Clara Oswald

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Doctor Who karakteri
Clara Oswin Oswald
Bağlılık On Birinci Doktor
On İkinci Doktor[1]
Türü İnsan
Gezegeni Dünya
"Asylum of the Daleks"
Canlandıran Jenna-Louise Coleman

Clara (Oswin) Oswald, Jenna-Louise Coleman tarafından canlandırılan Birleşik Krallık yapımı bilim kurgu dizisi Doctor Who'da hayali bir karakterdir. Yedinci sezonda, On Birinci Doktor'un (canlandıran Matt Smith) yol arkadaşı seçilmiştir. İlk kez "Asylum of the Daleks" bölümünde görülmüştür. Doktor tarafından İmkansız Kız olarak da çağrılır kendisine ise Sufleci Kız demektedir ve sufle yapımına karşı bir bağlılık duyar. İlk başta Angie Maitland ve Artie Maitland adlarında iki kardeşe bakıcılık yapmaktadır, ancak daha sonra bir okulda İngilizce öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

İmkansız Kız[değiştir | kaynağı değiştir]

Clara Oswin Oswald ya da kısa adıyla Clara Oswald, ilk görüldüğü bölümde Doktor tarafından sadece kurtarılacak bir insandır. Ancak The Snowmen bölümünde tekrar yaşadığı ortaya çıkmış ve Doktor'un ilgi alanına da bu şekilde girmiştir. The Angels Take Manhattan bölümünden sonra Doktor kendisiyle seyahat ettiği süre boyunca Clara Oswin Oswald'ın kim olduğunu merak etmiş ve ona İmkansız Kız lakabını takmıştır. Doktor, Clara'nın neden sürekli farklı zaman dilimlerinde aynı şekillerde ortaya çıkmasını "Trenzalore" gezegenine ilk seyahatinde anlayacaktır. Clara, burada Great Intelligence (Büyük Zeka) denilen humanoid türü yaratığın Doktor'un zaman çizgisine girerek onu sonsuz bir acıya mahkum etmesi üzerine kendisi de aynı hareketi yaparak Doktor'u kendi zaman diliminde kurtarmayı başarır.

Sufleci Kız[değiştir | kaynağı değiştir]

Clara'nın bilinen hayat hikayesine göre annesi mükemmel sufle yapabilmektedir ve kendisi de bu mertebeye erişmek istemektedir. Henüz bir sufleci kız olamamıştır çünkü sürekli olarak sufleleri yanmaktadır. Annesi "Sufle sufle değildir, sufle tariftir." demiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]