Carson City, Nevada

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Carson City, Nevada
Eyalet başkenti, Şehir
Consolidated Municipality of Carson City
Carson City Birleştirilmiş Belediyesi
Nevada Eyalet Müzesi (Eski Darphane)
Takma adlar:
CC, The Capitol
Sloganlar:
Proud of its Past...Confident of its Future
Geçmişten İftihar Duyan ve Gelecek İçin İtimat Duyan
Carson City'nin Nevada eyaletinde konumu
Carson City'nin Nevada eyaletinde konumu
Amerika Birleşik Devletleri üzerinde Carson City, Nevada
Carson City, Nevada
Carson City, Nevada
Carson City'nin ABD'deki konumu
İdare
 • TürBelediye başkanı - konsey
 • Belediye BaşkanıLori Bagwell
Yüzölçümü
 • Toplam435 km²
Rakım1463 m
Nüfus
 (2010)Nüfus Sayımı
 • Toplam55.274
 • Yoğunlukoto/km²
Zaman dilimiUTC-08.00 (PST)
 • Yaz (YSU)UTC-07.00 (PST)
Alan kodu775
Resmî site
www.carson.org

Carson City, veya uzun adı ile Carson City Birleştirilmiş Belediyesi, Amerika Birleşik Devletleri'nin Nevada eyaletinde bulunan; bu eyaletin başkenti olan ve hiçbir kontluğa bağlı olmayan bağımsız bir şehir.

Şehir resmen 1858'de kurulmuş ve ismini pek kanun dinlemeyen dağ adamı olan "Kit Carson"'a ithafen almıştır.

Şehrin nüfusu (2010 Nüfus Sayımı itibarıyla) 55.274 kişidir.[1] Bu şehirde yaşayanların büyük çoğunluğu Sierra Nevada Sıradağlari'nin bir kolu olan Carson Sıradağları'nın doğu eteklerinde bulunan Eagle Vadisi'nde yaşamaktadırlar. Şehir Reno şehrininin 50 km güneyindedir.

Bu yerleşke Kaliforniya'ya giden göçmenlerin yolu üzerinde bir konaklama mevkii olarak kurulmuştur. Fakat bu yerleşkenin kuzeydoğusunda bulunan dağlarda "Comstock Lode" adı verilen gümüş maden yatakları bulununca maden arayıcıları için Carson City bir şehir merkezi olarak gelişti. Nevada Toprakları 1864'te eyalet yapılınca bu eyaletin başkenti olarak seçildi. 19. ve 20. yüzyıllarda "Virginia ve Truckee Demiryolu" şirketinin ana kavşağı ve bakım merkezi oldu. Fakat 1960'lı yıllarda bu demiryolu şirketi kapatıldı ve bu şirkete ait olan demiryolu hatları söküldü. 1969'dan önce Carson City Nevada eyaletine bağlı "Ormsby Kontluğu (County)" başkent şehri de idi. 1969'da eyalet politikacıları bu kontluğu lağvettiler ve Carson City ve etrafında bulunan birkaç küçük yerleşke yerel idare bakımından birleştirilerek yeniden kurumlanarak "Carson City Birleştirlmiş Belediyesi" olarak bir kontluklardan bağımsız şehir olarak yeniden kuruldu.[2]

Bu birleştirlme ile Carson City alanı 435 km2 olup şehrin sınırları Sierra Nevada Sıra Dağları'nın bir kısmını ihtiva edip diğer yamaclardan Kaliforniya eyaleti ile sınır olan Tahoe Gölü ortasına kadar genişletildi.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "State & County QuickFacts". Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu. Erişim tarihi: 23 Eylül 2013. [ölü/kırık bağlantı]
  2. ^ "About Carson City" (İngilizce). Carson City. 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]