İçeriğe atla

Dalek

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doctor Who karakteri
Dalekler
BağlılıkDalek İmparatorluğu
TürüMekanik kabuklarındaki Kaled mutantlar (Bazı istisnalar hariç)
GezegeniSkaro
İlk görünümThe Daleks (1963)

Dalekler, Birleşik Krallık bilimkurgu dizisi Doctor Who'da Doktor'un baş düşmanı olan dünya dışı ırk.

Dizideki ilk görünümleri 1963 yılında yayınlanan ilk sezonun The Daleks adındaki 7 bölümlük hikâyesinde gerçekleşmiştir. Dönemin ve dizinin ilk Doktor'u William Hartnell'dir. Dalekler evrende duygusu olan ve Dalek olmayan her canlıyı yok etmek için çalışırlar.

Yaratım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalekler ilk olarak yazar Terry Nation ve BBC tasarımcısı Raymond Cusick tarafından tasarlanmıştır.[1]

Kurgusal tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalek

Dalekler Skaro gezegeninde yaşamaktadır. Zaman Lordları'yla Son Zaman Savaşı'nda karşı karşıya gelmiş ve klasik seride bu savaşa devam etmektedirler. Doktor'u Dünya'ya giderken izlemişlerdir. Dünya'yı da Doktor'u yok etmek istedikleri gibi yok etmek istiyorlardır.

Dalek sesi

Modern serideyse Son Zaman Savaşı Dalekler ve Zaman Lordları'nın sonu olmuştur. Skaro ve Gallifrey tamamen yok edilmiştir. Son Zaman Savaşı'ndan geriye sadece bir Dalek ve son Zaman Lordu olan Doktor kalmıştır. Hayatta kalan son Dalek olduğu sanılan Dalek ise Dalek bölümünde kendini yok etmiştir. Fakat Dalekler The Parting Of the Ways bölümünde geri dönerler. İmparatorluk gemilerinden biri hasarlı bir şekilde Zaman Savaşından kurtulmuş ve Dalekler Dünya'ya geldiğinde İmparator Dalek, ordusunu insan cesetleri ile yeni baştan yaratmıştır. Böylece Dalekler Doctor Who evrenine geri dönmüşlerdir.

Asylum of the Daleks bölümünde Dalekler, Doktor, Amy ve Rory'yi hapishane olarak kullandıkları gezegenin güç alanının kapatılmasını içeren imkânsız bir göreve zorladı. Görev başarılıp güç alanı kapatılırsa Dalekler gezegeni yok edebileceklerdi. Gezegende güç alanını kapatmanın bir yolunu ararlarken, Dalek teknolojisini hackleyebilen Oswin Oswald ile tanıştılar. Oswin, Dalekler üzerinde ana bir silme işlemi gerçekleştirerek Doktor'la ilişkili tüm veritabanlarını yok etti. Gezegenden kaçan Doktor ve ekibi Daleklerle karşılaştığında Dalekler Doktor'u hatırlamadı.

Daleklerin doğuşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Daleklerin soyu Kaled ırkına dayanmaktadır. Kaledler Skaro'da yaşayan insansı bilim adamlarından oluşur. Kaled ırkı daha sonra kendilerini mutantlaştırarak şimdiki Dalek formuna kavuşmuşlardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Terry Nation created the Daleks". 1 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2008.