Torchwood: Children of Earth

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Torchwood
Children of Earth
Children of Earth titles.jpg
Ülke Birleşik Krallık
Bölüm sayısı 5
Yayın
Kanal BBC One
Orijinal yayın tarihi 6 Temmuz 2009 (2009-07-06)10 Temmuz 2009 (2009-07-10)
Sezon kronolojisi
← Önceki
2. sezon
Sonraki →
Miracle Day
Torchwood bölümleri

Children of Earth, İngiliz bilimkurgu televizyon dizisi Torchwood'un üçüncü sezonu, BBC One kanalında beş bölüm olarak 6 ila 10 Temmuz 2009 tarihleri arasında yayınlandı. Diziye yeni bir yapımcı katıldı Peter Bennett ve yönetmenliği ise Doctor Who'nun yeni serisinde de çalışmış olan Euros Lyn üstlendi. Torchwood dizisi, Torchwood adındaki Dünya'yı uzaylı tehditlere karşı koruyan bir kuruluşu anlatmaktadır. Children of Earth sezonunun konusu Dünya'nın çocuklarını isteyen uzaylıları ve bununla ilgili daha önce gerçekleşmiş bir komployu konu edinmektedir; bu nedenle, Torchwood ekibi, geçmişte yaşananları gömmek ve günümüzde gelen uzaylıların isteklerini sağlayabilmek adına İngiliz hükûmeti tarafından tehdit olarak tanınır. Birinci, üçüncü ve beşinci bölümler yönetici yapımcı Russell T Davies tarafından yazıldı, kendisi ayrıca genel hikâyeyi de geliştirdi. Üçüncü bölümde James Moran eşli yazar olarak bulunurken ikinci ve dördüncü bölümler kadroya yeni katılan John Fay tarafından yazıldı.

BBC'nin televizyon lisans vergisinden yeteri miktarda ödeme alamadığı için, Torchwood (aynı şekilde Doctor Who ve The Sarah Jane Adventures de aynı sene) bütçe kısıtlamaları yaşadı. Davies'in BBC ile olan anlaşmasının parçası olarak, Torchwood ağın ana kanalı olan BBC One'da haftada bir gün olmak üzere Temmuz 2009'da yayınlandı. Dizinin BBC One'a taşınmasına rağmen, bölüm sayısı olması gereken on üç'ten beş'e düşürüldü, başrol oyuncusu John Barrowman bunun BBC'den gelen bir "ceza" olduğunu hissettiğini açıkladı.[1] Mini sezonun yapımı Ağustos 2008'de başladı ve Barrowman ile birlikte Eve Myles, Gareth David-Lloyd (dizideki son bulunduğu sezon) ile Kai Owen (bu sezon düzenli kadroya geçti) oyuncuları da geri döndü. Sezonun her bölümünde birçok yeni oyuncu diziye dahil oldu, en baskın olan oyuncu Peter Capaldi idi. Davies, 2008 Doctor Who finalinde yer alması ayarlanan Freema Agyeman ile Noel Clarke'ın sezona katılamamasından dolayı, bu oyuncuların sahnelerini baştan yazmak zorunda kaldı.

Sezon, aldığı yüksek reytinglerle beklentileri aştığında (en yüksek 6.76 milyona ulaştı), Davies'in yaptığı açıklamaya göre bir BBC Görevlisi onu tebrik etti. Yaz ortası akşamları genelde televizyon için ölü saatler kabul edilmekteydi.[2] Sezon ayrıca olumlu eleştiriler aldı, özellikle dizinin önceki iki sezonu ile karşılaştırıldı, bunların yanında en iyi sezon dalında bir BAFTA Cymru Ödülü, bir Saturn Ödülü ve Celtic Media Festivali Ödülü kazandı. Bazı hayranlar dördüncü bölümde bir ana karakterin ölümüne üzülmelerinden dolayı kampanya başlatıp yardım amaçlı para topladılar, böylelikle yazarları, gelecekte karakteri geri getirmeye ikna etmeye çalıştılar. Sezonun başarısı dördüncü sezon onayı almasını sağladı, Torchwood: Miracle Day, ABD aboneli ağı Starz ile birlikte ortak yapım olarak üretildi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İki gün boyunca, dünyadaki tüm çocuklar birkaç defa bulundukları yerde kısa süreli felç geçirdiler ve evrensel dil İngilizce konuştular, sırasıyla bulundukları yerin saatine göre bir mesaj ilettiler, sözcükleri teker teke söylediler: "Yarın geri geliyoruz." İçişleri Bakanlığı Müsteşarı John Frobisher bu olayların, 1965'te Dünya'ya ilk geldikleri zaman iletişim kurmak için kullandıkları radyo frekansının adını taşıyan uzaylı türü 456 ile ilgili olduğunu bilmektedir. İlk defasında, gizli bir şekilde 456, İngiliz hükümetine on iki çocuk karşılığında Endonezya gribi için bir tedavi vermişti ve 25 milyon insanın hayatı kurtarılmıştı. Kaptan Jack Harkness çocukları 456'ya teslim edecek olan dört İngiliz ajanından birisiydi ve bu takastan halkın haberi olmasının İngiliz hükûmeti için kötü olacağını düşünen Frobisher başında Ajan Johnson'ın bulunduğu bir operasyon ekibine bu dört ajanı öldürmelerini emreder. Bu amaçla, Ajan Johnson, Jack'in karnına bir bomba yerleştirir, daha sonra ise bunu Cardiff'teki Torchwood Üssünde patlatır, ve bomba önlenmiş olur. Jack'in yenilenme yeteneklerinden haberdar olan Johnson'ın askerleri ayrıca patlamadan Jack'in kalıntılarını da toplar ve güvenli bir tesise kilitlerler, vücudunun rejenerasyon geçirmesini gözlemlerler. Harkness'ın bildiklerini bilme olasılığına karşın Torchwood çalışanları Ianto Jones ve Gwen Cooper, daha sonra da kocası Rhys de ayrıca Ajan Johnson'ın "öldürme" listesinde yer alırlar; bu nedenle Ianto ve Gwen patlamadan sonra üsten kaçmaya çalışırlarken sürekli keskin nişancı ve süikastçilerden kaçınmak zorunda kalırlar.

Bu arada Frobisher ayrıca, içinin bir "izolasyon tankı" olacak yapının Thames Binası'nda inşaatının emrini de verir. 456 ilk geldiğinde çocukları konuşmaya başlattıkları zaman alınan bilgiler ile tank inşa edilmeye başlanır.

Geriye kalan Torchwood ekibi, Frobisher'ın ofisinde kişisel asistan olarak yeni çalışmaya başlayan ve bilgisayara erişip Torchwood ile öldürme emirlerini gören Lois Habiba ile iletişime geçer. Lois, diğerlerinin Jack'i bulup kaçırmalarına yardım eder; karşılığında, olayların sebebini öğrenmelerine yardımcı olabileceği ümidiyle ona gördükleri her şeyi kendilerinin de görebileceği özel Torchwood iletişim lensleri verirler. Torchwood ayrıca daha önce 456'e teslim edilmiş on iki çocuktan birisi olan ama son anda kaçmayı başarabilen Clement McDonald'ı bulup kurtarır. Clement, kaçışından kısa süre sonra delirir ve 40 yıldan fazladır akıl hastanesinde kalmaktadır; buna rağmen, hala 456'in çocukların konuşmasını sağlamak için yaydığı sinyal ile mesajları okumaktadır (delirmesine ek olarak, MacDonald'da ayrıca koklama duyusu arttı: insanlar doğruyu söylediklerinde anlıyordu ve ayrıca bu durum 456 daha gelmeden onları koklamasını sağladı).

Üçüncü günde 456 elçileri, Thames Binası'nın tepesinden bir ateş sütunu şeklinde gelip izolasyon tankına yerleştiler. Torchwood iletişim lenslerini takan Lois de dahil olmak üzere, Frobisher ve ekibi, 456 ile neden geri döndükleri hakkında gizli toplantılar yapmaktadır. 456, dünyanın çocuk nüfusunun 10%'un kendilerine teslim edilmesini ister ya da insan ırkını yok edeceklerdir. 1965'te aldıkları bir çocuğun şu andaki buruşuk bir kabuk içerisine yerleşmiş ama yaşlanmamış formunu gösterirler. Dünyadaki tüm çocuklar şimdi de (hala İngilizce) kendi ülkelerinin çocuk nüfuslarının 10%'una denk gelen sayıyı söylemeye başlar. Dünyanın hükümetleri, tiksinmelerine rağmen, gizlice 456 ile anlaşmaktan başka çareleri olmadığına karar verirler.

Lois'nin yardımıyla Torchwood, kendilerini duyurur ve iletişim lensleri ile kayıt altına alınmış 456'in isteklerini ve hükümetin anlaşmasını dünyaya açıklamakla tehdit ederek duruma el atmaları konusunda ısrar ederler. Jack ile Ianto, Thames Binası'na girer, 456 ile yüzleşir ve onlara Dünya'yı terketmelerini ya da savaş beklemeleri gerektiğini söylerler. Karşılık olarak, 456 binaya ölümcül bir virüs yayar. Thames Binası otomatik olarak kapatılır, mühürlenir ve zamanında koruma üniformasını giyebilen Bay Dekker hariç içerideki herkes ölür. Aynı zamanda, Clement'e işitsel bir sinyal yollayıp onu da öldürürler. Ianto düşüp Jack'in kollarında ölürken, Jack de ayrıca virüse maruz kalırken 456 çocuklar için son bir istek daha sunar. Jack canlandığında, Gwen ile birlikte Ianto'nun cansız bedeninin yanında onu anarlar.

Torchwood'un başarısızlığı ve Lois'nin casusluk suçundan hapse atılmasıyla, dünyanın hükümetleri planlandığı gibi çocukların teslim edilmesini kabul eder. Başkan Brian Green ile kabinesi ve bir hem BD ordusu hem de UNIT üyesi, Birleşik Krallık'ın hareketlerini okullarda yapılan bir aşıyla yalanlamayı karar kılar. Kendi çocuklarının seçilebileceğinden korktuklarında rastgele kura yapılmasını reddedip, her ülkeden 456'e en tembel okullardaki çocukları vermeyi vermeyi kabul ederler. Tartışmalar esnasında 456 açıklar ki çocukların vücutlarını eğlence amaçlı uyuşturucu için kullanılan bir kimyasal madde üretmek için istemektedir. Green, Frobisher'dan çocuklarını teslim etmesini ister, çünkü çocukların seçiminin ülkenin geri kalanına rastgele olmuş gibi gösterilmesi istenir. Frobisher kabul eder, eve gider ve iki kızını öldürerek onları bu kaderden kurtarır ve daha sonra karısıyla kendisini öldürür. Bazı ebeveynler çocuklarını okula yollamayınca, Green orduya geri kalan çocukları toplamalarını emreder. Gwen ile Rhys, Ianto'nun yeğenini ve birkaç diğer yerel çocuğu kurtarmaya çalışırken; Jack, Johnson ve Dekker 456'i durdurmak için bir yol bulurlar. Fark ederler ki Clement'i öldürmek için kullanılan radyo sinyali 456'e karşı kullanılabilir. Ama, bu uygulamada sinyalin iletilmesi için bir çocuğun odak noktası olması gerekmektedir ve büyük ihtimalle çocuk ölecektir. Jack'in etrafta ulaşılabilir başka çocuk olmadığından kendi kızı Alice'in oğlu Steven'ı kullanmaktan başka çaresi kalmamıştır. Jack, Johnson ve Dekker başarılı bir şekilde diğer tüm çocukları da aracı olarak kullanıp sinyali yollar ve 456 acılar içinde kıvranıp Dünya'yı terk eder. Steven ölür ve Alice, Jack ile tüm bağlarını keser.

Green, olayları yalanlamayı ve suçu da Birleşik Devletler'e atmayı teklif eder ama Frobisher'ın ilk asistanı ve Lois'nin üstü olan Bridget Spears açıklar ki Torchwood iletişim lenslerini kendisi takarak bu konuşmayı kaydetmiştir ve yayınlayarak Green'in politik kariyerini mahvedecektir. Altı ay sonra Gwen ile Rhys, torununun ölümü ve Ianto'yu kaybetmesinden dolayı duyduğu suçluluk duygusunu üzerinden atma çabasıyla dünyayı dolaşmakta olan Jack ile buluşurlar. Jack kendisi için yeni bir hayat istemektedir ve uzaya dönmeyi planlamaktadır. Gwen, Jack'e Torchwood enkazında bulduğu onun girdap manipülatörünü verir ve o da ışınlanıp gider. Jack'in gidişi, Gwen'in hamile oluşu ve kalan ekibin de ölümüyle, Torchwood artık geçerliliğini kaybeder.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiYapım koduSeyirci
271"Day One"Euros LynRussell T Davies6 Temmuz 2009 (2009-07-06)3.16.47
282"Day Two"Euros LynJohn Fay7 Temmuz 2009 (2009-07-07)3.26.14
293"Day Three"Euros LynRussell T Davies & James Moran8 Temmuz 2009 (2009-07-08)3.36.40
304"Day Four"Euros LynJohn Fay9 Temmuz 2009 (2009-07-09)3.46.76
315"Day Five"Euros LynRussell T Davies10 Temmuz 2009 (2009-07-10)3.56.58

Yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Children of Earth ilk defa BBC One'da beş gece olmak üzere 6 ila 10 Temmuz 2009 tarihleri arasında yayınlandı.[3] Dizinin ilk sezonu BBC Three'de 2006 yılında ve ikinci sezonu BBC Two'da 2008 yılında yayınlandıktan sonra, BBC One kanalına ilk geçişi bu sezonda oldu.[4][5]

Uluslararası olarak, Avustralya'da 7 Temmuz 2009'da[6] UKTV Australia'da yayınlanmaya başladı, Kanada'da 20 Temmuz 2009'dan itibaren[7] Space'de ve ABD'de BBC America'da (yayın tarihi BBC America'nın HD radyo ve televizyonda aynı anda yayınlanan yayına göre ayarlandı) başladı.[8]

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Silva Screen soundtrack albümünü MP3 formatında 10 Temmuz'da, ve CD formatında da 27 Temmuz'da yayınladı. CD toplam 40 parça içermekte, 38 parça sezonun beş 'gününe' bölündü ve diğer iki parça da açılış ile kapanış jenerikleriydi.[9]

DVD yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölge 2 DVD yayını 13 Temmuz 2009'daydı, ardından Bölge 1 yayını da hem DVD hem Blu-ray olarak 28 Temmuz 2009'daydı. The Best Buy sınırlı sürümü Lost Souls sesli hikâyesinin CD'sini de dahil etti. Beşinci bölümün müzikleri orijinal yayınlanmış versiyondan farklıydı. Bölge 4 DVD yayını ise 1 Ekim 2009'da erişilebilir oldu.[10]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sanders, James (30 June 2009). "Barrowman felt "punished" by Torchwood axe". Pink Paper. 19 July 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 July 2010. 
  2. ^ Millar, Paul (28 Temmuz 2007). "Davies: 'Torchwood surprised BBC One'". Digital Spy. 30 Ekim 2010 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2018. 
  3. ^ "Programme Information - Network TV BBC Week 27: Unplaced 2009" (Basın açıklaması). BBC Press Office. 2009-06-18. Erişim tarihi: 2009-06-18. 
  4. ^ "Torchwood: Children of Earth Trailer gets UK/US Preview". BBC Online. 2 Şubat 2009. 9 Şubat 2009 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2018. 
  5. ^ Torchwood will light up BBC1 prime time, Western Mail, 14 August 2008
  6. ^ "UKTV >> TORCHWOOD CHILDREN OF EARTH". 24 Ekim 2009 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2009. 
  7. ^ "Torchwood: Children of Earth". BBC America. 15 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2009. 
  8. ^ ""Torchwood: Children of Earth" to air this summer over consecutive nights?". AfterElton.com. 10 Ocak 2009. 25 Mart 2012 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2009. 
  9. ^ "Silver Screen Website". Silver Screen Records. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2009. [ölü/kırık bağlantı]
  10. ^ "Torchwood: Children of Earth Disc 2". 16 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2009. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]