İçeriğe atla

Boston

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Boston, Massachusetts
Eyalet Başkenti, Şehir
City of Boston
Boston Şehri
Downtown Boston from the Boston Harbor
Brick rowhouses along Acorn Street
Old State House
Massachusetts State House
Fenway Park ballgame at night
Boston skyline from Charles River
Boston, Massachusetts bayrağı
Bayrak
Boston, Massachusetts mührü
Mühür
Takma adlar:
Tepedeki kent, Fasulye kenti, (Güneş Sisteminin) Merkez(i), Amerika'nın Atina'sı
Slogan:
Sicut patribus sit Deus nobis (Tanrı babalarımızla bir olduğu gibi; bizimle de bir olsa)
Boston'un Massachusttes eyaletinde konumu.
Boston'un Massachusttes eyaletinde konumu.
Amerika Birleşik Devletleri üzerinde Boston, Massachusetts
Boston, Massachusetts
Boston, Massachusetts
Boston'un ABD'deki konumu.
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Eyalet Massachusetts
KontlukSuffolk
İdare
 • TürBüyük yetkili Belediye Başkanı ve konsey
 • Belediye BaşkanıMichelle Wu (Demokratik Parti)
Yüzölçümü
 • Eyalet Başkenti, Şehir232.14 km²
 • Su
106,73 km² (4.120 mil²)
Rakım43 m
Nüfus
 (2010)Nüfus Sayımı
 • Eyalet Başkenti, Şehir625.087
 • Yoğunluk4983.5/km²
 • Kent
4.181.019
 • Metropol
4.591.112
Zaman dilimiUTC-05.00 (EST)
 • Yaz (YSU)UTC-04.00 (EDT)
Alan kodları617, 857

Boston, Amerika Birleşik Devletleri'nin Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca New England olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğu bölgesinin de resmî olmayan merkezidir. Harvard ve MIT gibi dünyaca ünlü üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliyet Ordusu'nun İstihkam Kolordusu'nda görevli Teğmen Thomas Hyde Page ile diğer görevlilerin gözetiminde hazırlanan, Boston kasabasının hendeklerini ve etrafını gösteren harita (1775).

Yerli dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupa kolonizasyonu öncesinde günümüz Boston çevresindeki bölgede yerli Massachusettler yaşıyordu. Yerleşim yerleri küçük ve mevsimlik topluluklardan oluşuyordu. Bölgede yaşayan insanlar büyük olasılıkla Charles Nehri (Kinobequin, Yerli halk tarafından "kıvrımlı" anlamına gelir) boyunca iç kesimlerdeki kışlık evleri ile kıyıdaki yaz toplulukları arasında taşınıp dururdu. Avlanma İç kesimlerde çıplak ağaç mevsimlerinde daha kolaydı. Balık sürülerinden ve kabuklu su ürünlerinin yataklarından en kolay yazın faydalanılırdı.[1][2]

Yılın ılıman döneminde kötü kokulu çamurluklarla çevrili Shawmut yarımadasına, Avrupalıların gelişinden önce çevreye göre daha az yerleşilmişti. Yine de arkeolojik kazılar, Boylston Caddesi'ndeki New England'daki en eski balık bentlerinden birini ortaya çıkardı. Yerli insanlar, Batı yarımküre'ye Avrupalıların gelişi'inden 7.000 yıl önce balıkları tuzağa düşürmek için bu benti inşa etmişlerdi.[1][2][2][3]

Avrupalılar tarafından Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Boston olacak olan yerde yaşayan ilk Avrupalı, Cambridge-eğitimli piskoposluk din adamı William Blaxton idi. 1630'da kendi Püriten sömürgeciler tarafından Boston'un kurulmasından doğrudan sorumluydu. Bu, Blaxton'ın liderlerinden birisi olan Isaac Johnson'ı başarısız kolonisi Charlestown‘dan Back Bay’e geçmeye davet etmesi ve yarımadayı paylaşmasından sonra gerçekleşti. Eylül 1630'da Püritenler tarafından Boston kurulmuştu.[4][5][6]

"Boston" adı[değiştir | kaynağı değiştir]

30 Eylül 1630'da ölmeden önce, Johnson’ın Charlestown topluluğunun lideri olarak son resmi eylemlerinden biri, nehrin karşısındaki yeni yerleşimine "Boston" adını vermekti. Yerleşime, karısı (Arbellanın adaşı) ve John Cotton (Cotton Mather'in büyükbabası) ile birlikte New England'a göç ettikleri Lincolnshire'daki memleketi‘nin adını verdi. İngiliz şehrinin adı nihayetinde, Johnson ile birlikte göç edene kadar John Cotton’un kilisesinde bölge papazı olarak görev yaptığı şehrin koruyucu azizi, Aziz Botolph’ den türetilmiştir. İlk kaynaklarda Lincolnshire Boston "Aziz Botolph'un şehri" olarak biliniyordu, daha sonra ad "Boston"‘a dönüştü. Bu yeniden adlandırmadan önce, yarımadadaki yerleşim, Blaxton tarafından "Shawmut" ve davet ettiği Püriten yerleşimciler tarafından ise "Trimountain" olarak biliniyordu.[7][8][9][10][11][12] Boston ABD'nin en eski ve varlıklı şehirlerinden biri olarak bilinir. 17. yüzyıl başlarında Amerika'nın yerlileri tarafından kurulmuştur. Amerika'nın Avrupa'dan ilk göçmen alan bölgelerinden biridir. Boston bölgesine ilk yerleşenlerin çoğu İngiliz asıllı Anglikan ve Püritenlerdi. 19. yüzyıl başlarında şehrin nüfus yapısında köklü değişiklikler oldu. Bu dönemde Boston'a gelen göçmenlerin çoğu İtalyan ve İrlandalı asıllıydı ve şehirde Protestanlık yerine Katolik mezhebi ağırlık kazanmaya başladı. Şu anda Boston Amerika Birleşik Devletleri'nde İrlanda kökenlilerin en etkin oldukları şehir olarak bilinir.

Nüfus yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

İç nüfusu sadece 580.000 civarında olmakla beraber, Boston Metropolitan Bölgesi 6 milyona yaklaşan nüfusuyla Amerika Birleşik Devletlerinin 10 büyük nüfus merkezinden biridir. Nüfusunun %55'i beyaz ırktan, %25'i de siyahi ırktan oluşur.

Şehrin önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Boston günümüzde bir eğitim, sağlık, finans ve teknoloji merkezidir. M.I.T., Harvard Üniversitesi, Tufts Üniversitesi, Massachusetts Üniversitesi, Northeastern Üniversitesi, Boston Koleji, Wellesley Koleji ve Boston Üniversitesi gibi dünyaca ünlü eğitim kurumları Boston ve civarında yer alırlar. Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi, Brigham ve Kadın Hastanesi, Massachusetts Genel Hastanesi, Boston Çocuk Hastanesi, Dana-Farber Kanser Enstitüsü ve Harvard Tıp Fakültesi bütün dünyadan hastaların tedavi amacıyla geldikleri ünlü tıp merkezleridir. Ayrıca şehir Fidelity Investments, Putnam Investments ve Wellington Management gibi dünyaca ünlü yatırım fonlarının merkezlerini barındırmaktadır.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehri, NBA'da Boston Celtics temsil eder.
Şehri, NHL'de Boston Bruins temsil eder.
Şehri, MLB'de Boston Red Sox temsil eder.

Kardeş kentler[değiştir | kaynağı değiştir]

Boston'un resmen 12 tane kardeş şehri vardır:

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Charles Nehri'nden Boston panoraması
Boston panaroması
Logan Havaalanı'ndan Boston panaroması
Boston sahili panaroması

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Native Americans in Jamaica Plain". Jamaica Plains Historical Society. 10 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2021. 
 2. ^ a b c "The Native Americans' River". Harvard College. 11 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2021. 
 3. ^ "Chickataubut". The Massachusett Tribe at Ponkapoag. 11 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2021. 
 4. ^ Morison, Samuel Eliot (1932). English University Men Who Emigrated to New England Before 1646: An Advanced Printing of Appendix B to the History of Harvard College in the Seventeenth Century. Cambridge, MA: Harvard University Press. s. 10. 
 5. ^ Morison, Samuel Eliot (1963). The Founding of Harvard College. Cambridge, Mass: Harvard University Press. ISBN 9780674314504. 
 6. ^ Banks, Charles Edward (1937). Topographical dictionary of 2885 English emigrants to New England, 1620–1650. The Bertram press. s. 96. 
 7. ^  Bu makale şu anda kamu malı bir yayından metin içerir: "Johnson, Isaac". Dictionary of National Biography. Londra: Smith, Elder & Co. 1885–1900. 
 8. ^ "Dictionary of National Biography, 1885-1900 / Johnson, Isaac". 1885–1900. 15 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ Weston, George F. Boston Ways: High, By & Folk, Beacon Press: Beacon Hill, Boston, p.11–15 (1957).
 10. ^ "Guide | Town of Boston | City of Boston". 20 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2013. 
 11. ^ Kay, Jane Holtz, Lost Boston, Amherst : University of Massachusetts Press, 2006. 9781558495272. Cf. p.4
 12. ^ Thurston, H. (1907). "St. Botulph." The Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company. Retrieved June 17, 2014 from New Advent: http://www.newadvent.org/cathen/02709a.htm 20 Ekim 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]