İçeriğe atla

Salem, Oregon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Salem, Oregon
Şehir
City of Salem
Salem Şehri
Oregon Eyaleti capitol (eyalet kongresi) binası
Takma ad:
The Cherry City (Kiraz Şehri)
Salem'in Marion ve Polk county'lerindeki konumu.
Salem'in Marion ve Polk county'lerindeki konumu.
Amerika Birleşik Devletleri üzerinde Salem, Oregon
Salem, Oregon
Salem, Oregon
Salem, Oregon'un ABD'deki konumu.
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri Amerika Birleşik Devletleri
Eyâlet Oregon
İlçe (County)Marion, Polk
İdare
 • TürKonsey - Şehir İdarecisi
 • Belediye BaşkanıAnna M. Peterson (Cumhuriyetçi Parti (Amerika Birleşik Devletleri))
Yüzölçümü
 • Şehir125,48 km²
 • Su
1,42 km² (54 mil²)
Rakım47 m
Nüfus
 (2010)Nüfus Sayımı
 • Yoğunlukoto/km²
 • Kent
157 429[1]
 • Metropol
396.103
Zaman dilimiUTC-06.00 (PST)
 • Yaz (YSU)UTC-07.00 (IDT)
Alan kodları503, 971

Salem, Oregon ABD'nin Oregon eyaletinin başkenti olup aynı zamanda Marion İlçesi/county merkez şehridir. Şehir "Willamette Vadisi"nin ortasında olup, şehrin içinden kuzeye doğru akan Willamette Nehri kenarında kurulmuştur. Bu nehir Marion İlçesi/County ile Polk County/İlçesi arasında bir sınır teşkil etmektedir. Salem şehrinin büyük bir kısmı Marion İlçesi/County içinde olmakla beraber şehrin "West Salem" semti nehrin öte yakasında Polk İlçesi/County içinde bulunur.

Salem şehri 1842'de kurulmuştur. 1851'de Salem şehri Oregon daha eyalet olmaya kabul edilmemiş ve "Oregon Toprakları" statüsü taşımaktayken bu birimin başkenti olmuştur. Salem'in şehir statüsü kazanması 1857'de olmuştur.

Salem 2010 ABD Nüfus Sayımı itibarıyla 154.637 kişi nüfuslu olup Oregon eyaleti içinde (Portland, Orego) ve Eugene, Oregon'den sonra) üçüncü kalabalık şehirdir. Salem şehir etrafında Marion County/ilçe ve Polk county/ilçesini kapsayan ve 2010 Nüfus Sayımına göre 347.214 kişi nüfusu olan "Salem Metropolite Bölgesi" bulunmaktadır. Bu metropoliten bölge Oregon eyaletinin ikinci kalabalık metropoliten bölgesi olmaktadır..[2]

Salem'de "Willamette Üniversitesi" ve "Corban Üniversitesi" adlarını taşıyan iki üniversite bulunmaktadır. Şehirde en büyük sayıda işçi istihdanm eden kurumlar Oregon Eyaleti kamu idare daireleri ve özel sektörde kar gütmeyen bir kurum olan "Salem Hastanesi"'dir. Şehirde otobüs ulaştırmasını şehir idaresine bağlı kamu sektörü "Salem-Keizer Transit" idaresi sağlamaktadır. Şehir Amerikan yolcu treni işletmecisi olan Amtrak'ın batı Amerika Büyük Okyanus sahillerinde San Fransıco'dan kuzeye işlettiği seferler için tren durağı/istasyonu olmaktadır. Şehrin en büyük kara yolları bağlantıları Federal Otoyol olan "İnterstate 5 (İ-5)" ile eyalet yolları olan "Oregon Route 99E" ile "Oregon Route 22" yollarıdır. "Oregon Route 20" şehrin Willamette Nehri diğer yakasında bulunan West Salem semtini şehrin diğer semtlerine ve merkezine iki köprüden geçerek bağlamaktadır.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Population Estimates". Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu. 17 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Haziran 2013. 
  2. ^ "2009 Oregon Population Report" (PDF) (İngilizce). Portland State University, Population Research Center. 1 Temmuz 2008. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]