Yerçekimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dünyanın NASA'nın GRACE misyonunda ölçülen yerçekimi, ideal düz bir Yerküre'nin teorik çekimden farkı göstermektedir. Bu ideal şekle Dünya elipsoidi denir. Kırmızı bölgeler, çekimin idealden fazla olduğu yerleri, mâvi bölgeler de daha hafif olduğu yerlerdir. Dünyanın NASA'nın GRACE misyonunda ölçülen yerçekimi, ideal düz bir Yerküre'nin teorik çekimden farkı göstermektedir. Bu ideal şekle Dünya elipsoidi denir. Kırmızı bölgeler, çekimin idealden fazla olduğu yerleri, mâvi bölgeler de daha hafif olduğu yerlerdir.
Dünyanın NASA'nın GRACE misyonunda ölçülen yerçekimi, ideal düz bir Yerküre'nin teorik çekimden farkı göstermektedir. Bu ideal şekle Dünya elipsoidi denir. Kırmızı bölgeler, çekimin idealden fazla olduğu yerleri, mâvi bölgeler de daha hafif olduğu yerlerdir.
Animasyon

Yer çekimi, Dünya'nın kütle çekimidir. Dünya yüzeyinde veya yakınındaki nesneleri etkiler ve onlara yer çekimi ivmesini kazandırır. Dünya yüzeyinde tüm cisimler bu ivme ile düşerler (düşen cisim denklemleri). İvmenin Paris'teki değeri tam olarak 9,80665 m/s2 dir. M kütlesine sahip bir cisme doğru olan yerçekimi ivmesi

formülüyle hesaplanır.

Yer çekimi kuvveti olmayan ya da çok az olan bir yerde yaşıyor isek oraya alışırız ve hareketlerimizi ona göre ayarlarız ama bu yerden uzun süre sonra yer çekimi kuvveti daha fazla olan bir yere geçiş yapar isek kaslarımızda sorunlar meydana gelir ve bu bizi felç ile yüzü yüze bile getirebilir. Uzaydan gelen insanlar Dünya'daki yer çekimine hemen uyum sağlayamadıkları için başkalarının yardımıyla araçlarından çıkarılırlar.