İçeriğe atla

Doctor Who (12. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doctor Who
12. sezon
DVD kutu kapağı
Başrol
ÜlkeBirleşik Krallık
Bölüm sayısı10
Yayın
KanalBBC One
Orijinal yayın tarihi1 Ocak 2020 (2020-01-01)-1 Mart 2020 (2020-03-01)
Sezon kronolojisi
← Önceki
11. sezon
Sonraki →
13. sezon
Doctor Who bölümleri

İngiliz bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun modern serisinin on ikinci sezonu. 1 Ocak 2020 tarihinde başlayan sezonun Mart 2020'de sona ermesi planlanmaktadır. Sezonun yürütücü yapımcılığını Matt Strevens ile beraber ikinci kez baş yazar Chris Chibnall üstlenmiştir. Sezon; 2005 yılında modern serinin başlangıcından itibaren on ikinci, klasik seriden itibaren otuz sekizinci sezondur. On ikinci sezon, modern seri başladığından beri Cumartesi günleri yayınlanan dizinin on birinci sezonda Pazar gününe alındığı gibi yine Pazar günleri yayınlanmıştır.

Sezon, dışarıdan mavi bir İngiliz polis kulübesine benzeyen TARDIS'le uzay ve zamanda seyahat eden bir Zaman Lordu olan Doktor'un on üçüncü yüzünü oynayan Jodie Whittaker'ın ikinci sezonudur. Sezonda ayrıca Doktor'un yol arkadaşları Graham O'Brien'ı oynayan Bradley Walsh, Ryan Sinclair'ı oynayan Tosin Cole ve Yasmin Khan'ı oynayan Mandip Gill yer almıştır. Sezon sırayla On Üçüncü Doktor ve onun yol arkadaşlarının Usta'nın yeni yüzü ile tanışmasını, Jack Harkness'ın dönüşünü, Doktor'un Zaman Savaşı'ndan önceki bilinmeyen bir rejenerasyonunun görünmesini, siberlerin dönüşünü işlemektedir. Ayrıca Gallifrey'nin yıkılışı ve Zamansız Çocuğun sırrı işlenmiştir.

On bölümden oluşan sezonun yönetmenliğini Jamie Magnus Stone, Lee Haven Jones, Nida Manzoor ve Emma Sullivan üstlenmiştir. Chibnall ile beraber Ed Hime, Pete McTighe ve Vinay Patel'in aralarında bulunduğu dört senarist geçen sezonda olduğu gibi senaristliğe devam ederken; Nina Métivier, Maxine Alderton ve Charlene James de sezon için bölüm yazmıştır. Sezonun çekim Ocak 2019'da başlamış ve aynı yılın Kasım ayında sona ermiştir. Sezonun ardından "Revolution of the Daleks" adlı özel bölüm gelmektedir.

Bölüm listesi

[değiştir | kaynağı değiştir]

On ikinci sezon, onuncu sezondan beri iki bölümlü hikâye içeren ve dokuzuncu sezondan beri birden fazla iki bölümlü hikâye içeren ilk sezondur.[1] Nida Manzoor yönetmenlerden biri olarak açıklanırken; Chris Chibnall, Ed Hime, Pete McTighe, Vinay Patel, Nina Métivier, Maxine Alderton ve Charlene James sezonun senaristleri olmuştur.[2]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihi [3]BK seyircisi
(milyon) [4]
TE
(%) [4]
288a1"Spyfall, Part 1"Jamie Magnus StoneChris Chibnall1 Ocak 2020 (2020-01-01)6,8982
Doktor, Yaz, Graham ve Ryan; gizemli ölümleri araştırmaları için C tarafından MI6'e çağrılır. Tek liderleri medya şirketi CEO'su Daniel Barton'dır. Doktor, dünya dışı faaliyetlerin izlenmesi ile görevlendirilen Ajan O ile iletişime geçer. C, uzaylılar tarafından öldürülür ve Doktor, yol arkadaşlarıyla beraber oradan kaçar. Yaz ve Ryan; doğum günü partisine davet aldıkları Barton'ı araştırır. Graham ve Doktor, Avustralya'da O'yu bulur. İki grup da aynı uzaylı yaşam formlarıyla karşılaşır. Doktor, onlardan birini yakalamayı başarır. Şirketin merkezinde saklanan Ryan ve Yaz uzaylılar tarafından yakalanır ve Doktor'un yakaladığı uzaylı, Yaz ile yer değiştirerek kendisini serbest bırakır. O'nun da katılımıyla dörtlü, Barton'ı araştırmak için partiye gider. Partide Barton, olanlara kızarak oradan ayrılır. Doktor ve yol arkadaşları motosikletlere binerek Barton'ı onun özel uçağına kadar takip eder. Dörtlü uçağa bindikten sonra O, kendisinin aslında Usta olduğunu ve Barton ile uzaylıları kendisinin yönlendirdiğini itiraf eder. Bir bomba patlar. Usta oradan kaçarken, Doktor uzaylılardan birine yakalanır. Doktor'un yol arkadaşları düşmekte olan uçakta kalır.
288b2"Spyfall, Part 2"Lee Haven JonesChris Chibnall5 Ocak 2020 (2020-01-05)6,0782
Uzaylıların boyutunca Doktor, Ada ile karşılaşır ve ikisi 1834 yılına ışınlanır. Usta, onu takip eder ve Doktor, Ada Lovelace ve Charles Babbage'ın yanında olduğunu fark eder. Doktor, 21. yüzyıla döneceğini umarak bir Kasaavin çağırır, ancak Ada da onunla beraber gelir. Ryan, Doktor'un yapmış olduğu bir kayıt sayesinde uçağı güvenle indirmeyi başarır. Ardından Barton, yol arkadaşlarını aranan suçlular gibi gösterir. Doktor ve Ada, II. Dünya Savaşı sırasındaki Paris'e ışınlanır. İkisi, Noor Inayat Khan tarafından kurtarılır. Usta, Doktor'u takip eder ve buluşurlar. Usta, Doktor'a Gallifrey'nin yok edildiğini söyler. Daha sonra Usta'dan kurtulurlar. Doktor, Ada ve Noor günümüze kaçar. Barton, bir konferansta Kasaavinlerin insanlığın DNA'sını yeniden yazacağını açıklar. 20. yüzyıl boyunca yaşamak zorunda kalan Usta, günümüze kadar bekler ve sonunda kullanılacak cihazın aktif edildiğini görmeye gelir. Ancak cihaz başarısız olur ve Doktor, Usta'nın Kasaavinlere ihanetini açıklayarak Usta'yla beraber uzaylıların kendi boyutlarına dönmesini sağlar. Daha sonra Doktor, yok edilen Gallifrey'yi ziyaret eder. Bir kayıtta Usta, Doktor'a kendi hayatlarının yalanlar üstüne kurulu olduğunu söyler.
2893"Orphan 55"Lee Haven JonesEd Hime12 Ocak 2020 (2020-01-12)5,3877
Doktor, Ryan, Yaz ve Graham; otelin çevresindeki yaratıklar hakkında panik başlayana kadar Tranquility adlı bir otele nakledildiğinde her şey iyi görünür. Doktor, yaratıkları öldüren İyonik Membranı tamir ettikten sonra bir ziyaretçi yaratıklar tarafından yakalanır ve otelin çevresinin dışına çıkarılır. Daha sonra bu yaratıkların uzak gelecekte mutasyona uğrayan insanlar olduğu ve gezegenin de Dünya olduğu anlaşılır. İlk olarak yakalanan Benni'yi kurtarmaya çalışsalar da onu öldürmek zorunda kalırlar. Doktor ve arkadaşları, yaratıkların oteli istila etme nedenini bulmak için Tranquility'ye geri döner. Bunun sonucunda Graham ve Nevi nakliye cihazını tamir etmeye çalışırlar. Kane ve Bella kendilerini feda ederek binayı patlatır ve Doktor gibi diğerlerinin de güvenle bulundukları yere geri dönmesini sağlar.
2904"Nikola Tesla's Night of Terror"Nida ManzoorNina Metivier19 Ocak 2020 (2020-01-19)5,2079
1903 yılında Nikola Tesla, kablosuz güç iletim sistemi üzerinde çalışmaktadır. Yüzen bir küreye rastlar ve pelerinli bir figür ona ateş ederken kaçar. Doktor, New York'a giden bir trende kaçmalarına yardım etmek için gelir. Grup, Thomas Edison'dan dolayı Tesla'dan korktukları için Tesla'nın laboratuvarının önünde bekleyen protestocuları bulur. Doktor, Graham ve Ryan Edison'un atölyesini ziyaret eder. Gizlenmiş figür Edison'u takip etmeden önce Edison'un laboratuvarına gelir. Doktor Tesla ve Yaz'ı laboratuvarında uyarmaya çalışır, ancak ikisi yakalanır ve görünmez bir uzaylı gemisine nakledilir. Skithra Kraliçesi, ikisinden gemisini tamir etmelerini ister. Doktor, kendisiyle beraber Tesla ve Yaz'ı Tesla'nın laboratuvarına geri götürür. Doktor Kraliçeyi gitmesi için uyarır, ancak kraliçe bunu reddeder ve Tesla teslim edilmezse Dünya'yı yok edeceklerini söyler. Tesla ve Doktor, Tesla'nın Wardenclyffe Kulesi'ne güç sağlamak için TARDIS'i bağlar ve kuleyi aktif eder. Elektrik cıvataları gemiye ateş ederek Kraliçe'yi Dünya'yı terk etmeye zorlar. En son Yaz, Tesla'nın Dünya'yı kurtarmaya yardım etmesine rağmen gelecekteki itibarının değişmeyeceğini öğrenir.
2915"Fugitive of the Judoon"Nida ManzoorVinay Patel ve Chris Chibnall26 Ocak 2020 (2020-01-26)5,5783
Judoon, bir kaçağı bulmak için Gloucester'ı aramaktadır. Doktor, Lee ve Ruth Clayton'ı sorgulamak için olaya müdahale eder. Graham, Ryan ve Yaz, kendilerini birden Jack Harkness'ın pilotluk yaptığı gemide bulur. Lee teslim olur ve Judoon ile sözleşme yapan Gat tarafından öldürülür. Doktor ve Ruth bir kiliseye kaçar, ama etrafları Judoon ile çevrelenir. Ruth, Judoon'u kontrol edemediği içgüdüyle bastırır. Lee'den gelen bir mesaj, Ruth'un anılarını tetikler ve bu da onları bir deniz fenerine götürür. Doktor'u gemisine ışınlayamayan Harkness, yol arkadaşlarına gelecekten gelen bir mesaj verir ve onları Gloucester'a geri gönderir. Doktor dışarıda araştırma yapar. Ruth bir alarm kutusu bulur, onu bozar ve enerjiye bürünür. Bu arada Doktor, mezar taşında TARDIS'in gömüldüğünü keşfeder. Ruth kendisinin Doktor olduğunu söyler. Mezar taşındaki TARDIS'e giren Doktor ve Ruth, birbirlerini hatırlamadıklarını fark eder. Ruth bir zamanlar Gat için çalışmıştır ve bir bukalemun kemeriyle saklanmıştır. TARDIS, Judoon gemisine getirilir. Gat'a, Ruth'u Gallifrey'e geri getirmesi emredilmiştir. Doktor, Gat'e Gallifrey'nin yok edildiğini anılarında gösterir. Ardından Ruth ona ateş eder ancak ateş geri teper ve kendisi ölür. Ruth, Doktor'u Gloucester'a geri döndürür.
2926"Praxeus"Jamie Magnus StonePete McTighe ve Chris Chibnall2 Şubat 2020 (2020-02-02)5,2278
Doktor ve yol arkadaşları, parçalanmadan önce kristalli bir maddede insan bedenlerini kapsayan bir bakteriyi araştırırlar. Eski polis memuru Jake, blog yazarı Gabriela ve tıp araştırmacısı Suki'nin yardımıyla, erken aşamalarda Jake'in eşi Adam'ı bulurlar ve onu Suki'nin laboratuvarına götürürler. Yaz ve Gabriela, Jake'i buldukları siteyi keşfederken, sonunda bir ışınlanma kapsülü bulurlar. Doktor, bakterilerin mikroplastiklere çekildiğini belirler. Suki, Praxeus adını verdikleri bakteriden etkilenen bir uzaylı ırktan olduğunu ve tedavi için daha fazla değerlendirme yapmak üzere Dünya'ya geldiğini açıklar. Doktor, insanlar için de bir tedavi bulur ve kendisi de bakteriden etkilenen Adam bunun test edilmesi için gönüllü olur. Ancak bu panzehir, Adam'da başarılı olsa da insanlara ait olduğu için Praxeus'un Suki'yi etkilemesini durduramaz ve onu parçalara ayırır. Yaz'in konumuna giderlerken, kendilerini Suki'nin gemisinin konumlandığı Hint Okyanusu çöp adasında bulurlar. Geminin rezervlerini panzehirle doldururlar ve geminin panzehiri dağıtması için atmosferde kendini yok etmeye ayarlarlar. Ancak Jake, otomatik pilot başarısız olduğunda gemiyi elle kullanmak ister. Doktor, Jake'i patlamadan hemen önce kurtarır. Praxeus durduğunda Doktor; Jake, Adam ve Gabriela'nın birlikte dünyayı gezmesini önerir.
2937"Can You Hear Me?"Emma SullivanCharlene James ve Chris Chibnall9 Şubat 2020 (2020-02-09)4,9078
Doktor, yol arkadaşlarını evlere geri bırakır. Graham, hayalinde kendisine onu bulmasını söyleyen hapse atılmış bir kız görür. Ryan, arkadaşının gizemli bir kişiyle beraber kaybolduğuna tanık olur ve Yaz, geçmişini hatırlarken rüyasında bir kadın görür. TARDIS'te Doktor, 14. yüzyıldaki Halep'ten bir sinyal alır ve oraya gittiğinde akıl sağlığı sorunlarından muzdarip olan Tahira adında genç bir kadınla tanışır. Daha sonra yol arkadaşları, gördükleri olağanüstü şeylerin üzerine Doktor'la iletişime geçer. Doktor, Graham'in gözüne gelen hayalini, kâbusların kaynağını izlemek için kullanır ve bu da onları gelecekteki Zellin adında efsanevi bir yaratık tarafından yönetilen bir gemiye yönlendirir. Doktor'dan habersiz olan Zellin, yol arkadaşları ve Tahira'yı bayıltır. Ardından Rakaya adındaki bu tutsak kızı Doktor'un içgüdülerini kullanarak serbest bırakır. En son Doktor, yol arkadaşlarını kurtararak Dünya'ya döner. Yaz, üç yıl önce tanıştığı bir polis memuruna eski bir borcu geri öder.
2948"The Haunting of Villa Diodati"Emma SullivanMaxine Alderton16 Şubat 2020 (2020-02-16)5,0780
Doktor, yol arkadaşlarını 1816 yılına Mary Shelley'nin Frankenstein eserini yazarken ilham bulduğu Cenevre Gölü'ndeki Villa Diodati'ye götürür. Ancak villayı görünürde lanetlidir ve Mary'nin müstakbel eşi Percy kayıptır. Hayalî bir figür ortaya çıkar ve onun Ashad adlı bir siberadam olduğu ortaya çıkar. Siberlerin bilgisinin toplandığı kayıp Siberyum'u aramaktadır. Doktor, Percy'nin yerini bulur ve onun daha önce Siberyum'u bulduğunu ve bunun onu delirttiğini fark eder. Siberyum ise keşfinin önlenmesi için "hayali" figürler oluşturmaktadır. Jack'in yalnız siber adam hakkındaki uyarısına rağmen Doktor, Siberyum'u Percy'den çıkarır ve geleceği tehdit eden Ashad'a geri verir. Doktor ve yol arkadaşları, Mary'nin bundan ilham alarak "işte modern Prometheus" hikâyesini yazdığını görürler.
295a9"Ascension of the Cybermen"Jamie Magnus StoneChris Chibnall23 Şubat 2020 (2020-02-23)4,9981
Uzak gelecekte insanlığın son kalanları, onları neredeyse yok olmaları için avlayan son siberlerden saklanmaktadır. Bir çift siber servisi gelirken, Doktor ve yol arkadaşları gelir ve insanları bir grup siber drone saldırısından korumak için oluşturdukları araçları getirirler. Ancak cihazları arızalanır ve bazı insanlar öldürülür. Doktor, yol arkadaşlarına gemilerinde kalan insanlarla ayrılmalarını ve onların güvenliğinden emin olmalarını emreder. İnsanlar, ölü siberlerle çevrili bir savaş alanında seyahat ettiklerini keşfeder. Terk edilmiş bir Siber taşıyıcıya binerler ve onları insanlığın son umudu Ko Sharmus'a götürebileceğine inanırlar. Doktor, Ryan ve Ethan, bir portal aracılığıyla diğer insanlara yardım eden, ancak diğer insanlar gelir diye onları bekleyen Ko Sharmus'un olduğu yere gelirler. Yaz, Doktor ile iletişime geçmeyi başardığı için Ashad, bir siber savaşçı ordusunu kontrol güvertesine götürür. Yaz, neredeyse geldiklerini ama geminin diğer siber savaşçıları taşıdığını söyler. Bu arada Doktor, açılan portalı izlerken diğer tarafta yok edilmiş Gallifrey'yi görür ve birden Usta, dışarı zıplar ve Doktor'a korkması gerektiğini, çünkü her şeyin sonsuza dek değişeceğini söyler.
295b10"The Timeless Children"Jamie Magnus StoneChris Chibnall1 Mart 2020 (2020-03-01)4,6982
Usta, Doktor'u Gallifrey'ye çeker ve orada onu Matrix'e hapseder. Matrix'in içinde Usta, Doktor'un başka bir boyuttan bir Çocuk olduğunu ve Tecteun adlı kadın bir Shobogan tarafından denendiğini ortaya çıkarır. Birkaç yıl sonra Tecteun, çocuğun rejenerasyon geçirerek hayatına devam edebildiğini keşfeder ve bunu kullanarak kendisini ve ırkını Zaman Lordu ilan eder. Bu arada Usta, Siberleri Gallifrey'ye getirmek için Ashad'la iletişime geçer. Yaz ve Graham, Ryan ve diğerleriyle güvenli bir şekilde bir araya gelir ve ardından Siberleri Gallifrey'e kadar takip eder. Ruth'un yardımıyla Doktor, eski ve yeni anılarını ileterek Matrix'ten kaçar. Odaya geri döndüğünde Doktor, Usta'yı kendisine çeker ve Usta tarafından kandırılıp minyatüre dönüştürülen Ashad'ı Gallifrey'deki herkesi patlatacak şekilde patlayıcıya bağlar. Görünüşte Usta ve onun siberlere dönüştürdüğü Zaman Lordları öldürülür. Doktor'un yol arkadaşları ev kılığına girmiş bir TARDIS'le Dünya'ya dönerken, Doktor kendi TARDIS'ini bulur. TARDIS'in içinde aniden beliren Judoon'lar Doktor'u tutuklar ve onu uzayda başka bir yerde uzak bir hapishaneye ışınlar.
Özel bölüm
296-"Revolution of the Daleks"Lee Haven JonesChris Chibnall1 Ocak 2021 (2021-01-01)6,3579
"Resolution" bölümündeki keşif Dalek, bir savunma drone'u finanse eden Jack Robertson tarafından durdurulmuştur. Graham ve Ryan, gizlenmiş bir TARDIS'te buluşup, Doktor'u bulmaya çalışan Yaz'le karşılaşır. Graham ona savunma drone'unun bir videosunu gösterir ve üçlü, Robertson'la yüzleşirler. Başbakan seçilmesi öngörülen Jo Patterson, Robertson'dan drone üretimini artırmasını ister. Bilim insanı Leo, Dalek kalıntılarındaki organik hücreleri keşfeder ve bu organik hücreleri bir yaratığa klonlar. Yaratık Leo'dan kaçıp onun kontrolünü ele geçirir. Leo, Dalek klonlarının yetiştirildiği Osaka, Japonya'ya gider. Tutuklu olan Doktor, karşılaştığı Jack Harkness sayesinde serbest kalır ve tekrar yol arkadaşlarına katılır. Jack ve Yaz, Osaka'daki tesisi araştırırken; Doktor, Graham ve Ryan, Robertson'la yüzleşir. Dalek, Dünya'yı ele geçirme planını açıklar. Ultraviyole ışık kullanarak Dalek klonları kendilerini savunma insansız hava araçlarına ışınlar. Doktor, keşif Daleklerini ortadan kaldırmaları için Daleklerin ölüm mangasına bir sinyal gönderir. Roberston, Dalekler ile ittifak kurar. Jack, Graham ve Ryan Dalek gemisine patlayıcılar yerleştirir. Doktor, Dalekleri kandırarak yok edilmek üzere Boşluğa nakledilmek üzere ayarlanan diğer TARDIS'e kapatır. Bölümün sonunda Ryan ve Graham, Dünya'da kalmaya karar verir.

Bu sezon, On Üçüncü Doktor rolüyle Jodie Whittaker'ın ikinci sezonudur.[5] Ayrıca Doktor'un yol arkadaşları olarak yine Graham O'Brien'ı Bradley Walsh'ın, Ryan Sinclair'ı Tosin Cole'un ve Yasmin Khan'ı Mandip Gill'in oynayacağı açıklanmıştır.[6][7]

Stephen Fry, iki parçalı "Spyfall" bölümünün ilk parçasında; Lenny Henry, ikisinde de görünmüştür.[8] "Spyfall, Part 1" bölümünde Dominique Maher, Ajan Browning'i ve Darron Meyer, Seesay'i canlandırmıştır.[9] Sacha Dhawan, "Spyfall, Part 1" bölümünde daha önce açıklanmadan görünmüş ve bölümün sonunda Usta olduğu belli olmuştur.[10] Aurora Marion, "Spyfall, Part 2" bölümünde Noor Inayat Khan'ı oynamıştır.[11][12] James Buckley, "Orphan 55" bölümünde Nevi adlı bir karakteri oynarken görünmüştür.[13] "Orphan 55" bölümünde ayrıca Laura Fraser, Kane rolünde;[14][15] Julia Foster, Vilma adlı bir karakter rolünde oynamıştır.[16][17] Ayrıca Robert Glenister, Thomas Edison rolünde ve Goran Višnjić, Nikola Tesla rolünde ekipte yer almıştır.[18][19] İkisi de "Nikola Tesla's Night of Terror" bölümünde görünmüştür.[16] Daha önce Doctor Who yan dizisi The Sarah Jane Adventures'ta Rani Chandra rolünü oynayan Anjli Mohindra, "Nikola Tesla's Night of Terror" bölümünde kraliçe Skithra rolünde oynamıştır.[16][17]

John Barrowman, "Fugitive of the Judoon" bölümünde Jack Harkness rolüyle geri dönmüştür. Bu bölüm, Barrowman'ın 2010 yılındaki "The End of Time - Part Two" bölümünden sonraki ilk kez görünümüdür.[20] Jo Martin, "Ruth Clayton" adını kullanan Doktor'un bilinmeyen önceki bir rejenerasyonu rolüyle "Fugitive of the Judoon" bölümünde yer alan diğer bir oyuncudur..[16][21] Ayrıca Neil Stuke, yine "Fugitive of the Judoon" bölümünde sezon içinde geri dönen Judoon rolünü oynamıştır.[16][22] Molly Harris,"Praxeus" bölümünde Suki Cheng adlı bir karakteri canlandırırken görünmüştür.[16][23] Ayrıca Warren Brown, bölümün ekibinde yer almıştır.[24]

Maxim Baldry, Dr John Polidori rolüyle "The Haunting of Villa Diodati" bölümünde görünmüştür.[25][26][27] Ayrıca bu bölümde Jacob Collins-Levy de Lord Byron rolünde oynamıştır.[26][28] Julie Graham, Ian McElhinney ve Steve Toussaint, iki bölümlük "Ascension of the Cybermen"/"The Timeless Children" sezon finaline açıklanan konuk oyunculardır.[29]

SFX dergisinin 355. sayısında, "Revolution of the Daleks" bölümünde Walsh ve Cole'un son kez görüneceği, "Arachnids in the UK" (2018) bölümünde yer alan Chris Noth'un Jack Robertson rolüyle döneceği ve Harriet Walter'ın ekipte yer alacağı duyurulmuştur.[30]

Senaryo ve gelişmeler

[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 2015'te Steven Moffat, Doctor Who dizisinin en az beş yıl daha 2020'ye kadar olabileceğini söylemişti.[31] Mayıs 2017'de, BBC Worldwide ve Çin'deki SMG Pictures arasındaki anlaşma şartları nedeniyle, gelecek sezonlarda 15. sezonun sonuna kadar Çin pazarına yönelik alımında şirketin ilk reddetme hakkı olduğu açıklandı.[32][33]

Ocak 2016'da onuncu sezonda Steven Moffat, yürütücü yapımcı ve baş yazarlık görevinden ayrıldıktan sonra onun yerini 2018 yılında Chris Chibnall almıştı.[34] Matt Strevens, Chibnall ile beraber yürütücü yapımcılık hizmetine döndü.[35] Önceki sezonda "It Takes You Away" bölümünü yazan Ed Hime, sezon için bir bölüm yazdı.[36] Önceki sezonda dramaturg görevini üstlenen Nina Métivier, bu sezon için bölüm yazan senaristlerden biri oldu.[37]

Kasım 2019'da Doctor Who Magazine, on ikinci sezonun yazarlarında Hime, Métivier ve Chibnall'ın yanında Vinay Patel, Pete McTighe, Maxine Alderton ve Charlene James'i de açıkladı. Chibnall, sezonun dört bölümünü yazdı.[2] Bu sezonun çekimlerinde Siberler göründü.[38] Radio Times makalesinde Chibnall, 12. sezonda iki bölümlük hikâyelere döndüklerini açıkladı.[1]

Kostüm tasarımcısı Ray Holman, on ikinci diziyi Kasım 2018'de ön prodüksiyon olarak sıraladı.[39] 17 Kasım itibarıyla BBC, Whittaker'ın ikinci sezonunun yapımının başlandığını duyurdu.[5] Daha önce dizinin ellinci yıl dönümüne özel "The Last Day" kısa bölümünü yöneten Jamie Stone, birinci bloktaki birinci ve beşinci bölümü yönetti.[23][40] Lee Haven Jones, ikinci bloktaki ikinci ve üçüncü bölümü yönetirken; Nida Manzoor, üçüncü blokta yer alan dördüncü ve altıncı bölümün yönetmenliğini üstlendi.[41] Emma Sullivan, yedinci ve sekizinci bölümden oluşan dördüncü blokta yönetmenlik yaptı.[42] Stone, beşinci bloğun dokuzuncu ve onuncu bölümünü yönetti.[43] "Revolution of the Daleks" adlı özel bölüm, Lee Haven Jones tarafından yönetildi.[44][45][46] Nisan 2020'de Chibnall, COVID-19 pandemisi sebebiyle "Revolution of the Daleks" bölümünün yapım sonrası aşamasının uzaktan devam ettiğini doğruladı.[47]

Çekimler, 23 Ocak 2019 tarihinde başladı.[48] Cape Town, Güney Afrika'da başlayan çekimler,[49][50] 7 Şubat 2019 tarihinde Western Cape, Hopefield,[51] Table Mountain ve Taal Monument'ta gerçekleştirilen çekimlerle sona erdi.[52][53] Şubat ve Ekim 2019 arasındaki çekimler Cardiff ve Galler'de gerçekleştirildi.[11][54][55][56][57][58][59][60][61][62][63] Çekimler ayrıca Tenerife,[64] Gloucester ve Merthyr Mawr'da da yapıldı.[25][65] Çekimlerin tamamı 19 Kasım 2019 tarihinde sona erdi.[66]

2021 yeni yıl özel bölümü "Revolution of the Daleks", Lee Haven Jones tarafından yönetilmiştir.[44][45][46] Nisan 2020'de Chibnall, COVID-19 pandemisi boyunca "Revolution of the Daleks" bölümünün üretim sonrasının uzaktan devam ettiğini doğruladı.[47]

Çekim blokları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir:

Blok Bölüm(ler) Yönetmen Senarist(ler) Yapımcı Kaynak
1 "Spyfall, Part 1" Jamie Magnus Stone Chris Chibnall Nikki Wilson [16][67]
"Praxeus" Pete McTighe ve Chris Chibnall
2 "Spyfall, Part 2" Lee Haven Jones Chris Chibnall Alex Mercer
"Orphan 55" Ed Hime
3 "Nikola Tesla's Night of Terror" Nida Manzoor Nina Metivier Nikki Wilson
"Fugitive of the Judoon" Vinay Patel ve Chris Chibnall
4 "Can You Hear Me?" Emma Sullivan Charlene James ve Chris Chibnall Alex Mercer [26][42][43][68][69]
"The Haunting of Villa Diodati" Maxine Alderton
5 "Ascension of the Cybermen" Jamie Magnus Stone Chris Chibnall Nikki Wilson [27][43][70]
"The Timeless Children"
X "Revolution of the Daleks" Lee Haven Jones Chris Chibnall Alex Mercer [45][46]

Tasarım değişiklikleri

[değiştir | kaynağı değiştir]

On ikinci sezonda TARDIS'in tasarımı değişmiş ve bu değişim; zaman rotorunun üzerine modifiye edilmiş sütun, TARDIS'in kapıları, merdivenleri ve orta konsoldaki değişikliklerle gösterilmiştir. Bu değişiklikler yapım tasarımcısı Dafydd Shurmer tarafından tanıtılmıştır.[71][72] On birinci sezonda kaldırılan "soğuk açılış" (jenerikten önceki ön gösterim), on ikinci sezonun birkaç bölümünde geri dönmüştür.[73]

On ikinci sezonun müziklerini Segun Akinola bestelemiştir.[74][75]

Çıkış tarihi

[değiştir | kaynağı değiştir]

BBC, on birinci sezonun son bölümünden sonra sezonun prömiyerinin "en erken" 2020 yılında gerçekleşebileceğini açıklamıştır.[3][6][7] 2 Aralık 2019 tarihinde BBC, sezonun ilk bölümünün 1 Ocak 2020 tarihinde yayınlanacağını duyurmuştur.[76] On ikinci sezon, ilk bölümden sonraki bölümlerin on birinci sezonda Cumartesi'den Pazar'a alındığı gibi Pazar günü yayınlanmaya devam edecektir.[76] Sezonun ardından bir özel bölüm yayınlanacağı açıklanmıştır.[46]

"Spyfall" iki parçalı bölümü, 5 Ocak 2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'nde sinemalarda gösterime girmiştir.[77]

On ikinci sezonun ilk afişi 21 Kasım 2019 tarihinde çıkmıştır.[78] Sezonun ilk treyleri ise, dizinin elli altıncı yıl dönümüne denk gelen 23 Kasım 2019 tarihinde gösterilmiştir.[38][79] 2 Aralık 2019 tarihinde gösterilen ikinci treylerde sezonun başlangıç tarihi açıklanmıştır.[76] Forbidden Planet, 12. sezonun her hafta yayınlanan bölümüne karşılık gelen temalarla haftalık olarak tişört çıkarmıştır.[80] 20 Ocak ve 7 Şubat 2020 tarihlerinde sezon ortasıyla alakalı iki treyler daha çıkmıştır.[81][82]

DVD ve Blu-ray sürümü

[değiştir | kaynağı değiştir]

On ikinci sezon DVD ve blue-ray sürümünün 4 Mayıs 2020 tarihinde 2. bölgede 2019 özel bölümü "Resolution"u da içerecek şekilde çıkmıştır.[83]

Sezon Bölüm adı Bölümlerin sayısı
ve süresi
R2/B çıkış tarihi R4/B çıkış tarihi R1/A çıkış tarihi
12 Doctor Who: The Complete Twelfth Series
(2 ve 4. bölgede "Resolution" bölümünü içerir)
7 × 50 dk.
3 × 60 dk.
1 × 65 dk.
4 Mayıs 2020
(D,B) [83]
6 Mayıs 2020
(D,B) [84]
5 Mayıs 2020
(D,B) [85]
Doctor Who: "Revolution of the Daleks" 1 × 60 dk. ?
(D,B) [86]
? ?

Segun Akinola tarafından bu sezon için bestelenenlerden seçilen 48 parçanın yer aldığı soundtrack, 2 CD şeklinde 3 Nisan 2020 tarihinde Silva Screen Records tarafından çıkarılmıştır.[87]

 1. ^ a b Fullerton, Huw (30 Kasım 2019). "Doctor Who to bring back multi-part episodes for new series". Radio Times. 12 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2019. 
 2. ^ a b "Doctor Who Series 12: writers announced". CultBox. 13 Kasım 2019. 13 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Kasım 2019. 
 3. ^ a b Jeffrey, Morgan (31 Aralık 2018). "Doctor Who series 12 will air on BBC One in "very early" 2020". DigitalSpy. 12 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Aralık 2018. 
 4. ^ a b "Ratings Guide". Doctor Who News. 6 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2018. 
 5. ^ a b Royce, Jordan (17 Kasım 2018). "DOCTOR WHO: BBC Confirm Series 12 to Broadcast in 2019". Starburst Magazine. Starburst Publishing Limited. 28 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2018. 
 6. ^ a b "Doctor Who: Jodie Whittaker won't return for a new series until 2020". BBC. 9 Aralık 2018. 11 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2018. 
 7. ^ a b Fullerton, Huw (9 Aralık 2018). "Doctor Who series 12 WILL be delayed to 2020". Radio Times. 10 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Aralık 2018. 
 8. ^ "Stephen Fry and Sir Lenny Henry CBE to appear in series 12!". BBC. 20 Kasım 2019. 21 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2019. 
 9. ^ "Doctor Who Series 12: Episode 1 casting news". CultBox. 13 Eylül 2019. 15 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2019. 
 10. ^ "Doctor Who sees the shock return of a classic foe in opening episode". BBC. 1 Ocak 2020. 2 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2020. 
 11. ^ a b "Doctor Who Series 12: Block 2 actress discovered". CultBox. 19 Haziran 2019. 19 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019. 
 12. ^ "Doctor Who Series 12: Episode 2 features French Resistance heroine". CultBox. 20 Haziran 2019. 20 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019. 
 13. ^ "Doctor Who Series 12: James Buckley to star in Block 2 episode". CultBox. 27 Haziran 2019. 30 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2019. 
 14. ^ "Anjli Mohindra and Laura Fraser to guest star in Series 12!". BBC. 13 Aralık 2019. 14 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2019. 
 15. ^ "Series 12 - Episode 3 Orphan 55". Radio Times. 3 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2019. 
 16. ^ a b c d e f g Laford, Andrea (9 Ocak 2020). "Doctor Who Series 12: new episode titles, writers and descriptions". Cult Box. 11 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2020. 
 17. ^ a b Laford, Andrea (10 Haziran 2019). "Doctor Who Series 12: new director, actor, character discovered". Cultbox. 19 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2019. 
 18. ^ "Goran Višnjić and Robert Glenister to appear in series 12!". BBC. 22 Kasım 2019. 2 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2019. 
 19. ^ "Doctor Who series 12 confirms who will play Thomas Edison and Nikola Tesla". Digital Spy. 7 Aralık 2019. 25 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2020. 
 20. ^ "Exclusive: John Barrowman on his shock Doctor Who TV return – "It's about time"". Radio Times (İngilizce). 26 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2020. 
 21. ^ "Doctor Who films scenes in Gloucester". BBC News. 24 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2019. 
 22. ^ "The Judoon return in Series 12". DWTV. 21 Mayıs 2019. 26 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2019. 
 23. ^ a b Laford, Andrea (20 Mart 2019). "Doctor Who Series 12: Block 1 actress discovered". Cultbox. 18 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 24. ^ Laford, Andrea (10 Ocak 2020). "Warren Brown and Matthew McNulty to guest star in Doctor Who, Praxeus". CultBox. 11 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2020. 
 25. ^ a b "Doctor Who Series 12: Maxim Baldry to star in historical episode". CultBox. 3 Temmuz 2019. 28 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Temmuz 2019. 
 26. ^ a b c "Doctor Who Series 12 Episode 8". BBC. 5 Şubat 2020. 13 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Şubat 2020. 
 27. ^ a b Laford, Andrew (6 Şubat 2020). "Doctor Who Magazine reveals titles of two-part series finale". Cultbox. 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2020. 
 28. ^ "Jacob Collins-Levy". 6 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019. 
 29. ^ "Doctor Who Series 12: Ian McElhinney and Steve Toussaint to star in Doctor Who". CultBox. 6 Şubat 2020. 22 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2020. 
 30. ^ ""Revolution of the Daleks" Preview Confirms Major Cast Exits, A Series 11 Character Return & More". Doctor Who TV. 27 Kasım 2020. 27 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2020. 
 31. ^ "Doctor Who 'to remain on-screen until at least 2020'". BBC. 7 Nisan 2015. 24 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Nisan 2015. 
 32. ^ Fullerton, Huw (3 Haziran 2017). "The BBC is already preparing for at least FIVE more series of Doctor Who". RadioTimes. Immediate Media Company. 30 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2017. 
 33. ^ "Doctor Who Gets Brand Boost in China" (Basın açıklaması). BBC. 25 Mayıs 2017. 28 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2017. 
 34. ^ Dowell, Ben (22 Ocak 2016). "Doctor Who showrunner Steven Moffat quits to be replaced by Broadchurch creator Chris Chibnall". Radio Times. 6 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2016. 
 35. ^ Nolan, Peter (24 Ocak 2019). "Doctor Who Series 12: Team TARDIS Back in Action!". Blogtor Who. 3 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2019. 
 36. ^ "Ed Hime". United Agents. 10 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2018. 
 37. ^ "Berlin Associates » Nina Metivier". 20 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2019. 
 38. ^ a b Mirko Parlevliet, Mirko (23 Kasım 2019). "Make Space for the Doctor Who Series 12 Trailer and Art!". vitalthrills.com. 27 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2019. 
 39. ^ Christian, Bone (12 Kasım 2018). "Doctor Who Season 12 Has Already Begun Pre-Production". WeGotThisCovered.com. 18 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Kasım 2018. 
 40. ^ "CV". Darryl Hammer (İngilizce). 9 Ağustos 2017. 5 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2019. 
 41. ^ Laford, Andrea (22 Kasım 2019). "Goran Višnjić and Robert Glenister to appear in Doctor Who series 12 episode". Cultbox. 27 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2019. 
 42. ^ a b "Guy Murray-Brown". Gems Agency. 1 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2019. 
 43. ^ a b c "Doctor Who Series 12: new directors discovered". CultBox. 20 Mayıs 2019. 25 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Haziran 2019. 
 44. ^ a b Fullerton, Huw (1 Mart 2020). "Doctor Who: Jodie Whittaker to return for festive episode Revolution of the Daleks". Radio Times. 1 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2020. 
 45. ^ a b c "Doctor Who Series 12: news on a special". CultBox (İngilizce). 9 Ekim 2019. 12 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2019. 
 46. ^ a b c d Fullerton, Huw (22 Kasım 2019). "Doctor Who will have a festive special… but not until later next year, says series boss". RadioTimes. 22 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2019. 
 47. ^ a b Cremona, Patrick (30 Nisan 2020). "Doctor Who boss gives an update on Christmas special and series 13 filming". RadioTimes. 2 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2020. 
 48. ^ Harp, Justin (24 Ocak 2019). "Doctor Who kicks off series 12 filming with first-look at Jodie Whittaker and cast". Digital Spy. 3 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Ocak 2019. 
 49. ^ 24 January 2019 (24 Ocak 2019). "Doctor Who series 12 has officially started filming". RadioTimes. 22 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 50. ^ "Doctor Who Series 12: Jodie Whittaker and companion actors headed abroad". CultBox. 20 Ocak 2019. 22 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 51. ^ "Doctor Who filming wraps in South Africa". CultBox. 7 Şubat 2019. 22 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 52. ^ "Doctor Who Series 12: Tosin Cole posts playful video from South Africa location filming". CultBox. 19 Temmuz 2019. 27 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2020. 
 53. ^ "Doctor Who Series 12: new photos of Jodie Whittaker and the TARDIS in South Africa". CultBox. 26 Temmuz 2019. 27 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2020. 
 54. ^ "Doctor Who filming in Cardiff". CultBox. 12 Şubat 2019. 13 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 55. ^ "Doctor Who filming at Swansea Guildhall, Wales". CultBox. 19 Şubat 2019. 15 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 56. ^ "Doctor Who Series 12: back to "Sheffield"". CultBox. 11 Mart 2019. 22 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2019. 
 57. ^ "Doctor Who Series 12: Jodie Whittaker confronts the Judoon in Cardiff". CultBox. 30 Mayıs 2019. 4 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2019. 
 58. ^ "Doctor Who Series 12: companion actors filming in Cardiff". CultBox. 3 Ekim 2019. 12 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2020. 
 59. ^ "Doctor Who Series 12: more filming with the companion actors in Cardiff". CultBox. 11 Ekim 2019. 12 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2020. 
 60. ^ "Doctor Who Series 12: filming with new Dalek design in Bristol". CultBox. 23 Ekim 2019. 20 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2020. 
 61. ^ "Doctor Who Series 12: Mandip Gill filming in Cardiff". CultBox. 23 Temmuz 2019. 23 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2019. 
 62. ^ "Doctor Who Series 12: filming with aliens in Cardiff". CultBox. 6 Ağustos 2019. 28 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2020. 
 63. ^ "Doctor Who Series 12: filming at Nash Point". CultBox. 21 Ağustos 2019. 21 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ocak 2020. 
 64. ^ "Doctor Who filming in Tenerife". CultBox. 6 Nisan 2019. 27 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2019. 
 65. ^ "Doctor Who: Judoon to return as Gloucester hosts filming". BBC. 21 Mayıs 2019. 16 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2019. 
 66. ^ Laford, Andrea (19 Kasım 2019). "Doctor Who Series 12: glimpses of filming from new video release". Cultbox. 22 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2019. 
 67. ^ "Spyfall – Part One & Two Official Synopses, Pics". Doctor Who TV. 27 Aralık 2019. 2 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2020. 
 68. ^ "BBC Doctor Who Episode 7". BBC. 29 Ocak 2020. 29 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2020. 
 69. ^ "The Doctor Who Team Talks Season 12, Character Development, And Upcoming Surprises". CTV Sci-Fi Channel. 10 Aralık 2019. 28 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2019. 
 70. ^ "Doctor Who Series 12 will start and end with two-parters". Denofgeek. 27 Aralık 2019. 28 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2019. 
 71. ^ "Doctor Who Series 12: new TARDIS images emerge". CultBox. 15 Aralık 2019. 18 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2019. 
 72. ^ "Doctor Who's TARDIS: an exclusive guide to the new changes". Radio Times. 18 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2019. 
 73. ^ "Doctor Who to bring back the iconic "cold open" for Jodie Whittaker's second series". Radio Times. 18 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2019. 
 74. ^ "Doctor Who Series 12 begins New Year's Day 2020". www.segunakinola.com. 18 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2019. 
 75. ^ Nolan, Peter (9 Mayıs 2019). "LISTEN: Doctor Who composer Segun Akinola on This Classical Life". 18 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Aralık 2019. 
 76. ^ a b c "Doctor Who lands on Who Year's Day in Spyfall". BBC. 2 Aralık 2019. 9 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2019. 
 77. ^ Joest, Mick (2 Aralık 2019). "Doctor Who Season 12 Premiere Date Reveal Makes The Wait Less Agonizing". CinemaBlend. 3 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2019. 
 78. ^ "Space. For all. Coming soon". Facebook. 21 Kasım 2019. 22 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2019. 
 79. ^ Jeffery, Morgan (22 Kasım 2019). "Doctor Who series 12 trailer is confirmed for Saturday, 23rd November – watch first-look teaser". RadioTimes. 22 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2019. 
 80. ^ Marcus (30 Aralık 2019). "Doctor Who Series 12 T-Shirts". DoctorWhoNews. 22 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2020. 
 81. ^ Fullerton, Huw (20 Ocak 2020). "Darkness, despair and deadly monsters in brand-new Doctor Who trailer". Radio Times. 22 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2020. 
 82. ^ Fullerton, Huw (7 Şubat 2020). "Darkness, despair and deadly monsters in brand-new Doctor Who". Radio Times. 14 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2020. 
 83. ^ a b "Doctor Who - Complete Series 12 [Blu-ray] [2020]". 22 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2020 – Amazon vasıtasıyla. 
 84. ^ "Doctor Who - Series 12". Sanity. 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2020. 
 85. ^ "Doctor Who: Series 12". 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2020 – BBC vasıtasıyla. 
 86. ^ "Doctor Who Revolution of the Daleks (2020/2021 Special)". 27 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2020 – Amazon vasıtasıyla. 
 87. ^ Foster, Chris (5 Mart 2020). "Doctor Who Series 12 - Official Soundtrack". Doctor Who News. 22 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2020.