Arizona

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 34°K 112°B / 34°N 112°W / 34; -112

Arizona Eyaleti
Eyalet Bayrağı Arizona Eyalet Damgası Arizona
Arizona'nın bayrağı Arizona'nın mührü
Arizona eyaletinin ABD içindeki yeri
Amerika Birleşik Devletleri'nin eyaletleri
Başkent Phoenix
En büyük kent Phoenix
Vali Doug Ducey (R)
Senatörler Kyrsten Sinema (D)
Alan
 -Toplam Alan 295.254 km²
 - Kara 294.312 km²
 - Su 942 km² (0,32%)
Nüfus (2000)
 - Toplam Nüfus 5.939.292 (20.)
 - Nüfus yoğunluğu 17,43 /km² (36.)
Eyalet olarak kabul edildiği
 - Tarih 14 Şubat 1912
 - Sıra 48.
Koordinatlar
Enlem 31°20'K ile 37°K arası
Boylam 109°3'B ile 114°50'B arası
Genişlik 500 km
Uzunluk 645 km
Zaman dilimi Mountain: UTC-7
Rakım
 - En yüksek nokta 3.851 m
 - Ortalama Yükseklik 1.250 m
 - En alçak nokta 21 m
Kısaltmalar
 - ABD posta kısaltması AZ
 - ISO 3166-2 US-AZ
Web sayfası www.az.gov
Arizona'ya yapılan bir gezide bu dağ aslanı yuvasını insanlara karşı koruyor.

Arizona, kanyonları ve çölleriyle ünlüdür. Arizona'nın en önemli coğrafik özelliği Büyük Kanyon'dur. Eyalette 1107 km boyunca akan Kolorado Nehri Arizona'nın en uzun nehridir. Önemli şehirleri, Phoenix (başkent), Tucson, Mesa, Tempe, Glendale, Scottsdale ve Yuma'dır. Eyalet nüfusunun 3,6 milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Arizona, Amerika'nın yüzölçümü açısından 295,260 km² ile altıncı büyük eyaletidir. Güneybatı eyaletlerinden biri olan Arizona, Kolorado Platosu, dağlık bölge ve çöl bölgesi olmak üzere başlıca üç bölgeye ayrılır. Kolorado Platosu, Arizona'nın kuzey ve kuzeydoğu bölümlerini kaplar, dağlık alan kuzeybatıdan en güneye kadar uzanır, çöl bölgesi ise güneybatının yarısını kaplar.

Coğrafi özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Arizona, kanyonları ve çölleriyle ünlüdür. Arizona'nın en önemli coğrafik özelliği Büyük Kanyon'dur. Eyalette 1107 km boyunca akan Kolorado Nehri Arizona'nın en uzun nehridir.

Önemli şehirleri, Phoenix (başkent), Tucson, Mesa, Tempe, Glendale, Scottsdale ve Yuma'dır. Eyalet nüfusunun 3.6 milyondan fazla olduğu tahmin edilmektedir. Arizona, Amerika'nın yüzölçümü açısından (295,260 km²) altıncı büyük eyaletidir. Güneybatı eyaletlerinden biri olan Arizona, Colorado Platosu, dağlık bölge ve çöl bölgesi olmak üzere başlıca üç bölgeye ayrılır. Colorado Platosu, Arizona' nın kuzey ve kuzeydoğu bölümlerini kaplar, dağlık alan kuzeybatıdan en güneye kadar uzanır, çöl bölgesi ise güneybatının yarısını kaplar.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Arizona'daki bir Joshua Ağacı
The Colorado River ("Kolorado Nehri"), Arizona, ABD
The Antelope Canyon ("Antilop Kanyonu"), Arizona, ABD

Kuru hava ve berrak gökyüzü, Arizona'nın karakteristik iklim özelliğidir. Hava koşulları, eyaletin kuzeyindeki dağlar ve güneydeki çöl alanları arasında büyük bir değişiklik gösterir. Eyalette gözlenen en düşük sıcaklık -40 °C, en yüksek sıcaklık ise 53 °C'dir. Eyalet çapında, Ocak ayı sıcaklık ortalaması 5 °C, Haziran ayı sıcaklık ortalaması ise, 27 °C'dir. Yıllık yağış miktarı, tüm eyalet genelinde ortalama 33 cm³'tür. Bu değer çöl bölgelerinde ortalama 8 cm³'e kadar düşer.

Kültürel profil[değiştir | kaynağı değiştir]

Arizona'da Phoenix Symphony Orchestra, Tucson Symphony Orchestra ve Flagstaff Symphony Orchestra gibi birçok büyük orkestra vardır. Bunun yanı sıra eyalette çok sayıda tiyatro grubu mevcuttur. Bunlardan bazılarını dili İspanyolca olan gruplardır. Dans gösterileri genellikle, klasik, modern ve etnik danslar üzerine yoğunlaşır.

Arizona'da müzeler, kültürel mirası, doğal tarihi, sanatı ve eyaletin batısıyla ilgili bilgileri yansıtır. Eyaletin bazı büyük müzeleri; Phoenix Art Museum, The Tucson Museum of Art, the Museum of Northern Arizona ve Heard Museum of Anthropology and Primitive Art'dır. Ayrıca Arizona'da kızılderili kabilelerinin (Apache, Hopi, ve Navajo kabileleri gibi) yaşadıkları bölgeler de vardır. Bu bölgelerin bir kısmında yer alan kızılderili müzelerinde kızılderililerin kültürüyle ilgili gösteri ve sergiler düzenlenmektedir.

Dinlenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Arizona'da yirmi adet mesire yeri, yedi ormanlık bölge, 21 eyalet parkı vardır. Grand Canyon National Park, Amerika'nın en ünlü parklarından biridir ve her yıl dört milyon kişi Grand Canyon'u görmeye gelir. Eyaletin diğer ünlü mekânları ise, Coronado National Memorial, Painted Rocks State Historic Park, Tombstone Courthouse State Historic Park ve Petrified Forest National Park'dır. Eyalet, balıkcılar, kampcılar, avcılar ve turistlerin yanı sıra tarih, jeoloji ve arkeoloji araştırmacıları için de ilgi çekici bir yerdir.

Demografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Irk yapısı aşağıdaki gibidir:

  • %63,8 Beyaz
  • %25,3 Hispanik
  • %5 Kızılderili
  • %3,1 Siyah
  • %1,8 Uzakdoğulu
  • %2,9 Melez

Üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

3 üniversitesi vardır:

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]