Dünya Günü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
   Dünya Günü
Ecology symbol.png
Kutlayanlar Birçok ülke
Türü Tarihsel
Tarih 22 Nisan

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks (gece ve gündüzün eşit olduğu) zamanı yani 21 Mart'ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes'in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.[1] Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk 'Temiz Hava Yasası' ve 'Temiz Su Yasaları' hazırlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dünya Günü organizatörü Denis Hayes ile The Rumpus röportajı". The Rumpus.net. 17 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2011-04-22.