Doctor Who (13. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doctor Who
Flux
Tanıtım posteri
Başrol
ÜlkeBirleşik Krallık
Bölüm sayısı6
Yayın
KanalBBC One
Orijinal yayın tarihi31 Ekim 2021 (2021-10-31)-5 Aralık 2021 (2021-12-05)
Sezon kronolojisi
← Önceki
12. sezon
Doctor Who bölümleri

İngiliz bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun modern serisinin Flux başlıklı on üçüncü sezonu. Kasım 2019'da duyurulduktan sonra 2021 yılında başlaması planlanmaktadır. Sezonun yürütücü yapımcılığını ve baş yazarlığını Chris Chibnall üçüncü ve son kez üstlenmiştir. Sezon; 2005 yılında modern serinin başlangıcından itibaren on üçüncü, klasik seriden itibaren otuz dokuzuncu sezondur.

Sezon, dışarıdan mavi bir İngiliz polis kulübesine benzeyen TARDIS'le uzay ve zamanda seyahat eden bir Zaman Lordu olan Doktor'un on üçüncü yüzünü oynayan Jodie Whittaker'ın üçüncü ve son sezonudur. Sezonda ayrıca Doktor'un yol arkadaşları Yasmin Khan'ı oynayan Mandip Gill ve Dan Lewis'i oynayan John Bishop yer almıştır. Sezon, On Üçüncü Doktor ve yol arkadaşlarının, Doktor'un geçmişinden gelen düşmanlar ve sırlarla uğraşırken "Flux" adlı evreni sona erdiren bir anomalide gezinmelerini konu almaktadır.

Sezon altı bölümden oluşan bir hikâyeyi kapsamaktadır. Bölümlerin yönetmenliğini Jamie Magnus Stone ve Azhur Saleem üstlenmiştir. Chibnall ile beraber Ed Hime ve Maxine Alderton senarist olarak geri dönmüştür. Çekimler Kasım 2020'de başlamıştır ve Ağustos 2021'de sona ermiştir.

Bölüm listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

The Trial of a Time Lord (1986) hikâyesinden beri ilk kez ve dizi tarihinde üçüncü kez sezon boyunca bir hikâyeye doğrudan odaklanılmıştır ve bölümler birbirinin devamı niteliğindedir.[1]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmen [2]Senarist [2]Yayın tarihi [3]BK seyircisi
(milyon) [4]
TE
(%) [4]
297a1"The Halloween Apocalypse"Jamie Magnus StoneChris Chibnall31 Ekim 2021 (2021-10-31)5,8176
Doktor ve Yaz, köpek benzeri Lupari türlerinden Karvinista'yı Liverpool'a kadar takip eder. Karvinista, burada önemsiz görünen Dan Lewis'i kaçırır. Doktor ayrıca, Doktor ile bir geçmişi paylaştığını iddia eden ve Zaman Lordu Departmanı tarafından çarptırıldığı bin yıllık hapis cezasından kaçan gizemli Swarm'ın psişik bir görüşünü deneyimler. Karvinista'nın gemisinde Yaz, Dan'i kurtarırken; Doktor, Lupari'nin görünürdeki istila planı tarafından dikkati dağılmadan önce, Departman ile olan bağlantısı konusunda Karvanista ile yüzleşir. Karvanista onlara, Lupari'nin aslında tüm uzay ve zaman yasalarına meydan okuyan ve içine aldığı her şeyi yok eden bilinmeyen bir varlık olan Flux tarafından Dünya'nın yıkımından insanlığı kurtardığını söyler. Bu arada Flux, derin uzaydaki uzak bir karakolun tek mürettebat üyesi olan Vinder'ın tahliye olmasına neden olur ve Sontaranların dikkatini çeker. Doktor ve Swarm arasındaki başka bir psişik etkileşimin ardından Flux, Dünya'ya saldırısını hızlandırır. Doktor, Karvinista ile diğer Lupari gemileriyle birlikte bir savunma kalkanı oluşturarak Dünya'yı Flux'tan korur. Kalkanın arkasına geçemeyen TARDIS, içinde Doktor, Yaz ve Dan ile Flux tarafına çekilir.
297b2"War of the Sontarans"Jamie Magnus StoneChris Chibnall7 Kasım 2021 (2021-11-07)5,1377
Doktor, arızalı TARDIS'i Kırım Savaşı dönemindeki Sivastopol yakınlarına indirir ve İngiliz general Logan ve hemşire Mary Seacole tarafından karşılanır. Flux'un etkileri Dan'i aniden 2021 yılının Liverpool'una, Yaz'ı ise Joseph Williamson ve Vinder'ın yanında ölmekte olan rahiplerle dolu hasarlı bir tapınağa geri gönderir. Doktor, Sontaranların Lupari'nin savunmasını geçip insanlık tarihini ele geçirdiğini anlar. Dan, Sontaranların tersanesine sızar. Swarm ise Zaman gezegenindeki tapınağa gelir, rahipleri öldürür ve Yaz ile Vinder'ı rehin alır. Doktor, Seacole'u Sontaran kampı hakkında istihbarat toplaması için görevlendirir, ardından Sontaranları geri çekilmek için görüşmeye çağırır, ancak Logan'ın askerleri tarafından tutuklanır ve daha sonra Logan, Sonraranlarla yenildikleri bir savaşa girer. Doktor, Seacole ve Logan'ın adamlarıyla yeniden bir araya gelir ve Sontaranların ikmal sistemini bozup oları geri püskürtür. Ancak Logan yine de kampı bombalar. Sontaranlar, Dan'in varlığını keşfeder, ancak Karvanista, tersaneyi yok etmeden hemen önce Dan'i kurtarır ve bu da zaman çizelgesini sıfırlar. Doktor, TARDIS'i kurtarmayı ve Dan'le bir araya gelmeyi başarır, ancak kaçırılır ve tapınağa getirilir. Burada Swarm, Yaz ve Vinder'ı öldürmek üzereyken Doktor ve Dan bunu izlemek zorunda kalırlar.
297c3"Once, Upon Time"Azhur SaleemChris Chibnall14 Kasım 2021 (2021-11-14)4,7075
Doktor zaman fırtınasına atlar ve Dan, Yaz ve Vinder'ı geçmişlerinde saklayarak Swarm'ı oyalar, ancak birçok ayrıntı değişmiştir. Vinder, diktatör Büyük Yılan'a yardım etme zamanını isteksizce yeniden yaşar ve Yılanın kötülüklerini ortaya çıkardıktan sonra rütbesini geri alır. Flux'tan kurtulan Bel, bir Lupari gemisinde harabelerde yolculuk ederek Daleklerden, Sontaranlardan ve Siberlerden kaçar. Doktor kendi zaman akışına atlar ve geçmiş rejenerasyonunun (Kaçak Doktor) ve Karvanista'nın Swarm'ı yenmek ve rahipleri Departman'daki zamanlarından kurtarmak için tapınağa baskın düzenlediği anıları öğrenir. Rahipleri bulur ve tapınağa dönmeleri için onları teşvik eder, ancak rahipler onu korumak için onu geçmişinden ayırır. Gizemli yaşlı bir varlık, Doktor'u azarlar. Bel'in gerçek aşkı olarak Vinder'ı aradığı ve çocuğunu ve mesajlarını taşıdığı ortaya çıkar. Doktor, Yaz, Dan ve Vinder'ı bugüne döndürür ve zaman akışını düzeltir, ancak Swarm'ın görünüşe göre Dan'in sevgilisi Diane'i öldürmesini engelleyemez. Doktor, Vinder'ı Flux'un harap ettiği ana gezegenine geri döndürür ve ardından bir Ağlayan Melek TARDIS'i ele geçirir.
297d4"Village of the Angels"Jamie Magnus StoneChris Chibnall ve Maxine Alderton21 Kasım 2021 (2021-11-21)4,5779
Doktor, TARDIS'i yeniden başlatarak Meleği dışarı çıkmaya zorlar ve 1967'de Medderton köyünde mahsur kalırlar. Profesör Jericho, Claire üzerinde psişik deneyler yapmaktadır. Bir Melek, Yaz ve Dan'i Peggy adında kayıp bir kızı buldukları 1901 Medderton'ına geri gönderir. 1967'ye ve hayatının geri kalanını o zamana kadar yaşamak zorunda kalan Peggy'nin gelecekteki benliği ile karşılaştıkları iki zaman arasında bir sınır keşfederler. Doktor, Claire ve Jericho, bodrum katında kendilerine barikat kurarlar. Claire, zihnini ele geçiren bir Meleğin görüşüne sahip olduğu için bir Ağlayan Meleğe dönüştüğünü açıklar. Doktor, Meleğin peşinde olan diğer Meleklerden saklandığını keşfeder. Kaçak Melek, Departman hakkında bilgi sahibi olduğunu söyler. Jericho araya girip bağlantıyı kestikten sonra grup, Melekler tarafından çevrili bir tünelden kaçar ve Melekler Jericho'yu 1901'e gönderir. Doktor, Meleklerin Kaçak Meleği yakalamak için köyü kullandığını öğrenir. Kaçak Melek, Doktor'u kendi güvenliği için Meleklere teklif ettiğini açıklar. Doktor, 1901'de onu bir meleğe dönüştürdükleri için Departman'a geri çağrılır. Bel, Puzano'ya gelir. Hayatta kalan Namaca, onu Swarm'ın suç ortağı Azure'a getirir. Bel onu Azure'un tuzağından kurtarır. Daha sonra gelen Vinder'a bir mesaj bırakır.
297e5"Survivors of the Flux"Azhur SaleemChris Chibnall28 Kasım 2021 (2021-11-28)4,8377
Ağlayan Melekler, Doktor'u, kendisini evlat edinen annesi Tecteun ve onun Ood hizmetçisi ile tanıştığı Departmana götürür. Tecteun, Departman'ın kim olduğunu, çoklu evren hakkındaki bilgilerini ve planlarını engelleyebilecek olan Doktor'u öldürmek için Flux'u yaptıklarını açıklar. 1904'te Yaz, Dan ve Jericho, Doktor'un söylediklerinin ışığında dünyanın ne zaman sona ereceğini deşifre etmek üzere dünyayı arar. Onlara köpeğini getirmelerini söyleyen bir keşişe yaklaşırlar ve Dan'e, zayıflayan Lupari kalkanını onarmak için Bel'in gemisini geri çağıran Karvanista'ya bir mesaj göndermesi için ilham verir. Vinder, Swarm'ın Flux'tan kurtulanlardan psişik enerji topladığını keşfeder ve yakalanarak tuzağa düşer, bu da onu Dan'in Swarm ve Azure tarafından kaçırılan arkadaşı Diane ile karşılaşmasını sağlar. Büyük Yılan, UNIT'in bir askeri kılığına girer ve 59 yılı aşkın bir süre gizlenerek 2017 yılına kadar yeni müdür olur, ancak Kate Stewart tarafından tehdit edilir. Ancak Büyük Yılan, tüm UNIT savunmalarını devre dışı bırakarak Sontaranların Dünya'ya girmesine izin verir. Yaz, Dan ve Jericho, Williamson'la tünellerde buluşur, ancak Sontaranlar onları köşeye sıkıştırır. Doktor, Swarm'ın gelip Tecteun'u öldürmesini çaresizce izler.
297f6"The Vanquishers"Azhur SaleemChris Chibnall5 Aralık 2021 (2021-12-05)4,6476
Doktor kendini üç kopyaya böler. Azure, birinci kopyanın anılarını döndürmeye çalışır. 2021 yılına seyahat eden Yaz, Dan, Jericho ve Williamson; Kate Stewart ve Kate'ten TARDIS'ini alan Doktor'un ikinci kopyasıyla tanışır. Üçüncü kopya, Karvanista'nın gemisinde belirir ve gemiyi Sontaran komutasına çarptırır. Sontaranlar, Lupari'ye karşı soykırım yapar. Daha sonra ikinci kopya, yakalanan üçüncü kopyayı kurtarır. Lupari kalkanı Sontaranları kuşatırken Sontaranlar, düşmanlarını Flux'a kurban etmek için Siberler ve Daleklere bir ittifak teklif ederler. Claire, Sontaranlardan kaçar. Jericho kaçamaz. İki Doktor, Vinder ve Diane'i kurtarır ve Lupari kalkanını Sontaranlar'ın arkasında yeniden şekillendirerek Flux'u, Sontaranlar, Jericho, Dalekler ve Siberlerle beraber Yolcu tarafından emilmeye bırakır. Azure ve Swarm, Zaman'a kurban etmek için ilk kopyayı Atropos'a getirir, ancak Zaman ikiliyi yok eder ve Doktor'u yeniden birleştirir. Kate ve Vinder, tünel kapılarını kullanarak Yılan'ı küçük bir asteroit üzerinde yalnız bırakır. Vinder ve Bel, Karvanista ile seyahat etmeye karar verirler. Diane, Dan'in çıkma teklifini reddeder. Doktor, Dan'i kendisine ve Yaz'a katılmaya davet eder. Doktor, Kayıp anılarını TARDIS'in derinliklerine bırakır.

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezon, On Üçüncü Doktor rolüyle Jodie Whittaker'ın üçüncü sezonudur.[5][6][7] Graham O'Brien rolüyle Bradley Walsh ve Ryan Sinclair rolüyle Tosin Cole'un "Revolution of the Daleks" bölümünde son kez görüneceği ve bu sezonda geri dönmeyeceği açıklanmıştır.[8] Mandip Gill, Yasmin Khan rolüyle geri dönmüştür.[9][10] "Revolution of the Daleks" bölümünün sona ermesinin ardından sezonun kadrosuna Dan rolüyle John Bishop'un katıldığı açıklanmıştır.[11]

Jacob Anderson, Vinder rolüyle ara ara görünmüştür.[12][13] En son on ikinci sezondaki "Fugitive of the Judoon" ve "The Timeless Children" (2020) bölümlerinde görünen Kaçak Doktor rolüyle Jo Martin, "Once, Upon Time" bölümünde görünmüştür.[14] Daha önce On Birinci ve On İkinci Doktor ile beraber görünen ve en son "The Zygon Invasion" / "The Zygon Inversion" (2015) bölümlerinde Kate Stewart rolüyle yer alan Jemma Redgrave'in geri döndüğü görünmüştür.[15] Sezonda konuk oyuncu olarak Robert Bathurst, Thaddea Graham, Blake Harrison, Kevin McNally, Craig Parkinson, Sara Powell, Annabel Scholey, Gerald Kyd, Penelope Ann McGhie, Rochenda Sandall, Sam Spruell, Craige Els, Steve Oram, Nadia Albina, Jonathan Watson, Sue Jenkins ve Paul Broughton yer almıştır.[16][17]

Ocak 2021'de Whittaker'ın ayrılmasıyla ilgili bir söylentinin ortaya çıkmasının ardından BBC, bu söylentiler hakkında yorum yapmayı reddetmiştir.[18] Jacob Anderson, Vinder rolüyle görünmüştür.[1] Çekimlerin sonuna doğru Temmuz 2021'de Whittaker ve Chibnall, sezonun ardından Ağustos 2022'ye kadar yayımlanacak olan üç özel bölümden sonra diziden ayrılacaklarını açıklamıştır. Chibnall, Whittaker'la kendisinin üç sezonluk bir anlaşması olduğunu ve bu anlaşmalarının bitmesiyle "vardiyalarını tamamladıklarını ve Tardis'in anahtarlarını devrettiklerini" söylemiştir.[19] BBC'nin basın bülteninde Chibnall, "BBC ve BBC Stüdyoları kimi seçerse seçsin ardıllarımıza bizim kadar eğlenmelerini diliyorum. Bir tedavi için buradalar!" dedi.[20]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2017'de, BBC Worldwide ve Çin'deki SMG Pictures arasındaki anlaşma şartları nedeniyle, gelecek sezonlarda 15. sezonun sonuna kadar Çin pazarına yönelik alımında şirketin ilk reddetme hakkı olduğu açıklanmıştı.[21][22] Ekim 2019'da HBO Max ve BBC arasında on üçüncü ve on dördüncü sezonları kapsayan ek iki Doctor Who sezonu için bir anlaşma gerçekleşti.[23]

On üçüncü sezon, Kasım 2019 tarihinde geliştirme aşamasındayken baş yazar Chris Chibnall tarafından, on ikinci sezonun ilk bölümü yayınlanmadan önce duyuruldu. Chibnall, on birinci sezonda devraldığı yürütücü yapımcılık göreviyle geri döndü.[5]

COVID-19 pandemisi'nin yapım üzerindeki etkisiyle Chibnall, Gidebilecekleri iki yolun olduğunu söyledi. Diziyi bu yıl Covid koşullarında yapamayacağımızı düşündükleri zamanlar olduğunu; veya bir odada, canavarların olmadığı bir yerde ya da eldiveni fırlatıp şimdiye kadar yaptığımız en büyük hikâyeyi yapabileceklerini belirtti.[1] Chibnall ikinci yaklaşımı daha uygun gördü ve "kesinlikle dizide bulunduğumuzdan beri en iddialı şeyi yaptıklarını" söyledi.[1] Başlangıçta planlanan iki bölümün 2022 yılındaki özel bölümlere kaydırılması sonrasında sezon, altı bölüme indirildi.[20]

Senaryo[değiştir | kaynağı değiştir]

On ikinci sezonun sekizinci bölümü "The Haunting of Villa Diodati" yazıldıktan sonra Maxine Alderton, özgeçmişinde on üçüncü sezonun senaristlerinden biri olarak listelendi.[24] Nisan 2020'da Chibnall, sezon için senaryo yazımının COVID-19 pandemisi boyunca uzaktan başladığını ve devam ettiğini doğruladı.[25] Chibnall sezonun altı bölümünde de senaristliği üstlenirken, Alderton ile beraber dördüncü bölümü yazdı.[2][26]

Önceki iki sezonda sırayla "It Takes You Away" (2018) ve "Orphan 55" (2020) bölümlerini yazan Ed Hime, sezonun bir diğer senaristi olarak açıklansa da,[27][28] Chibnall daha sonra Ekim 2021'de şunları söyledi: "Gerçekten harika diğer senaristleri de planladık, ancak yeni sezonda daha az bölüm olacağı için planlarımızın çoğunun değiştirilmesi gerekiyordu."[26]

Sezonda Doktor'un daha önceki yinelenen düşmanları Sontaranlar, Ağlayan Melekler, Siberler ve Ood görünmüştür.[16]

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcı Tracie Simpson'a göre, on üçüncü sezonun ön yapımı Haziran 2020'de başlayacaktı ve çekimler başlangıçta Eylül 2020'de gerçekleşecekti.[29] Çekimler Kasım 2020'de başladı ve on ay süreceğinin beklendiği açıklandı.[7][30] Temmuz 2021'de gerçekleşen San Diego Comic Con'da çekimlerin hâlâ sürdüğü, ama 2021'in sonlarında çekimlerin sona ereceğinin beklendiği açıklandı.[1] Jamie Magnus Stone, birinci, ikinci ve dördüncü bölümleri; Azhur Saleem, üçüncü, beşinci ve altıncı bölümlerin yönetmenliğini üstlendi.[2] 2022 özel bölümlerin ikisi ile beraber altı bölümün çekimleri Ağustos 2021'de sona erdi.[2]

Çekim blokları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir:

Blok Bölüm(ler) Yönetmen Senarist(ler) Yapımcı
1 "The Halloween Apocalypse"[31] Jamie Magnus Stone[2] Chris Chibnall Nikki Wilson[32]
"War of the Sontarans"[33]
"Village of the Angels"[34] Chris Chibnall ve Maxine Alderton
2 "Once, Upon Time"[35] Azhur Saleem Chris Chibnall Pete Levy[36]
"Survivors of the Flux"[37]
"The Vanquishers"[38]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Segun Akinola, on üçüncü sezonda besteci olarak geri döndü.[39]

Çıkış tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon ilk kez, 25 Temmuz 2021 tarihinde San Diego Comic Con'da, ilk treyler ile tanıtıldı.[1] Ekim 2021'de bir Sontaran gemisi Liverpool'un üstüne projekte edildi.[40] Ayrıca Doktor'un "telefon numarası" tanıtım mesajı olarak yayımlandı.[41] 8 Ekim 2021 tarihinde Doctor Who sosyal medya hesapları çevrimdışı oldu.[42] Whittaker, The Graham Norton Show'un 15 Ekim 2021 tarihli bölümünde göründü ve ikinci treyler gösterildi.[43]

Çıkış[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezonun 31 Ekim 2021 tarihinde başlayacağı,[44] 5 Aralık 2021 tarihinde sona ereceği açıklandı.[3] Altı bölümden oluşan sezon Flux olarak adlandırıldı.[45][46] Amerika Birleşik Devletleri'nde sezonun aynı gün BBC America'da başlayacağı açıklandı.[47]

DVD ve Blu-ray sürümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Bölüm adı Bölümlerin sayısı
ve süresi
R2/B çıkış tarihi R4/B çıkış tarihi R1/A çıkış tarihi
13 The Complete Thirteenth Series - Flux 3 × 50 dk.
1 × 55 dk.
2 × 60 dk.
24 Ocak 2022
(D,B) [48]
? 15 Şubat 2022
(D,B) [49]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e f Haring, Bruce (25 Temmuz 2021). "'Doctor Who' Drops First Season 13 Trailer At Comic-Con Panel". Deadline Hollywood. 25 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2021. 
 2. ^ a b c d e f "Chibnall Has Written All of Series 13 Solo (Bar One Episode), Confirms Directors". Doctor Who TV. 15 Ekim 2021. 14 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2021. 
 3. ^ a b Fullerton, Huw (9 Ekim 2021). "Doctor Who announces Halloween air date for season 13". Radio Times (İngilizce). 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 4. ^ a b "Ratings Guide". Doctor Who News. 5 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2018. 
 5. ^ a b Fullerton, Huw (21 Kasım 2019). "Doctor Who series 13 is already in the works, confirms showrunner". Radio Times. 23 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2020. 
 6. ^ Collis, Clark (22 Ocak 2020). "Doctor Who star Jodie Whittaker will play time traveler for at least one more season". Entertainment Weekly. 23 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2020. 
 7. ^ a b "Doctor Who showrunner Chris Chibnall confirms three episodes cut from next series". Radio Times (İngilizce). 11 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2020. 
 8. ^ ""Revolution of the Daleks" Preview Confirms Major Cast Exits, A Series 11 Character Return & More". Doctor Who TV. 27 Kasım 2020. 27 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 9. ^ Cremona, Patrick (30 Kasım 2020). "Doctor Who: Mandip Gill says there's "more to come" for Yaz and her mental health storyline". Radio Times. 30 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2020. 
 10. ^ Alexander, Susannah (5 Aralık 2020). "Doctor Who's Mandip Gill explains why she decided to stay on following Bradley Walsh and Tosin Cole exits". Digital Spy. 5 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2020. 
 11. ^ Foster, Chuck (1 Ocak 2021). "New companion for Series 13". DoctorWhoNews.net. 1 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2021. 
 12. ^ Fullerton, Huw (25 Temmuz 2021). "Doctor Who casts Game of Thrones' Jacob Anderson as major new character". Radio Times. 25 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2021. 
 13. ^ "Jacob Anderson joins Series 13 of Doctor Who". BBC. 25 Temmuz 2021. 25 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2021. 
 14. ^ Fullerton, Huw (14 Kasım 2021). "Doctor Who brought back another Doctor, and it's about time". RadioTimes. 14 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2021. 
 15. ^ Fullerton, Huw (21 Kasım 2021). "Kate Lethbridge-Stewart makes shock Doctor Who return – but is UNIT back?". Radio Times. 21 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2021. 
 16. ^ a b Haring, Bruce (15 Ekim 2021). "'Doctor Who: Flux' Releases First-Look Trailer For 13th Season, Spotlighting Guest Actors And Monsters". Deadline Hollywood. 15 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ekim 2021. 
 17. ^ "Doctor Who reveals more series 13 cast including another Line of Duty star". Radio Times (İngilizce). 19 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2021. 
 18. ^ McCreesh, Louise (3 Ocak 2021). "BBC responds to report Jodie Whittaker is leaving Doctor Who". Digital Spy. 3 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2021. 
 19. ^ Kanter, Jake (29 Temmuz 2021). "'Doctor Who': BBC Confirms Jodie Whittaker & Chris Chibnall Are Leaving The Iconic Sci-Fi Series". Deadline Hollywood. 29 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2021. 
 20. ^ a b "Jodie Whittaker and Chris Chibnall to leave Doctor Who in a trio of Specials in 2022". Doctor Who (İngilizce). 29 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2021. 
 21. ^ Fullerton, Huw (3 Haziran 2017). "The BBC is already preparing for at least FIVE more series of Doctor Who". RadioTimes. Immediate Media Company. 30 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2017. 
 22. ^ "Doctor Who Gets Brand Boost in China" (Basın açıklaması). BBC. 25 Mayıs 2017. 28 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2017. 
 23. ^ Amaya, Erik (29 Ekim 2019). "The BBC's HBO Max Deal Yields Two Additional Seasons Of Doctor Who". Comicon.com. 6 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2020. 
 24. ^ Doctor Who Production News [@doctorwhopn] (15 Kasım 2019). "Doctor Who Series 12 writer Maxine Alderton's CV states that she is a core writer for Doctor Who 👉SERIES 13" (Tweet). Erişim tarihi: 21 Ocak 2020Twitter vasıtasıyla. 
 25. ^ Cremona, Patrick (30 Nisan 2020). "Doctor Who boss gives an update on Christmas special and series 13 filming". RadioTimes. 2 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2020. 
 26. ^ a b Laford, Andrea (14 Ekim 2021). "Doctor Who Series 13 writers, directors, details announced". CultBox. 14 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ekim 2021. 
 27. ^ "Ed Hime | United Agents". www.unitedagents.co.uk. 23 Ocak 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2020. 
 28. ^ ""Orphan 55" & "It Takes You Away" Writer Looks Set to Return for Series 13". Doctor Who TV. 15 Nisan 2020. 17 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Temmuz 2021. 
 29. ^ Jeffery, Morgan (16 Şubat 2020). "Doctor Who series 13 to begin filming in autumn 2020". Radio Times. 16 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2020. 
 30. ^ "Doctor Who boss confirms shorter season 13 as filming begins". Radio Times (İngilizce). 12 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2020. 
 31. ^ "Series 13, Ep. 1/6 - Chapter One: The Halloween Apocalypse". BBC Media Centre. 20 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ekim 2021. 
 32. ^ "Joel Skinner". Berlin Associates. 8 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 33. ^ "Doctor Who: Flux - second chapter title and synopsis". CultBox (İngilizce). 25 Ekim 2021. 25 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2021. 
 34. ^ "Village of the Angels". Doctor Who TV. 5 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2021. 
 35. ^ "Once, Upon Time". BBC. 1 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2021. 
 36. ^ "Berlin Associates  » Cat Gregory". Berlin Associates (İngilizce). 9 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Eylül 2021. 
 37. ^ "Survivors of the Flux". Doctor Who TV. 11 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2021. 
 38. ^ "The Vanquishers". Doctor Who TV. 16 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2021. 
 39. ^ "First look at 'Doctor Who' Series 13 currently being scored by Segun Akinola". 13 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 40. ^ Laford, Andrea (7 Ekim 2021). "Sontaran Ship appears over Liverpool ahead of upcoming Doctor Who series". Cultbox. 7 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 41. ^ Laford, Andrea (9 Ekim 2021). "Doctor Who Series 13: promotional team releases the Doctor's phone number". Cultbox. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 42. ^ Laford, Andrea (8 Ekim 2021). "Doctor Who media accounts disappear ahead of Series 13". Cultbox. 8 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 43. ^ Bacon, Thomas (15 Ekim 2021). "Doctor Who Flux Trailer Breakdown: Every Season 13 Reveal & Secret". ScreenRant. 16 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2021. 
 44. ^ Wehrstedt, Lisa (9 Ekim 2021). "Doctor Who's cryptic series 13 trailer lands as premiere date confirmed". Digital Spy. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 45. ^ Haring, Bruce (9 Ekim 2021). "'Doctor Who: Flux' Unveils Season 13 Trailer, Promises New Villains For Jodie Whittaker Finale". Deadline Hollywood. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 46. ^ Mellor, Louisa (9 Ekim 2021). "Doctor Who Series 13 is Titled 'Flux' and Starts On Halloween". Den of Geek. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2021. 
 47. ^ Nemetz, Dave (9 Ekim 2021). "Doctor Who Lands Season 13 Premiere Date — Watch a Tense New Teaser". TVLine. 9 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2021. 
 48. ^ "Doctor Who - Series 13 - Flux [2021]". 12 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Kasım 2021 – Amazon vasıtasıyla. 
 49. ^ "Doctor Who: The Complete Thirteenth Series - Flux". 18 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2021 – Amazon vasıtasıyla.