Olympia, Washington

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Olympia, Washington
Eyalet Başkenti, Şehir
City of Olympia
Olympia Şehri
Olympia'nın Thurston Kontluk ve Washington eyaletindeki konumu.
Olympia'nın Thurston Kontluk ve Washington eyaletindeki konumu.
Amerika Birleşik Devletleri üzerinde Olympia, Washington
Olympia, Washington
Olympia, Washington
Olympia'nın ABD'deki konumu.
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Eyâlet Washington
KontlukThurston County
İdare
 • TürKonsey ve Şehir menajeri
 • Belediye BaşkanıCherly Selby (D)
Yüzölçümü
 • Eyalet Başkenti, Şehir50,97 km²
 • Su
4,82 km² (186 mil²)
Rakım29 m
Nüfus
 (2010)Nüfus Sayimi
 • Eyalet Başkenti, Şehir47.698
 • Yoğunlukoto/km²
 • Metropol
252.264
Zaman dilimiUTC-08.00 (PST)
 • Yaz (YSU)UTC-07.00 (PDT)
Alan kodu360

Olympia, Washington, ABD'nin kuzeybatısında Washington eyaletinin başkenti ve Thurston Kontluğu merkezi olan şehirdir. Şehrin sınırları içinde nüfus (2012 nüfus tahminine göre) 46.478 kişi olmakla beraber şehrin varoşlarıyla birlikte oluşturduğu Olympia Metropoliten Bölgesinin nüfusu 252.264 kişidir. Şehir Puget Boğazı kenarında bulunup etrafındaki varoşları ile birlikte bu körfezin bir kültürel merkezidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Olympia'nın günümüzdeki mevki Amerika'ya Avrupalılar gelmeden önce yerli Amerikalılar için bir ikametgâh merkezi idi. Bunlar "Squaxin", "Nisqually", "Puyallup", "Chehalis", "Suquamish" ve "Duwamish" kabilelri olarak değişik isimler taşımakta iseler de bu kabilelerin hepsi de "[Lushootseed]" adlı tek bir dili konuşmaktaydılar.

Belgelenmiş ilk Avrupalı gelişi 1792'de Britanyalıların Vancouver Araştırma ve Keşif grubuna bağlı olan Peter Puget ve gemisinin Puget Körfezi'ne girişi ile olmuştur. 1846'da Edmund Sylvester ve Levi Smith birlikte simdi Olympia'nın kurulma arazilerinin kendilerine ait olduğunu belirtmişlerdir. 1851'de ABD Kongresi "Washington Toprakları Puget Körfezi Gümrük Bölgesi" ihdas etmiştir. Olympia bu idarenin merkezi olup burada bir gümrük merkezi kuruldu. Oregon Yolu'nu takip edip Büyükj Okyanus kıyılarına gelen göçmenler Olympia'da yerleşmeye başlayınca bu yerleşke büyümeye başladı, 1853'te yerleşke bu yerleşkede yaşayan Albay Isaac Ebay'in teklif ettiği şekilde, Olympia ismini aldı. Bu teklif yerleşke mevkinden kuzeydoğuda bulunan Olympia Yarımadası'ndaki Olympia dağları manzarasının yerleşkeden çok iyi görülebilmesi dolayısı ile olduğu bildirilmektedir.[1] Bu yeni şehre bağlı olan bir küçük istimbot filosu "Puget Körfezi Sivrisinek Filosu" adı ile kuruldu.

1896'da Olympia'da Olympia Biracılık Şirketi tarafından bir bira üretim fabrikası kuruldu. Üretilen bira "Olympia Birası" adı ile sonraları tüm ABD'de satılmaya başlandı. Bu bira üretim fabrikası ancak 2003'te kapatıldı.

1949'da bir deprem Olympia şehrinde büyük zarar ortaya çıkarttı. Şehirde bulunan en eski binalar tamir göremeyecek kadar yılıdilar ve bunları yıkılıp yerle bir edildi. şehrin bazı kısımları sonraki, 1965 ve 2001 yıllarındaki depremler den şehirde zarar ortaya çıktı.

1967'de eyalet meclisi Olympia'da "Evergreen Eyalet Koleji" adli bir kolejin kurulmasına dair bir eyalet kanunu çıkarttı. 1984'te "Güney Puget Körfezi Komünite Koleji"'de adli ileri eğitim merkezi açıldı.

21. yüzyıl başlarında Olympia gayet geniş ve çekici ev dışı faaliyetleri ile kültürel olarak çok aktif merkezi ile ressamler ' giger guel sanatçılar ve müzisyenlerin gelip yerleşmeleri için çekici bir merkez oldu.[2]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Olympia, Washington panoraması

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "History of Olympia, Washington" (İngilizce). olympiawa.gov. 26 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2013. 
  2. ^ "Outside Magazine.". 8 Nisan 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Eylül 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]