Clara Oswald

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Doctor Who karakteri
Clara Oswin Oswald
Bağlılık On Birinci Doktor
On İkinci Doktor[1]
Türü İnsan
Gezegeni Dünya
İlk görünüm "Asylum of the Daleks"
Canlandıran Jenna-Louise Coleman

Clara (Oswin) Oswald, Jenna-Louise Coleman tarafından canlandırılan, Birleşik Krallık yapımı bilim kurgu dizisi Doctor Who'da hayali bir karakterdir. Zeki, eğlenceli ve cesurdur. Yedinci sezonda, On Birinci Doktor'un (canlandıran Matt Smith) yol arkadaşı seçilmiştir. İlk kez "Asylum of the Daleks" bölümünde görülmüş, Doktor'un hayatını kurtarmıştır. Doktor tarafından İmkansız Kız olarak da çağrılır, kendisine ise Sufleci Kız demektedir ve sufle yapımına karşı bir bağlılık duyar. İlk başta Angie Maitland ve Artie Maitland adlarında iki kardeşe bakıcılık yapmaktadır, ancak daha sonra Coal Hill School adlı okulda İngilizce öğretmenliği yapmaya başlamıştır.

İmkansız Kız[değiştir | kaynağı değiştir]

Clara Oswald, ilk görüldüğü bölümde Doktor tarafından sadece kurtarılacak bir insandır. Ancak The Snowmen bölümünde tekrar yaşadığı ortaya çıkmış ve Doktor'un ilgi alanına da bu şekilde girmiştir. İki bölümde de Doktor'u kurtarırken ölür. The Angels Take Manhattan bölümünden sonra Doktor kendisiyle seyahat ettiği süre boyunca Clara Oswald'ın kim olduğunu, merak etmiş ve ona İmkansız Kız lakabını takmıştır. Doktor, Clara'nın neden sürekli farklı zaman dilimlerinde aynı şekillerde ortaya çıkmasını "Trenzalore" gezegenine ilk seyahatinde anlayacaktır. Clara, burada Great Intelligence (Büyük Zeka) denilen humanoid türü yaratığın Doktor'un zaman çizgisine girerek onu sonsuz bir acıya mahkûm etmesi üzerine kendisi de aynı hareketi yaparak Doktor'u kendi zaman diliminde kurtarmayı başarır. Böylece Clara, Doktor'un zaman çizgisine dağılmış ve hayatı boyunca doktoru korumuştur. Daha sonrasında Doktor kendi zaman çizgisine girerek Clara'yı kurtarmıştır.

Sufleci Kız[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk olarak Asylum of the Daleks bölümünde ortaya çıkmıştır. Gerçeği öğrenene kadar hasar görmüş Daleklerin arasında sufle yaparak kendini kamufle ettiğini ve bu şekilde hayatta kaldığını düşünmektedir. Doktor'un da bulunduğu gemiden çıkış yolunun sadece Doktor olduğunu bildiği için ondan yardım istemiştir. Doktor, onu bulduğunda ise karşısında Sufleci Kız değil bir Dalek görmüştür. Clara'nın bilinen hayat hikayesine göre annesi mükemmel sufle yapabilmektedir. Bir Dalek'e dönüşmeden önce aklına gelen son şey annesi ve onun sufleleridir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]