El Paso

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Paso, Teksas
Şehir
City of El Paso
El Paso Şehri
El Paso'dan görüntüler montajı
El Paso, Teksas bayrağı
Bayrak
Takma adlar:
= Güneybatının Yıldızı"
"Güneşli Toprak"
Slogan:
El Chuco[1]
El Paso'nun El Paso Texas. ve Texas'daki konumu.
El Paso'nun El Paso Texas. ve Texas'daki konumu.
Amerika Birleşik Devletleri üzerinde El Paso, Teksas
El Paso, Teksas
El Paso, Teksas
El Paso'nın ABD'deki konumu.
Ülke Amerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Eyâlet Flag of Texas.svg Teksas
Kontluk (County) El Paso County, Texas
İdare
 • Belediye Başkanı Oscar Leeser
Yüzölçümü
 • Şehir 663,7 km² (256,2 mil²)
 • Su
2,6 km² (10 mil²)
Rakım 1.140 m (3.740 ft)
Nüfus
 (2012)Nüfus tahmini
 • Şehir 672.538
 • Yoğunluk 1.000/km² (2.600/mil²)
 • Metropol
830.735
Zaman dilimi UTC-07.00 (MST)
 • Yaz (YSU) UTC-08.00 (MDT)
Alan kodları 915, 575

El Paso, ABD'nin Teksas eyâletinin en büyük kentlerinden biri ve El Paso, Texas Kontluğu (county) merkezidir.

Şehir sınırları içindeki nüfusu (2012 nüfus tahminlerine göre) 672.538 kişi olup, nüfus büyüklüğü sıralamasına göre ABD'nin 19. kalabalık şehri ve Texas eyaletinin 6. büyük şehridir. El Paso ve varoşlarının El Paso Kontluğu ve Hudspeth Kontluğu'nda oluşturduğu El Paso Metropoliten Bölgesi'nin tum nüfusu 830.735 kişidir ve bu ABD metropoliten bölgeleri arasında 56. sırayı alır. El Paso Metropoliten Bölgesi ile Las Crucas adlı varoşlarla birlikte ise "El Paso-La Cruces İstatistiksel Bölgesi (CSA)"ini oluştururlar ve bu istatistiksel bölgenin 2012 tahmini nüfusu 1.045.180 kişidir.

El Paso ABD-Meksika uluslararası sınır olan Rio Grande Nehri üzerindedir. Rio Granda Nehri üzerindeki sınırda bir tarafta ABD'de bulunan El Paso şehir ve karşısında Meksika sınırı içinde ise Juarez bulunmaktadır. Coğrafyacılar bu iki şehirleşmiş uluslararası bölgeye El Paso-Juarez Multipleks veya Borderlands adını vermektedirler. El Paso-Juárez Multipleks bölgesi Dünya'nın Batı yarı küresinde en buyuk iki lisanlı iki uluslu nüfusu ve emekçi sayısını teşkil etmektedir.

El Paso, Meksikalıların en yoğun olduğu şehirlerden biridir. Bu şehir, vahşi batı dönemlerinde, "gerçek vahşi batı" olarak bilinmekteydi. Çünkü o dönemde, çoğu kumarbaz, silahçı, hırsız, at kaçıran, katil, rahip ve Çinli ray mühendisi, az bilinen bir Teksas şehri olan El Paso'ya göç etmiştir.

Yukarıdan çöl gibi görünen El Paso, düz şehir görünümüyle dağlık bir bölgede konumlanmıştır. Chihuahuan Çölü tarafından sarılmış durumdaki El Paso, yazın çok sıcak ve kurak, kışın ılık ve yağışlı bir iklime sahiptir. El Paso ismi, İngilizcede "The Passage", yani geçiş anlamındadır. Bu ismin konulmasının nedeni, eski zamanlarda El Paso'nun Amerika-Meksika geçişinin en yoğun bölge olmasıydı.

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

El Paso'nun resmen 6 tane kardeş şehri vardır:[2]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

El Paso sehrinin panaromasi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Brides and Sinners in El Chuco". Uapress.arizona.edu. 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2010. 
  2. ^ "City Council Meetings – Voting Items" (İngilizce). City of El Paso. 29 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Aralık 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]