Rejenerasyon (Doctor Who)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Rejenerasyon, Doctor Who dizisinde Zaman Lordları/Leydileri'nin bedenlerini ölüm anında en ufak hücresine kadar değiştirdikleri yeniden canlanma olarak da bilinen kurgusal bir olay.

Rejenerasyon Kuralları[değiştir | kaynağı değiştir]

Galiffrey halkı 11 defadan fazla rejenerasyon geçiremez.İlk Doctor rejenerasyon geçirip doğmadığından kalan 10 Doctor ve Savaş Doktoru ile 11 rejenerasyon geçirmiştir ve kendisine "The Time Of The Doctor" bölümünde tek döngülük hak verilmiştir. Bunu yapan Zaman Lordu/Leydisi idamla cezalandırılır. Bu kural Galiffrey Yüce Konseyi tarafından belirlenmiş; fakat dizide uygulandığı görülmemiştir. Buna karşın doktor "The Time of The Doctor" bölümünde Gallifrey Yüce Konseyi tarafından verilen izinle tek döngü daha verilmiş.

Bir Zaman Lordu/Leydisi karşı cins bir vücuda rejenerasyon geçiremez. Galiffrey Yüce Konsey'i bunu'da yasaklamıştır.Master ise bu kuralı çiğneyip kadın olmuştur.

Gelecek Enkarnasyonlar ile Karşılaşma[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi'de buna defalarca yer verilmiştir. İlk olarak 1973'de Three Doctors bölümünde Birinci Doktor,İkinci Doktor ve Üçüncü Doktor ile karşılaşmıştır.

1983'te Five Doctors bölümünde Beşinci Doktor Birinci Doktor İkinci Doktor Üçüncü Doktor Dördüncü Doktor ile karşılaşmıştır.

1985'de ise Two Doctors bölümünde Altıncı Doktor İkinci Doktor ile karşılaşmıştır.

Yine 1986'da Altıncı Doktor Trial Of a Time Lord'da On İkinci Doktor ve son bedeni arasında kalan Valeyard ile karşılaşmıştır.

Aynı zaman'da Dördüncü Doktor Logopolis bölümünde bir sonraki bedeni ile arasında köprü kuracak olan Watcher yani Beşinci Doktor'u görmüştür.

2007'de Time Crash bölümünde Onuncu Doktor ile Beşinci Doktor karşılaşmıştır.

2013'de The Day of the Doctor bölümünde Onuncu Doktor, On birinci Doktor ve Savaş Doktoru karşılaşmıştır.

Ters Giden/Yanlış Rejenerasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor ve diğer Zaman Lordları/Leydileri birçok defa yanlış rejenerasyon geçirmiş veya rejenerasyonları ters gitmiştir. Doktor'un rejenerasyondan sonra kim olduğunu unutması,yol arkadaşını hatırlamaması yanlış rejenerasyon'un yan etkileridir.

Üçüncü Doktor Planet of Spiders bölümünde zorla rejenerasyon geçirdiği için uzun süreli bir baygınlık geçirmiştir.

Beşinci Doktor Caves of Androzani bölümünde rejenerasyondan önce Yeniden canlanıyorum...Bilmiyorum...Bu sefer farklı hissediyorum demiştir. Beşinci Doktor altıncı bedenine geçerken yol arkadaşlarının ve Master'ın halüsinasyonu'nu görmüştür.

Doctor Who 1996 sinema filminde Sekizinci Doktor rejenerasyon sırasında uygulanan anestezi'nin her şeyi berbat ettiğini söylemiştir.

Turn Left bölümünde Donna Noble'ın yarattığı alternatif evren'de Onuncu Doktor ölmüş ve BİRİM askerleri onun için Rejenerasyon geçirecek kadar zamanı yokmuş bu yüzden ölmüş demişlerdir.

Impossible Astranaut bölümünde gelecek versiyonu 1103 yaşında olan On birinci Doktor River Song tarafından vurulunca rejenerasyon geçirmiştir. Fakat River Song onu ikinci kez vurunca Doktor'un bu rejenerasyonu başarısız olmuş ve Doktor ölmüştür. Wedding of River Song bölümünde anlaşıldığı üzere On birinci Doktor Silencio Gölü'ne gitmeden önce bir Teselecta ile anlaşma yapıp yerine onu göndermiştir. Bu sayede Doktor zaman'ın sabit noktasını engellemeden ölümden kurtulmuştur.

Rejenerasyon Enerjisi Transferi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rejenerasyon enerjisi ilk defa 1983 yılında Mawdryn Undead bölümünde Mawdryn'ın Zaman Lordları'nın rejenerasyon haklarını kendine transfer etmesiyle göründü.Rejenerasyon Transferi

Modern seri'de ise Onuncu Doktor Journey's End bölümünde yeniden canlanırken daha önce yeni rejenerasyon geçirmişken kopan eline yeniden canlanma enerjisini transfer etmiştir. Bu rejenerasyon enerjisinden daha sonra Meta-Kriz Doktor ve Doktor Donna doğmuştur. .

Seri Boyunca Rejenerasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor'un Rejenerasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

1.Birinci Doktor(Wiiliam Hartnell):Tenth Planet bölümünde Cybermen'leri yendikten sonra yaralanmış ve TARDİS'in içinde Doktor ilk defa rejenerasyon geçirmiştir.

2.İkinci Doktor(Patrick Troughton):War Games bölümünde Zaman Lord'ları tarafından yargılanarak Dünya'ya sürgün edilmiş ve rejenerasyon geçirmeye zorlanmıştır.

3.Üçüncü Doktor(Jon Pertwee): Planet of Spiders bölümünde Metabilis 3 gezegeninde Büyük Bir'in mağarasında kristallerin yaydığı zehirli radyasyona maruz kalmış ve rejenerasyon geçirmiştir.

4.Dördüncü Doktor(Tom Baker): Logopolis bölümünde Pharos Projesi'ni engellemeye çalışırken Usta'nın itmesiyle radio teleskopun'da asılı kalıp düşmüştür. Doktor bir sonraki rejenerasyonu ile gizemli bir şekilde bağlantılı kuramamış ve Watcher'un yardımıyla rejenerasyon geçirmiştir.

5.Beşinci Doktor(Peter Davison): Caves Of Androzani bölümünde Spectrox toksinin'den zehirlenerek rejnerasyon geçirmiştir. Bu rejenerasyon Komutan Maxil'in DNA'sı Doktor'a bulaştığı için farklı hissettirmiştir.

6.Altıncı Doktor(Colin Baker): Time and Rani bölümünde Rani TARDİS'e saldırmış Doktor'da bu saldırı sırasında rejenerasyon geçirmiştir.

7.Yedinci Doktor(Slyvester Mccoy): Doctor Who televizyon filminde San Francico'da bir çete tarafından kalbinden vurularak öldürülmüştür. Hastaneye kaldırılmış ve uygulanan anestezi rejenerasyonu mahvetse'de rejenerasyon geçirmeyi başarmıştır.

8.Sekizinci Doktor(Paul Mcgann):The night of the Doctor adlı mini bölümde nasıl rejenerasyona uğradığı, ve ara doctor sayılan 'The War Doctor' (John Hurt) a nasıl dönüştüğü anlatılmıştır.

Savaş Doktoru: The Time Of The Doctor adlı özel bölümde Doktorun değişimi görünmektedir.

9.Dokuzuncu Doktor(Christopher Ecclesston): Parting of Ways bölümünde Rose TARDİS'in saf zaman enerjisini emince Doktor onu kurtarmak için zaman enerjisini kendisine transfer etmiş ve bedeni bunu kaldıramayınca rejenerasyon geçirmiştir.

10.Onuncu Doktor(David Tennant): The End of Time bölümünde Doktor Willfred'i Vinvocci radyasyon'undan kurtarırken kendisi aşırı radyasyona maruz kalarak zehirlenmiştir ve rejenerasyon geçirmiştir. Doktor bedeni ölmeye başlayınca ilk defa hemen rejenerasyon geçirmemiş ve eski yol arkadaşlarını ziyaretinden sonra rejenerasyon geçirmiştir.

11.On birinci Doktor(Matt Smith): Noel bölümünde rejenerasyon geçirmiştir.On birinci , yani son rejenerasyon hakkına erişmiştir.

12.On ikinci Doktor(Peter Capaldi): Bu Doktor henüz yeni bölümlerde oyunculuk yapmaktadır.

Usta'nın Rejenerasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Usta rejenerasyon hakkını doldurmuştur.Ve bir daha rejenerasyon geçirememektedir. Bu yüzden sürekli olarak bir bedeni ölünce insanları tuzağa düşürerek onların bedenine geçmektedir. Usta ilk defa görüldüğü 1971 yılında görüldüğünden beri bugüne kadar 6 rejenerasyon geçirmiştir.

1.Birinci Usta(Roger Delgado): Usta bu bedeniyle Doctor Who'da 1971-1973 yılları arasında gözükmüştür.1973 yılında Roger Delgado ölünce Usta'nın rejenerasyonu gösterilmeden başka bedene geçti.

2.İkinci Usta(Peter Pratt): Usta 1976 yılında Deadly Assassin bu bedeniyle gözüktü.1981 yılında Usta bu bedeniyle gözükmedi. 1981'de Keeper of Traken bölümünde rejenerasyon geçirdi.

3.Üçüncü Usta(Anthony Ainley): 1981-1989 yıllarında Usta bu bedeniyle gözüktü. Daha sonra Klasik Seri bitince Usta'nın bu rejenerasyonu'da gözükmedi.

4.Dördüncü Usta(Eric Roberts):1996 Doctor Who televizyon filminde gözüktü.Modern seri'de ise rejenerasyonu gözükmedi.

5.Beşinci Usta(Derek Jacobi):2007 yılında Utopia bölümünde Chantho tarafından vurulmuş ve rejenerasyon geçimriştir. Usta'nın bu bedeni sadece Utopia bölümünde göründü.

6.Altıncı Usta(John Simm):2010 yılında End of Time bölümünde Doktor'un Zaman Lord'ları ile birlikte Son Büyük Zaman Savaşı'na dönmesini engellemek için Rassilon'a saldırmış ve onlarla birlikte savaşa geri dönmüştür.Orada ona ne olduğu bilinmemektedir.

7. Yedinci Usta (Michelle Gomez): 2014 yılında yayınlanan 8. sezonda Missy (Hanım olarak tanıtılmıştır). İki hikayelik sezon finalinin ilk bölümü olan Dark Water'da Missy'nin Mistress'in kısaltması olduğunu, kadın bedeninde olduğu için kendisine Master diyemeyeceğini söyleyerek Doktor'a gerçeği söylemiştir. Tüm ölüleri Siber bedenlerde Doktor'a bir ordu olarak hediye etmiş fakat planı Doktor'un arkadaşları tarafından bozulmuştur. Doktor'un en eski arkadaşlarından Sir Alistair Gordon Lethbridge Stewart'ın Siber hali Missy'ye ateş etmiştir. Ölüp ölmediği belli değildir.

Romana'nın Rejenerasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman Leydisi ve Galiffrey'in Leydi Başkanı olan Romana'da dizide rejenerasyon anı gözükmese'de 3 defa rejenerasyon geçirmiştir.Romana'yı dizide Birinci Romana Mary Tamm ve İkinci Romana Lalla Ward canlandırmıştır.

1.Birinci Romana(Mary Tamm):1978'de ilk defa Key to Time bölümünde gözükmüş ve 1979 yılında Armageddon Factor bölümünde ise rejenerasyon geçirmiştir.

2.İkinci Romana(Lalla Ward):Dizide seri olarak 1981'de gözükmüştür.1983'te 20.yıl özel Five Doctors bölümünde ve 1993 30.yıl özel Dimensions on Time bölümündede gözükmüştür. Rejenerasyonu gösterilmemiştir.

3.Üçüncü Romana(Louise Brooks):BBC Kitaplarında Sekizinci Doktor Maceralarında gözükmüştür. İkinci Romana nedeni bilinmez bir şekilde rejenerasyon geçirmiştir. Üçüncü Romana maceralarında Sekizinci Doktor ile birliktedir ve ona yardım etmektedir.

Öteki Rejenerasyonlar[değiştir | kaynağı değiştir]