Alexandre Kojève

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alexandre Kojève (28 Nisan 1902 - 4 Temmuz 1968), Rus asıllı Fransız filozof ve siyasetçidir. 20. yüzyıl Fransız felsefesini etkilemiş bir Hegel yorumcusudur. Hegelci kavramları kıta felsefesine aktarmayı başarmıştır.[1][2] Fransız bir siyasetçi olarak da Avrupa Birliği'nin oluşmasında etkili olmuştur.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kojève, Aleksandr Vladimiroviç Kojevnikov olarak Rusya'nın varlıklı ve önde gelen ailelerinden birinde dünyaya gelmiştir. Amcası soyut sanatçı Vasili Kandinski'dir. Kojève, 1926'da Heidelberg Üniversitesi'ne Rus filozof Vladimir Solovyov'un dini görüşleri üzerine tezini sunmuştur.

Kojève'in ilk etkilendiği kişiler filozof Martin Heidegger ve bilim tarihçisi Alexandre Koyré'ydi. Yaşamının büyük kısmını Fransa'da harcadı ve 1933'ten 1939'a kadar Paris'te Georg Wilhelm Friedrich Hegel'in Tinin Görüngübilimi adlı eseri üzerine bir dizi konferans verdi. II. Dünya Savaşı'nın ardından Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun kurulmasına önayak olan isimlerden biri olarak Fransa Ekonomi Bakanlığı görevini yürüttü.

Kojève, Sanskritçe, Çince, Tibetçe, Latince ve Antik Yunanca'yı çalışmalarında kullanmıştır. Aynı zamanda Fransızca, Almanca, Rusça ve İngilizceyi akıcı bir biçimde konuşabilmektedir.[3]

Kojève, 1968'de Avrupa Ekonomik Topluluğu'nda Fransız hükûmeti adına bir konuşma yaptıktan kısa süre sonra Brüksel'de öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Butler 1987, p. ix.
  2. ^ Vincent Descombes, Modern French Philosophy, Cambridge University Press, 1980, pp. 158–9.
  3. ^ Frost, B.-P. (2011). Alexandre Kojeve: Wisdom at the end of history [Book review]. Society, 48, 192-194. Retrieved from