the Wasp"
"Planet of the Ood"
Graeme Harper Gareth Roberts
Keith Temple
Susie Liggat 4.7
4.3
3 "The Fires of Pompeii" Colin Teague James Moran Phil Collinson 4.2
4 "Partners in Crime"
"Time Crash"
James Strong
Graeme Harper
Russell T Davies
Steven Moffat
Phil Collinson 4.1
CIN2
5 "The Sontaran Stratagem"
"The Poison Sky"
Douglas Mackinnon Helen Raynor Susie Liggat 4.4
4.5
6 "The Doctor's Daughter"
"Midnight"
Alice Troughton Stephen Greenhorn
Russell T Davies
Phil Collinson 4.6
4.10
7 "Silence in the Library"
"Forest of the Dead"
Euros Lyn Steven Moffat Phil Collinson 4.8
4.9
8 "Turn Left" Graeme Harper Russell T Davies Susie Liggat 4.11
9 "The Stolen Earth"
"Journey's End"
Graeme Harper Russell T Davies Phil Collinson 4.12
4.13

Kırk iki saniyelik treylerde, Komedyen Catherine Tate'in canlandırdığı Donna Noble bir kamp ateşinin karşısına oturur. Metalden yaratıklar, ateş ve kandan bahsederken Dalekler, Sontaranlar gibi evreni tehdit edenler ve Ood ekrana gelir. Sürekli bu tehditlerden evreni kurtaran Doktor'un (David Tennant) adı geçene kadar ekrana gelmeye devam eder. Donna, Doktor'un evreni kurtarmak için tekrar döneceğini ve Doktor'a katılmaya hazır olacağını söyleyerek anlatımı bitirir. Treyler, Doktor ve Donna'nın aynı anda "Ve öylece ilerleyeceğiz." demesiyle sona erer.

DVD ve Blu-ray sürümü

[değiştir | kaynağı değiştir]
Sezon Bölüm adı Süre R2/B çıkış tarihi R4/B çıkış tarihi R1/A çıkış tarihi
4 Doctor Who: Voyage of the Damned
"Time Crash"
"Voyage of the Damned"
1 × 8 dk.
1 × 72 dk.
10 Mart 2008 30 Haziran 2008 Yok
Doctor Who: Series 4, Volume 1
"Partners in Crime"
"The Fires of Pompeii"
"Planet of the Ood"
2 × 50 dk.
1 × 45 dk.
2 Haziran 2008 7 Ağustos 2008 Yok
Doctor Who: Series 4, Volume 2
"The Sontaran Stratagem"/"The Poison Sky"
"The Doctor's Daughter"
"The Unicorn and the Wasp"
4 × 45 dk. 7 Temmuz 2008 4 Eylül 2008 Yok
Doctor Who: Series 4, Volume 3
"Silence in the Library"/"Forest of the Dead"
"Midnight"
3 × 45 dk. 4 Ağustos 2008 2 Ekim 2008 Yok
Doctor Who: Series 4, Volume 4
"Turn Left"
"The Stolen Earth"/"Journey's End"
1 × 50 dk.
1 × 45 dk.
1 × 65 dk.
1 Eylül 2008 6 Kasım 2008 Yok
Doctor Who: The Complete Fourth Series
ABD ve BK'de Blu-ray sürümü yalnızca Complete Series 1-7 All Blu-ray Giftset seti içerisinde yer almıştır.
Avustralya'da Blu-ray sürümü ayrı ayrı çıkmıştır.
1 × 8 dk.
1 × 72 dk.
9 × 45 dk.
3 × 50 dk.
1 × 65 dk.
17 Kasım 2008 (DVD)
4 Kasım 2013 (Blu-ray)
4 Aralık 2008 (DVD)
4 Aralık 2013 (Blu-ray)
18 Kasım 2008 (DVD)
5 Kasım 2013 (Blu-ray)
Doctor Who: Series 4, Part 1
"Voyage of the Damned"
"Partners in Crime"
"The Fires of Pompeii"
"Planet of the Ood"
"The Sontaran Stratagem"/"The Poison Sky"
"The Doctor's Daughter"
1 × 72 dk.
2 × 50 dk.
4 × 45 dk.
Yok Yok 5 Ağustos 2014[43]
Doctor Who: Series 4, Part 2
"The Unicorn and the Wasp"
"Silence in the Library"/"Forest of the Dead"
"Midnight"
"Turn Left"
"The Stolen Earth"/"Journey's End"
5 × 45 dk.
1 × 50 dk.
1 × 65 dk.
Yok Yok 2 Eylül 2014[44]

Murray Gold tarafından sezon içinde ("Voyage of the Damned" bölümünden "Journey's End" bölümüne kadar) bestelenen parçalarından oluşan bir soundtrack Silva Screen Records tarafından 17 Kasım 2008 tarihinde çıkarılmıştır.[45]

 1. ^ a b c d "BBC One - Doctor Who, Series 4, Partners in Crime". BBC. 12 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 2. ^ a b "BBC One - Doctor Who, Voyage of the Damned". BBC. 17 January 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 3. ^ "Entertainment | Tate to be Doctor's new companion". BBC News. 3 July 2007. 11 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2014. 
 4. ^ a b c "BBC One - Doctor Who, Series 4, The Sontaran Stratagem". BBC. 13 October 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 5. ^ a b c "BBC One - Doctor Who, Series 4, The Poison Sky". BBC. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 6. ^ a b c "BBC One - Doctor Who, Series 4, The Doctor's Daughter". BBC. 17 October 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 7. ^ a b c d "BBC One - Doctor Who, Series 4, The Stolen Earth". BBC. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 8. ^ a b c d e f "BBC One - Doctor Who, Series 4, Journey's End". BBC. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 9. ^ "BBC One - Doctor Who, Series 4, Turn Left". BBC. 25 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 10. ^ a b c d e "BBC One - Doctor Who, Series 4, Midnight". BBC. 5 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 11. ^ "Entertainment | Billie Piper to return to Dr Who". BBC News. 27 Kasım 2007. 27 March 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2014. 
 12. ^ "Billie Piper Returns to Doctor Who – IGN". Uk.ign.com. 27 Kasım 2007. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2014. 
 13. ^ "Billie Piper to return to Doctor Who". Aoltv.com. 19 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ağustos 2014. 
 14. ^ "103. The Unquiet Dead". Doctor Who TV. 21 Eylül 2009. 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mayıs 2017. 
 15. ^ a b "BBC One - Doctor Who, Series 4, Silence in the Library". BBC. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 16. ^ "BBC One - Doctor Who, Series 4, Forest of the Dead". BBC. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 17. ^ T Davies, Russell (Nisan 2008). "Be My Guest". Radio Times, 5-11 Nisan 2008. BBC. s. 17. 
 18. ^ a b "BBC One - Doctor Who, Series 4, The Fires of Pompeii". BBC. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 19. ^ "BBC One - Doctor Who, Series 4, Planet of the Ood". BBC. 17 April 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 20. ^ a b c "BBC One - Doctor Who, Series 4, The Unicorn and the Wasp". BBC. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2018. 
 21. ^ "30 reasons to be excited about Series 30!". Doctor Who Magazine (393). 6 Mart 2008. ss. 9-10. 
 22. ^ T Davies, Russell (Nisan 2008). "The Definitive Episode Guide". Radio Times, 5-11 Nisan 2008. BBC. ss. s. 18-20. 
 23. ^ "The Stolen Earth". BBC. 28 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ağustos 2008. 
 24. ^ metrowebukmetro (1 Nisan 2008). "Sarah on Doctor Who role | Metro News". Metro.co.uk. 28 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 25. ^ "Ratings Guide". Doctor Who News. 21 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2015. 
 26. ^ Pixley, Andrew (14 Ağustos 2008). "Time Crash". Doctor Who Dergisi. The Doctor Who Companion: Series 4 (Special Edition 20). Royal Tunbridge Wells: Panini Comics. ss. 6-9. 
 27. ^ "Doctor Who set for fourth series". BBC. 21 Mart 2007. 16 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2008. 
 28. ^ "Voyage of the Damned". Doctor Who Dergisi. The Doctor Who Companion: Series 4 (Special Edition 20). 19 Kasım 2008. s. 11. 
 29. ^ "The Unicorn and the Wasp". Doctor Who Dergisi. The Doctor Who Companion: Series 4 (Special Edition 20). 19 Kasım 2008. s. 83. 
 30. ^ "The Stolen Earth/Journey's End". Doctor Who Dergisi. The Doctor Who Companion: Series 4 (Special Edition 20). 19 Kasım 2008. s. 127. 
 31. ^ "The Sontaran Stratagem/The Poison Sky". Doctor Who Dergisi. The Doctor Who Companion: Series 4 (Special Edition 20). 19 Kasım 2008. s. 71. 
 32. ^ "In the Midnight Hour". Doctor Who Dergisi, 400. 15 Ekim 2008. s. 35. 
 33. ^ "Production Notes". Doctor Who Dergisi, 391. 10 Ocak 2008. s. 4. 
 34. ^ "The Stars are Coming Out (Yıldızlar Ortaya Çıkıyor)". Radio Times, 5–11 Nisan 2008. BBC. Nisan 2008. ss. 14-24. 
 35. ^ "Programme Information, Network TV Week 27, Saturday 28 June 2008". BBC Basın Ofisi. 4 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2008. 
 36. ^ "Doctor Who hits the big screen". BBC Basın Ofisi. 1 Şubat 2008. 23 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2008. 
 37. ^ Milton, Matt (17 Mart 2008). "New Series Trailer - Next Saturday". 28 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ağustos 2008. 
 38. ^ Hilton, Matt (22 Mart 2008). "Seri Dört Yeni Fragmanı". Doctor Who Haber Sayfası. Outpost Gallifrey. 24 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2009. 
 39. ^ Hilton, Matt (29 Mart 2008). "Seri Dört Yeni Fragmanı". Doctor Who Haber Sayfası. Outpost Gallifrey. 24 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2009. 
 40. ^ Smith, Neil (2 Nisan 2008). "Entertainment | Who actors launch fourth series". BBC News. 6 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2014. 
 41. ^ a b Spilsbury, Tom (Nisan 2008). "The Gallifrey Gardiyanı: Donna Tanıtımı!". Doctor Who Dergisi, 394. Tunbridge Wells, Kent: Panini Publishing Ltd. s. 5. 
 42. ^ Dr Who (FLV). Londra: Press Association. 2 Nisan 2008. 11 Nisan 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Nisan 2008. 
 43. ^ "Doctor Who - Release Date and Contents for 'The 4th Series, Part 1' DVD Set". TVshowsondvd.com. 13 Mayıs 2014. 1 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2014. 
 44. ^ "http://tvshowsondvd.com/news/Doctor-Season-4-Pt-2/19920". TVshowsondvd.com. 12 Haziran 2014. 1 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Haziran 2014.  |başlık= dış bağlantı (yardım)
 45. ^ "Doctor Who (Season 4 Original Television Soundtrack)". TM Stores. 23 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]