İçeriğe atla

Alaska

Koordinatlar: 64°K 153°B / 64°K 153°B / 64; -153
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alaska
Alaska mührü
Mühür
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
BaşkentJuneau
En büyük şehirAnchorage
İdare
 • ValiMike Dunleavy (R)
 • Vali vekiliNancy Dahlstrom
 • Üst meclisAlaska Senatosu
 • Alt meclisAlaska Temsilciler Meclisi
 • SenatörlerLisa Murkowski (R)
Dan Sullivan (R)
Yüzölçümü
 • Toplam1.717,856 km²
 • Kara
1,481,346 km² (571,95 mil²)
 • Su
236,507 km² (91,315 mil²)
Rakım580 m
En yüksek nokta6,190,5 m (20.310 ft)
En alçak nokta0 m (0 ft)
Nüfus
 (2020)[1]
 • Toplam736,081
 • Yoğunluk0,49/km²
Zaman dilimiUTC-09.00
 • Yaz (YSU)UTC-08.00
ISO 3166 koduUS-AK
Resmî site
alaska.gov

Alaska (İngilizce telaffuz: [əˈlæskə]  ( dinle)), Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeybatı ucunda yer alan bir eyaletidir. Bir yarı-eksklav olan Alaska, doğuya Kanada'nın British Columbia ve Yukon bölgeleriyle sınırlanmıştır ve batıda Bering Boğazı'ndaki bir deniz sınırını Rusya Federasyonu'nun Chukotka Otonom Okrugu ile paylaşmaktadır. Kuzeyde Arktik Okyanus'un Chukchi ve Beaufort Denizleri, güneyde ve güneybatıda ise Pasifik Okyanusu yer almaktadır.

Alaska, alan bakımından ABD'nin en büyük eyaletidir.Texas, California ve Montana eyaletlerinin toplam alanının üçte birinden daha fazla alana sahiptir ve dünya çapında yedinci büyük alt bölgesel bölümüdür. Popülasyon bakımından üçüncü az olan ve en az nüfuslu olan ABD eyaletidir,60. paralelin kuzeyinde yer alan kıta ülkesinin en yüksek nüfuslu topraklarından biridir, 2020 yılında 736,081 kişi olarak kayıtlıdır. Kuzey Kanada ve Grönland'ın toplam nüfusunun dört katından fazladır.[2] Eyaletin başkenti Juneau, alan bakımından ABD'nin ikinci büyük şehridir ve eski başkenti Alaska, Sitka alan bakımından ABD'nin en büyük şehridir. Yaklaşık Alaska nüfusunun yarısı Anchorage metropol alanı içinde yaşamaktadır.

Alaska'nın yerli halkı binlerce yıldır orada yaşamaktadır ve bölgenin Bering kara köprüsü aracılığıyla Kuzey Amerika'nın ilk yerleşiminin giriş noktası olduğu geniş ölçüde inanılmaktadır. 18. yüzyılda ilk olarak Rus İmparatorluğu bölgeyi aktif olarak fethetmiş ve sonunda Rus Amerika'yı oluşturmuştur, bu eyaletin çoğunu kapsamaktadır. Uzak bir mülkü sürdürmenin maliyeti ve lojistik zorluğu, 1867 yılında ABD'ye 7.2 milyon dolara satılmasına yol açmıştır (2021 yılı için 140 milyon dolara eşdeğer). Alan 11 Mayıs 1912 tarihinde bir bölge olarak düzenlendikten sonra birçok idari değişiklik geçirmiştir. ABD'nin 49. eyaleti olarak 3 Ocak 1959 tarihinde kabul edilmiştir..[3]

Alaska'nın bol miktarda doğal kaynakları, birçok eyalet ekonomisinden daha küçük olan Alaska'nın yüksek kişi başına gelirlere sahip olmasına olanak tanımıştır. Ticari balıkçılık ve doğal gaz ve petrol çıkarımı, Alaska'nın ekonomisini belirlemektedir. ABD Silahlı Kuvvetleri üsleri ve turizm de ekonomiye katkıda bulunmaktadır. Eyaletin yarısından fazlası federal yönetimin sahip olduğu topraklar içermektedir, milli ormanlar, milli parklar ve doğal hayatı koruma alanları.

Alaska'nın yerli halkı, herhangi bir ABD eyaletinde oran olarak en yüksektir,yüzde 15'in üzerindedir.[4] Farklı yerli diller konuşulur ve Alaska yerlileri yerel ve eyalet siyasetinde etkilidir.

"Alaska" adı (Rusça: Аля́ска, tr. Alyáska), Rus sömürge döneminde Alaska Yarımadası'na atıfta bulunmak için kullanılmaya başlandı. Aleut dilinden bir deyim olan alaxsxaq'dan türetilmiştir, anlamı "ana yer" veya daha açık bir şekilde "denizin eylemi yöneltilen nesne"dir.[5][6][7] Aynı kökten türetilmiş olan bir Aleut kelimesi olan "Alyeska" olarak da bilinir, "büyük toprak" anlamına gelir.

Kolonileşme öncesi

[değiştir | kaynağı değiştir]
Bir modern Alutiiq dansçısı, geleneksel festival giysisi içinde

Birçok yerli halk binlerce yıl boyunca Alaska'yı işgal etti. Avrupalıların bölgeye varışından önce. Burada yapılan dilbilimsel ve DNA çalışmaları, Kuzey Amerika'ya Bering kara köprüsü yoluyla yerleşmenin kanıtlarını sağladı.[8] Alaska'nın Tanana Vadisi'nde Upward Sun River sitesinde, altı haftalık bir bebek kalıntıları bulundu. Bebeklerin DNA'sı, Pleistosen döneminin sonunda diğer yerli gruplarla genetik olarak ayrı bir nüfus olduğunu gösterdi. 2013 yılında Upward Sun River sitesinde kalıntıları çıkaran Alaska Fairbanks Üniversitesi arkeologu Ben Potter, bu yeni grubu Eski Beringyalılar olarak adlandırdı.[9]

Tlingit halkı, bugün Güneydoğu Alaska, Britanya Kolombiyası ve Yukon bölgelerinde mal varisiyeti ve mirası için matrilineal kinship sistemi oluşan bir toplum geliştirdi. Aynı zamanda Güneydoğuda Haida halkı da özgün sanatları ile tanınan bir halktı. Tsimshian halkı 1887 yılında Britanya Kolombiyasından Alaska'ya geldi. Başkan Grover Cleveland ve daha sonra ABD Kongresi tarafından Annette Adası'nda yerleşme ve Metlakatla kasabasını kurma izni verildi. Bu üç halk, ayrıca Pasifik Kuzeybatı Kıyısı'ndaki diğer yerli halklar, 18. yüzyılın sonundan 19. yüzyılın ortasına kadar küçükpox salgınlarını yaşadı, en korkunç epidemiler 1830'lar ve 1860'lar yıllarında gerçekleşti, yüksek ölüm oranlarına ve sosyal bozulmalara neden oldu.[10]

Aleut Adaları hala Aleut halkının denizciliği yapan toplumunun evi olarak kalmaktadır, ancak Ruslar tarafından ilk işletilen yerli Alaska halkıdırlar. Batı ve Güneybatı Alaska Yup'ik halkının evi olurken, kuzenleri Alutiiq ~ Sugpiaq Güneybatı Alaska'da yaşamaktadır. Kuzey İçbölge bölgesindeki Gwich'in halkı Athabaskan ve bugün çok tartışmalı Arctic Milli Doğal Hayatı Koruma Alanı içindeki karibuya bağımlılıkları ile bilinir. Kuzey Eğim ve Little Diomede Adası yaygın Inupiat halkı tarafından işgal edilir.

Rus yerleşimi St. Paul's Harbor (bugün Kodiak şehri), Kodiak Adası, 1814.
Madenciler ve arama yapanlar 1898 Klondike Altın Rush sırasında Chilkoot Trail'ı tırmanırlar.

Bazı araştırmacılar, Rusların ilk Alaska yerleşimi 17. yüzyılda kurulmuş olduğuna inanmaktadır.[11] Bu hipoteze göre, 1648 yılında Semyon Dezhnyov'un seferinin birkaç kochesi Alaska'da fırtına ile karaya vurdu ve bu yerleşimi kurdu. Bu hipotez, 1764-1765 yılları arasında Alaska'ya ziyaret etmiş olan Çukotka Coğrafyacısı Nikolai Daurkin'in ifadelerine dayanmaktadır. O Kheuveren Nehri boyunca bir köy görmüş ve "sakallı erkekler" tarafından "ikonlara dua edildiğini" bildirmiştir. Bazı modern araştırmacılar Kheuveren'i Koyuk Nehri ile ilişkilendirmektedir.[12]

Alaska'ya ulaşan ilk Avrupalı gemi genellikle M. S. Gvozdev'in yetkilisi olarak St. Gabriel, I. Fyodorov'un yardımcı navigatörü olarak 21 Ağustos 1732 tarihinde, Sibirya Cossack A. F. Shestakov ve Rus keşifçisi Dmitry Pavlutsky (1729-1735) seferinde gerçekleştirilir.[13] Alaska ile başka bir Avrupa teması 1741 yılında gerçekleşti, Vitus Bering St. Peter gemisi ile Rus Donanması için bir sefer liderliğinde gerçekleştirir. Gemi ekibi Rusya'ya geri döndüklerinde deniz otlarının postları dünyadaki en iyi kürk olarak değerlendirildi, kürk tüccarları küçük gruplar halinde Sibirya sahilinden Aleut Adaları'na doğru yelken açmaya başladı. İlk kalıcı Avrupalı yerleşim 1784 yılında kurulmuştur.

1774 ile 1800 yılları arasında, İspanya, Alaska'ya Pacifik Kuzeybatısının hak iddia etmek için birkaç sefer gönderdi. 1789 yılında, Nootka Sound'da bir İspanyol yerleşimi ve kalesi inşa edildi. Bu seferler Valdez, Bucareli Sound ve Cordova gibi yerlere isimler verdi. Daha sonra, Rus-Amerikan Şirketi, 19. yüzyılın başında ortasına doğru genişletilmiş bir sömürgeleştirme programı gerçekleştirdi. 1804-1867 yılları arasında New Archangel olarak yeniden adlandırılan Sitka, Alexander Archipelago'daki Baranof Adası'nda, bugün Güneydoğu Alaska'da, Rus Amerika'nın başkenti oldu. Koloni ABD'ye devredildiğinde de başkent olarak kaldı. Ruslar asla tam olarak Alaska'yı sömürgeleştirmedi ve koloni hiçbir zaman çok karlı olmadı. Rus yerleşiminin isimleri ve kiliselerinin izleri Güneydoğu Alaska'da hala var.

William H. Seward, 24. ABD Dışişleri Bakanı, 1867 yılında $7.2 milyon karşılığında Ruslar ile Alaska Satın Alma (Seward'ın Aptallığı olarak da bilinir) anlaşması yaptı. Rusya'nın o dönem hükümdarı Tsar Alexander II, Rus İmparatorluğu İmparatoru, Polonya Kralı ve Finlandiya Grand Duke'u, ayrıca satışı planladı.[14] satın alma 30 Mart 1867'de yapıldı. Altı ay sonra komisyoncular Sitka'ya geldi ve formal transfer düzenlendi. Formal bayrak kaldırma işlemi 18 Ekim 1867 tarihinde Fort Sitka'da gerçekleşti. Törende 250 formaları olan ABD askerleri valinin evine "Castle Hill" e gitti, Rus birlikleri Rus bayrağını indirdi ve ABD bayrağı kaldırıldı. Bu olay Alaska Günü olarak kutlanır ve 18 Ekim tarihinde yasal bir tatil olarak kabul edilir.

Alaska, başlangıçta askeri olarak zayıfca yönetildi ve 1884 yılından itibaren bir vali tarafından atanmış bir bölge olarak yönetildi. Bir federal bölge mahkemesi Sitka'da kurulmuştu. ABD bayrağı altındaki Alaska'nın ilk on yılının çoğunda, Sitka, Amerikalı yerleşimciler tarafından yaşanan tek yerleşim yeriydi. Onlar "geçici bir şehir yönetimi" kurdular, bu Alaska'nın ilk belediye yönetimiydi ancak hukuki anlamda değildi.[15] Alaska kasabalarının yasal olarak şehir olarak kurulmasına izin veren yasalar 1900 yılına kadar gelmedi ve şehirler için yerel yönetim sınırlı veya 1959 yılında devlet olunana kadar mevcut değildi.

ABD toprakları olarak kurulan Alaska

[değiştir | kaynağı değiştir]

1890'lardan başlayarak ve bazı yerlerde 1910'lara kadar uzanarak, Alaska ve yakın Yukon Bölgesi'ndeki altın koşulları binlerce madenci ve yerleşimciyi Alaska'ya getirdi. Alaska 1912 yılında organize bir toprak olarak resmen kurulmuştu. 1906 yılına kadar Sitka'da bulunan Alaska'nın başkenti, kuzeye Juneau'ya taşındı. Aynı yıl Alaska Vali Konağı'nın inşaatı başladı. Norveçli ve İsveçli göçmenler de Güneydoğu Alaska'ya yerleşti, orada balıkçılık ve ormancılık sektörlerine girdiler.

1943 Mayısında Attu Savaşı sırasında ABD askerleri kar ve buzda yol bulur.

2. Dünya Savaşı sırasında, Aleut Adaları Muharebesi Attu, Agattu ve Kiska üzerinde odaklandı, bunların hepsi Japon İmparatorluğu tarafından işgal edildi.[16] Japon işgali sırasında, Attu ve Kiska'da bir beyaz Amerikalı sivil ve iki ABD Deniz Kuvvetleri personeli öldürüldü ve yaklaşık toplam 50 Aleut sivili ve sekiz denizci Japonya'da muhafaza edildi. Aleutların yarısı muhafaza dönemi boyunca öldü.[17] Unalaska/Dutch Harbor ve Adak, ABD Ordusu, ABD Hava Kuvvetleri ve ABD Deniz Kuvvetleri için önemli üsler haline geldi. ABD Lend-Lease programı, Amerikan savaş uçaklarının Kanada'dan Fairbanks'a ve sonra Nome'ye uçurulmasını içerirken Sovyet pilotları bu uçakları ele geçirdi ve Almanya'nın Sovyetler Birliği'ne saldırısına karşı mücadele etmek için taşıdı. Askeri üslerin inşası bazı Alaska şehirlerinin nüfus artışına katkıda bulundu.

Alaska'nın ilk ABD Senatörleri olan Bob Bartlett ve Ernest Gruening, Alaska'nın 49. eyalet olarak kabul edilmesinden sonra 49 yıldızlı ABD bayrağını tutarlar.

Alaska için eyaletleşme, James Wickersham'ın Kongre delegesi olarak görev yaptığı erken dönemlerde önemli bir neden idi. On yıllar sonra, eyaletleşme hareketi 1946 yılında yapılan bir toprak referandumunun ardından ilk gerçek ivme kazandı. Alaska Devletli Olma Komitesi ve Alaska Anayasa Kongresi yakında takip edecekti. Devletli olma destekçileri aynı zamanda büyük savaşları ABD Kongresi ve Alaska içinde politik düşmanlarına karşı mücadele etmek için bulurlar. Devletli olma ABD Kongresi tarafından 7 Temmuz 1958'de onaylandı. Alaska 3 Ocak 1959 tarihinde resmen bir devlet olarak ilan edildi.

Kutsal Cuma depremi

[değiştir | kaynağı değiştir]

27 Mart 1964'te büyük Cuma günü depremi 133 kişiyi öldürdü ve birçok köyü ve büyük sahil topluluklarının bölümlerini sonuç olarak oluşan tsunami ve kayalıklar yıktı. Bu kayıtlara geçmişteki dördüncü en güçlü deprem oldu, ani büyüklüğü 9.2 Mw  (1989 San Francisco depreminden binlerce kat daha güçlü) idi.[18] Günün saati (17:36), yılın mevsimi (ilkbahar) ve depremin merkezinin konumu tümüyle binlerce hayatı kurtarmak için potansiyel faktörler olarak gösterildi, özellikle Anchorage'da.

Süresi dört dakika ve otuz sekiz saniye olan büyüklük 9.2 megathrust depremi, Kuzey Amerika tarihinde kaydedilen en güçlü deprem olarak kalmakta ve dünya tarihinde kaydedilen ikinci en güçlü deprem olarak kalmaktadır. 970 km hat çatladı ve 18 m hareket etti ve yaklaşık 500 yıl gerilim birikimi serbest bıraktı. Toprak sıvılaşması, çatlaklar, kayalıklar ve diğer yer altı arızaları bazı topluluklarda büyük yapısal zararlara neden oldu ve mal zararlarına da neden oldu. Anchorage, çok az sayıda deprem mühendisliği yapılmış evler, binalar ve altyapıda (asfalt yollar, trotuarlar, su ve kanalizasyon hattı, elektrik sistemleri ve diğer insan yapımı ekipmanlar) büyük yıkım veya zarara uğradı, özellikle Knik Kol boyunca birçok kayalık bölgesinde. 320 km güneybatıda, Kodiak yakınlarındaki bazı alanlar sonsuza de 9 m yükseldi. Anchorage'ın güneydoğusunda, Turnagain Kolu'nun başındaki Girdwood ve Portage yakınlarındaki alanlar 2.4 m kadar düştü, yeni yüksek dalga seviyesini aşan Seward Otoyolu'nun yükseltilmesi için yeniden inşaat ve doldurma gerekti.

Prince William Sound'da, Port Valdez büyük bir su altı kayalığına uğradı ve Valdez kent limanı ve iskelelerin çöküşü ve o anda iskeleye bağlı olan gemi içinde 32 kişinin ölümüne neden oldu. Yakınında, 8.2 m tsunami Chenega köyünü yok etti ve orada yaşayan 68 kişiden 23'ünü öldürdü. Hayatta kalanlar dalga karşı koşarken, yüksek yere tırmandı. Depremden sonra tsunami, Whittier, Seward, Kodiak ve diğer Alaskalı toplulukların yanı sıra Britanya Kolumbiya, Washington, Oregon ve California'daki insanlar ve mülkleri de ciddi şekilde etkiledi.[19] Tsunami aynı zamanda Hawaii ve Japonya'da da zararlara neden oldu. Depremle doğrudan ilgili hareketin kanıtları Florida ve Texas'dan da bildirildi.

Alaska daha önce yüksek nüfuslu bir alanda büyük bir afet yaşamamıştı ve bu tür bir olayın etkileriyle başa çıkmak için çok sınırlı kaynaklara sahipti. Anchorage'da, jeolog Lidia Selkregg'in önerisi üzerine, Anchorage Belediyesi ve Alaska Devlet Konut Otoritesi, jeologlar, toprak bilimciler ve mühendisler dahil 40 bilim adamından oluşan bir takımı, şehre yapılan zararı değerlendirmek üzere atadı.[20] Bu takım, Jeoloji ve Mühendislik Değerlendirme Grubu olarak adlandırılmış ve Anchorage Üniversitesi Jeoloji Profesörü Dr. Ruth A. M. Schmidt tarafından yönetilmiştir. Bilim adamları takımı, hemen yeniden inşa etmek isteyen yerel geliştiriciler ve merkezi işletmecilerle çatışmaya girdi. Bilim adamları gelecekteki tehlikeleri belirlemek istiyorlar. Yeniden inşa edilen altyapının güvenli olmasını sağlamak için.[21] Takım, depremin hemen bir ay sonrasından yani 8 Mayıs 1964'te bir rapor üretti.[20][22]

Alaska'da büyük bir aktif varlığı olan ABD ordusu, depremin sonunda yardım etmek için hemen adım attı. ABD Ordusu, altı ülke ile hızlı bir şekilde iletişimi yeniden kurdu, Anchorage halkına yardım etmek için askerleri gönderdi ve Valdez'e bir konvoy sevk etti.[23] Askeri ve sivil liderlerin tavsiyeleri doğrultusunda, Başkan Lyndon B. Johnson depremin hemen ardından tüm Alaska'yı büyük bir afet bölgesi olarak ilan etti. ABD Donanması ve Sahil Güvenliği, anında ihtiyaçları karşılamak için izole kıyı topluluklarına gemiler sevk etti. Kötü hava ve kötü görüş koşulları depremden sonraki gün hava kurtarma ve gözlem çalışmalarını zorlaştırdı ancak Pazar günü durum iyileşti ve kurtarma helikopterleri ve gözlem uçakları sevk edildi.[23] Bir askeri hava nakliyesi hemen Alaskaya yardım malzemelerini göndermeye başladı ve sonunda 1.170.000 kg gıda ve diğer malzeme teslim etti.[24] Yayın gazetecisi Genie Chance, kurtarma ve yardım çalışmalarında yardımcı oldu, Anchorage'daki KENI radyosunda 24 saatten fazla süren bir süre boyunca Anchorage Emniyet Binası'ndaki geçici görev yerinden sesli olarak sakinliğin sesini verdi.[25] O, şehir polis müdürü tarafından resmi olarak emniyet görevlisi olarak atandı.[25] Chance, 9.2 büyüklüğündeki depremden sonra gelişen katastrofik olayların kesintisiz haberlerini verdi ve halkın emniyet ofisi olarak hizmet etti, yanıt çalışmalarını koordine etti, topluluk içindeki ihtiyaçlarla mevcut kaynakları bağladı, barınaklar ve hazırlanmış yiyecek rasyonları hakkında bilgi yaydı, sevdikleri arasında iyi olma mesajlarını iletti ve aileleri yeniden bir araya getirmekte yardımcı oldu.[26]

Uzun vadeli olarak, ABD Ordusu Mühendisleri Teşkilatı, tamamen yerle bir edilmiş olan topluluklar için yolları yeniden inşa etmek, çöpü temizlemek ve yeni kasaba kurmak için çalışmaların lideri oldu. Bu maliyet 110 milyon dolar oldu.[24] Batı Kıyısı ve Alaska Tsunami Uyarı Merkezi felakete doğrudan bir yanıt olarak kuruldu. Federal afet yardım fonları, Alaska hükûmetinin harap olmuş altyapısını finansal olarak desteklemenin yanı sıra yeniden yapılanma için ödeme yaptı ve Prudhoe Körfezi'nde devasa petrol yataklarının keşfine kadar Alaska'nın finansal olarak çözülebilir kalmasına yardımcı olan yüz milyonlarca dolar harcadı. ABD Savunma Bakanlığı'nın emriyle Alaska Ulusal Muhafızları, gelecekte meydana gelebilecek felaketlere müdahale etmek üzere Alaska Acil Durum Hizmetleri Bölümü'nü kurdu.[23]

Petrol patlaması

[değiştir | kaynağı değiştir]

1968 yılında Prudhoe Körfezi'nde petrol bulunması ve 1977 yılında Trans-Alaska Boru Hattı Sistemi'nin tamamlanması petrol patlamasına yol açmıştır. Petrolden elde edilen telif gelirleri 1980'den itibaren büyük eyalet bütçelerini finanse etmiştir.

Ancak Alaska topraklarının tek ekonomik değeri petrol üretimi değildi. Alaska 20. yüzyılın ikinci yarısında önemli bir gelir kaynağı olarak turizmi keşfetti. Turizm, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra bölgede görev yapan askerî personelin doğal güzellikleri överek evlerine dönmesiyle popüler hale geldi. Savaş sırasında inşa edilen Alcan Otoyolu ve 1963 yılında tamamlanan Alaska Deniz Otoyolu Sistemi, eyaleti eskisinden daha erişilebilir hale getirdi. Turizm Alaska'da giderek daha önemli hale geldi ve bugün her yıl 1,4 milyondan fazla kişi eyaleti ziyaret ediyor.[27]

Turizmin ekonomi için daha hayati hale gelmesiyle birlikte çevreciliğin önemi de arttı. 1980'de çıkarılan Alaska National Interest Lands Conservation Act (ANILCA) 217.000 km² Ulusal Vahşi Yaşam Sığınağı sistemine, 25 nehrin bir kısmını Ulusal Vahşi ve Doğal Nehirler sistemine, 13.000 km² Ulusal Orman arazilerine ve 176.000 km² Ulusal Park arazilerine ekledi. Yasa sayesinde Alaska şu anda tüm Amerikan ulusal park alanlarının üçte ikisini içermektedir. Bugün Alaska topraklarının yarısından fazlası Federal Hükûmete aittir.[28]

1989 yılında Exxon Valdez, Prince William Sound'da bir resife çarparak 42 megalitreden fazla ham petrolü 1.800 km kıyı şeridine döktü. Bugün, kalkınma ve koruma felsefeleri arasındaki savaş, Arktik Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı'nda petrol sondajı ve önerilen Pebble Madeni konusundaki çekişmeli tartışmalarda görülmektedir.

Petrol sızıntısının ardından Prince William Sound kıyısındaki kayalıklarda petrol birikti.

COVID-19 salgını

[değiştir | kaynağı değiştir]

COVID-19 pandemisinin 12 Mart 2020'de ABD'nin Alaska eyaletine ulaştığı teyit edilmiştir.[29]

11 Mart'ta Vali Mike Dunleavy'nin ofisi, tüm kuruluşların gerekli müdahale kaynaklarına sahip olmasını sağlamak için olağanüstü hal ilan etti.[30] Ertesi gün, Anchorage'da yabancı uyruklu bir kişi olan ilk vaka kamuoyuna duyuruldu.[31]

Alaska'daki 2020 salgını sırasında COVID-19'dan etkilenen yerlerden biri olan Ketchikan

21 Mart 2020 tarihinde, Güneydoğu Alaska'da bulunan yaklaşık 8.000 nüfuslu küçük bir sahil kasabası olan Ketchikan'da altı COVID-19 vakası tespit edilmiştir. Kasaba, takip eden 14 gün boyunca yerinde korunmuştur.[32] 24 Mart 2020 tarihinde Ketchikan'da üç COVID-19 vakası daha tespit edilmiş ve toplam vaka sayısı dokuza yükselmiştir.[33] 1 Nisan 2020'de Ketchikan'daki pozitif COVID-19 vakalarının sayısı 14'e yükselmiştir.[34]

Kuzey Amerika'nın kuzeybatı köşesinde yer alan Alaska, Amerika Birleşik Devletleri'nin en kuzey ve en batı eyaleti olmakla birlikte, Aleut Adaları'nın Doğu Yarımküre'ye uzanması nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri'nin en doğu boylamına da sahiptir.[35] Alaska, Kuzey Amerika kıtasında bitişik olmayan tek ABD eyaletidir. Yaklaşık 800 km British Columbia (Kanada) Alaska'yı Washington'dan ayırır. Teknik olarak kıta ABD'sinin bir parçasıdır, ancak bazen konuşma dilinde dahil edilmez. Alaska, genellikle "Aşağı 48" olarak adlandırılan ABD'nin anakarasının bir parçası değildir. Başkent Juneau, Kuzey Amerika kıtasının anakarasında yer alır ancak Kuzey Amerika karayolu sisteminin geri kalanına karayolu ile bağlı değildir.

Eyalet doğuda Kanada'nın Yukon ve Britanya Kolumbiyası (sadece Kanada topraklarına sınırı olan tek eyalettir). Güneyde ve güneybatıda Alaska Körfezi ve Pasifik Okyanusu, batıda Bering Denizi, Bering Boğazı ve Chukchi Denizi, kuzeyde ise Arktik Okyanusu ile çevrilidir. Rusya'ya ait Büyük Diomede Adası ile Alaska'ya ait Küçük Diomede Adası arasında sadece 4,8 km mesafe bulunduğundan Alaska'nın karasuları Bering Boğazı'nda Rusya'nın karasularına temas eder. Alaska, diğer tüm ABD eyaletlerinin toplamından daha uzun bir kıyı şeridine sahiptir.[36]

Alaska'nın 48 bitişik eyalete kıyasla büyüklüğü (Albers eşit alan konik projeksiyonu)

Toplam yüzölçümü 1.717.856 km² olan Alaska, Amerika Birleşik Devletleri'nin açık ara en büyük eyaletidir. Alaska, ABD'nin en büyük ikinci eyaletinin (Teksas) iki katından daha büyüktür ve sonraki en büyük üç eyaletin (Teksas, Kaliforniya ve Montana) toplamından daha büyüktür. Alaska, dünyanın en büyük yedinci alt ulusal birimidir. Bağımsız bir ulus olsaydı dünyanın en büyük 16. ülkesi olurdu ve İran'dan daha büyük olurdu.

Sayısız adasıyla Alaska, yaklaşık 55.000 km gelgit kıyı şeridine sahiptir. Aleut Adaları zinciri Alaska Yarımadası'nın güney ucundan batıya doğru uzanır. Aleut Adaları'nda ve kıyı bölgelerinde birçok aktif yanardağ bulunur. Örneğin Unimak Adası, Kuzey Pasifik üzerinde 3.000 m yüksekliğe kadar yükselen ve zaman zaman için için yanan bir volkan olan Shishaldin Dağı'na ev sahipliği yapmaktadır. Volkanlar zinciri, anakaradaki Anchorage'ın batısındaki Spurr Dağı'na kadar uzanır. Jeologlar Alaska'yı, Kuzeybatı Pasifik'teki birçok eyalet ve Kanada vilayetinden oluşan ve aktif olarak kıta inşasına devam eden büyük bir bölge olan Wrangellia'nın bir parçası olarak tanımlamışlardır.

Dünyanın en büyük gelgitlerinden biri, gelgit farklarının 10,7 m fazla olabildiği Anchorage'ın hemen güneyindeki Turnagain Arm'da meydana gelir.[37]

Alaska'da üç milyondan fazla göl bulunmaktadır.[38] Bataklıklar ve sulak permafrost alanlar 487.700 km² kaplar (çoğunlukla kuzey, batı ve güneybatı düzlüklerinde). Buzul buzu Alaska'nın yaklaşık 75.000 km² kaplar.[39] Bering Buzulu, Kuzey Amerika'daki en büyük buzuldur ve tek başına 5.200 km² kaplamaktadır.[40]

Alaska'nın çeşitli bölgelerini belirleyen resmi olarak tanımlanmış sınırlar yoktur, ancak yaygın olarak kabul edilen altı bölge vardır:

Anchorage, Matanuska-Susitna Vadisi ve Kenai Yarımadasını içeren Alaska'nın en kalabalık bölgesi. Alaska Sıradağları'nın güneyinde ve Wrangell Dağları'nın batısında yer alan kırsal ve çoğunlukla nüfusu az olan bölgeler de Prince William Sound bölgesi ile Cordova ve Valdez toplulukları gibi Güney Merkez tanımına girer.[41]

Panhandle ya da Inside Passage olarak da adlandırılan bu bölge Alaska'nın bitişik eyaletlere en yakın bölgesidir. Bu nedenle, Alaska'nın satın alınmasını takip eden yıllarda yerli olmayan ilk yerleşimlerin çoğu burada gerçekleşmiştir. Bölgede Alexander Takımadaları ve Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük ulusal ormanı olan Tongass Ulusal Ormanı hakimdir. Eyalet başkenti Juneau, eski başkent Sitka ve bir zamanlar Alaska'nın en büyük şehri olan Ketchikan'ı içerir.[42] Sadece üç topluluk (Haines, Hyder ve Skagway) bitişik Kuzey Amerika karayolu sistemine doğrudan bağlantıya sahip olduğundan, Alaska Deniz Otoyolu bölge ve ülke genelinde hayati bir yüzey ulaşım bağlantısı sağlar.[43]

Denali Kuzey Amerika'nın en yüksek zirvesidir

İç Bölge Alaska'nın en büyük bölgesidir. Büyük bir kısmı ıssız vahşi doğadır. Fairbanks bölgedeki tek büyük şehirdir. Denali Ulusal Parkı ve Koruma Alanı burada yer almaktadır. Eski adı McKinley Dağı olan Denali, Kuzey Amerika'nın en yüksek dağıdır ve yine burada yer almaktadır.

Güneybatı Alaska, Bering Denizi'nden içeriye doğru yaklaşık 800 km uzanan seyrek nüfuslu bir bölgedir. Nüfusun çoğu kıyı boyunca yaşar. Kodiak Adası da Güneybatı'da yer almaktadır. Dünyanın en büyük nehir deltalarından biri olan devasa Yukon-Kuskokwim Deltası buradadır. Alaska Yarımadası'nın bazı kısımları Güneybatı'nın bir parçası olarak kabul edilir, kalan kısımlar ise Aleut Adaları'na dahildir (aşağıya bakınız).

North Slope çoğunlukla küçük köylerle dolu bir tundradır. Bölge devasa ham petrol rezervleriyle bilinir ve hem Ulusal Petrol Rezervi-Alaska'yı hem de Prudhoe Bay Petrol Sahasını içerir.[44] Eskiden Barrow olarak bilinen Utqiaġvik şehri, Amerika Birleşik Devletleri'nin en kuzeydeki şehridir ve burada yer almaktadır. Kotzebue'nin demir attığı ve Kobuk Nehri vadisini de içeren Kuzeybatı Arktik bölgesi genellikle bu bölgenin bir parçası olarak kabul edilir. Bununla birlikte, Kuzey Yamacı ve Kuzeybatı Arktik'in ilgili İnupiatları nadiren kendilerini tek bir halk olarak görürler.[45]

Uluslararası Tarih Çizgisi'nin tamamen doğusunda olmasına rağmen (çizgideki üçgen kıvrım ABD'nin Alaska'yı satın alması üzerine kabul edilmiştir), Aleut Adaları 180. meridyeni geçer, öyle ki ABD'nin hem en batı (Amatignak) hem de en doğu (Semisopochnoi.) noktalarını içerirler.

300'den fazla küçük volkanik ada, Pasifik Okyanusu'na doğru 1.900 km fazla uzanan bu zinciri oluşturmaktadır. Bu adalardan bazıları Doğu Yarımküre'ye düşmektedir, ancak Uluslararası Tarih Çizgisi, tüm eyaleti ve dolayısıyla tüm Kuzey Amerika kıtasını aynı yasal gün içinde tutmak için 180° 'nin batısına çekilmiştir. Adalardan ikisi, Attu ve Kiska, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon kuvvetleri tarafından işgal edilmiştir.

Arazi mülkiyeti

[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri Arazi Yönetimi Bürosu'nun Ekim 1998 tarihli bir raporuna göre, Alaska'nın yaklaşık %65'i, çok sayıda ulusal orman, ulusal park ve ulusal yaban hayatı sığınağı da dahil olmak üzere, ABD federal hükûmeti tarafından kamu arazisi olarak sahiplenilmekte ve yönetilmektedir.[46] Bunlardan Arazi Yönetimi Bürosu 35 milyon hektar ya da eyaletin %23,8'ini yönetmektedir. Arktik Ulusal Vahşi Yaşam Sığınağı, Amerika Birleşik Devletleri Balık ve Vahşi Yaşam Servisi tarafından yönetilmektedir. Burası 16 milyon dönümlük (6,5 milyon hektar) alanıyla dünyanın en büyük yaban hayatı sığınağıdır.

Geri kalan arazi alanının 41 milyon hektar Alaska Eyaleti'ne aittir ve Alaska Eyalet Yasası uyarınca bu eyaletin hakkıdır. Bu alanın bir kısmı, yeni kurulan ilçelere ilişkin yasal hükümler uyarınca zaman zaman yukarıda sunulan organize ilçelere devredilmektedir. Daha küçük kısımlar ise kırsal alt bölümler ve diğer çiftçilikle ilgili fırsatlar için ayrılmıştır. Bunlar genellikle uzak ve yolsuz konumları nedeniyle çok popüler değildir. Bir arazi bağış üniversitesi olan Alaska Üniversitesi de bağımsız olarak yönettiği önemli bir araziye sahiptir.

Diğer 18 milyon hektar alan ise 1971 tarihli Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası (ANCSA) kapsamında oluşturulan 12 bölgesel ve çok sayıda yerel yerli şirkete aittir. Bölgesel Yerli şirketi Doyon, Limited reklamlarda ve diğer iletişimlerde sık sık kendisini Alaska'daki en büyük özel arazi sahibi olarak tanıtmaktadır. ANCSA'nın 1991 yılından itibaren şirketlerin arazi varlıklarının açık piyasada satılmasına izin veren hükümleri yürürlüğe giremeden yürürlükten kaldırılmıştır. Etkili bir şekilde, şirketler mülkiyete sahiptir (birçok durumda yeraltı mülkiyeti de dahil olmak üzere, bireysel Alaskalılara reddedilen bir ayrıcalık) ancak araziyi satamazlar. Ancak bireysel yerli tahsisleri açık piyasada satılabilir ve satılmaktadır.

Geriye kalan ve eyaletin yaklaşık yüzde birine tekabül eden arazinin sahibi ise çeşitli özel çıkar gruplarıdır. Yerli şirketlere ait araziler hariç tutulduğunda Alaska, büyük bir farkla, en küçük özel arazi mülkiyeti yüzdesine sahip eyalettir.

Alaska Miras Kaynakları Araştırması

[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska Miras Kaynakları Araştırması (AHRS), ABD'nin Alaska eyaletinde bildirilen tüm tarihi ve tarih öncesi alanların kısıtlı bir envanteridir. Tarih ve Arkeoloji Ofisi tarafından sürdürülmektedir. Araştırmanın kültürel kaynaklar envanteri, elli yıldan daha eski olmaları genel şartı ile nesneleri, yapıları, binaları, siteleri, bölgeleri ve seyahat yollarını içerir. 31 Ocak 2012 itibarıyla 35.000'den fazla alan rapor edilmiştir.[47]

Şehirler, kasabalar ve ilçeler

[değiştir | kaynağı değiştir]
Anchorage, Alaska'nın en büyük şehri
Fairbanks, Alaska'nın en büyük ikinci şehri ve önemli bir farkla Alaska'nın iç bölgelerindeki en büyük şehir
Juneau, Alaska'nın üçüncü büyük şehri ve başkenti
Organize Olmayan İlçe'nin ve Alaska kırsalının en büyük şehrirlerinden olan Bethel
Homer, (aşağıdan yukarıya) şehir merkezinin kenarını, havaalanını ve Spit'i gösteriyor
Utqiaġvik (Eben Hopson Ortaokulu yakınındaki Browerville mahallesi gösterilmiştir), uzun yıllar boyunca halk arasında "Dünyanın Tepesi" lakabıyla bilinen, Amerika Birleşik Devletleri'nin en kuzeyindeki şehirdir.
Kennecott Madenlerini ve Copper River and Northwestern Demiryolunu desteklemek için 20. yüzyılın başlarında inşa edilen Cordova, bunların kapanmasından bu yana bir balıkçı topluluğu olarak varlığını sürdürmektedir.
Talkeetna'daki Ana Cadde

Alaska, diğer ABD eyaletlerinin çoğu gibi ilçelere bölünmemiştir, ancak ilçelere bölünmüştür.[48] Alaska Anayasa Konvansiyonu delegeleri geleneksel ilçe sisteminin tuzaklarından kaçınmak istedi ve kendi benzersiz modellerini benimsedi.[49] Eyaletin daha yoğun nüfuslu bölgelerinin çoğu Alaska'nın 16 ilçesinin bir parçasıdır ve bu ilçeler diğer eyaletlerdeki ilçelere benzer bir işlev görür. Ancak, diğer 49 eyaletteki ilçe eşdeğerlerinden farklı olarak, ilçeler eyaletin tüm kara alanını kapsamaz. Herhangi bir ilçenin parçası olmayan alan Organize Olmayan İlçe olarak adlandırılır.

Organize Olmayan İlçe'nin kendine ait bir hükûmeti yoktur, ancak ABD Nüfus Sayım Bürosu eyaletle işbirliği içinde Organize Olmayan İlçe'yi yalnızca istatistiksel analiz ve sunum amacıyla 11 nüfus sayım bölgesine ayırmıştır. Kayıt bölgesi, Alaska'da kamu kayıtlarının yönetimi için bir mekanizmadır. Eyalet, bir eyalet kayıt memurunun yönetiminde merkezi olarak idare edilen 34 kayıt bölgesine ayrılmıştır. Tüm kayıt bölgeleri, belgeleri kamu kayıtlarına kabul etmek için aynı kabul kriterlerini, ücret tarifesini vb. kullanır.

Birçok ABD eyaleti üç kademeli bir ademi merkeziyet sistemi kullanırken (eyalet/ilçe/kasaba) Alaska'nın çoğu sadece iki kademe (eyalet/borough) kullanır. Düşük nüfus yoğunluğu nedeniyle, arazinin çoğu Organize Olmayan Borough'da yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, ara bir ilçe hükûmeti yoktur, doğrudan eyalet hükûmeti tarafından yönetilir. 2000 yılında Alaska yüzölçümünün %57.71'i bu statüde olup, nüfusun %13.05'i bu statüdedir.[50]

Anchorage, 1975 yılında şehir yönetimini Greater Anchorage Area Borough ile birleştirerek Anchorage Belediyesi'ni oluşturmuştur ve bu belediye şehir ile Eagle River, Chugiak, Peters Creek, Girdwood, Bird ve Indian topluluklarını içermektedir. Fairbanks'in ayrı bir ilçesi (Fairbanks North Star Borough) ve belediyesi (Fairbanks Şehri) vardır.

Eyaletin en kalabalık şehri, 2020 yılında 291.247 kişiye ev sahipliği yapacak olan Anchorage'dır.[51] Alaska'da kişi başına düşen gelire göre en zengin yer Denali'dir (42.245 $). Yakutat City, Sitka, Juneau ve Anchorage yüzölçümüne göre ABD'nin en büyük dört şehridir.

Şehirler ve sayım yerleşimleri (nüfusuna göre)

[değiştir | kaynağı değiştir]

2020 Amerika Birleşik Devletleri nüfus sayımında yansıtıldığı gibi, Alaska'da toplam 355 anonim şehir ve sayım yerleşimi (CDP) bulunmaktadır.[52] Şehirlerin çetelesi, esasen birleştirilmiş bir şehir-ilçeye eşdeğer olan dört birleşik belediyeyi içermektedir. Bu toplulukların çoğunluğu Alaska'nın "Çalılık" olarak bilinen kırsal bölgesinde yer alır ve Kuzey Amerika'nın bitişik karayolu ağına bağlı değildir. Bu bölümün altındaki tabloda Alaska'daki en büyük 100 şehir ve sayım yerleşimiler nüfus sırasına göre listelenmiştir.

Alaska'nın 2020 ABD nüfus sayımına göre 733.391 olan nüfusunun 16.655'i, yani nüfusun %2,27'si, anonim bir şehirde veya nüfus sayımına göre belirlenmiş bir yerde yaşamamaktadır.[51] Bu rakamın yaklaşık dörtte üçünü Ketchikan, Kodiak, Palmer ve Wasilla şehir sınırlarının dışındaki kentsel ve banliyö mahallelerinde yaşayan insanlar oluşturmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu tarafından bu bölgeler için CDP'ler oluşturulmamıştır, ancak 1980 Nüfus Sayımında Ketchikan bölgesi mahalleleri için yedi CDP oluşturulmuştur (Clover Pass, Herring Cove, Ketchikan East, Mountain Point, North Tongass Highway, Pennock Island ve Saxman East), ancak o zamandan beri kullanılmamıştır. Geri kalan nüfus Alaska genelinde, hem organize ilçelerde hem de Organize Olmayan İlçelerde, büyük ölçüde uzak bölgelere dağılmıştır.

No. Ad Tür 2020 nüfusu[51]
1 Anchorage Şehir 291,247
2 Fairbanks Şehir 32,515
3 Juneau Şehir 32,255
4 Knik-Fairview CDP 19,297
5 Badger CDP 19,031
6 College CDP 11,332
7 North Lakes CDP 9,450
8 Meadow Lakes CDP 9,197
9 Wasilla Şehir 9,054
10 Tanaina CDP 8,817
11 Kalifornsky CDP 8,487
12 Sitka Şehir 8,458
13 Ketchikan Şehir 8,192
14 Kenai Şehir 7,424
15 Steele Creek CDP 6,437
16 Bethel Şehir 6,325
17 Chena Ridge CDP 6,015
18 Sterling CDP 5,918
19 Palmer Şehir 5,888
20 Gateway CDP 5,748
21 Kodiak Şehir 5,581
22 Homer Şehir 5,522
23 South Lakes CDP 5,229
24 Fishhook CDP 5,048
25 Utqiaġvik Şehir 4,927
26 Farmers Loop CDP 4,704
27 Nikiski CDP 4,456
28 Soldotna Şehir 4,342
29 Unalaska Şehir 4,254
30 Mill Bay CDP 4,216
31 Valdez Şehir 3,985
32 Big Lake CDP 3,833
33 Nome Şehir 3,699
34 Butte CDP 3,589
35 Goldstream CDP 3,299
36 Kotzebue Şehir 3,102
37 Petersburg Şehir 3,043
38 Farm Loop CDP 2,747
39 Seward Şehir 2,717
40 Eielson AFB CDP 2,610
41 Cordova Şehir 2,609
42 Ester CDP 2,416
43 Deltana CDP 2,359
44 Dillingham Şehir 2,249
45 Fritz Creek CDP 2,248
46 North Pole Şehir 2,243
47 Willow CDP 2,196
48 Ridgeway CDP 2,136
49 Bear Creek CDP 2,129
50 Wrangell Şehir 2,127
No. Ad Tür 2020 nüfusu
51 Anchor Point CDP 2,105
52 Houston Şehir 1,975
53 Point MacKenzie CDP 1,852
54 Kodiak Station CDP 1,673
55 Haines CDP 1,657
56 Akutan Şehir 1,589
57 Susitna North CDP 1,564
58 Lazy Mountain CDP 1,506
59 Cohoe CDP 1,471
60 Metlakatla CDP 1,454
61 Hooper Bay Şehir 1,375
62 Diamond Ridge CDP 1,330
63 Prudhoe Bay CDP 1,310
64 Tok CDP 1,243
65 Skagway CDP 1,164
66 Funny River CDP 1,103
67 Salamatof CDP 1,078
68 Talkeetna CDP 1,055
69 Sutton-Alpine CDP 1,038
70 Craig Şehir 1,036
71 Buffalo Soapstone CDP 1,021
72 Salcha CDP 977
73 Healy CDP 966
74 Chevak Şehir 951
75 Hoonah Şehir 931
76 Delta Junction Şehir 918
77 Ninilchik CDP 845
78 Savoonga Şehir 835
79 Point Hope Şehir 830
80 Emmonak Şehir 825
81 Togiak Şehir 817
82 Kwethluk Şehir 812
83 Selawik Şehir 809
84 Knik River CDP 792
85 Quinhagak Şehir 776
86 Unalakleet Şehir 765
87 King Cove Şehir 757
88 Alakanuk Şehir 756
89 Womens Bay CDP 743
90 Klawock Şehir 720
91 Happy Valley CDP 713
92 Kipnuk CDP 704
93 Noorvik City 694
94 Akiachak CDP 677
95 Toksook Bay City 658
96 Yakutat CDP 657
97 Gustavus CDP 655
Kotlik CDP
99 Two Rivers CDP 650
100 Fox River CDP 644
Alaska, diğer tüm eyaletlerden daha fazla federal hükümete ait kamu arazisine sahiptir.[53]

Alaska'nın güney ve güneydoğusunda orta enlem okyanus iklimi (Köppen iklim sınıflandırması), kuzey kesimlerinde ise subarktik okyanus iklimi (Köppen Cfc) görülür. Yıllık bazda, güneydoğu Alaska'nın hem en yağışlı hem de en sıcak bölgesidir, kışın daha ılıman sıcaklıklar ve yıl boyunca yüksek yağışlar görülür. Juneau yılda ortalama 130 cm, Ketchikan ise 380 cm üzerinde yağış alır.[54] Burası aynı zamanda Alaska'da kış aylarında gündüz ortalama yüksek sıcaklığın donma noktasının üzerinde olduğu tek bölgedir.

Alaska'nın Köppen iklim tipleri

Anchorage ve güney orta Alaska'nın iklimi, bölgenin deniz kıyısına yakınlığı nedeniyle Alaska standartlarına göre ılımandır. Bölge güneydoğu Alaska'dan daha az yağmur alırken, daha fazla kar alır ve günler daha açık olma eğilimindedir. Ortalama olarak Anchorage yılda 41 cm yağış alır ve yaklaşık 190 cm kar yağar, ancak güney merkezde çok daha fazla kar alan bölgeler vardır. Kısa, serin yazları nedeniyle subarktik bir iklimdir.

Batı Alaska'nın iklimi büyük ölçüde Bering Denizi ve Alaska Körfezi tarafından belirlenir. Güneybatıda subarktik okyanus iklimi, daha kuzeyde ise karasal subarktik iklim görülür. Bölgenin ne kadar kuzeyde olduğu düşünüldüğünde sıcaklık biraz ılımlıdır. Bu bölge yağış açısından muazzam bir çeşitliliğe sahiptir. Seward Yarımadası'nın kuzey tarafından Kobuk Nehri vadisine kadar uzanan bir alan (yani Kotzebue Sound çevresindeki bölge) teknik olarak bir çöldür ve bu kısımlar yılda 25 cm daha az yağış alır. Diğer uçta, Dillingham ve Bethel arasındaki bazı yerler ortalama 250 cm yağış almaktadır.[55]

Alaska'nın iç kesimlerinin iklimi subarktiktir. Alaska'daki en yüksek ve en düşük sıcaklıklardan bazıları Fairbanks yakınlarındaki bölgede görülür. Yazları sıcaklık 30 °C'ye ulaşabilirken, kışın sıcaklık -51 °C altına düşebilir. İç kesimlerde yağışlar seyrektir, genellikle yılda 25 cm daha azdır, ancak kışın düşen yağışlar tüm kış boyunca kalma eğilimindedir.

Alaska'da kaydedilen en yüksek ve en düşük sıcaklıkların her ikisi de İç Bölge'dedir. En yüksek sıcaklık 27 Haziran 1915'te Fort Yukon'da (kutup dairesinden sadece 13 km içeride) 38 °C,[56][57] Alaska'yı Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en düşük yüksek sıcaklığa sahip eyalet olarak Hawaii ile eşit hale getirir.[58][59] Alaska'daki en düşük resmi sıcaklık 23 Ocak 1971'de Prospect Creek'te kaydedilen -62 °C olup[56][57] Kuzey Amerika kıtasında (Snag, Yukon, Kanada'da) kaydedilen en düşük sıcaklığın bir derece üzerindedir.[60]

Alaska'nın en kuzeyindeki iklim, uzun, çok soğuk kışlar ve kısa, serin yazlar ile Arktiktir (Köppen). Temmuz ayında bile Utqiaġvik'te ortalama düşük sıcaklık 1 °C.[61] Alaska'nın bu bölgesinde yağışlar azdır, birçok yerde yılda ortalama 25 cm daha az yağış görülür ve bu yağışların çoğu neredeyse tüm yıl boyunca yerde kalan kar şeklindedir.

Alaska'da seçilen yerler için ortalama günlük maksimum ve minimum sıcaklıklar[62]
Konum Temmuz (°C) Ocak (°C)
Anchorage 18/10
Juneau 17/11 0/-4
Ketchikan 17/11 3/-1
Unalaska 14/8 2/-2
Fairbanks 22/11
Fort Yukon 23/10
Nome 14/8
Utqiaġvik 08/1

Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu, 2020 Amerika Birleşik Devletleri nüfus sayımında Alaska nüfusunun 1 Nisan 2020'de 736.081 olduğunu ve 2010 Amerika Birleşik Devletleri nüfus sayımından bu yana %3,6'lık bir artış olduğunu tespit etmiştir.[63] 2010 Amerika Birleşik Devletleri nüfus sayımına göre, ABD'nin Alaska eyaletinin nüfusu 2000 ABD nüfus sayımında 626.932'den artarak 710.231'e ulaşmıştır.

2010 yılında Alaska, Kuzey Dakota, Vermont ve Wyoming'in (ve Washington, D.C.) önünde, nüfus bakımından 47. eyalet olarak yer almıştır. Tahminler 2018 itibarıyla Kuzey Dakota'yı önde göstermektedir.[64] Alaska, 0,46/km2 ile dünyanın en az nüfuslu eyaleti ve en seyrek nüfuslu bölgelerinden biridir; bir sonraki eyalet olan Wyoming'de ise mil kare başına 2,2/km2 düşmektedir.[65] Alaska, yüzölçümü bakımından ABD'nin açık ara en büyük ve en zengin onuncu eyaletidir (kişi başına düşen gelir).[66] Nüfus büyüklüğü nedeniyle 2018 itibarıyla, hala yalnızca bir telefon alan koduna sahip olan 14 ABD eyaletinden biridir.[67]

Irk ve etnik köken

[değiştir | kaynağı değiştir]
Alaska nüfusunun ırksal dağılımı
Irksal Yapı 1970[68] 1990[68] 2000[69] 2010[70] 2020[71]
Beyaz 78.8% 75.5% 69.3% 66.7% 59.4%
Yerli 16.9% 15.6% 15.6% 14.8% 15.2%
Asyalı 0.9% 3.6% 4.0% 5.4% 6.0%
Siyah 3.0% 4.1% 3.5% 3.3% 3.0%
Yerli Hawaii'li ve diğer Pasifik Adalı 0.5% 1.0% 1.7%
Diğer ırklar 0.4% 1.2% 1.6% 1.6% 2.5%
Çok Irklı 5.5% 7.3% 12.2%
İlçelere göre en büyük ırksal/etnik grup haritası. Kırmızı Amerikan yerlilerini, mavi Hispanik olmayan beyazları, yeşil ise Asyalıları göstermektedir. Daha koyu tonlar nüfusun daha yüksek bir oranını göstermektedir.

2019 Amerikan Toplum Anketi nüfusun %60,2'sinin İspanyol olmayan beyaz, %3,7'sinin siyah veya Afrikalı Amerikalı, %15,6'sının Kızılderili veya Alaska Yerlisi, %6,5'inin Asyalı, %1,4'ünün Hawaii Yerlisi ve diğer Pasifik Adalı, %7,5'inin iki veya daha fazla ırktan ve %7,3'ünün herhangi bir ırktan İspanyol veya Latin Amerikalı olduğunu tahmin etmektedir. Anket tahminlerine göre, 2015-2019 yılları arasında toplam nüfusun %7,8'i yabancı doğumludur.[72] 2015 yılında, %61,3'ü İspanyol olmayan beyaz, %3,4'ü siyah veya Afrikalı Amerikalı, %13,3'ü Kızılderili veya Alaska Yerlisi, %6,2'si Asyalı, %0,9'u Hawaii Yerlisi ve diğer Pasifik Adalı, %0,3'ü başka bir ırktan ve %7,7'si çok ırklıydı. Hispanikler ve Latin Amerikalılar 2015 yılında eyalet nüfusunun %7'sini oluşturmaktadır.[73] 2015'ten 2019'a kadar en büyük Hispanik ve Latin Amerikalı gruplar Meksikalı Amerikalılar, Porto Rikolular ve Kübalı Amerikalılar olmuştur. Eyalette yaşayan en büyük Asyalı gruplar Filipinliler, Koreli Amerikalılar ve Japon ve Çinli Amerikalılar olmuştur.[74]

Eyaletin 2010 yılında %66,7'si beyaz (%64,1'i İspanyol olmayan beyaz), %14,8'i Kızılderili ve Alaska Yerlisi, %5,4'ü Asyalı, %3,3'ü siyah veya Afrikalı Amerikalı, %1,0'ı Hawaii Yerlisi ve diğer Pasifik Adalı, %1,6'sı başka ırktan ve %7,3'ü iki veya daha fazla ırktan idi. Herhangi bir ırktan olan Hispanikler veya Latin Amerikalılar 2010 yılında nüfusun %5,5'ini oluşturmuştur.[75] 2011 yılı itibarıyla, Alaska'nın bir yaşından küçük nüfusunun %50,7'si azınlık gruplarına mensuptur (yani, İspanyol olmayan beyaz soydan gelen iki ebeveyne sahip değildir).[76] 1960 yılında Birleşik Devletler Nüfus Sayım Bürosu Alaska nüfusunun %77,2'sinin beyaz, %3'ünün siyah ve %18,8'inin Amerikan Yerlisi ve Alaska Yerlisi olduğunu bildirmiştir.[77]

2011 Amerikan Toplum Araştırmasına göre, beş yaşın üzerindeki insanların %83,4'ü evde sadece İngilizce konuşmaktadır. Yaklaşık %3,5'i evde İspanyolca, %2,2'si başka bir Hint-Avrupa dili, yaklaşık %4,3'ü bir Asya dili (Tagalog dahil),[78] e yaklaşık %5,3'ü evde diğer dilleri konuşuyordu.[79] 2019 yılında Amerikan Toplum Araştırması, %83,7'sinin yalnızca İngilizce konuştuğunu ve %16,3'ünün İngilizce dışında başka bir dil konuştuğunu belirlemiştir. İngilizceden sonra en çok konuşulan Avrupa dili, eyalet nüfusunun yaklaşık %4,0'ı tarafından konuşulan İspanyolca olmuştur. Asya ve Pasifik Adalı dilleri toplamda Alaskalıların %5,6'sı tarafından konuşulmaktadır.[80] 2010 yılından bu yana Alaskalıların toplam %5,2'si eyaletin 20 yerli dilinden birini konuşmaktadır,[81] bu diller yerel olarak "yerli diller" olarak bilinmektedir.

Alaska Fairbanks Üniversitesi Alaska Yerli Dil Merkezi, en az 20 Alaska yerli dilinin var olduğunu ve farklı lehçelere sahip bazı dillerin de bulunduğunu iddia etmektedir.[82] Alaska'nın yerli dillerinin çoğu Eskimo-Aleut veya Na-Dene dil ailelerine aittir ancak bazı dillerin izole olduğu düşünülmektedir (örneğin Haida) veya henüz sınıflandırılmamıştır (örneğin Tsimshianic).[82] 2014 yılı itibarıyla Alaska'daki yerli dillerin neredeyse tamamı tehdit altında, değişmekte olan, can çekişen, neredeyse yok olmuş ya da uykuda olan diller olarak sınıflandırılmıştır.[83]

Ekim 2014'te Alaska valisi, eyaletteki 20 yerli dilinin resmi statüye sahip olduğunu ilan eden bir yasa tasarısını imzaladı.[84][85] Bu yasa tasarısı, hükûmet içinde resmi kullanım için kabul edilmemiş olsalar da, bu dillere resmi dil olarak sembolik bir tanınma sağlamıştır. Tasarıya dahil edilen 20 dil şunlardır:

 1. Inupiat
 2. Orta Sibiryalı Yupik
 3. Orta Alaska'lı Yup'ik
 4. Alutiiq
 5. Aleut
 6. Dena'ina
 7. Deg Xinag
 8. Holikachuk
 9. Koyukon
 10. Üst Kuskokwim
 11. Gwich
 12. Alt Tanana
 13. Üst Tanana
 14. Tanacross
 15. Hän
 16. Ahtna
 17. Eyak
 18. Tlingit
 19. Haida
 20. Kıyı Tsimshian lehçesi
Sitka şehir merkezindeki Aziz Michael Rus Ortodoks Katedrali
Eagle'da Altına Hücum dönemi Baptist kilisesi

Association of Religion Data Archives tarafından 2010 yılında toplanan istatistiklere göre Alaska sakinlerinin yaklaşık %34'ü dini cemaatlere üyedir. Dindar nüfusun 100.960'ı Evanjelik Protestan, 50.866'sı Roma Katolik, 32.550'si ise ana hat Protestan olarak tanımlanmıştır.[86] Kabaca %4'ü Mormon, %0,5'i Yahudi, %0,5'i Müslüman, %1'i Budist, %0,2'si Bahai ve %0,5'i Hindu idi.[87] Alaska'da 2010 yılı itibarıyla en büyük dini mezhepler 50,866 kişi ile Roma Katolik Kilisesi, 38,070 kişi ile mezhepsel olmayan Evanjelikler, 32,170 kişi ile İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi ve 19,891 kişi ile Güney Baptist Konvansiyonu'dur.[88] Alaska, Kuzeybatı Pasifik'teki Washington ve Oregon ile birlikte, kilise üyeliği açısından Amerika Birleşik Devletleri'nin en az dindar eyaletleri olarak tanımlanmıştır.[89][90]

Güney Anchorage'daki ChangePoint (solda) ve doğu Anchorage'daki Anchorage Baptist Tapınağı (sağda) katılım ve üye sayısı bakımından Alaska'nın en büyük kiliseleridir.

Pew Araştırma Merkezi 2014 yılında yetişkin nüfusun %62'sinin Hristiyan olduğunu tespit etmiştir. Protestanlık, Evanjelizmin hakim olduğu en büyük Hristiyan geleneğiydi. Ana hat Protestanlar ikinci en büyük Protestan Hristiyan grubu oluştururken, onları ağırlıklı olarak Afro-Amerikan kiliseleri takip etmiştir. Roma Katolik Kilisesi Alaska'da uygulanan en büyük tek Hristiyan geleneği olmaya devam etmiştir. Bağlı olmayan nüfus, Hristiyan olmayan en büyük dini mensubiyeti oluşturmaktadır. Ateistler nüfusun %5'ini oluştururken, Hristiyan olmayan en büyük din Budizmdir. Kamu Dini Araştırma Enstitüsü 2020 yılında yetişkinlerin %57'sinin Hristiyan olduğunu tespit etmiştir.[91]

1795 yılında Kodiak'ta ilk Rus Ortodoks Kilisesi kurulmuştur. Alaska yerlileriyle yapılan evlilikler Rus göçmenlerin toplumla bütünleşmesine yardımcı oldu. Sonuç olarak, Alaska'da giderek artan sayıda Rus Ortodoks kilisesi kurulmaya başlandı.[92] Alaska ayrıca tüm eyaletler arasında en büyük Quaker nüfusuna (yüzde olarak) sahiptir.[93] 2009 yılında Alaska'da 6.000 Yahudi vardı (halakha'ya uymaları özel sorunlar yaratabilir).[94] Alaska Hinduları genellikle mekânları ve kutlamaları Sihler ve Jainler de dâhil olmak üzere diğer Asya dini topluluklarının üyeleriyle paylaşırlar.[95][96][97] 2010 yılında Alaska Hinduları Alaska Sri Ganesha Tapınağı'nı kurarak burayı Alaska'daki ilk ve dünyanın en kuzeyindeki Hindu Tapınağı haline getirmiştir. Alaska'da tahminen 2.000-3.000 Hindu bulunmaktadır. Hinduların büyük çoğunluğu Anchorage veya Fairbanks'te yaşamaktadır.

Alaska'daki Müslümanların sayısına ilişkin tahminler 2.000 ila 5.000 arasında değişmektedir.[98][99][100] Anchorage İslam Toplum Merkezi 1990'ların sonunda Anchorage'da bir cami inşa etmek için çalışmalara başladı. Anchorage'ın güneyinde bir binanın temelini 2010 yılında attılar ve 2014'ün sonlarında tamamlanmak üzereydi. Cami tamamlandığında eyaletteki ilk ve dünyanın en kuzeyindeki camilerden biri olacak.[101] Ayrıca bir Bahai merkezi de bulunmaktadır.[102]

Prudhoe Bay Petrol Sahasındaki altyapının havadan görünümü

Ekim 2022 itibarıyla Alaska'da toplam 316.900 kişi istihdam edilmiştir. İşveren kuruluşlarının sayısı 21.077'dir.[103]

2018 yılı gayrisafi eyalet hasılası 55 milyar dolardır ve ABD'de 48. sırada yer almaktadır. 2018 yılı için kişi başına düşen kişisel gelir 73.000 dolardır ve ülkede 7. sırada yer almaktadır. Phoenix Marketing International tarafından 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre Alaska, yüzde 6,75'lik oranla ABD'de kişi başına düşen milyoner sayısının en yüksek olduğu beşinci eyalettir.[104] Petrol ve gaz endüstrisi Alaska ekonomisine hakimdir ve eyalet gelirlerinin %80'inden fazlası petrol çıkarımından elde edilmektedir. Alaska'nın ana ihraç ürünü (petrol ve doğal gaz hariç) başta somon, morina, pollock ve yengeç olmak üzere deniz ürünleridir.

Tarım, Alaska ekonomisinin çok küçük bir bölümünü temsil etmektedir. Tarımsal üretim öncelikle eyalet içinde tüketim içindir ve fidanlık, süt ürünleri, sebze ve çiftlik hayvanlarını içerir. İmalat sınırlı olup, çoğu gıda maddesi ve genel mallar başka yerlerden ithal edilmektedir.

İstihdam öncelikle devlette ve doğal kaynak çıkarımı, gemicilik ve taşımacılık gibi sektörlerdedir. Fairbanks North Star, Anchorage ve Kodiak Island ilçelerinin yanı sıra Kodiak'taki askeri üsler ekonominin önemli bir bileşenidir. Federal sübvansiyonlar da ekonominin önemli bir parçasıdır ve eyaletin vergileri düşük tutmasını sağlar. Endüstriyel çıktıları ham petrol, doğal gaz, kömür, altın, değerli metaller, çinko ve diğer madencilik, deniz ürünleri işleme, kereste ve ahşap ürünleridir. Ayrıca büyüyen bir hizmet ve turizm sektörü de bulunmaktadır. Turistler yerel konaklama tesislerini destekleyerek ekonomiye katkıda bulunmaktadır.

Trans-Alaska Boru Hattı, Alaska'nın mali açıdan en önemli ihraç ürünü olan petrolü North Slope'tan Valdez'e taşımaktadır. Kolon bağlantılarındaki ısı boruları, ısıyı yukarı doğru dağıttıkları ve permafrostun erimesini önledikleri için önemlidir.
Alaska'nın kanıtlanmış petrol rezervleri 1973 yılında zirveye ulaşmış ve o tarihten bu yana %60'tan fazla azalmıştır.
Alaska petrol üretimi 1988 yılında zirveye ulaşmış ve o tarihten bu yana %75'ten fazla düşüş göstermiştir.

Alaska, petrol rezervleri büyük ölçüde tükenmiş olmasına rağmen geniş enerji kaynaklarına sahiptir. Büyük petrol ve gaz rezervleri Alaska North Slope (ANS) ve Cook Inlet havzalarında bulunmuştur, ancak Enerji Bilgi İdaresi'ne göre Şubat 2014 itibarıyla Alaska ham petrol üretiminde Teksas, Kuzey Dakota ve Kaliforniya'nın ardından dördüncü sıraya düşmüştür.[105][106] Alaska'nın Kuzey Yamacı'ndaki Prudhoe Körfezi halen Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ikinci en yüksek verimli petrol sahasıdır ve tipik olarak günde yaklaşık 64.000m³/gün üretmektedir. 2014 yılı başlarında Kuzey Dakota'nın Bakken Formasyonu günde 140.000m³/gün üzerinde üretim yapmaktaydı.[107] Prudhoe Bay Kuzey Amerika'da şimdiye kadar keşfedilen en büyük konvansiyonel petrol sahasıydı ancak 2014 yılı itibarıyla günde yaklaşık 240.000m³/gün konvansiyonel olmayan petrol üreten ve bu oranla yüzlerce yıllık üretilebilir rezervlere sahip olan Kanada'nın devasa Athabasca petrol kumu sahasından çok daha küçüktü.[108]

Trans-Alaska Boru Hattı günde 330.000m³ kadar ham petrol taşıyabilir ve pompalayabilir, bu da Amerika Birleşik Devletleri'ndeki diğer ham petrol boru hatlarından daha fazladır. Ayrıca, Alaska'nın bitümlü, alt bitümlü ve linyit kömür havzalarında önemli kömür yatakları bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Kurumu Alaska'nın Kuzey Yamacında doğal gaz hidratlarından elde edilen 2.420 km3 keşfedilmemiş, teknik olarak geri kazanılabilir gaz olduğunu tahmin etmektedir.[109] Alaska ayrıca çok sayıda nehri sayesinde ülkedeki en yüksek hidroelektrik enerji potansiyeline sahiptir. Alaska kıyı şeridinin büyük bir bölümü rüzgar ve jeotermal enerji potansiyeli de sunmaktadır.[110]

Alaska ekonomisi ısınma, ulaşım, elektrik ve aydınlatma için giderek pahalılaşan dizel yakıta büyük ölçüde bağımlıdır. Rüzgar ve hidroelektrik enerjisi bol ve az gelişmiş olsa da, düşük (50¢/gal'den az) yakıt fiyatları, uzun mesafeler ve düşük nüfus nedeniyle eyalet çapında enerji sistemleri (örneğin özel düşük maliyetli elektrik bağlantıları ile) önerileri (raporun hazırlandığı 2001 yılında) ekonomik bulunmamıştır.[111] Bugün kentsel Alaska'da bir galon benzinin maliyeti genellikle ulusal ortalamadan otuz ila altmış sent daha yüksektir. Kırsal bölgelerdeki fiyatlar genellikle önemli ölçüde daha yüksektir, ancak ulaşım maliyetlerine, mevsimsel kullanım zirvelerine, yakındaki petrol geliştirme altyapısına ve diğer birçok faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Alaska Daimi Fonu, 1976 yılında seçmenler tarafından, büyük ölçüde yeni inşa edilen Trans-Alaska Boru Hattı Sistemi beklentisiyle, petrolden elde edilen devlet petrol gelirlerindeki fazlalığı yönetmek için kurulan, petrol gelirlerinin anayasal olarak yetkilendirilmiş bir ödeneğidir. Fon ilk olarak Vali Keith Miller tarafından 1969 Prudhoe Körfezi kira satışının arifesinde, yasama organının satıştan elde edilen tüm geliri (900 milyon dolar tutarında) tek seferde harcayacağı korkusuyla önerilmiştir. Daha sonra Vali Jay Hammond ve Kenai eyalet temsilcisi Hugh Malone tarafından savunuldu. Normalde genel fona aktarılması gereken gelirlerin başka bir yere aktarılması o zamandan beri cazip bir siyasi beklenti olarak görülüyor.

Alaska Anayasası, devlet fonlarının belirli bir amaca tahsis edilmesini engelleyecek şekilde yazılmıştır. Daimi Fon, kurulduğu dönemde var olan siyasi güvensizlik ortamı nedeniyle bunun nadir bir istisnası haline gelmiştir. Başlangıçta 734.000 dolar olan fon, petrol gelirleri ve sermaye yatırım programlarının bir sonucu olarak 50 milyar dolara ulaşmıştır.[112] Anaparanın tamamı olmasa da çoğu Alaska dışında muhafazakar bir şekilde yatırıma yönlendirilmektedir. Bu durum, Alaska'lı politikacıların Fon'un Alaska içinde yatırım yapması için sık sık çağrıda bulunmasına yol açmış olsa da, böyle bir duruş hiçbir zaman ivme kazanmamıştır.

1982'den itibaren fonun yıllık büyümesinden elde edilen temettüler her yıl uygun Alaskalılara ödenmektedir. 1982'deki ilk 1.000 $'dan (ödemelerin dağıtımı, dağıtım planıyla ilgili bir davada durdurulduğu için üç yıllık ödemeye eşittir) 2008'deki 3.269 $'a (bir kerelik 1.200 $'lık "Kaynak İndirimi" dahil) kadar değişmektedir. Eyalet yasama organı her yıl kazançlardan %8 oranında kesinti yapmakta, %3'ünü enflasyona karşı koruma için anaparaya geri koymakta ve kalan %5'i de hak sahibi tüm Alaskalılara dağıtılmaktadır. Daimi Fon Temettüsüne hak kazanmak için, eyalette en az 12 ay yaşamış olmak, izin verilen devamsızlıklara tabi olarak sürekli ikamet etmek[113] ve çeşitli diskalifiye edici sınıflandırmalara giren veya ödeme tutarını sivil hacze tabi tutabilecek mahkeme kararlarına veya cezai mahkûmiyetlere tabi olmamak gerekir.

Daimi Fon, genellikle temel gelir politikasının dünyadaki önde gelen örneklerinden biri olarak kabul edilir.[114]

Yaşam maliyeti

[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska'daki malların maliyeti uzun zamandır bitişik 48 eyaletten daha yüksektir. Federal hükûmet çalışanları, özellikle Birleşik Devletler Posta Servisi (USPS) çalışanları ve aktif görevdeki ordu mensupları, genellikle temel ücretin %25'i olarak belirlenen bir Yaşam Maliyeti Ödeneği alırlar, çünkü yaşam maliyeti düşmüş olsa da hala ülkedeki en yüksek maliyetlerden biridir.[115]

Alaska'nın kırsal kesimi, nispeten sınırlı ulaşım altyapısı nedeniyle ülkenin geri kalanına kıyasla gıda ve tüketim malları için son derece yüksek fiyatlardan muzdariptir.[115]

Tarım ve balıkçılık

[değiştir | kaynağı değiştir]
Halibut, hem spor balığı hem de ticari olarak eyalet ekonomisi için önemlidir.

Kuzey iklimi ve kısa büyüme mevsimi nedeniyle Alaska'da nispeten az çiftçilik yapılır. Çiftliklerin çoğu Anchorage'ın yaklaşık 64 km kuzeydoğusundaki Matanuska Vadisi'nde ya da Anchorage'ın yaklaşık 97 km güneybatısındaki Kenai Yarımadası'ndadır. 100 günlük kısa büyüme mevsimi yetiştirilebilecek ürünleri sınırlar, ancak uzun güneşli yaz günleri verimli büyüme mevsimleri sağlar. Başlıca ürünler patates, havuç, marul ve lahanadır.

Tanana Vadisi, özellikle Fairbanks'in yaklaşık 160 km güneydoğusundaki Delta Junction bölgesi olmak üzere, tarımsal ürün yetiştiren çiftliklerin yoğun olduğu bir diğer önemli tarım bölgesidir; bu çiftlikler çoğunlukla Fort Greely'nin kuzeyinde ve doğusunda yer almaktadır. Bu alan büyük ölçüde Hammond'un vali olarak ikinci döneminde öncülük ettiği bir devlet programı kapsamında ayrılmış ve geliştirilmiştir. Delta bölgesi mahsulleri ağırlıklı olarak arpa ve samandan oluşmaktadır. Fairbanks'in batısında restoranlara, otel ve turizm endüstrisine ve toplum destekli tarıma hizmet veren küçük çiftliklerin bir başka yoğunluğu yer almaktadır.

Alaska tarımı son yıllarda pazar bahçıvanlarının, küçük çiftliklerin ve çiftçi pazarlarının büyümesinde bir artış yaşamıştır. 2011 yılında çiftçi pazarlarındaki büyümede ülke genelinde %17'ye kıyasla en yüksek yüzde artışı (%46) yaşanmıştır.[116] Şakayık endüstrisi de, yetiştirme mevsimi çiftçilerin dünyanın başka yerlerindeki arz boşluğu sırasında hasat yapmasına ve böylece çiçek pazarındaki bir boşluğu doldurmasına olanak tanıdığı için yükselişe geçti.[117]

Alaska Eyalet Fuarı'nda (solda) ve Tanana Vadisi Eyalet Fuarı'nda (sağda) sergilenen büyük boy sebzeler

İlçe bulunmayan Alaska'da ilçe fuarları da yoktur. Bununla birlikte, az sayıdaki eyalet ve yerel fuarlar (Palmer'daki Alaska Eyalet Fuarı en büyüğüdür) çoğunlukla yaz sonunda düzenlenmektedir. Fuarlar çoğunlukla tarihi ya da güncel tarımsal faaliyeti olan topluluklarda yer alır ve karnaval gezintileri, konserler ve yiyecek gibi daha yüksek profilli ticari faaliyetlerin yanı sıra yerel çiftçilerin ürünlerini sergilemelerine de yer verir. "Alaska Grown" tarımsal bir slogan olarak kullanılmaktadır.

Alaska, Bering Denizi ve Kuzey Pasifik'teki başlıca balıkçılık faaliyetleriyle bol miktarda deniz ürününe sahiptir. Deniz ürünleri, eyalet içinde genellikle eyalet dışına göre daha ucuz olan birkaç gıda maddesinden biridir. Pek çok Alaskalı somon balığı sezonlarından yararlanarak hem geçimlik hem de spor amaçlı balıkçılık yaparken ev diyetlerinin bir kısmını hasat etmektedir. Buna kanca, ağ ya da çarkla yakalanan balıklar da dahildir.[118]

Başta karibu, geyik ve Dall koyunu olmak üzere geçimlik avcılık eyalette, özellikle de uzak Bush topluluklarında hala yaygındır. Geleneksel yerel yiyeceklere örnek olarak ren geyiği yağı, fok yağı, kurutulmuş balık eti ve yerel meyvelerden oluşan Eskimo dondurması Akutaq verilebilir.

Alaska'daki ren geyiği sürüleri, yabani ren geyiklerinin evcilleştirilmiş ren geyikleriyle karışmasının ve göç etmesinin engellenebildiği Seward Yarımadası'nda yoğunlaşmıştır.[119]

Alaska'daki yiyeceklerin çoğu eyalete "Dışarıdan" (diğer 49 ABD eyaleti) taşınır ve nakliye maliyetleri şehirlerdeki yiyecekleri nispeten pahalı hale getirir. Kırsal bölgelerde geçimlik avcılık ve toplayıcılık önemli bir faaliyettir çünkü ithal gıda çok pahalıdır. Alaska'daki küçük kasaba ve köylerin çoğu kıyı şeridi boyunca uzansa da, değişen iklim ve yağış değişiklikleri nedeniyle dramatik bir şekilde değişen arazi ve zorlu yol koşulları nedeniyle uzak köylere yiyecek ithal etmenin maliyeti yüksek olabilir. En zor zamanlarda, bazı ücra bölgelerde nakliye maliyeti pound başına 50¢ (1.10$/kg) ya da daha fazlasına ulaşabilmektedir, tabii bu bölgelere böylesine sert hava ve arazi koşullarında ulaşılabiliyorsa. Kişi başına düşen gelirin 20.000 $ veya altında olabildiği birçok köyde 3,8 L süt teslim etmenin maliyeti yaklaşık 3,50 $'dır. Galon başına yakıt maliyeti rutin olarak Amerika Birleşik Devletleri ortalamasından yirmi ila otuz sent daha yüksektir ve sadece Hawaii'de daha yüksek fiyatlar söz konusudur.[120][121]

Alaska'nın tartışmasız en popüler kış etkinliği olan Iditarod Trail Kızak Köpeği Yarışı'nda bir köpek ekibi
Utqiaġvik'teki Iñupiat Miras Merkezi'nde Maske Sergisi

Alaska'nın popüler yıllık etkinliklerinden bazıları Anchorage'dan Nome'a uzanan Iditarod Trail Kızak Köpeği Yarışı, Fairbanks'teki Dünya Buz Sanatı Şampiyonası, Ketchikan'daki Yaban Mersini Festivali ve Alaska Sinekkuşu Festivali, Sitka Balina Festivali ve Wrangell'deki Stikine River Garnet Festivalidir. Stikine Nehri, dünyadaki en büyük Amerikan kel kartallarının ilkbahar yoğunluğunu çekmektedir.

Alaska Yerli Mirası Merkezi, Alaska'nın 11 kültürel grubunun zengin mirasını kutlamaktadır. Amaçları, tüm insanlar arasında kültürler arası alışverişi teşvik etmek ve Yerli halk arasında özgüveni artırmaktır. Alaska Yerli Sanat Vakfı, eyaletteki tüm bölge ve kültürlere ait yerli sanat eserlerini internet üzerinden tanıtmakta ve pazarlamaktadır.[122]

Alaska'da müziğe etki eden unsurlar arasında Alaska yerlilerinin geleneksel müziğinin yanı sıra daha sonra Rusya ve Avrupa'dan gelen göçmenlerin getirdiği halk müziği de yer alır. Alaska'nın önde gelen müzisyenleri arasında şarkıcı Jewel, geleneksel Aleut flütçüsü Mary Youngblood, folk şarkıcısı-söz yazarı Libby Roderick, Hristiyan müzik şarkıcısı-söz yazarı Lincoln Brewster, metal/post hardcore grubu 36 Crazyfists ve Pamyua ve Portugal grupları sayılabilir.

Alaska'da Alaska Folk Festivali, Fairbanks Yaz Sanat Festivali, Anchorage Folk Festivali, Athabascan Old-Time Fiddling Festivali, Sitka Caz Festivali ve Sitka Yaz Müzik Festivali gibi birçok köklü müzik festivali bulunmaktadır. Alaska'nın en önde gelen orkestrası Anchorage Senfoni Orkestrası'dır, ancak Fairbanks Senfoni Orkestrası ve Juneau Senfoni de dikkate değerdir. Anchorage Operası şu anda eyaletin tek profesyonel opera şirketidir, ancak eyalette birkaç gönüllü ve yarı profesyonel kuruluş da vardır.

Alaska'nın resmi eyalet şarkısı 1955 yılında kabul edilen "Alaska's Flag "dir. Alaska bayrağını kutlar.

Film, televizyon ve video oyunları

[değiştir | kaynağı değiştir]
Alaska kurtlarının yer aldığı filmlerde genellikle vahşi kurtların yerine evcilleştirilmiş kurt-köpek melezleri kullanılır.

Alaska'nın tamamen Alaska'da çekilen ilk bağımsız filmi, Alaskalı işadamı Austin E. Lathrop'un yapımcılığını üstlendiği ve Anchorage ve çevresinde çekilen The Chechahcos'tur. Alaska Moving Picture Corporation tarafından 1924 yılında gösterime sokulan film, şirketin çektiği tek filmdi.

Alaska'da çekilen en önemli filmlerden biri, başrolünde Alaska yerlisi Ray Mala'nın oynadığı MGM yapımı Eskimo/Mala The Magnificent'dir. 1932 yılında, MGM'nin Hollywood'daki stüdyolarından Alaska'ya doğru yola çıkan bir keşif ekibi, o zamanlar "Bugüne Kadar Yapılmış En Büyük Film" olarak lanse edilen filmi çekmek için Alaska'ya doğru yola çıktı. Alaska'ya vardıklarında, Kuzeybatı Alaska'da "Hollywood Kampı"nı kurdular ve çekimler süresince burada yaşadılar. Louis B. Mayer, uzak bir yerde olmasına rağmen hiçbir masraftan kaçınmadı ve yemekleri hazırlaması için Hollywood'daki Hotel Roosevelt'in aşçısını tutacak kadar ileri gitti.

Eskimo'nun prömiyeri New York'taki Astor Tiyatrosu'nda yapıldığında, stüdyo tarihindeki en büyük geri bildirimi aldı. Eskimo eleştirmenlerce beğenildi ve dünya çapında gösterime girdi. Sonuç olarak Mala uluslararası bir film yıldızı haline geldi. Eskimo, Akademi Ödülleri'nde En İyi Film Kurgusu dalında ilk Oscar ödülünü kazandı ve Inupiat kültürünün filmdeki yönlerini sergiledi ve korudu.

1983 yapımı Disney filmi Never Cry Wolf'un en azından bir kısmı Alaska'da çekilmiştir. Jack London'ın 1906 tarihli romanından uyarlanan ve başrolünde Ethan Hawke'ın oynadığı 1991 yapımı Beyaz Diş filmi Haines ve çevresinde çekilmiştir. Steven Seagal'ın 1994 yapımı, başrolünde Michael Caine'in oynadığı On Deadly Ground filminin bir kısmı Valdez yakınlarındaki Worthington Buzulu'nda çekilmiştir.[123] Başrollerinde David Strathairn, Mary Elizabeth Mastrantonio ve Kris Kristofferson'ın oynadığı 1999 yapımı John Sayles filmi Limbo Juneau'da çekilmiştir.

Başrollerini Al Pacino ve Robin Williams'ın paylaştığı psikolojik gerilim filmi Insomnia Kanada'da çekilmiş, ancak Alaska'da geçmiştir. Sean Penn'in yönettiği 2007 yapımı Into The Wild filmi kısmen Alaska'da çekilmiş ve Alaska'da geçmiştir. Aynı adlı romandan uyarlanan film, 1992 yılında Healy'nin batısındaki Stampede Trail boyunca terk edilmiş bir otobüste ölen Christopher McCandless'ın maceralarını anlatıyor.

Alaska'da geçen birçok film ve televizyon şovu orada çekilmemiştir. Örneğin, Alaska'nın kurgusal Cicely kasabasında geçen Northern Exposure, Roslyn, Washington'da çekilmiştir. 2007 yapımı korku filmi 30 Days of Night Barrow, Alaska'da geçmektedir, ancak çekimleri Yeni Zelanda'da yapılmıştır.

Alaska'da birçok reality televizyon programı çekilmektedir. Anchorage Daily News 2011 yılında eyalette çekilmiş on tane dizi bulmuştur.[124]

2020 video oyunu Tell Me Why (video oyunu) Güney Alaska çevresinde geçiyor ve Tlingit kültürünün temsilini içeriyor.

Kamu sağlığı ve güvenliği

[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska Eyalet Polisleri Alaska'nın eyalet çapındaki polis gücüdür. Uzun bir geçmişleri vardır, ancak 1941 yılına kadar resmi bir kuruluş değildi. Polis teşkilatı resmi olarak örgütlenmeden önce Alaska'da kolluk kuvvetleri çeşitli federal kurumlar tarafından idare edilmekteydi. Daha büyük kasabaların genellikle kendi yerel polisleri vardır ve bazı köyler polis eğitimi almış ancak ateşli silah taşımayan "Kamu Güvenliği Görevlilerine" güvenmektedir. Eyaletin büyük bölümünde polisler mevcut tek polis gücü olarak hizmet vermektedir. Trafik ve ceza kanunlarını uygulamanın yanı sıra, yaban hayatı polisleri avcılık ve balıkçılık yönetmeliklerini de uygularlar. Arazinin çeşitliliği ve Troopers'ın görevlerinin geniş kapsamı nedeniyle, çok çeşitli kara, hava ve su devriye araçları kullanırlar.

Alaska'daki birçok kırsal topluluk "kuru" olarak kabul edilir, alkollü içeceklerin ithalatı yasaklanmıştır.[125] Kırsal kesimde yaşayanlar için intihar oranları kentlerde yaşayanlara göre daha yüksektir.[126]

Eyalette aile içi istismar ve diğer şiddet suçları da yüksek seviyelerdedir; bu durum kısmen alkol kullanımıyla bağlantılıdır.[127] Alaska, özellikle kırsal bölgelerde olmak üzere, ülkedeki en yüksek cinsel saldırı oranına sahiptir. Cinsel saldırıya uğrayan kurbanların ortalama yaşı 16'dır. Her beş vakadan dördünde şüpheliler akraba, arkadaş ya da tanıdıktır.[128]

Sağlık sigortası

[değiştir | kaynağı değiştir]

2022 itibarıyla CVS Health ve Premera özel sağlık sigortasının sırasıyla %47 ve %46'sını oluşturmaktadır.[129] Premera ve Moda Health, federal olarak işletilen Affordable Care Exchange'de sigorta sunuyor.[130]

Alaska Anchorage Üniversitesi'nin Homer şehir merkezinde bulunan Kachemak Bay Kampüsü

Alaska Eğitim ve Erken Gelişim Departmanı Alaska'daki birçok okul bölgesini yönetir. Ayrıca eyalet Sitka'da Mt. Edgecumbe Lisesi adında bir yatılı okul işletmekte ve Nenana'daki Nenana Öğrenci Yaşam Merkezi ve Galena'daki Galena Interior Learning Academy gibi diğer yatılı okullara kısmi finansman sağlamaktadır.[131]

Alaska'da bir düzineden fazla kolej ve üniversite bulunmaktadır. Alaska'daki akredite üniversiteler arasında Alaska Anchorage Üniversitesi, Alaska Fairbanks Üniversitesi, Alaska Güneydoğu Üniversitesi ve Alaska Pasifik Üniversitesi bulunmaktadır.[132] Alaska, NCAA Division I üyesi üniversite atletizm programı olmayan tek eyalettir, ancak hem Alaska-Fairbanks hem de Alaska-Anchorage, erkekler buz hokeyi için Division I'de tek spor üyeliğini sürdürmektedir.

Alaska Çalışma ve İşgücü Geliştirme Bakanlığı, Alaska Teknoloji Enstitüsü AVTEC'i işletmektedir.[133] Seward ve Anchorage'daki kampüsler Bilgi Teknolojisi, Kaynakçılık, Hemşirelik ve Mekanik gibi çeşitli alanlarda bir haftadan 11 aya kadar eğitim programları sunmaktadır.

Alaska'nın "beyin göçü" ile ilgili bir sorunu var. En yüksek akademik başarıya sahip olanlar da dahil olmak üzere gençlerin çoğu liseden mezun olduktan sonra eyaleti terk etmekte ve bir daha geri dönmemektedir. 2013 yılı itibarıyla Alaska'da hukuk ya da tıp fakültesi bulunmamaktadır.[134] Alaska Üniversitesi, Alaska Bursiyerleri Programı aracılığıyla Alaska lise mezunlarının en iyi %10'una kısmi dört yıllık burslar sunarak bu durumla mücadele etmeye çalışmıştır.[135]

1998'den itibaren Alaska kırsalındaki okulların eyaletten fon almaya devam edebilmeleri için en az 10 öğrenciye sahip olmaları gerekmekte ve bu sayıya ulaşamayan kampüsler kapanmaktadır. Bunun nedeni, daha önce küçük kırsal okulları destekleyen petrol gelirlerindeki kayıptı.[136] 2015 yılında, bu asgari sınırın 25'e yükseltilmesi için bir teklif vardı,[137] ancak eyaletteki yasa koyucular büyük ölçüde aynı fikirde değildi.[138]

Alaska'nın ABD'nin geri kalanına kıyasla çok az karayolu bağlantısı vardır. Eyaletin nispeten küçük bir alanını kapsayan karayolu sistemi, merkezi nüfus merkezlerini ve eyaletten Kanada'ya giden ana yol olan Alaska Otoyolu'nu birbirine bağlamaktadır. Eyaletin başkenti Juneau'ya karayolu ile ulaşılamamakta, sadece araba vapuru ile ulaşılabilmektedir; bu durum on yıllar boyunca başkentin karayolu sistemi üzerindeki bir şehre taşınması ya da Haines'ten bir karayolu bağlantısı kurulması konusunda tartışmalara neden olmuştur. Alaska'nın batı kesiminde toplulukları Alaska'nın geri kalanına bağlayan bir yol sistemi yoktur.

Alaska'daki Eyaletlerarası Karayolları toplam 1,741 km oluşmaktadır. Alaska Otoyol sisteminin benzersiz bir özelliği, Prince William Sound'daki izole Whittier topluluğu ile Portage'daki Anchorage'ın yaklaşık 80 km güneydoğusundaki Seward Otoyolu arasında asfalt bir karayolu bağlantısı sağlamak için yakın zamanda yükseltilmiş aktif bir Alaska Demiryolu tüneli olan Anton Anderson Memorial Tüneli'dir. 4,0 km uzunluğundaki tünel, 2007 yılına kadar Kuzey Amerika'daki en uzun karayolu tüneliydi.[139] Tünel, Kuzey Amerika'daki en uzun karayolu ve demiryolu tüneli olma özelliğini taşıyor.

1915 yılında inşa edilen Alaska Demiryolu (ARR), 20. yüzyıl boyunca Alaska'nın gelişiminde kilit bir rol oynamıştır. Seward'dan Güney Orta Alaska üzerinden İç Alaska'ya uzanan, Anchorage, Eklutna, Wasilla, Talkeetna, Denali ve Fairbanks'ten geçerek Whittier, Palmer ve North Pole'a uzanan hatlarıyla kritik bir altyapı sağlayarak Kuzey Pasifik taşımacılığını birbirine bağlar. ARR hatlarının hizmet verdiği şehirler, kasabalar, köyler ve bölge eyalet çapında "The Railbelt" olarak bilinmektedir. Son yıllarda, sürekli gelişen asfalt karayolu sistemi, demiryolunun Alaska ekonomisindeki önemini gölgede bırakmaya başladı.

Demiryolu, Healy yakınlarındaki Usibelli kömür madeninden Seward'a kömür ve Matanuska Vadisi'nden Anchorage'a çakıl gibi doğal kaynakları güneye taşırken Alaska'ya yük taşıyarak Alaska'nın gelişiminde hayati bir rol oynamıştır. Yaz aylarında verdiği tur yolcu hizmetiyle de tanınmaktadır.

Alaska Demiryolu, Kuzey Amerika'da düzenli hizmette vagon kullanan son demiryollarından biriydi ve hala bazı çakıl trenlerinde kullanıyor. Ülkedeki son bayrak durağı güzergâhlarından birini sunmaya devam etmektedir. Talkeetna'nın kuzeyindeki bir bölge boyunca uzanan yaklaşık 100 km bir hat karayoluyla ulaşılamaz durumdadır. Demiryolu bölgedeki kırsal evlere ve kulübelere tek ulaşımı sağlamaktadır. 1970'lerde Parklar Otoyolu'nun inşasına kadar demiryolu, tüm güzergahı boyunca bölgenin çoğuna tek kara erişimini sağlamıştır.

Güneydoğu Alaska'nın kuzeyinde, White Pass ve Yukon Rotası da kısmen eyaletin içinden geçerek Skagway'den kuzeye doğru Kanada'ya (Britanya Kolumbiyası ve Yukon Bölgesi) uzanır ve White Pass Zirvesi'nde sınırı geçer. Bu hat günümüzde çoğunlukla Skagway'e yolcu gemileriyle gelen turistler tarafından kullanılmaktadır. Bu hat 1983 tarihli BBC televizyon dizisi Great Little Railways'de yer almıştır.

Alaska Demiryolu ağı dışarıya bağlı değildir. (Kuzey Amerika demiryolu ağına en yakın bağlantı, Kanada Ulusal Demiryolu'nun Prince Rupert, British Columbia'daki kuzeybatı ucudur ve birkaç yüz mil güneydoğudadır). 2000 yılında ABD Kongresi Alaska, Kanada ve aşağı 48 eyalet arasında bir demiryolu bağlantısının fizibilitesini araştırmak üzere 6 milyon dolar yetki vermiştir.[140][141][142]

Bazı özel şirketler Whittier ile Seattle arasında araba servisi sağlamaktadır.

Deniz taşımacılığı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyaletteki birçok şehir, kasaba ve köyün karayolu veya otoyol erişimi yoktur. Tek erişim yolu hava, nehir veya deniz yoluyla seyahat etmektir.

MV Tustumena (adını Tustumena Buzulu'ndan almıştır) eyaletin çok sayıdaki feribotundan biridir ve Kenai Yarımadası, Kodiak Adası ve Aleutian Zinciri arasında hizmet vermektedir.

Alaska'nın devlete ait gelişmiş feribot sistemi (Alaska Deniz Otoyolu olarak bilinir) güneydoğu şehirlerine, Körfez Kıyısına ve Alaska Yarımadasına hizmet vermektedir. Feribotlar yolcuların yanı sıra araç da taşımaktadır. Sistem ayrıca Bellingham, Washington ve Prince Rupert, British Columbia, Kanada'dan Inside Passage üzerinden Skagway'e feribot hizmeti de vermektedir. Adalar Arası Feribot İdaresi ayrıca Güneydoğu'daki Galler Prensi Adası bölgesindeki birçok topluluk için önemli bir deniz bağlantısı olarak hizmet vermekte ve Alaska Deniz Otoyolu ile uyum içinde çalışmaktadır.

Son yıllarda kruvaziyer gemileri, özellikle Kuzeybatı Pasifik'i Güneydoğu Alaska'ya ve daha az ölçüde de Alaska'nın körfez kıyısındaki kasabalara bağlayan bir yaz turizmi pazarı yaratmıştır. Örneğin Ketchikan'ın nüfusu birçok gün dramatik bir şekilde dalgalanmaktadır; aynı anda dört büyük yolcu gemisi buraya yanaşabilmektedir.

Havayolu taşımacılığı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayolu, deniz ya da nehir yoluyla ulaşılamayan şehirlere sadece hava, yaya, köpekli kızak ya da kar makinesi ile ulaşılabilmektedir, bu da Alaska'nın son derece gelişmiş çalı hava hizmetlerini açıklamaktadır - bir Alaska yeniliği. Anchorage ve daha az ölçüde Fairbanks'e birçok büyük havayolu şirketi hizmet vermektedir. Sınırlı karayolu erişimi nedeniyle, hava yolculuğu eyalet içinde ve dışında en verimli ulaşım şekli olmaya devam etmektedir. Anchorage kısa süre önce Ted Stevens Anchorage Uluslararası Havaalanı'nda turizmdeki artışı karşılamaya yardımcı olacak kapsamlı tadilat ve inşaatı tamamlamıştır (2012-2013'te Alaska yaklaşık iki milyon ziyaretçi almıştır).[143]

Eyalet içindeki çoğu köy ve kasabaya ticari olarak uygun düzenli uçuşlar sağlamak zordur, bu nedenle Temel Hava Hizmeti programı aracılığıyla federal hükûmet tarafından büyük ölçüde sübvanse edilirler. Alaska Havayolları, Anchorage ve Fairbanks'ten Bethel, Nome, Kotzebue, Dillingham, Kodiak gibi bölgesel merkezlere ve diğer büyük toplulukların yanı sıra büyük Güneydoğu ve Alaska Yarımadası topluluklarına jet hizmeti (bazen kargo ve yolcu Boeing 737-400'leri bir arada) ile eyalet içi seyahat sunan tek büyük havayolu şirketidir.

Era Alaska tarafından işletilen bir Bombardier Dash 8, Ted Stevens Anchorage Uluslararası Havalimanı'na yaklaşırken

Kalan ticari uçuş hizmetlerinin büyük bir kısmı Ravn Alaska, PenAir ve Frontier Flying Service gibi küçük bölgesel banliyö havayollarından gelmektedir. En küçük kasaba ve köyler, eyalette kullanılan en popüler uçak olan Cessna Caravan gibi genel havacılık uçaklarını kullanan tarifeli veya kiralık çalı uçuş hizmetlerine güvenmek zorundadır. Bu hizmetin büyük bir kısmı Alaska kırsal topluluklarına toplu posta dağıtımını sübvanse eden Alaska bypass posta programına atfedilebilir. Program, bu sübvansiyonun %70'inin topluluklara yolcu hizmeti sunan taşıyıcılara gitmesini gerektirmektedir.

Birçok topluluk küçük hava taksi hizmetlerine sahiptir. Bu operasyonlar uzak bölgelere özel ulaşım talebinden doğmuştur. Belki de en özlü Alaska uçağı çalı deniz uçağıdır. Dünyanın en işlek deniz uçağı üssü, Ted Stevens Anchorage Uluslararası Havaalanı'nın yanında bulunan Hood Gölü'dür ve burada uçak pisti olmayan uzak köylere giden uçuşlar yolcu, kargo ve mağazalardan ve depo kulüplerinden birçok ürün taşır.

2006 yılında Alaska, ABD eyaletleri arasında kişi başına düşen pilot sayısının en yüksek olduğu eyaletti.[144] Alaska'da 2020 itibarıyla 8.795 aktif pilot sertifikası bulunmaktadır.[145] Bunların 2.507'si Hususi, 1.496'sı Ticari, 2.180'i Havayolu Taşımacılığı ve 2.239'u öğrenci pilottur. Ayrıca Aletli uçuş yetkisine sahip 3.987 pilot ve 1.511 Uçuş Öğretmeni bulunmaktadır.

Diğer taşımacılıklar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska'nın bir diğer ulaşım yöntemi de köpek kızağıdır. Modern zamanlarda (yani 1920'lerin ortalarından sonraki herhangi bir zamanda), köpek kızağı gerçek bir ulaşım aracı olmaktan çok bir spordur. Eyalet çapında çeşitli yarışlar düzenlenmektedir, ancak en bilineni Anchorage'dan Nome'a kadar 1.850 km bir parkur olan Iditarod Trail Kızak Köpeği Yarışıdır (mesafe yıldan yıla değişmekle birlikte, resmi mesafe 1.688 km olarak belirlenmiştir). Yarış, 1925 yılında Togo ve Balto gibi yarışçıların ve köpeklerin, diğer tüm ulaşım araçları başarısız olduğunda difteri hastalığına yakalanmış Nome topluluğuna çok ihtiyaç duyulan ilaçları götürdüğü ünlü serum koşusunu anmaktadır. Dünyanın dört bir yanından gelen yarışçılar her Mart ayında para, ödül ve prestij için yarışmak üzere Anchorage'a gelirler. "Serum Koşusu", Nenana'dan (Fairbanks'in güneybatısında) Nome'a doğru yola çıkan ve 1925'teki ünlü koşunun rotasını daha doğru bir şekilde izleyen bir başka kızak köpeği yarışıdır.[146]

Karayolu veya demiryolu ile hizmet verilmeyen bölgelerde, yaz aylarında birincil ulaşım arazi araçlarıyla, kış aylarında ise kar motosikleti veya Alaska'da yaygın olarak kullanılan adıyla "kar makinesi" ile sağlanır.[147]

Veri aktarımı

[değiştir | kaynağı değiştir]

Alaska'nın internet ve diğer veri taşıma sistemleri büyük ölçüde iki büyük telekomünikasyon şirketi aracılığıyla sağlanmaktadır: GCI ve Alaska Communications. GCI, Alaska United Fiber Optik sistemi[148] olarak adlandırdığı sistemin sahibidir ve işletmektedir ve 2011'in sonlarından itibaren Alaska Communications "aşağı 48'e iki fiber optik yol ve Alaska genelinde iki fiber optik yol daha" olduğunu ilan etmiştir.[149] Ocak 2011'de, Asya ile Alaska kırsalını birbirine bağlayacak 1 milyar dolarlık bir projenin planlandığı ve bunun kısmen federal hükûmetin 350 milyon dolarlık teşvikiyle desteklendiği bildirildi.[150]

Hukuk ve hükûmet

[değiştir | kaynağı değiştir]

Eyalet hükûmeti

[değiştir | kaynağı değiştir]
Juneau'daki eyalet yönetiminin merkezi. Arka plandaki büyük binalar soldan sağa: Court Plaza Binası (halk arasında "Spam Can" olarak bilinir), Eyalet Ofis Binası (arkada), Alaska Ofis Binası, John H. Dimond Eyalet Adliyesi ve Alaska Eyalet Meclis Binası. Ön plandaki daha küçük binaların çoğu da eyalet devlet kurumları tarafından kullanılmaktadır.

Diğer tüm ABD eyaletleri gibi Alaska da cumhuriyet olarak yönetilir ve hükûmetin üç kanadı vardır: Alaska valisi ve atadığı kişilerden oluşan yürütme organı, Alaska Temsilciler Meclisi ve Alaska Senatosu'ndan oluşan yasama organı, Alaska Yüksek Mahkemesi ve alt mahkemelerden oluşan yargı organı.

Alaska eyaletinde eyalet çapında yaklaşık 16.000 kişi istihdam edilmektedir.[151]

Alaska Yasama Meclisi 40 üyeli Temsilciler Meclisi ve 20 üyeli Senatodan oluşur. Senatörler dört yıl, Temsilciler Meclisi üyeleri ise iki yıl görev yapar. Alaska valisi dört yıl süreyle görev yapar. Vali yardımcısı ön seçimlerde validen ayrı olarak yarışır, ancak genel seçimlerde vali adayı ve vali yardımcısı adayı aynı bilette birlikte yarışır.

Alaska'da mahkeme sistemi dört kademeden oluşmaktadır. Alaska Yüksek Mahkemesi, Alaska Temyiz Mahkemesi, üst mahkemeler ve bölge mahkemeleri.[152] Üst mahkemeler ve bölge mahkemeleri duruşma mahkemeleridir. Yüksek mahkemeler genel yetkili mahkemelerdir, bölge mahkemeleri ise kabahat ceza davaları ve 100.000 $'a kadar olan hukuk davaları dahil olmak üzere yalnızca belirli türdeki davalara bakar.[152]

Yüksek Mahkeme ve Temyiz Mahkemesi temyiz mahkemeleridir. Temyiz Mahkemesi, cezai kovuşturmalar, çocuk suçluluğu ve habeas corpus ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere belirli alt mahkeme kararlarının temyizine bakmakla yükümlüdür.[152] Yüksek Mahkeme hukuk temyizlerine bakar ve kendi takdirine bağlı olarak ceza temyizlerine de bakabilir.[152]

Devlet politikaları

[değiştir | kaynağı değiştir]
Valilik seçim sonuçları[153]
Yıl Demokratik Cumhuriyetçi Diğerleri
1958 59.6% 29,189 39.4% 19,299
1962 52.3% 29,627 47.7% 27,054
1966 48.4% 32,065 50.0% 33,145
1970 52.4% 42,309 46.1% 37,264
1974 47.4% 45,553 47.7% 45,840
1978 20.2% 25,656 39.1% 49,580
1982 46.1% 89,918 37.1% 72,291
1986 47.3% 84,943 42.6% 76,515
1990 30.9% 60,201 26.2% 50,991 38.9% 75,721
1994 41.1% 87,693 40.8% 87,157
1998 51.3% 112,879 17.9% 39,331
2002 40.7% 94,216 55.9% 129,279
2006 41.0% 97,238 48.3% 114,697
2010 37.7% 96,519 59.1% 151,318
2014 0.0% 0 45.9% 128,435 48.1% 134,658
2018 44.4% 125,739 51.4% 145,631
2022 24.2% 63,755 50.3% 132,392

Alaska, eyalet olduğu ilk yıllarda Demokrat bir eyalet olmasına rağmen, 1970'lerin başından bu yana Cumhuriyetçi eğilimli olarak nitelendirilmektedir.[154] Yerel siyasi topluluklar genellikle arazi kullanımı geliştirme, balıkçılık, turizm ve bireysel haklarla ilgili konular üzerinde çalışmışlardır. Alaska Yerlileri, kendi toplulukları içinde ve çevresinde örgütlenirken, Yerli şirketler içinde aktif olmuşlardır. Bu şirketlere, yönetim gerektiren geniş arazilerin mülkiyeti verilmiştir.

Alaska daha önce, federal yasa yürürlükte olmasına rağmen, bir kişinin evinde bir ons veya daha az marihuana bulundurmasının eyalet yasalarına göre tamamen yasal olduğu tek eyaletti.[155]

Eyalette, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrılma oylamasını destekleyen bir bağımsızlık hareketi vardır ve Alaska Bağımsızlık Partisi.[156]

Altı Cumhuriyetçi ve dört Demokrat Alaska valisi olarak görev yapmıştır. Ayrıca Cumhuriyetçi vali Wally Hickel, Cumhuriyetçi partiden ayrıldıktan ve yeniden seçilebilecek kadar kısa bir süre Alaska Bağımsızlık Partisi'ne katıldıktan sonra 1990 yılında ikinci bir dönem için göreve seçilmiştir. Cumhuriyetçi partiye resmi olarak 1994 yılında yeniden katılmıştır.

Alaska'da esrar yasal hale getiren seçmen girişimi 24 Şubat 2015 tarihinde yürürlüğe girerek Alaska'yı Colorado ve Washington ile birlikte ABD'de keyif amaçlı esrarın yasal olduğu ilk üç eyalet arasına soktu. Yeni yasa, 21 yaşın üzerindeki kişilerin az miktarda esrar tüketebileceği anlamına geliyor.[157] İlk yasal esrar mağazası Ekim 2016'da Valdez'de açıldı.[158]

Kasım 2022 itibarıyla parti kayıtları[159]
Parti Toplam Seçmenler Yüzdeler
Bağımsız 349,661 %58.04
Cumhuriyetçi Parti 144,542 %23.99
Demokrat Parti 77,137 %12.80
Alaska Bağımsızlık Partisi 19,277 %3.20
Diğer Politik Partiler 11,803 %1.97
Toplam 602,420 %100

Alaska, eyalet hükûmeti faaliyetlerini finanse etmek için öncelikle petrol gelirlerine ve federal sübvansiyonlara bağlıdır. Bu sayede Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en düşük bireysel vergi yüküne sahiptir.[160] Satış vergisi olmayan beş eyaletten biri, bireysel gelir vergisi olmayan yedi eyaletten biri ve -New Hampshire ile birlikte- her ikisine de sahip olmayan iki eyaletten biridir.[161] Gelir Bakanlığı Vergi Bölümü[162] eyaletin gelir kaynakları hakkında düzenli olarak rapor vermektedir. Departman ayrıca vergi bölümünü doğrudan etkileyen yeni eyalet yasaları da dahil olmak üzere faaliyetlerinin yıllık bir özetini yayınlar. 2014 yılında Vergi Vakfı Alaska'yı Wyoming, Güney Dakota ve Nevada'nın ardından dördüncü en "iş dostu" vergi politikasına sahip eyalet olarak sıralamıştır.[163]

Alaska'da eyalet satış vergisi bulunmamakla birlikte, 89 belediye %1,0 ila %7,5 arasında, genellikle %3-5 arasında değişen oranlarda yerel satış vergisi tahsil etmektedir. Alınan diğer yerel vergiler arasında çiğ balık vergileri, otel, motel ve yatak-kahvaltı 'yatak' vergileri, kıdem tazminatı vergileri, içki ve tütün vergileri, oyun (pull tabs) vergileri, lastik vergileri ve yakıt transfer vergileri yer almaktadır. Bazı eyalet vergileri ve lisans ücretlerinden (petrol, havacılık motor yakıtı, telefon kooperatifi gibi) toplanan gelirin bir kısmı Alaska'daki belediyelerle paylaşılır.

2010'ların başında yaşanan hidrolik kırma patlamasının ardından petrol fiyatlarında yaşanan düşüş, tarihsel olarak gelirinin yaklaşık yüzde 85'ini petrol ve gaz şirketlerine uygulanan vergi ve harçlardan elde eden Alaska eyalet hazinesini büyük ölçüde zarara uğratmıştır.[164] Eyalet hükûmeti bütçesini büyük ölçüde azaltmak zorunda kaldı ve 2016'da 2 milyar doların üzerinde olan bütçe açığını 2018'de 500 milyon doların altına indirdi. 2020 yılında Alaska'nın eyalet hükûmeti bütçesi 4,8 milyar dolarken, öngörülen hükûmet gelirleri sadece 4,5 milyar dolardı.[165]

Federal siyaset

[değiştir | kaynağı değiştir]
Alaska'da 1960'tan 2016'ya kadar partilere göre başkanlık oylarını gösteren bir çizgi grafik

Alaska başkanlık seçimlerinde düzenli olarak Cumhuriyetçileri desteklemektedir ve eyalet kurulduğundan beri bunu yapmaktadır. Cumhuriyetçiler, katıldıkları bir seçim (1964) dışında tüm seçimlerde eyaletin seçim kurulu oylarını kazanmıştır. Hiçbir eyalet Demokrat bir başkan adayına daha az oy vermemiştir. Alaska 1964'teki seçimlerde Demokrat aday Lyndon B. Johnson'a oy verirken, 1960 ve 1968 seçimleri yakın geçti. Ancak 1972'den bu yana Cumhuriyetçiler eyaleti büyük farklarla kazanmıştır. 2008 yılında Cumhuriyetçi John McCain Alaska'da Demokrat Barack Obama'yı %59.49'a %37.83'lük bir oranla mağlup etmiştir. McCain'in aday arkadaşı eyaletin valisi ve büyük bir partinin aday listesinde yer alan ilk Alaskalı olan Sarah Palin'di. Obama 2012'de Alaska'yı yine kaybetti, ancak o seçimde eyaletteki oyların %40'ını alarak 1968'den beri bunu başaran ilk Demokrat oldu. Joe Biden 2020'de başkanlık için oyların %42,77'sini alarak Johnson'ın 1964'teki zaferinden bu yana bir Demokrat başkan adayı için en yüksek oy oranına ulaştı.

Alaska Bush, Juneau'nun merkezi, Anchorage şehir merkezi ve Alaska Üniversitesi Fairbanks kampüsü ve Ester'i çevreleyen alanlar Demokrat Parti'nin kaleleri olmuştur. Matanuska-Susitna Borough, Fairbanks'in çoğunluğu (North Pole ve askeri üs dahil) ve Güney Anchorage tipik olarak en güçlü Cumhuriyetçi gösterilere sahiptir.

Alaska, Ernest Gruening, Mike Gravel ve Lisa Murkowski'nin yeniden seçilebilmek için adaylıklarını kaybettikleri, görevdeki ABD Senatörleri için uzun bir ön seçim yenilgisi geçmişine sahiptir. Ancak, Murkowski yazılı bir kampanya ile yeniden seçilmeyi kazandı. Buna rağmen Alaska, Ted Stevens'ın 40 yıl boyunca ABD Senatörü olarak ve Don Young'ın 49 yıl boyunca at-large temsilcisi olarak görev yaptığı uzun süredir hizmet veren bazı kongre üyelerine sahip olmuştur.

Cumhuriyetçi Don Young, 1973'ten 2022'ye kadar 49 yıl boyunca Alaska'nın tek ABD Temsilciler Meclisi koltuğunda oturdu.

2020 yılında yapılan bir araştırmada Alaska, vatandaşlar için oy kullanmanın en zor olduğu 15. eyalet olarak belirlenmiştir.[166]

2020 seçim döngüsünde, Alaskalı seçmenler Oylama Önlemi 2'yi onayladı.[167] Önlem %1,1'lik bir farkla veya yaklaşık 4.000 oyla kabul edildi.[168] Önlem, kampanyaların 2.000 doların üzerindeki kampanya katkıları için asıl kaynağı ve aracıları açıklamasını gerektirmektedir. Tedbir ayrıca eyalet çapındaki seçimler için partizan olmayan genel ön seçimler (Washington ve Kaliforniya'da olduğu gibi) ve sıralı seçim oylaması (Maine'de olduğu gibi) öngörmektedir.[168] Önlem 2, Alaska'yı tüm eyalet çapındaki yarışlar için orman ön seçimlerinin yapıldığı üçüncü eyalet, sıralı seçim oylamasının yapıldığı ikinci eyalet ve her ikisinin de yapıldığı tek eyalet haline getirmektedir.

Yeni seçim sisteminin kullanıldığı ilk yarış, Don Young'ın ölümüyle boşalan Alaska'nın tek ABD Temsilciler Meclisi koltuğunun doldurulması için 2022'de yapılan özel seçim oldu. 1972'den bu yana Temsilciler Meclisi koltuğunu kazanan ilk Demokrat ve tarihte ABD Kongresi'ne seçilen ilk Alaska yerlisi olan Mary Peltola kazandı.

 1. ^ "2020 Census Apportionment Results". census.gov. Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu. 26 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2021. 
 2. ^ Bureau, US Census. "2020 Census Apportionment Results". Census.gov. 26 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2023. 
 3. ^ Video: 49th Star. Alaska Statehood, New Flag, Official, 1959/01/05 (1959). Universal Newsreel. 1959. 15 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2012. 
 4. ^ "U.S. Census Bureau QuickFacts: Alaska". census.gov. 29 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2020. 
 5. ^ Bergsland, Knut, (Ed.) (1994). Aleut Dictionary: Unangam Tunudgusii. Alaska Native Language Center. ISBN 978-1-55500-047-9. , at pp. 49 (Alaxsxi-x = mainland Alaska), 50 (alagu-x = sea), 508 (-gi = suffix, object of its action).
 6. ^ Bright, William (2007). Native American Placenames in the United States. University of Oklahoma Press. ISBN 978-0806135984. 
 7. ^ Ransom, J. Ellis. 1940. "Derivation of the Word "Alaska", " American Anthropologist n.s., 42: pp. 550–551
 8. ^ "Map of Human Migration". 19 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2016. 
 9. ^ "Lost Native American Ancestor Revealed in Ancient Child's DNA". National Geographic. 3 Ocak 2018. 3 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2018. 
 10. ^ Brian C. Hosmer, American Indians in the Marketplace: Persistence and Innovation among the Menominees and Metlakatlans, 1870–1920 (Lawrence, Kansas: University Press of Kansas, 1999), pp. 129–131, 200.
 11. ^ Свердлов Л. М. Русское поселение на Аляске в XVII в.? "Природа". М., 1992. No. 4. С.67–69.
 12. ^ Postnikov, Alexey V. (2000). "Outline of the History of Russian Cartography". Regions: a Prism to View the Slavic Eurasian World. 17 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2012. 
 13. ^ Аронов В. Н. Патриарх Камчатского мореходства. // "Вопросы истории рыбной промышленности Камчатки": Историко-краеведческий сб.—Вып. 3.—2000. Вахрин С. Покорители великого океана. Петроп.-Камч.: Камштат, 1993.
 14. ^ The man who $old Alaska 1 Aralık 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. – Anchorage Daily News
 15. ^ Wheeler, Keith (1977). "Learning to cope with 'Seward's Icebox'". The Alaskans. Alexandria: Time–Life Books. ss. 57-64. ISBN 978-0-8094-1506-9. 
 16. ^ these three Aleutian outer islands are about 460 mil (740 km) away from mainland USSR, 920 mil (1.480 km) from mainland Alaska, 950 mil (1.530 km) from Japan.
 17. ^ Cloe, John Haile; Service, United States National Park (2017). Attu: the forgotten battle. Government Printing Office. ISBN 978-0-9965837-3-2. 31 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2023. 
 18. ^ Taylor, Alan. "1964: Alaska's Good Friday Earthquake – The Atlantic". The Atlantic. 13 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2021. 
 19. ^ USC, Tsunami Research Group. "1964 Alaskan Tsunami". University of Southern California. 8 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Temmuz 2015. 
 20. ^ a b Friedel, Megan K. (2010). Guide to the Anchorage Engineering Geology Evaluation Group papers, 1964. UAA/APU Consortium Library Archives and Special Collections. HMC-0051. https://archives.consortiumlibrary.org/collections/specialcollections/hmc-0051/
 21. ^ "Ruth Anne Marie Schmidt Ph.D." Alaska Women's Hall of Fame. 2015. Retrieved November 23, 2015.
 22. ^ Saucier, Heather (April 2014). "PROWESS Honors Historic Earthquake Survivor". American Association of Petroleum Geologists. Retrieved July 31, 2018.
 23. ^ a b c Cloe, John Haile "Helping Hand" Military response to Good Friday earthquake 27 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Alaska Historical Society, 3/4/2014
 24. ^ a b Galvin, John Great Alaskan Earthquake and Tsunami: Alaska, March 1964 27 Ekim 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Popular Mechanics, 6/29/2007
 25. ^ a b "When a Quake Shook Alaska, a Radio Reporter Led the Public Through the Devastating Crisis". Smithsonian Magazine (İngilizce). 21 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Aralık 2020. 
 26. ^ Barbaro, Michael (22 Mayıs 2020). "Genie Chance and the Great Alaska Earthquake". The New York Times. 2 Ocak 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 27. ^ "Alaskan Oil Boom". CQ Researcher by CQ Press (İngilizce). 31 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2022. 
 28. ^ Wells, Bruce (12 Temmuz 2022). "First Alaska Oil Wells". American Oil & Gas Historical Society (İngilizce). 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Eylül 2022. 
 29. ^ "Alaska's coronavirus response has escalated as the number of cases has grown. Here's where things stand". Anchorage Daily News. 22 Mart 2020. 11 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
 30. ^ "Governor Issues Public Health Disaster Emergency Declaration for COVID-19". Alaska Government. 12 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2020. 
 31. ^ "First case of COVID-19 confirmed by Alaska State Public Health Laboratory is an international resident". Alaska Government. 14 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mart 2020. 
 32. ^ Stone, Eric (21 Mart 2020). "Officials announce three more COVID-19 cases in Ketchikan". KRBD via KTOO-TV. 11 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mart 2020. 
 33. ^ Stone, Eric (26 Mart 2020). "Two new coronavirus cases bring Ketchikan's total to 11". KRBD. 26 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mart 2020. 
 34. ^ "Ketchikan COVID-19 cases rise to 14 after new diagnosis". KINY. 1 Nisan 2020. 4 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2020. 
 35. ^ "Facts About Alaska, Alaska Kids' Corner, State of Alaska". alaska.gov. n.d. 9 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Nisan 2018. 
 36. ^ Benson, Carl (2 Eylül 1998). "Alaska's Size in Perspective". Geophysical Institute, University of Alaska Fairbanks. 25 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2007. 
 37. ^ Porco, Peter (23 Haziran 2003). "Long said to be second to Fundy, city tides aren't even close". Anchorage Daily News: A1. 
 38. ^ "Alaska Hydrology Survey". Division of Mining, Land, and Water; Alaska Department of Natural Resources. 30 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2014. 
 39. ^ Group, Office of Communications—OC Web. "Glacier and Landscape Change in Response to Changing Climate". www2.usgs.gov. 3 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2018. 
 40. ^ "Beringglacier.org". beringglacier.org. 2 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2018. 
 41. ^ "Travel Information on South Central Alaska". 2006. 19 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Nisan 2011. 
 42. ^ "1927: When Ketchikan was the Largest City in Alaska". Sitnews US. 30 Nisan 2007. 10 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2012. 
 43. ^ Alaska Department of Transportation and Public Facilities. "The Alaska Marine Highway System" (PDF). Alaska Department of Transportation and Public Facilities. March 30, 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: April 21, 2012. 
 44. ^ Alaska.com. "Alaska.com". Alaska.com. 3 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 45. ^ Hersher, Rebecca (1 Aralık 2016). "Barrow, Alaska, Changes Its Name Back To Its Original 'Utqiaġvik'". National Public Radio. 20 Şubat 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2020. 
 46. ^ "Alaska Land Ownership". 28 Haziran 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Mayıs 2014. 
 47. ^ Alaska Heritage Resources Survey 13 Mayıs 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Department of Natural Resources—Alaska.gov (retrieved May 9, 2014)
 48. ^ "Alaska Boroughs—"Official" sites". Official Borough Websites. CountyState.Info. 27 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Eylül 2007. 
 49. ^ "Local Government". Alaska Humanities Forum. 5 Kasım 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2021. 
 50. ^ Dixon, Mim (18 Eylül 2019). What Happened To Fairbanks?: The Effects of the Trans-alaska Oil Pipeline on the Community Of Fairbanks, Alaska. Routledge. ISBN 978-1-000-01076-3. 31 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ocak 2023. 
 51. ^ a b c "2020 Census Data – Cities and Census Designated Places". State of Alaska, Department of Labor and Workforce Development. 13 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından (Web) arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2021. 
 52. ^ "Places (2020): Alaska". United States Census Bureau. 18 Mart 2021 tarihinde kaynağından (TXT) arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Ekim 2021. 
 53. ^ "Western States Data Public Land Acreage". Wildlandfire.com. 13 Kasım 2007. 27 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 54. ^ "Monthly Climate Summary, Ketchikan, Alaska". Western Regional Climate Center. 16 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2013. 
 55. ^ "Mean Annual Precipitation, Alaska-Yukon". Spatial Climate Analysis Service. Oregon State University. February 2000. 25 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Haziran 2012. 
 56. ^ a b "NOAA Weather Radio All Hazards Information—Alaska Weather Interesting Facts and Records" (PDF). National Oceanic and Atmospheric Administration. 29 Eylül 2006 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2007. 
 57. ^ a b "State Extremes". Western Regional Climate Center, Desert Research Institute. 5 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2007. 
 58. ^ "SD Weather History and Trivia for May: May 1". National Oceanic and Atmospheric Administration. 8 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2007. 
 59. ^ "FAQ ALASKA—Frequently Asked Questions About Alaska: Weather". Statewide Library Electronic Doorway, University of Alaska Fairbanks. 17 Ocak 2005. 2 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2007. 
 60. ^ Ned Rozell (23 Ocak 2003). "The Coldest Place in North America". Geophysical Institute of the University of Alaska Fairbanks. 2 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2007. 
 61. ^ History for Barrow, Alaska. Monthly Summary for July 2006 3 Temmuz 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Weather Underground. Retrieved October 23, 2006.
 62. ^ "Alaska climate averages". Weatherbase. 1 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2015. 
 63. ^ Bureau, US Census. "2020 Census Apportionment Results". Census.gov. 26 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2023. 
 64. ^ Bureau, U. S. Census. "American FactFinder—Results". factfinder.census.gov. 25 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2018. 
 65. ^ "Resident Population Data: Population Density". U.S. Census Bureau. 2010. 28 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2012. 
 66. ^ "State Per Capita Income 2011" (PDF). Bureau of Economic Analysis, U.S. Department of Commerce. 28 Mart 2012. 15 Eylül 2012 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2012. 
 67. ^ "State Area Codes". 50states.com. 13 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2018. 
 68. ^ a b Population Division, Laura K. Yax. "Historical Census Statistics on Population Totals By Race, 1790 to 1990, and By Hispanic Origin, 1970 to 1990, For The United States, Regions, Divisions, and States". 25 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 69. ^ "Population of Alaska—Census 2010 and 2000 Interactive Map, Demographics, Statistics, Quick Facts—CensusViewer". censusviewer.com. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ocak 2014. 
 70. ^ Center for New Media and Promotions(C2PO). "2010 Census Data". census.gov. 22 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
 71. ^ "Racial and Ethnic Diversity in the United States: 2010 Census and 2020 Census". Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu. 12 Ağustos 2021. 12 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2021. 
 72. ^ "2019 QuickFacts". U.S. Census Bureau. 
 73. ^ "2015 Demographic and Housing Estimates". data.census.gov. 21 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2021. 
 74. ^ "2019 Demographic and Housing Estimates". data.census.gov. 28 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2021. 
 75. ^ "U.S. Census website". Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu. 5 Ekim 2010. 27 Aralık 1996 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2011. 
 76. ^ Exner, Rich (3 Haziran 2012). "Americans under age 1 now mostly minorities, but not in Ohio: Statistical Snapshot". The Plain Dealer. 14 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ağustos 2012. 
 77. ^ "Alaska—Race and Hispanic Origin: 1880 to 1990". U.S. Census Bureau. 24 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Nisan 2012. 
 78. ^ "50 Quick Facts about Alaska" 978-1-783-33276-2
 79. ^ "Language use in the United States, 2011" (PDF). 13 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 18 Mayıs 2014. 
 80. ^ "2019 Language Statistics". data.census.gov. 22 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2021. 
 81. ^ Graves, K, PhD, MSW, Rosich, R, PhD, McBride, M, PhD, RN, Charles, G, Phd and LaBelle, J, MA: Health and health care if Alaska Native Older Adults. "Ethno Med - Alaska Native - Description - Geriatrics - Stanford Medicine". 28 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2016. . In Periyakoil VS, eds. eCampus Geriatrics, Stanford Ca, 2010.
 82. ^ a b "Languages, Alaska Native Language Center". 27 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2014. 
 83. ^ Languages, Alaska Native Language Center, Ethnologue (classifications), http://www.uaf.edu/anlc/languages/stats/ 6 Temmuz 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 84. ^ "Alaska's indigenous languages attain official status" 12 Şubat 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Reuters.com, October 24, 2014. Retrieved October 30, 2014.
 85. ^ "Bill History/Action for 28th Legislature HB 216". The Alaska State Legislature. 4 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ocak 2016. 
 86. ^ "The Association of Religion Data Archives—State Membership Report". thearda.com. 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2013. 
 87. ^ "Religion in America: U.S. Religious Data, Demographics and Statistics—Pew Research Center". Pew Research Center's Religion & Public Life Project. 11 Mayıs 2015. 6 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2013. 
 88. ^ "The Association of Religion Data Archives—Maps & Reports". thearda.com. 12 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Kasım 2013. 
 89. ^ "Adherents.com". Adherents.com. Archived from the original on 5 Mayıs 2010. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 90. ^ "Believe it or not, Alaska's one of nation's least religious states". Anchorage Daily News. 13 Temmuz 2008. 16 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2008. 
 91. ^ "PRRI – American Values Atlas". ava.prri.org. 4 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Eylül 2022. 
 92. ^ "An early Russian Orthodox Church". Vilda.alaska.edu. 25 Şubat 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 93. ^ "Association of Religion Data Archive". Thearda.com. 13 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 94. ^ Table 76. Religious Bodies—Selected Data. U.S. Census Bureau, Statistical Abstract of the United States: 2011.
 95. ^ Kalyan, Mala. "Shri Ganesha Mandir of Alaska". Cultural Association of India Anchorage. 1 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2009. 
 96. ^ "Hindu Temples in USA—Hindu Mandirs in USA". Hindumandir.us. 16 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 97. ^ "Holi & Baisakhi celebrated by Alaskan Hindus and Sikhs". Cultural Association of India Anchorage. 1 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2009. 
 98. ^ "First Muslim cemetery opens in Alaska". 16 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2008. 
 99. ^ "Engaging Muslim: Religion, Culture, Politics". 15 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2008. 
 100. ^ "Alaskan Muslims Avoid Conflict". Humanitynews.net. 7 Temmuz 2005. Archived from the original on 13 Ocak 2009. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. {}
 101. ^ "Mosque milestone for Alaska Muslims—Americas". Al Jazeera. 25 Aralık 2010. 4 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2011. 
 102. ^ "Alaska Bahá'í Community". 17 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ocak 2019. 
 103. ^ "U.S. Census Bureau QuickFacts: Alaska". 15 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Kasım 2019. 
 104. ^ Frank, Robert (15 Ocak 2014). "Top states for millionaires per capita". CNBC. 22 Ocak 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2014. 
 105. ^ "EIA State Energy Profiles: Alaska". U.S. Energy Information Administration. 27 Mart 2014. 22 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2014. 
 106. ^ "Rankings: Crude Oil Production, February 2013". United States Energy Information Administration. 19 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2014. 
 107. ^ "ND Monthly Bakken Oil Production Statistics" (PDF). North Dakota Department of Mineral Resources. 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 21 Mayıs 2014. 
 108. ^ "Crude Oil Forecast, Markets and Transportation". Canadian Association of Petroleum Producers. June 2013. 22 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Mayıs 2014. 
 109. ^ "Gas Hydrates on Alaska's North Slope". Usgs.gov. 1 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 110. ^ "EIA State Energy Profiles: Alaska". Tonto.eia.doe.gov. 27 Ağustos 2009. 3 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2010. 
 111. ^ "Screening Report for Alaska Rural Energy Plan" (PDF). April 2001. 16 Şubat 2008 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Nisan 2006. 
 112. ^ "Alaska Permanent Fund Corporation". apfc.org. 20 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2007. 
 113. ^ "State of Alaska Permanent Fund Division". Pfd.state.ak.us. 20 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 114. ^ "Alaska's Citizens' Dividend Set To Be Near Highest Ever". BIEN. 3 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Kasım 2015. 
 115. ^ a b "Economic Forecast Released". Economic Forecast Released. 6 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2021. 
 116. ^ "More than 1,000 New Farmers Markets Recorded Across Country as USDA Directory Reveals 17 Percent Growth—USDA Newsroom". Usda.gov. 5 Ağustos 2011. 17 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2012. 
 117. ^ "Welcome to The Alaska Peony Growers Association". Alaskapeonies.org. 30 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2012. 
 118. ^ "Alaska Department of Fish and Game". Adfg.alaska.gov. 24 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2011. 
 119. ^ "Reindeer Herding". Reindeer.salrm.uaf.edu. 19 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2010. 
 120. ^ "Daily Fuel Gauge Report". Automobile Association of America. 20 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2013. 
 121. ^ "Retail Fuel Pricing and News". Oil Price Information Service. 2 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Mayıs 2013. 
 122. ^ "Alaska Native Arts Foundation". alaskanativearts.org. 17 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Kasım 2019. 
 123. ^ "On Deadly Ground". Filminamerica.com. 27 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2010. 
 124. ^ Hopkins, Kyle (14 Şubat 2011). "Rating the Alaska reality shows: The best and the worst". Anchorage Daily News. 2 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2013. 
 125. ^ "Alaska State Troopers Alaska Bureau of Alcohol and Drug Enforcement Control Board" (PDF). Dps.state.ak.us. 30 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2014. 
 126. ^ "State of Alaska". Hss.state.ak.us. 25 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 127. ^ "Survey reveals higher rate of violence against Alaska women". 31 Mayıs 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2014. 
 128. ^ D'oro, Rachel (30 Ocak 2008). "Rural Alaska steeped in sexual violence". USA Today. 5 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Aralık 2010. 
 129. ^ "Competition in health care research". American Medical Association (İngilizce). 13 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2023. 
 130. ^ "Health insurance in Alaska: find affordable coverage". healthinsurance.org (İngilizce). 1 Ekim 2021. 22 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2023. 
 131. ^ "Asset Building in Residence Life". Alaska ICE. 4 Nisan 2009. 9 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 132. ^ These are the only three universities in the state ranked by U.S. News & World Report. "USNews.com: America's Best Colleges 2007". 1 Ocak 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2007. 
 133. ^ "AVTECHome Page". Avtec.labor.state.ak.us. 9 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Eylül 2012. 
 134. ^ "House Bill 43 'University Institutes of Law And Medicine'", States News Service, 5 Şubat 2013, 30 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi, erişim tarihi: 21 Aralık 2013 
 135. ^ "UA Scholars Program—Frequently Asked Questions". 9 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Aralık 2009. 
 136. ^ "Alaska's Rural Schools Fight Off Extinction". The New York Times. 25 Kasım 2009. 26 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2021. 
 137. ^ Colton, Hannah (26 Ekim 2015). "Proposed increase to minimum enrollment threatens funding for dozens of small schools". Alaska Public Radio. KLDG. 28 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2021. 
 138. ^ Colton, Hannah (11 Kasım 2015). "Bill to cut funding to small schools finds little support among Alaska lawmakers". KDLG. 16 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2021. 
 139. ^ completion of the 35-mil (56,3 km) Interstate 93 tunnel as part of the "Big Dig" project in Boston, Massachusetts.
 140. ^ Barbara Yaffe (2 Ocak 2011). "Alaska Oil / BC Tar sands via rail". 19 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2011. 
 141. ^ Allan Dowd (27 Haziran 2007). "Economic study touts Alaska-Canada rail link". Reuters. 13 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2011. 
 142. ^ AlaskaCanadaRail.org (2 Ocak 2005). "Alaska Canada Rail Link". 25 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2011. 
 143. ^ State of Alaska Office of Economic Development. Economic Impact of Alaska's Visitor Industry 22 Mayıs 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. . January 2014. Retrieved May 21, 2014.
 144. ^ Out of the estimated 663,661 residents, 8,550 were pilots, or about one in 78, Federal Aviation Administration. 2005 U.S. Civil Airman Statistics 29 Aralık 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 145. ^ "U.S. Civil Airmen Statistics". www.faa.gov (İngilizce). 10 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2020. 
 146. ^ "Norman Vaughan Serum Run". United Nations. 15 Nisan 2010. 3 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 147. ^ Friedman, Sam (10 Nisan 2015). "Snowmachine or snowmobile? Whatever you call it, there's a lot riding on it". Fairbanks Daily Newsminer. 1 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2017. 
 148. ^ "Alaska United Fiber Optic System homepage". Alaskaunited.com. 6 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2012. 
 149. ^ Alaska Communications Coverage Map 7 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Alaska Communications.
 150. ^ Arctic fiber-optic cable could benefit far-flung Alaskans 11 Ocak 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. . Anchorage Daily News.
 151. ^ "State of Alaska Workforce Profile Fiscal Year 2013" (PDF). Dop.state.ak.us. 30 Mart 2014 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2014. 
 152. ^ a b c d "About the Alaska Court System". State.ak.us. 13 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 153. ^ Leip, David. "General Election Results—Alaska". United States Election Atlas. 4 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2016. 
 154. ^ "National Journal Alaska State Profile". Election.nationaljournal.com. 15 Kasım 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2010. 
 155. ^ Volz, Matt (11 Temmuz 2006). "Judge rules against Alaska marijuana law". The Seattle Times. Frank A. Blethen. 17 Haziran 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2008. 
 156. ^ "Questions And Answers—About Alaskan Independence". Alaskan Independence Party. 2006. 4 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Ocak 2012. 
 157. ^ Chappel, Bill (24 Şubat 2015). "Marijuana Is Now Legal in Alaska, The 3rd U.S. State With Legal Pot". 24 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2015. 
 158. ^ Andrews, Laurel,Marijuana milestone: Alaska's first pot shop opens to the public in Valdez 16 Kasım 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Alaska Dispatch News, October 29, 2016
 159. ^ "Alaska Division of Elections". 30 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 160. ^ CNN Money (2005). "How tax friendly is your state?" Retrieved from CNN website 13 Eylül 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 161. ^ "12 states that have either no income or sales taxes". Newsday. 15 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2019. |
 162. ^ "Alaska Department of Revenue". Tax.state.ak.us. 10 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2010. |
 163. ^ "How Friendly Is Your State's Tax System? The Tax Foundation's 2014 State Business Tax Climate Index". The Tax Foundation. 9 Ekim 2013. 12 Temmuz 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2014. 
 164. ^ Cohn, Scott (10 Temmuz 2018). "Alaska, Shackled with a 'Grave' Budget Crisis, is America's Worst State for Business". CNBC. 10 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 165. ^ Garber, Jonathan (8 Mayıs 2020). "Plunging oil prices, coronavirus fuel budget crisis in petroleum-rich Alaska". Fox Business. 10 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 166. ^ J. Pomante II, Michael; Li, Quan (15 Aralık 2020). "Cost of Voting in the American States: 2020". Election Law Journal: Rules, Politics, and Policy. 19 (4): 503-509. doi:10.1089/elj.2020.0666. 25 Ekim 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ocak 2022. 
 167. ^ Kitchenman, Andrew (17 Kasım 2020). "Alaska will have a new election system: Voters pass Ballot Measure 2". KTOO. 18 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2020. 
 168. ^ a b "Alaska Ballot Measure 2, Top-Four Ranked-Choice Voting and Campaign Finance Laws Initiative (2020)". Ballotpedia. 19 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2020.