Zaman Lordu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doctor Who karakteri
Zaman Lordu
TürüZaman Lordu
GezegeniGallifrey
İlk görünümAn Unearthly Child

Zaman Lordları, Doctor Who evrenindeki, Doktor'un da mensup olduğu eski bir dünya dışı insansı tür ve uygarlıktır. Adlarını, her şeyin önceden, şimdi ve gelecekte nasıl olduğunu görmelerine olanak tanıyan doğrusal olmayan zaman perspektiflerinden alırlar. Bu algıya bağlı olarak koruyuculuk kültürü ve zaman yolculuğu (TARDIS) ve zamanı denetlemeye yarayan teknolojiler geliştirmişlerdir.

Zaman Lordlarının kadın olanları "Zaman Leydisi" olarak anılır.

Ayrıca On Birinci Doktor satranç oyununu bulanların da Zaman Lordları olduklarını söylemiştir (Nightmare in Silver Bölümü).[1]

Fiziksel nitelikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman Lordları görünüş olarak insanlara benzerler (ya da On Birinci Doktor'un Amy'e söylediği üzere, insanlar Zaman Lordlarına benzerler, çünkü Zaman Lordları daha eski bir türdür.[2]) Fizyolojik olarak insanlardan farkı, dakikada 170 kez atan iki kalplerinin bulunması[3], boğulmalarını engelleyen "solunumsal by-pass sistemi"ne sahip olmaları ve iç vücut sıcaklıklarının 15° olmasıdır. Zaman Lordları tam uzay boşluğuna maruz kalmaya hiçbir hastalık belirtisi göstermeden dayanabilirler. Ayrıca yüksek frekanstaki seslere dirençleri vardır. Zaman Lordları (ya da en azından Doktor) aşırı derecede hızlı okuyabilir.[4] Zaman Lordları çok uzun süre yaşayabilir, genellikle her birinin ömrü yüzyıllar sürer; Doktor, The War Games bölümünde[5] Zaman Lordlarının pratikte kazalardan kaçınarak sonsuza kadar yaşayabileceğini söyler. Pyramids of Mars bölümünde ise Doktor, 750 yaşındaki bir Zaman Lordunu "orta yaşlı" olarak niteler. The Stolen Earth bölümünde de Doktor, 90 yaşın "çocukluk" olduğunu söyler.

Mental güçler[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman Lordları telepati ile iletişim kurabilirler.[6] Doktor ayrıca The War Games bölümünde Zaman Lordlarıyla transa geçerek iletişim kurar. Zaman Lordları yakınlarındaki ışık siperi aurasını sezebilrler ve ek zamansal duyulara sahip olabilirler.

Yeniden oluşum[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman Lordları, bedenleri ölümcül yara aldığında bedenlerini yeniden oluşturma yeteneğine sahiptirler. Buna rejenerasyon denir ve hücrelerinin tamamen yenilenmesine gerçekleşir.Bu süreç, yeniden biçimlenerek yeni bir forma ulaşmayla sonuçlanır.Ancak başlarda zaman lordları bu süreci acılı bir şekilde geçirir

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dizinin resmi sitesi". 15 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2013. 
  2. ^ Steven Moffat, Andrew Gunn, Peter Bennett (2010). "The Beast Below". Series 5. British Broadcasting Corporation.
  3. ^ Don Houghton, Douglas Camfield, Barry Letts (1970). "Inferno". Season 7. British Broadcasting Corporation.
  4. ^ Russell T Davies, Euros Lyn (2006). "The Runaway Bride". Christmas Special 2006. British Broadcasting Corporation.
  5. ^ The War Games. Doctor Who. 19 April 1969–21 June 1969. BBC. BBC1.
  6. ^ Robert Holmes, David Maloney (1976). "The Deadly Assassin". Season 14. British Broadcasting Corporation.