Yarı uydu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yarı uyguların genel bir yörünge diagramı

Yarı uydu, bir gezegen ile 1:1'lik yörünge rezonansına sahip ve gezegenin çevresinde uzun süre kalan gök cisimlerine verilen isim.

Yarı uydunun Güneş çevresindeki yörüngesi, yarı uydusu olduğu gezegenle aynı sürede tamamlanır, ancak iki gökcismin yörüngesinin dış merkezliği farklıdır. Dış merkezliği yüksek olan cisim genellikle yarı uydudur. Gezegenin perspektifinden bakıldığında yarı uydu, gezegen çevresinde bir yörüngede gibi görünür.

Gerçek uydulardan farklı olarak yarı uyduların yörüngesi, gezegenin Hill küresi dışında yer alır ve stabil değildir. Yarı uydular zaman içerisinde farklı tür rezonans yörüngelerine geçerek gezegenden uzaklaşırlar, ancak zaman içerisinde bu yörüngeye geri de dönebilirler.

1:1 yörünge rezonansının diğer örnekleri arasında at nalı yörüngeler ve Lagrange noktalarında yer alan cisimler gösterilebilir. At nalı yörüngelerde bulunan cisimler bazen dönemsel olarak yarı uydu yörüngelerine geçebilirler,[1] ve zaman zaman bu objelerle karıştırılabilirler. Böyle bir cisme örnek olarak 2002 AA29 verilebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Connors, Martin; Chodas, Paul; Mikkola, Seppo; Wiegert, Paul; Veillet, Christian; Innanen, Kimmo (2002). "Discovery of an asteroid and quasi-satellite in an Earth-like horseshoe orbit". Meteoritics & Planetary Science. 37 (10), s. 1435–1441. Bibcode:2002M&PS...37.1435C. doi:10.1111/j.1945-5100.2002.tb01039.x.