Doctor Who (9. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doctor Who
9. sezon
DVD kapağı
Başrol
ÜlkeBirleşik Krallık
Bölüm sayısı12 (+2 ek bölüm)
Yayın
KanalBBC One
Orijinal yayın tarihi19 Eylül 2015 (2015-09-19)-5 Aralık 2015 (2015-12-05)
Sezon kronolojisi
← Önceki
8. sezon
Sonraki →
10. sezon
Doctor Who bölümleri

İngiliz bilimkurgu dizisi Doctor Who'nun modern serisinin dokuzuncu sezonu. Çekimler Ocak 2015'te başlamıştır.[1][2] Sezon, 2005 yılında modern serinin başlangıcından itibaren dokuzuncu, klasik seriden itibaren otuz beşinci sezondur.[3][4][5] Sezon 19 Eylül 2015 tarihinde "The Magician's Apprentice" bölümüyle başlamış, 5 Aralık 2015 tarihinde "Hell Bent" bölümüyle sona ermiştir. Sezonun yürütücü yapımcıları, baş yazar Steven Moffat ve Brian Minchin olmuştur. Nikki Wilson, Peter Bennett ve Derek Ritchie sezon boyunca yapımcılığı üstlenmiştir.

Dışarıdan bir İngiliz polis kulübesine benzeyen TARDIS'le uzay ve zamanda seyahat eden bir Zaman Lordu olan Doktor'un on ikinci yüzünü oynayan Peter Capaldi'nin ikinci, Doktor'un yol arkadaşı Clara Oswald rolüyle geri dönen Jenna Coleman'ın üçüncü ve son sezonudur.[6] Ayrıca Maisie Williams'ın oynadığı, Doktor tarafından ölümsüz yapılan bir Viking kızı olan Ashildr, Doktor ile her karşılaştığında önemli olaylara yol açarak sezonun en önemli karakterlerinden birisi olmuştur. Sezonun ana konusu iki büyük savaşçı ırkın karışımından oluşan gizemli bir Melez olmuştur. Doktor, araştırmaları sonucunda gezegeni olan Gallifrey'ye dönmüştür.

Steven Moffat yazdığı altı bölümün ikisinde yardımcı senarist olmuştur. Sezonun diğer senaristleri ise Toby Whithouse, Jamie Mathieson, Catherine Tregenna, Peter Harness, Mark Gatiss ve Sarah Dollard'dır. Daha önce Moffat'la çalışan yönetmenler ve yenileri sezon boyunca yönetmenlik yapmıştır.

Bölüm listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon, 2011 yılındaki altıncı sezondan beri ilk kez iki parçalı bölümle başlamıştır.[7] 2005 yılında modern serinin başlamasıyla yarısı çoklu bölüm olan ilk sezondur. On iki bölümün altısı, üç adet ikili bölümden oluşmuştur.[8]


genel

sezon
Bölüm adı [9]Yönetmen [9]Senarist [9]Yayın tarihi [10][11]BK seyircisi
(milyon) [12]
TE
(%)[12]
Özel bölüm (2014)
253"Last Christmas"Paul WilmshurstSteven Moffat25 Aralık 2014 (2014-12-25)8,2882
Clara uyanır ve çatısında Noel Baba ile karşılaşır. Noel Baba ile konuşurken TARDIS cisimlenir ve Doktor, Clara'yı alır. Kuzey Kutbu'nda bir üste bulunan yengeç benzeri yaratıklar bir grup bilimciyi ele geçirmek istemektedir. Doktor ve Clara üsse varır ve yengeçler tarafından saldırıya uğrarlarken Noel Baba gelip onları kurtarır. Doktor, Düş Yengeci adı verilen bu yaratıkların telepatik bir alan oluşturarak kurbanını rüyaya daldırıp beyinlerini yavaş yavaş yediklerini anlar. Doktor bulundukları yerin bir rüya olduğunu anlar çünkü, Noel Baba gerçek değildir. Noel Baba onları kızağına alıp herkesi evine götürür. Sadece Clara kalana kadar herkes rüyasından uyanır ve ele geçirildikleri yengeç ölür. Doktor uyanır ve Clara'nın yengecini kafasından çıkarır. Ancak aradan 62 yıl geçmiştir ve Clara yaşlanmıştır. Noel Baba bir anda ortaya çıkar ve Doktor'a hâlâ rüya gördüğünü söyler. Doktor bu sefer gerçekten uyanır ve Clara'yı kurtarır. Clara'ya TARDIS'e dönmesini teklif eder ve Clara bunu kabul eder.
Bölümler
254a1"The Magician's Apprentice"Hettie MacDonaldSteven Moffat19 Eylül 2015 (2015-09-19)6,5484
Doktor savaş alanındaki bir çocuğa yardım etmek için gelir, ama onun Davros olduğunu öğrenince orayı terk eder. O sırada Sarff Kolonisinden yılan benzeri bir yaratık evrende Doktor'u aramaktadır. Dünyada Clara, UNIT tarafından çağrılır. Gökyüzündeki tüm uçaklar dondurulmuştur. Hâlâ yaşayan Hanım, UNIT'le bağlantı kurarak Clara'yı alır. Clara'ya Doktor'un vasiyetini bulduğunu ve onu bulmaları gerektiğini söyler. Doktor'u orta çağda Britanya Adaları'nda düzenlenen büyük bir partide bulurlar. Clara ve Hanım, Doktor'un yanına geldikten sonra yılan adam bir kez daha görünür. Yılan adam Doktor'a, Davros'un kendisiyle konuşmasını istediğini söyler. Doktor, Clara ve Hanım içinde Davros'un da olduğu bir hastane uzay gemisine gider. Doktor, onları yalnız bırakarak Davros'la yüzleşmeye gider. Clara ve Hanım etrafı aramaya başlar. Geminin aslında görünmez bir gezegenin parçası olduğunu ve Skaro gezegeninin yavaş yavaş ortaya çıktığını keşfederler. Daha sonra dalekler tarafından yakalanırlar. Görünüşte sırayla Hanım'ı ve Clara'yı öldürüp TARDIS'i imha ederler. Doktor savaş alanına döner ve bir dalek silahıyla çocuk Davros'u öldürmeye hazırlanır gibi görünür.
254b2"The Witch's Familiar"Hettie MacDonaldSteven Moffat26 Eylül 2015 (2015-09-26)5,7183
Dalek enerjisini kullanan Missy, Clara ile kendisini ışınlayarak kaçmıştır. Şehrin içinde Doktor'u ararlar. Çürüyen daleklerle dolu kanalizasyondan geçerler. Bir daleği öldürmeyi başarıp içini açarlar ve Clara içine girer. Clara'nın söylediği her söz daleklerin kelimelerine dönüşür. Bu arada, Davros Doktor'la konuşur ve ağlamaya başlar. Doktor'a kendisinin iyi bir adam olup olmadığını sorar. Doktor Davros'a yardım etmeye çalışır. Doktor onun için bir şefkat göstererek rejenerasyon enerjisinin birazını Davros'u hayatta tutan tellere aktarır. Bu enerji tüm daleklere ulaşır. Ancak Davros, Doktor'un merhametini kullanarak ona tuzak kurmuştur. Doktor'un rejenerasyon enerjsini boşaltıp kendisine ve daleklere aktarmaya başlar. Hanım gelip Doktor'u kurtarır. Çürüyen dalekler de rejenerasyon enerjisiyle yenilendiği için yaşayan dalekleri yok etmek isterler. Doktor ve Hanım kaçarken hâlâ daleğin içinde olan Clara ile karşılaşırlar. Clara'nın söyledikleri istemediği kelimelere dönüştüğü için Hanım bir numara yaparak Doktor'un Clara'yı öldürmesi için uğraşır. Ama Clara daleğe "merhamet" kelimesini söyletince Doktor onun Clara olduğunu anlar. Hanım başka tarafa, Doktor ve Clara başka tarafa doğru kaçar. Davros'un daleklere merhamet kelimesini öğretmesinin mümkün olamayacağını düşünen Doktor bunun nasıl olduğunu merak etmektedir. Savaş alanındaki Davros'un çocukluğuna dönen Doktor, Davros'u kurtarır. Küçük Davros'u evine götürmek için TARDIS'e doğru yönelir.
255a3"Under the Lake"Daniel O'HaraToby Whithouse3 Ekim 2015 (2015-10-03)5,6384
Doktor ve Clara 2119 yılındaki bir su altı üssüne gider. İki tane hayalet benzeri yaratıkla karşılaşırlar. Ancak bir şey yapmazlar. Daha sonra bir uzay gemisi keşfederler. Hayaletler ortaya çıkıp Clara ve Doktor'a saldırmaya hazırlanır. Askerî bir ekibin bulunduğu Faraday kafesine girerler. Ancak ekibin bir üyesi öldürülür. Pilotluk edilen bir uzaylı ve onun öldürdüğü ekip üyesi oradaki insanları öldürüp hayalete dönüştürmeye çalışmaktadırlar. Doktor ve diğerleri hayaletleri yakalamaya ve ne istediklerini öğrenmeye çalışırlar. Hayaletlerin tekrar ettikleri sözlerin bu yerin koordinatları olduğunu anlarlar. İçinde bir pilot olduğunu düşündükleri ölü kilitle kilitlenmiş bir hayatta tutma odası bulurlar. Geminin alarmı çalmaya başlar ve üs suyla dolmaya başlar. Doktor, bu su altının daha önce bir selin neden olduğunu anlar ve bunların neden olduğunu öğrenmek için sel olmadan öncesine gitmeye karar verir. Ancak, Clara ile yolları ayrılmak zorunda kalır. Clara, askerî personellerden Cass ve Lunn ile üste kalır. Doktor, O'Donnell ve Bennet ile TARDIS'e gider. Onlar ayrıldıktan sonra Clara göl yatağında yeni bir hayalet görür ve onun Doktor'un hayaleti olduğunu anlar.
255b4"Before the Flood"Daniel O'HaraToby Whithouse10 Ekim 2015 (2015-10-10)6,0583
Bennett ve O'Donnell ile beraber 1980'lere inmeden önce, Doktor ayakkabı bağı paradoksunu açıklar. Tivolili Prentis'in yaşadığını görürler. Duvarda henüz semboller yoktur. Uzay gemisi ise Balıkçı Kral'ı taşıyan bir cenaze arabasıdır. Bu arada Clara, Cass ve Lunn, Doktor'un hayaletinin koordinat yerine kendilerinin isimlerini söylediğini anlarlar. Doktor, Clara ile bağlantı kurar ve hayaletini ikna etmeye çalışır ama hayalet Faraday kafesinin kilidini açarak diğer hayaletleri serbest bırakır. Balıkçı Kral uyanır, Prentis'i öldürür ve duvara kelimeleri yazar. O'Donnell, Bennett ve Doktor kaçmaya başlar ama ayrılırlar ve O'Donnell öldürülür. Doktor, Balıkçı Kral ile yüzleşir. Hayatta tutma odasının arkasındayken kiliseyi terk ederek onu kandırır ve baraj duvarını yok etmek için kayıp güç hücresini kullanır. Üssü sel basar. Clara'nın zaman diliminde hayatta tutma odası açılır ve içinden Doktor çıkar. Doktor'un hayaleti aslında bir hologramdır ve buna kanan hayaletler Faraday kafesinin içinde hapis kalır. Doktor ve Clara oradan ayrılır. Doktor, hayaletlere bunu söyleten programın ne olduğunu düşünen Clara'ya ayakkabı bağı paradoksuyla paralel sorular sorar.
2565"The Girl Who Died"Ed BazalgetteJamie Mathieson ve Steven Moffat17 Ekim 2015 (2015-10-17)6,5682
Doktor ve Clara bir Viking köyüne getirilir. Ashildr adında bir kızın evrenin en güçlü savaşçı ırklarından biri olan Mire'a karşı çıkmasıyla kendi Viking köyü kuşatma altına alınır. Mire'ın köydeki tüm savaşçıları öldürmesiyle Doktor ve Clara, köylülere savaş eğitimi vermeye çalışır. İlk başta her şey umutsuz görünse de Doktor, Ashildr'ın yararlı olacağı bir plan hazırlar. Ertesi gün Mire istilaya gelir. Doktor, Ashildr'ın kullanması için Mire'ın miğferini çalar. Ashildr miğferi kullanarak Mire'ın diğer miğferleriyle iletişim kurar ve bir kuklayı yaratıkmış gibi göstererek onları geri çekilmeye zorlar. Ama miğfer Ashildr'ın hayatını sömürür ve kız ölür. Doktor ve Clara yas tutmaktadır. Ama Doktor, Donna'nın ısrarıyla kurtardığı Caecilius'u hatırlar ve yüzünün Caecilius'a benzediğini anlar. Yüzü, Doktor'a uzay ve zamanın kurallarına uymak zorunda olmadığını hatırlatır. Mire teknolojisini kullanarak Ashildr'ı hayata döndürür. Ancak, bu onu ölümsüz bir "melez" yapar ve etrafında hep ölüm göreceği için onu mutsuz yapacaktır.
2576"The Woman Who Lived"Ed BazalgetteCatherine Tregenna24 Ekim 2015 (2015-10-24)6,1181
Clara'nın öğretmenlik yaptığı bir gün, Doktor tek başına 1600'lere Londra'ya gider. Kendine "Ben" adını verdiği Ashildr ile karşılaşır. Yıllar boyunca anılarının çoğunu unutmuş ve sevdiklerini kaybetmenin acısını yaşamıştır. Doktor'a kendisini bu dünyadan götürmesi için yalvarır, ama Doktor kabul etmez. Doktor, daha sonra onun başka bir planı daha olduğunu öğrenir. Aslan benzeri bir uzaylıyla tanışır. O uzaylıyla beraber dünyadan kaçacakları bir portal açacaklardır. Ancak bu portal için bir insanın yaşam enerjisi gerekmektedir. Yani bir insan öldürmeleri gerekmektedir. Yaratıkla Ashildr bir takım olarak bir haydutu idam ettirmeyi planlarlar. Doktor, haydutun idamını engellese de Ashildr "Hades'in Gözü"nü kullanarak haydutu öldürür ve haydutun yaşam enerjisi gökyüzünde bir portal açmaya başlar. Ancak yaratık, Ashildr'ı kandırmıştır ve halkını dünyayı fethetmek için yeryüzüne getirmektedir. Doktor ve Ashildr, Doktor'un daha önce Ashildr'a verdiği ikinci çipi hayduta takarlar ve haydut yaşama döner. Enerji tersine döner ve portal kapanmaya başlar. Daha sonra bir barda tekrar bir araya gelen Doktor ve Ashildr birbirlerine veda eder. Clara TARDIS'e dönünce Doktor'a cep telefonunda bir öğrencisiyle çektirdikleri fotoğrafı gösterir. Doktor, fotoğrafın arkaplanındaki Ashildr'ı fark eder. En son herhangi bir yere gitmek için TARDIS'i çalıştırmaya başlar.
258a7"The Zygon Invasion"Daniel NettheimPeter Harness31 Ekim 2015 (2015-10-31)5,7682
Zygonların Dünya'ya yaptığı önceki saldırıdan sonra 20 milyon Zygon ve insanlar arasında yapılan antlaşmayla iki ırkın barış içinde yaşaması sağlanmıştır. Ancak Doktor, Osgood'dan bu barışın bozulduğunu belirten Kâbus Senaryosu mesajını alır. Doktor Zygonlardan sadece bir grubun Dünya'ya saldırmak istediğini, bu yüzden de anlaşılması gerektiğini savunur. Osgood'un Turmezistan'a kaçırılmasından sonra Dünya'nın Başkanı unvanını kullanarak uçakla oraya gider. Clara, UNIT'ten Jac ile Londra'da kalır ve Zygonların komuta merkezini bulur. Clara'nın aslında Bonnie adlı bir Zygon olduğu ve gerçek Clara'nın yerine geçtiği anlaşılır. Jac'i ve UNIT'ten bir bölük askeri öldürür. New Mexico'ya giden Kate Stewart, bir Zygon tarafından saldırıya uğrar. Doktor, Osgood'u kurtarır ve uçakla Londra'ya dönmeye hazırlanırlar. Ama Bonnie uçağa bir füze fırlatır.
258b8"The Zygon Inversion"Daniel NettheimPeter Harness ve Steven Moffat7 Kasım 2015 (2015-11-07)6,0384
Doktor ve Osgood uçak kazasından kurtulur. Clara'nın zihnine giren Bonnie, Osgood Kutusu'nun UNIT'in Kara Arşivi'nde olduğunu öğrenir. Clara, telepatik güç kullanarak Bonnie'yi kontrol edip Doktor'la bağlantı kurar. Kate, Zygon gibi davranıp Bonnie'yi kandırarak ondan bilgi alıp Doktor ve Osgood'a katılır. Bonnie, Zygonları ve Clara'nın olduğu kozayla beraber Kara Arşiv'e iner. Ancak iki Osgood kutusuyla karşılaşır. Biri tüm Zygonların maskesini silmektedir. Diğeri Zygonları gazla öldürmektedir. Buna kızan Bonnie, Doktor'u çağırır. Doktor, Osgood ve Kate oraya gelir. Bonnie ve Kate kutuları aktif etmek için kutuların başlarına geçer. İki kutuda da biri "Gerçek" biri de "Sonuçlar" olmak üzere ikişer buton çıkar. Doktor, bundan vazgeçmeleri için onlarla konuşmaya çalışır. Kutuların aksiyonu tekrarlayan gerçeği ve savaşın sonuçlarını yansıttığını söyler. Bonnie, kutuların aslında boş olduğunu anlar ama barışı kabul eder. Daha sonra Doktor, Osgood'u kendilerine katılması için TARDIS'e davet eder. Ama bunu reddeder ve Bonnie'nin kendisine dönüştüğünü ve Osgood kutularıyla beraber insanlar ve Zygonlar arasındaki barışı koruyacaklarını söyler.
2599"Sleep No More"Justin MolotnikovMark Gatiss14 Kasım 2015 (2015-11-14)5,6178
Doktor ve Clara, 38. yüzyıla Neptün'ün yörüngesinin üzerinde bir uzay istasyonu olan Le Verrier'e giderler. Orada 24 saat önce geminin iletişiminin neden kesildiğini öğrenmek için gelen ve dört kişiden oluşan bir kurtarma ekibiyle karşılaşırlar. Le Verrier'den son kurtulan ve Morpheus adlı kapsülü yapan Gagan Rassmussen ile tanışırlar. Morpheus kapsülleri, insanların daha fazla çalışabilmesi için uyku miktarını azaltmaktadır. Ancak bu kapsüller kullanan kişinin gözlerinin çevresinde oluşan uyku tozunu kullanarak Kum adamlara dönüştürmektedir. Le Verrier mürettebatının ölümüne de bu yaratıklar neden olmuştur. Kum adamlardan biri olan Rassmussen, tüm insanlığı dönüştürmek için kum adamları yeryüzüne göndermeyi planlamaktadır. Ama Doktor ve Clara onun planını bozar ve tüm Morpheus kapsüllerini yok edip ayrılırlar. Ancak Rassmussen, onlardan habersiz Morpheus sinyalini iletip virüs gibi yaymak için Morpheus kurbanlarının görüntülerini birleştirmiştir.
26010"Face the Raven"Justin MolotnikovSarah Dollard21 Kasım 2015 (2015-11-21)6,0584
Doktor ve Clara, Kemiksizlerle olan olayda tanıştıkları Rigsy'den bir telefon çağrısı alır. Rigsy, ensesinde geriye sayan bir sayaç şeklinde dövme olduğunu söyler. Doktor, onu inceledikten sonra bir kuantum gölgesi tarafından hedeflendiğini ve geri sayım bittiği an öleceğini öğrenir. Doktor bunu keşfetmeye karar verir. Üçü Lonra'da olduğu söylenen bir uzaylı sokağını aramaya başlar ve sonunda bulurlar. Sokağın sorumlusunun "Ben" olduğunu öğrenirler. Ben, burada birçok türde uzaylının insan kimliği içinde barış içerisinde yaşamasını sağladığını söyler. Rigsy, cinayetten idama mahkûm edilmiştir. Clara, kuantum gölgesinin istekli olan kişiye geçirilebildiğini öğrenir. Ashildr tarafından korunma garantisi aldığı için Rigsy'den dövmeyi almayı teklif eder. En son, Rigsy'nin katil olmadığı ve öldürdüğü düşünülen uzaylının da aslında hayatta olduğunu öğrenirler. Ben'in Doktor'un bir ışınlanma kelepçesiyle başka bir yere ışınlanması için anlaşma yaptığı anlaşılır. Ben, Rigsy'nin kuantum gölgesini silmeye gelir, ama Clara'nın onu aldığını öğrenir. Sinirlenen Doktor, Ben'e eğer Clara'yı kurtarmazsa bu sokağı mahvedeceğini söyler. Clara, Doktor'a intikamcı olmaması için yalvarır. Kuzgunla yüzleşir ve ölür. Doktor ışınlanmaya başlarken Ashildr'ı yoluna bir daha çıkmaması için uyarır. Bölümün sonunda Rigsy'nin park edilmiş TARDIS'e Clara'nın anısına resim yapmış olduğu görülür.
26111"Heaven Sent"Rachel TalalaySteven Moffat28 Kasım 2015 (2015-11-28)6,1980
Doktor ışınlandıktan sonra kendini bir ışınlanma odasında bulur. Işınlanma odasından çıktıktan sonra yakındaki bir koridora gider. Clara'yı kaybettiği için hâlâ sinirlidir. Yakınlarda kendisini öldürmek için takip eden bir yaratık tarafından takip edildiğini öğrenir. Yaratık tam kendisini öldürecekken ölmekten korktuğunu söyler ve yaratık durur. Bir itirafta bulunduğunda yaratığın anlık olarak geri çekildiğini ve kalenin şeklinin kaydığını anlar. Doktor nasıl kaçabileceğini anlamaya çalışır. Bir bahçeye girdikten sonra bir kürek görür ve belli olan bir noktayı kazmaya başlar. Kazıyı bitirdikten sonra toprağın üzerinde taş benzeri bir tablete "12'DEYİM" yazısının kazınmış olduğunu görür. 12 numaralı odayı aramaya başlar. Sonunda orayı bulduğunda elmastan çok daha sert olan TARDIS malzemesinden yapılmış bir duvar görür. Buradan kurtulmak için duvarı yumruklamaya başlar. Arkasından gelen yaratık Doktor'u yere serer. Hâlâ hayatta olan Doktor sürüklene sürüklene ilk ışınlandığı koridora gider ve geçmiş zamandaki versiyonunun bulunduğu zamanda oraya ışınlanması için, oluşturulmuş sisteme enerji vererek kendini feda eder. Bulduğu kuru kafalara rağmen onun dışında orada başka kimsenin olmadığını ve 7000 yıldır bununla uğraştığını anlamıştır. 2 milyar yılı geçik bir zamana kadar bu olay tekrar eder ve her Doktor'un vuruşlarıyla gittikçe sersemleyen duvar sonunda yıkılır. Yıkılan duvarın karşısında gelen bir ışık yaratığı parçalara ayırır. Bir adım daha atan Doktor kendisini bir çölde bulur. Çıktığı yer ise itiraf kadranına dönüşüp kapanır. Kadranı cebine koyduktan sonra yakındaki bir çocuğa birilerine geri döndüğünü söylemesini ister. Çocuk koşarak uzaklaşırken Doktor'un Gallifrey'de olduğu görünür.
26212"Hell Bent"Rachel TalalaySteven Moffat5 Aralık 2015 (2015-12-05)6,1782
Bir Nevada lokantasına giden Doktor, orada Clara'ya benzeyen bir garsonla karşılaşır ve garsona Clara hakkında bir "hikâye" anlatmaya başlar. Birbirlerini tanımıyor görünürler. Gallifrey'de Rassilon, Doktor'u tutuklayıp öldürmeleri için askerlerine emir verir. Zaman Lordu ordusu bunun yerine Doktor'a sadakat sözü verir. Doktor, Zaman Lordlarının bir çıkarma odasını kullanarak Clara'yı o ölmeden hemen önce zaman çizelgesinden alır. Bir TARDIS çalar ve Gallifrey'den kaçarlar. Doktor, Clara'nın kurtulması için onu yeterince uzak bir zamana götürmeye çalışır. Evrenin sonunda Doktor, Ashildr ile karşılaşır. Melez hakkında konuşurlar ve melezin Doktor ve Clara'nın beraber olduğunu kararlaştırırlar. Doktor, Clara'nın kendisiyle ilgili olan tüm anıları silmeye karar vermiştir, ama bunu öğrenen Clara bu işi sağlayacak olan cihazı Doktor'un sonik güneş gözlüğünü kullanarak değiştirir ve cihaz kullanılacağı anda Doktor, Clara'yı unutacaktır. Doktor, TARDIS'e Ashildr ile beraber döner. Clara yaptığı şeyi Doktor'a anlatır ve Doktor, Clara'yı beraber cihazı kullanmak için ikna eder. Cihazı kullanırlar ve unutan kişi Doktor olur. Günümüzde hikâyeyi bitiren Doktor, garsona Clara ile beraber yaptıklarını ve adını hatırladığını, nasıl biri olduğunu hatırlamadığını söyler. Garson, Doktor görmeden arka kapıyı açar ve Ashildr'ın bulunduğu TARDIS konsoluna girer. Lokanta şeklinde kalan TARDIS'leriyle oradan ayrılırken Doktor kendi TARDIS'i ile baş başa kalır. Clara, öleceği zaman çizelgesine dönmek için Gallifrey'ye gitmeden önce Ashildr ile evreni keşfetmek için yola çıkmaya karar verir.

Önbölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihi
"Prologue"Hettie MacDonaldSteven Moffat11 Eylül 2015 (2015-09-11)
Sezonun ilk bölümü olan "The Magician's Apprentice" bölümüne ait önbölüm. Önbölüm Doktor ve Karn Kardeşliğinin lideri Ohila arasında geçen bir konuşmayı göstermektedir. Doktor'un eski bir düşmanının çağrısına gidip gitmeyeceği ile ilgili tartışmaktadırlar. Ancak, Ohila Doktor'un yalan söylediğini bilmektedir.[13]
"The Doctor's Meditation"Ed Bazalgette[16]Steven Moffat15 Eylül 2015 (2015-09-15)

Doktor orta çağda sadık bir dost gibi görünen Bors'un yanındadır. Bors neyle yüzleşmek zorunda kaldığını Doktor'a sormaktadır. Doktor meditasyon yapması gerektiğini söyler, ama bir türlü meditasyon yapamaz.


Sezonun ilk bölümü olan "The Magician's Apprentice" bölümünün ABD'ye özel önbölümü. ABD sinemalarında 3 boyutlu olarak gösterilen 8. sezon finali "Dark Water" ve "Death in Heaven" bölümlerinden sonra gösterilmiştir.[14][15]

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

2015 San Diego Comic-Con International'da sezonun tanıtımında Capaldi.

Dokuzuncu sezonda Peter Capaldi, Doktor'un on ikinci yüzünü oynamaya devam edecektir. Jenna Coleman, Doktor'un yol arkadaşı Clara Oswald rolüne devam edecektir.

Doctor Who Dergisi'nde, Michelle Gomez, 8. sezonda Usta olduğu ortaya çıkan Hanım'ın 9. sezonda döneceğini söylemiştir.[17] Şubat 2015'te Hanım'ın dokuzuncu sezonun açılış bölümünde yer alacağı BBC tarafından açıklanmıştır.[18]

Ocak 2015'te, Paul Kaye'in ilk prodüksiyon bloğunda bir rol aldığı açıklanmıştır.[19] Daha sonra ilk blokta konuk oyuncu olarak Arsher Ali, Morven Christie, Neil Fingleton, Colin McFarlane ve Steven Robertson'ın yer alacağı açıklanmıştır.[20]

India Ria Amarteifio, Dasharn Anderson, Harki Bhambra, Daniel Hoffmann-Gill, Aaron Neil, Demi Papaminas, Joey Price ve Jami Reid-Quarrell'ın konuk oyuncu olarak yer alacağı açıklanmıştır.[21] 30 Mart 2015 tarihinde Maisie Williams, Rufus Hound, Tom Stourton, Ariyon Bakare, Simon Lipkin, Ian Conningham, Murray McArthur, Barnaby Kay, John Voce ve Struan Rodger'ın rol aldıkları açıklanmıştır.[22]

Jemma Redgrave konuk oyuncu olarak Kate Lethbridge-Stewart rolüyle geri dönecektir. Ayrıca Kelly Hunter, Jaye Griffiths ve Clare Higgins'in aynı bölümde yer alacağı açıklanmıştır.[7][21] Hunter daha önce "The Stolen Earth" Gölge Bildirisi'nde Gölge Mimarı rolünü oynamıştır. Higgins ise "The Night of the Doctor" adlı bölümde Karn Kardeşliği'nin Baş Rahibesi Ohila rolüyle görünmüştür. 8 Mayıs 2015 tarihinde Ingrid Oliver'ın, bir önceki sezonda ölmesine rağmen Osgood rolüyle "The Zygon Invasion"/"The Zygon Inversion" bölümlerinde Redgrave ile beraber yer alacağı açıklanmıştır. Ayrıca Zygonlar da geri dönmüştür.[23] 4 Haziran 2015 tarihinde Capaldi'nin de başrolde oynadığı The Thick of It dizisinde oynayan Rebecca Front'un "The Zygon Invasion" bölümünde yer alacağı açıklanmıştır.[24] 10 Haziran 2015 tarihinde, daha önce "Flatline" bölümünde oynayan Joivan Wade'in, Rigsy rolüyle geri döndüğü açıklanmıştır.[25] Daha önce klasik seride 1981 yılında yayınlanan The Keeper of Traken öyküsünde Luvic rolünde oynayan Robin Soans, "Face the Raven" bölümünde Chronolock Guy rolünde oynamıştır.[26] 5. sezondaki The Lodger bölümünde Sandra rolünü oynayan Karen Seacombe "The Woman Who Lived" bölümünde Meg rolünü oynamıştır.[27]

5 Ağustos 2015 tarihinde Reece Shearsmith, Elaine Tan, Neet Mohan, Bethany Black ve Paul Courtenay Hyu'nun "Sleep No More" bölümünde rol aldığı açıklanmıştır.[28]

En son 2008 yılında "The Stolen Earth"/"Journey's End" bölümünde Davros'u oynayan Julian Bleach aynı rolle geri dönmüştür. Ayrıca Joey Price, Davros'un çocuk versiyonunu oynamıştır. 28 Eylül 2015 tarihinde, ağır metal grubu Slipknot'ın solisti Corey Taylor'ın "Before the Flood" bölümünde uzaylı diktatör Balıkçı Kral'ın çağrısı rolünde oynadığı açıklanmıştır.[29]

Yapım[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryo ve gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Steven Moffat iki parçalı bir açılış bölümü yazmıştır. Daha önce Doctor Who yan dizisi Torchwood'da senaristlik yapan Catherine Tregenna'nın bir bölüm yazdığı açıklanmıştır.[30][31]

8. sezon başlamadan önce Moffat, 9. sezonda çoklu bir bölüm olacağını söylemiştir.[32][33][34]

Sezon, modern serinin 10. yılına denk geldiği için BBC, eski yürütücü yapımcı ve baş yazar Steven Moffat ile her yıl beraber çalışması için Russell T. Davies'den dönmesini istemiştir.[35] Davies, kibarca bunu reddettiğini açıklamıştır. Bir BBC kaynağına göre Davies, dönmek için isteksiz olmasına rağmen hâlâ modern seriyle ilgili bir planının olduğunu söylemiştir.[36] Ancak kovulduğu için bunun şimdilik imkânsız olduğunu söylemiştir.[37] Radio Times'ın bu açıklamalarına rağmen bir hafta sonra BBC Radio 2 ile yapılan bir röportajda Davies, özel bir Doctor Who filmi için senaryo yazabileceğini söylemiştir.[38]

Ocak 2015'te Doctor Who Twitter sayfası, daha önce "School Reunion", "The Vampires of Venice", "The God Complex" ve "A Town Called Mercy" bölümlerini yazan Toby Whithouse'un bir bölüm yazmaya başladığını açıklamıştır.[39] 16 Mart 2015 tarihinde, Mark Gatiss'in bir bölüm yazacağı açıklanmıştır.[40] 30 Mart 2015 tarihinde, daha önce 8. sezondaki "Mummy on the Orient Express" ve "Flatline" bölümlerini yazan Jamie Mathieson'ın Moffat ile beraber "The Girl Who Died" adlı bölümü yazacağı açıklanmıştır.[22] 8 Mayıs 2015 tarihinde daha önce 8. sezondaki "Kill the Moon" bölümünü yazan Peter Harness'ın iki parçalı bir bölüm yazacağı açıklanmıştır.[23] Justin Molotnikov'un 60 dakikalık iki bölüm yöneteceği silinmeden bir hafta önce özgeçmişinde yer almıştır.[41] Dokuzuncu ve onuncu bölümü yönetmiştir.[42]

Sezon, genel olarak çoklu bölümlerden oluşmuştur. Üçüncü sezondan sonra ilk kez üç parçalı bir bölüm yayınlanmıştır. Kalan dokuz bölümün sekizi iki parçalıdır.

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk okumalar 18 Aralık 2014 tarihinde başladı.[43] Çekimler ise 5 Ocak 2015 tarihinde ilk blokta yer alan 3 ve 4. bölümden itibaren Cardiff şehrinde başladı.[1][2][44]

Çevrimiçi özgeçmişinde, Being Human dizisinin yönetmeni Daniel O'Hara'nın elli dakikalık iki bölüm yöneteceği yer almıştır.[45][46] 14 Ocak 2015 tarihinde BBC bunu onaylamıştır.[20]

30 Ocak 2015 tarihinde Steven Moffat ikinci bloğun yazdığı iki bölümden oluşacağını söylemiştir.[7][47] 2007 yılında yayınlanan "Blink" bölümünü yöneten Hettie MacDonald bu bölümleri yönetmiştir. Bu bölümler Tenerife, İspanya'da çekilmiştir.[48]

30 Mart 2015 tarihinde Ed Bazalgette'in biri Jamie Mathieson ve Steven Moffat'ın, diğeri Catherine Tregenna'nın yazdığı olmak üzere iki bölüm yöneteceği açıklanmıştır.[22] 8 Mayıs 2015 tarihinde BBC Peter Harness'ın iki parçalı bölüm yazacağı ve bu bölümü Daniel Nettheim'in yöneteceğini açıklamıştır.[23] 10 Haziran 2015 tarihinde Justin Molotnikov'un, Sarah Dollard tarafından yazılan 10. bölümü,[25] 1 Temmuz 2015 tarihinde Rachel Talalay'ın sezonun Steven Moffat tarafından yazılan son iki bölümünü yöneteceği açıklanmıştır.[49]

Çekim blokları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir:[42][50]

Blok Bölüm Adı Yönetmen Senarist Yapımcı
X "Last Christmas" Paul Wilmshurst Steven Moffat Paul Frift
1 "Under the Lake"
"Before the Flood"
Daniel O'Hara Toby Whithouse Derek Ritchie
2 "The Magician's Apprentice"
"The Witch's Familiar"
Hettie MacDonald Steven Moffat Peter Bennett
3 "The Girl Who Died"
"The Woman Who Lived"
Ed Bazalgette Jamie Mathieson ve Steven Moffat
Catherine Tregenna
Derek Ritchie
4 "The Zygon Invasion"
"The Zygon Inversion"
Daniel Nettheim Peter Harness
Peter Harness ve Steven Moffat
Peter Bennett
5 "Face the Raven" Justin Molotnikov Sarah Dollard Nikki Wilson
6 "Heaven Sent" Rachel Talalay Steven Moffat Peter Bennett
7 "Sleep No More" Justin Molotnikov Mark Gatiss Nikki Wilson
8 "Hell Bent" Rachel Talalay Steven Moffat Peter Bennett
X "The Husbands of River Song" Douglas Mackinnon Steven Moffat Nikki Wilson

Tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

9 Temmuz 2015 tarihinde, sezonun ilk treyleri yayınlandı ve "The Magician's Apprentice" bölümünün de tarihi belli oldu.[51] Aynı gün Capaldi, Coleman, Gomez ve Moffat San Diego Comic-Con International'da sezonun tanıtımını yaptı.[52] 12 Ağustos 2015 tarihinde sezonun ikinci treyleri yayınlandı.[53] 11 Eylül 2015 tarihinde BBC'nin resmî sitesinden ilk bölümün prolog şeklinde bir önbölümü yayınlandı.[13] 15 Eylül 2015 tarihinde sinemalarda 3 boyutlu olarak gösterilen önceki sezonun finalinden sonra "The Doctor's Meditation" adında bir önbölüm gösterildi.[54]

Yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD ve Blu-ray sürümü[değiştir | kaynağı değiştir]

"Last Christmas" adlı bölümün DVD ve Blu-ray sürümü 26 Ocak 2015 tarihinde 2. bölgede çıkmıştır.[55] Sezonun ilk altı bölümünün yer aldığı DVD ve Blu-ray seti 2 Kasım 2015 tarihinde 2. bölgede ve 3 Kasım 2015 tarihinde 1. bölgede çıkmıştır.[56][57] İlk altı bölüm ve üç Doctor Who Extra belgeselinin olduğu bir setin 4 Ocak 2016 tarihinde 2. bölgede satışa sunulması planlanmaktadır.[58]

Sezonun tüm bölümlerinin yer aldığı bir setin 7 Mart 2016 tarihinde 2. bölgede, 9 Mart 2016 tarihinde 4. bölgede, 5 Nisan 2016 tarihinde 1. bölgede çıkarılacağı açıklanmıştır.[59][60]

Doctor Who: The Complete Ninth Series
Bilgiler Özel içerikler
 • 14 bölüm
  • "Last Christmas" ve "The Husbands of River Song" bölümü
 • 7-disk (DVD)
  6-disk (Blu-ray)
 • 16:9 çerçeve oranı
 • Altyazı: İngilizce
 • Bölüm belgeselleri ("Under the Lake" / "Before the Flood", "The Woman Who Lived", "Sleep No More")
 • 9. sezon treylerleri, ABD "The Doctor's Meditation" ve Prologue önbölümü
 • Silinmiş sahneler
 • 8. sezon özeti
 • 2015 San Diego Comic Con Paneli
 • Wil Wheaton tarafından yapılan Peter Capaldi ve Jenna Coleman röportajı
 • Doctor Who Extra (belirli eşleşmeler)
 • 6 belgesel
DVD çıkış tarihleri
Bölge 1 Bölge 2 Bölge 4
5 Nisan 2016 (2016-04-05)[60] 7 Mart 2016 (2016-03-07)[59] 9 Mart 2016 (2016-03-09)[61]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b Huw Fullerton. "Doctor Who series 9 filming begins in Cardiff". RadioTimes. 4 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2015. 
 2. ^ a b Armstrong, Stephen (13 Eylül 2014). "Jenna Coleman on Doctor Who rumours, a "rock star" world tour and the future for Clara Oswald". RadioTimes. 20 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
 3. ^ Jeffery, Morgan (9 Ocak 2014). "Doctor Who series 9 to air in 2015, says Steven Moffat". Digital Spy. 10 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
 4. ^ Martin, William (9 Ocak 2014). "'Doctor Who' Series 9 confirmed for 2015". CultBox. 12 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
 5. ^ "Uninterrupted Runs for Series 8 and beyond". Doctor Who TV. 9 Ocak 2014. 11 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
 6. ^ "Doctor Who assistant Jenna Coleman quits to take role as Queen Victoria". The Telegraph. 16 Eylül 2015. 19 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Eylül 2015. 
 7. ^ a b c "Doctor Who series 9: opening episode titles revealed, Michelle Gomez and Jemma Redgrave to return". RadioTimes. 19 Şubat 2015. 5 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2015. 
 8. ^ Spilsbury, Tom (7 Ocak 2016). "Doctor Who Magazine". Doctor Who Magazine, 495. Birleşik Krallık: Panini Comics. 6 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2016. Controversially (perhaps), we've decided not to combine The Girl Who Died and The Woman Who Lived, or Face the Raven, Heaven Sent and Hell Bent – as despite their linked nature, the individual styles of each episode meant that we couldn't really consider them as true multi-parters, and we didn't want to short change readers by forcing you to give a combined score. 
 9. ^ a b c "Series 9: Everything You Need To Know". BBC. 8 Temmuz 2015. 7 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2015. 
 10. ^ "Every Saturday evening from 19 September!". Twitter. Doctor Who Dergisi. 18 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ağustos 2015. 
 11. ^ Fullerton, Huw. "Doctor Who Christmas Special gets ominous Wham! title". Radio Times. 29 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
 12. ^ a b "Ratings Guide". Doctor Who News. 21 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2014. 
 13. ^ a b "BBC One - Doctor Who, New Series Prologue, New Series Prologue". BBC. 4 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Eylül 2015. 
 14. ^ "No 3D Doctor Who Death in Heaven cinema showings in UK". Sci-Fi Bulletin. 19 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2015. 
 15. ^ "Exclusive Series 9 Prequel At Death in Heaven 3D Screenings". doctorwhotv.co.uk. 28 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Temmuz 2015. 
 16. ^ "Spotlight: Daniel Hoffmann-Gill". spotlight.com. 19 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2015. 
 17. ^ Swift, Simon. "Doctor Who: Missy will be back as Michelle Gomez confirms she'll reprise her role as The Master". Metro. 29 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2014. 
 18. ^ "BBC One - Doctor Who, Did you miss her? Michelle Gomez returns to Doctor Who!". BBC. BBC One. 30 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2015. 
 19. ^ "Paul Kaye Cast in Series 9". Doctor Who TV. 6 Ocak 2015. 13 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2015. 
 20. ^ a b The Doctor Who Team (14 Ocak 2015). "Filming Begins on Doctor Who, Series 9". Doctor Who. BBC One. 28 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2015. 
 21. ^ a b "'Doctor Who' Season 9's two-part opener guest stars revealed - CultBox". CultBox. 17 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Şubat 2015. 
 22. ^ a b c "Game of Thrones Star to Guest in Doctor Who!". BBC Doctor Who. 30 Mart 2015. 8 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2015. 
 23. ^ a b c "Double trouble in Doctor Who as Osgood takes on the terrifying Zygons". BBC Media Centre. 8 Mayıs 2015. 25 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mayıs 2015. 
 24. ^ "Rebecca Front to Guest Star in Doctor Who". Doctor Who. 6 Haziran 2015. 8 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2015. 
 25. ^ a b "BBC Latest News - Doctor Who - Joivan Wade Returns as Rigsy in a New Series Episode Written by Sarah Dollard". BBC. 12 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2015. 
 26. ^ "Robin Soans" (PDF). CDA London. 13 Haziran 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2015. 
 27. ^ "Spotlight". spotlight.com. 23 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2015. 
 28. ^ The Doctor Who Team. "BBC Latest News - Doctor Who - Reece Shearsmith Joins Doctor Who as a Star Guest". Doctor Who. 14 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2015. 
 29. ^ Grow, Kory. "Slipknot Singer Joins 'Doctor Who' Cast as Alien Warlord's Roar". Rolling Stone. 1 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Eylül 2015. 
 30. ^ Hilton, Marcus (12 Kasım 2014). "Moffat talks Series 8". Doctor Who News. 26 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
 31. ^ "Torchwood's Catherine Tregenna Penning Series 9 Story". Doctor Who TV. 24 Kasım 2014. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
 32. ^ Jenna. "Doctor Who Showrunner Promises "Whopper" Series 9 Cliffhanger". The Gallifrey Times. 17 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2014. 
 33. ^ PCJ. "Moffat Promises Cliffhanger "Whopper"". Combom. 2 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Kasım 2014. 
 34. ^ "Moffat Teases Massive Series 9 Cliffhanger". Doctor Who TV. 26 Haziran 2014. 26 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2014. 
 35. ^ Dowell, Ben. "Doctor Who: Russell T Davies on why he won't be getting involved in NuWho 10th anniversary". Radio Times. 20 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2015. 
 36. ^ "Russell T Davies on New Who's 10th Anniversary". Doctor Who TV. 6 Ocak 2015. 7 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2015. 
 37. ^ Dowell, Ben. "Could Doctor Who ever be axed again by the BBC? There would be outrage on the streets and social media would be set on fire if it was, says former showrunner". Radio Times. 10 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2015. 
 38. ^ "Russell T Davies Interested in Writing A Doctor Who Movie". Doctor Who TV. 18 Ocak 2015. 28 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Aralık 2015. 
 39. ^ "Filming has begun on #DoctorWho series 9… The episodes currently being filmed are by Toby Whithouse… More very soon!". Doctor Who Official. Twitter. 13 Ocak 2015. 19 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2015. 
 40. ^ "Doctor Who series 9: "scary" Mark Gatiss episode confirmed". Den of Geek. 16 Mart 2015. 30 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2015. 
 41. ^ "the agency – The Agency – Clients – Individuals". TheAgency. 29 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2015. 
 42. ^ a b "Steven Moffat's exclusive Doctor Who series nine episode guide". Radio Times. 15 Eylül 2015. 2 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2015. 
 43. ^ McEwan, Cameron K. (19 Aralık 2014). "Doctor Who: 7 things we learned at the Christmas special screening". Metro. 6 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Aralık 2014. 
 44. ^ "Doctor Who Magazine Gallifrey Guardian". Doctor Who Magazine, 482. Panini. 8 Ocak 2014. s. Page 5. 6 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2014. 
 45. ^ Jeffery, Morgan (5 Ocak 2015). "Doctor Who series 9 hires Being Human director for 2 episodes". Digital Spy. Hearst Corporation. 6 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2015. 
 46. ^ "Being Human Director for Series 9?". Doctor Who TV. 2 Ocak 2015. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ocak 2015. 
 47. ^ "Moffat Confirms His Next Two Stories For Series 9". Doctor Who TV. 30 Ocak 2015. 6 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2015. 
 48. ^ "Series 9 Filming in Spain". Doctor Who TV. 27 Şubat 2015. 10 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2015. 
 49. ^ "Doctor Who series 9: Rachel Talalay directing two-part finale". Den of Geek. 1 Temmuz 2015. 1 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2015. 
 50. ^ Spilsbury, Tom, (Ed.) (2015). "Doctor Who Dergisi", 489. Birleşik Krallık: Panini Comics (23 Temmuz 2015 tarihinde yayınlandı). 
 51. ^ "This September, the Doctor and Clara Return with Electrifying Adventures on BBC One". Doctor Who. 9 Temmuz 2015. 29 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2015. 
 52. ^ "Doctor Who season nine unveiled at San Diego Comic-Con". The Guardian. 10 Temmuz 2015. 29 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2015. 
 53. ^ "BBC One - Doctor Who, Official Trailer - Doctor Who Series 9". BBC. 27 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ağustos 2015. 
 54. ^ "'Doctor Who' Returns to Cinemas with a Never-Before-Seen Season 9 Prequel". BBC America. 4 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2015. 
 55. ^ "Doctor Who: Last Christmas - 2014 Christmas Special (DVD)". BBC Shop. 11 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2014. 
 56. ^ "Doctor Who - Series 9 Part 1 [DVD] [2015]". Amazon. 27 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2015. 
 57. ^ "Series 9: Part 1 DVD/ Blu-Ray Details". 29 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2015. 
 58. ^ "Doctor Who - Series 9 Part 2". Amazon. Erişim tarihi: 11 Kasım 2015. 
 59. ^ a b "'Doctor Who' complete Season 9 box set release and extras announced". CultBox. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Aralık 2015. 
 60. ^ a b "Doctor Who - Release Date for '2015 Christmas Special' and 'The Complete 9th Series'". TVShowsonDVD.com. 22 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2015. 
 61. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Şubat 2016.