Robin Hood

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Robin Hood'un Nottinghamshire'deki heykeli

Robin Hood, İngiliz halk hikâyelerinde mevcut olan bir hayduttur. Robin Hood hakkındaki birçok kaynak, onu en çok Fulk Fitzwarin isimli bir Norman soylusunun Kral John'a karşı çıkarak haydut olmasıyla bağdaştırır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Robin Hood ve Maid Marian

Robin Hood, İngiliz halk hikâyelerinde -10. yy.'da ortaya çıktığı tahmin edilen- mevcut olan, belki gerçek olan bir hayduttur.

Robin Hood hakkındaki birçok kaynak, O'nu en çok Fulk FitzWarin isimli bir Norman soylusunun Kral John'a karşı olup haydut olmasıyla bağdaştırır.

İlk Robin Hood hikâyelerinde haydutun düşmanı şeriftir, ancak şerif bu role sadece görevi vesilesi ile katılmaktadır.

Ancak daha sonraları şerif despot, görevini kötüye kullanan, topraklara saldıran, yüksek vergilendirmenin yanı sıra fakirlere kötü davranan biri olmuştur. Bazı hikâyelerde de Prens John'düşmanıdır ve bazen de yanlış olarak Aslan Yürekli Richard düşmanıdır.

Robin Hood'un en eski hikâyelerinde; O bir çiftçidir. Daha sonraki hikâyelerinde de bir soylu olmuştur. Hatta bazı hikâyelerinde Haçlı Savaşlarına bile iştirak etmiştir, savaşlardan geri döndüğünde de şerif topraklarını alıkoymuştur. Hikayeler Robin Hood sayesinde İngiltere'nin en ünlü ormanlarından biri olan Sherwood Ormanı'da geçmektedir.

Bu orman da Nottinghamshire'da bulunmaktadır.Robin Hood birçok film, kitap, çizgi dizi ve oyunlara konu olmuştur.

Robin hood'un en iyi yardımcılarından biri Küçük John dur.

Robin Hood zenginlerin mallarını çalıp fakirlere dağıtan bir kahramandır

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Robin Hood birçok film, kitap, çizgi dizi ve oyunlara konu olmuştur. Robin Hood filmleri içinde en önemlisi Türkiye'de ilk olarak Vatan Kurtaran Aslan, daha sonra Robin Hood'un Maceraları adıyla gösterilen ve başrollerinde Errol Flynn ve Olivia de Havilland oynadığı 1938 yapımı The Adventures of Robin Hood filmidir. Bir diğer filmde başrolünde Kevin Costner'ın oynadığı 1991 yılı yapımı filmdir. Robin Hood zenginden alıp fakire veren bir şöhrete sahip olduğu için benzer şekilde yoksulların hakları için kanun güçlüklerine karşı ayaklanan kişiler onun bu yönüne öykünmüşlerdir. Vahşi Batı'nın ünlü silahşörlerinden Jesse James için de Robin Hood benzetmesi yapılmıştır. Almanya'da yaşayan Max Hölz'e de kızıl Robin Hood adı verilmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]