Dünya'nın iddia edilen uyduları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünya ve Cruithne

Dünya'nın iddia edilen uyduları, Dünya'nın Ay dışında da doğal uyduları olduğuna yönelik iddialardır. Diğer uydular için birçok aday gösterilmiş olmasına rağmen, Ay dışında varlığı bilimsel açıdan kanıtlanabilen bir doğal uydu olmamıştır.

19. ve 20. yüzyıllarda "ikinci Ay" için birçok bilimsel araştırma yapılmıştır; ancak bu araştırma alanı bilimsel olmayan çok sayıda iddia ve düzmeceyle de karşılaşmıştır. Dünya'nın diğer uydularına ilişkin iddiaların hiçbiri kanıtlanamamıştır.[1]

Ay Dünya'nın tek doğal uydusu olmasına rağmen, bazı yakın Dünya cisimleri Dünya yörüngesi ile rezonans içinde yörüngelere sahiptir. Bu cisimler bazı durumlarda uydularla karıştırılabilirler.[2] 3753 Cruithne gibi yarı uydular Dünya ile 1:1 rezonansta yörüngeleri sebebiyle uydu olarak algılanabilmektedirler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Drye, Paul (24 Ocak 2009). "Earth's Other Moon". PassingStrangeness.wordpress.com. 18 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2011. 
  2. ^ Lloyd, Robin. "More Moons Around Earth?". Space.com. 8 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2011.