Cape Cod

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cape Cod, Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeydoğusunda, Massachusetts anakarasının güneydoğu köşesinden Atlantik Okyanusu'na uzanan coğrafi bir burundur. Tarihi, denizci karakteri ve geniş kumsalları yaz aylarında yoğun turizmi cezbetmektedir.

Cape Cod Komisyonu'nun etkinleştirme mevzuatında tanımlandığı gibi, Cape Cod, Massachusetts, Barnstable County ile sınırdaştır.[1] Kuzeydoğudaki Provincetown'dan güneybatıdaki Woods Hole'a kadar uzanır ve kuzeybatıda Plymouth ile sınırlanır.

1914'ten beri, Cape Cod'un çoğu anakaradan Cape Cod Kanalıyla ayrılmıştır. Kanal 7 mil (11 km) kabaca yarımadanın tabanı boyunca, ancak Cape Cod'daki Bourne ve Sandwich kasabalarının küçük bölümleri kanalın anakara tarafında yer alır. Cape Cod Kanalı'ndan iki otoyol köprüsü geçer: Sagamore Köprüsü ve Bourne Köprüsü . Buna ek olarak, Cape Cod Kanalı Demiryolu Köprüsü, demiryolu yüklerini taşır ve Cape'e sınırlı yolcu hizmeti sağlar. Cape, birkaçı birden çok adlandırılmış köyden oluşan on beş kasabaya bölünmüştür.

Cape Cod ve Adalar Bölgesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cape ve Adalar

Cape Cod'un kendisi gibi, Cape'in güneyindeki adalar, balina avcılığı ve ticaret alanlarından tatil beldeleri haline geldi ve zengin aileleri, ünlüleri ve turistleri cezbetti. Bunlara yakınlardaki büyük Nantucket adaları ve Martha's Vineyard da dahildir. Her iki ada da, pelerin üzerindeki çeşitli yerlerden feribotla yaygın olarak erişilen ünlü yazlık turistik yerler haline gelmişlerdir. "Cape Cod ve Islands" ve "Cape ve Islands" ifadeleri genellikle Barnstable County, Dukes County (Martha's Vineyard ve daha küçük Elizabeth Adaları dahil) ve Nantucket County'nin tüm bölgesini tanımlamak için kullanılır.

Coğrafya ve siyasi bölünmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sandy Neck'teki kum tepeleri, kıyı erozyonunu önlemeye yardımcı olan bariyer plajının bir parçasıdır.

Fiziki coğrafya ve sınırlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kez 1602'de kullanıldığı şekliyle "Cape Cod" adı sadece yarımadanın en ucuna uygulandı. "Cape Cod Bölgesi" Provincetown Kasabası olarak dahil edilene kadar 125 yıl boyunca bu şekilde kaldı. Takip eden on yıllar boyunca artık "resmi" kullanımda olmayan isim, Manomet ve Scusset nehirlerinin doğusundaki tüm topraklar anlamına geldi - esasen Cape Cod Kanalı olan hat boyunca. Kanalın oluşturulması, yarımadanın çoğunu anakaradan ayırdı. Cape Cod Komisyonu ve Federal Acil Durum Yönetim Ajansı (FEMA) dahil olmak üzere çoğu kurum, Cape'i afete hazırlık, yeraltı suyu yönetimi ve benzerleri açısından bir ada olarak ele almaktadır.[2][3][4] Cape Codders, kanalın anakara tarafındaki araziyi "Cape dışı" olarak adlandırma eğilimindedir, ancak Cape Cod'un Barnstable County sınırlarına denk gelen yasal tasviri, Bourne ve Sandwich kasabalarının kanalın kuzeyinde bölümlerini içerir.

Cape Cod genişliği 1-20 mil (1,6-32,2 km) ve 400 mil (640 km) kıyı şeridi ile Atlantik Okyanusu'na 65 mil (105 km) uzar.[5]

Kasabalar ve köyler[değiştir | kaynağı değiştir]

Barnstable County tarihi haritası, 1890

Cape Cod, 15 kasabadan oluşan Barnstable County'nin tamamını içerir: Bourne, Sandwich, Falmouth, Mashpee, Barnstable, Yarmouth, Harwich, Dennis, Brewster, Chatham, Orleans, Eastham, Wellfleet, Truro ve Provincetown. Bu kasabaların her biri birkaç köy içerir; tam liste için Barnstable County'ye bakın.

Cape Cod'daki en kalabalık belediye olan Barnstable, yasama organı seçilmiş 13 üyeli bir konsey olan bir şehir yönetim biçimini benimseyen tek belediyedir.[6][7] Ancak, diğer küçük Massachusetts şehirleri gibi, Barnstable da "Barnstable Kasabası" takma adını korumaktadır. Diğer tüm kasabalar, yürütme politikası belirleme kurulu olarak 5 üyeli bir Seçim Kurulu seçer ve yasama organı olarak Kasaba Toplantılarını kullanır.

"Üst" ve "Alt"[değiştir | kaynağı değiştir]

"Yukarı Cape" ve "Aşağı Cape" terimleri ve "Cape'nin yukarısına" veya "Cape'nin aşağısına" seyahat etmeye yapılan göndermeler, yanlışlıkla "yukarı"yı "kuzey" ile ilişkilendiren, deneyimsiz Cape Cod ziyaretçisi için uzun süredir bir kafa karışıklığı kaynağı olmuştur.

Görünen paradoksu açıklamak için birçok teori var. Birincisi, terimlerin erken deniz seyrüseferinden türemiş olmasıdır. Doğuya doğru gidildiğinde, boylamsal ölçekte aşağı inilirdi (Greenwich, İngiltere'de sıfıra doğru). Ek olarak, hakim olan güzel hava rüzgarları (genellikle güneybatıdan), Avrupalı yerleşimciler ve onların doğu Kuzey Amerika'daki torunları tarafından yön açıklamaları için temel olarak kullanılmıştır. Yani, kişi batıdan esen bir rüzgarla doğuya doğru "aşağı [rüzgar]" seyahat ediyor olurdu. Bugüne kadar, yakınlardaki Martha's Vineyard'da "Yukarı Ada" batı kesimdir ve "Aşağı Ada" doğudadır.

Bununla birlikte, en iyi bilinen konuşma dili açıklaması, yarımadanın haritalarda ve çizelgelerde göründüğü şekliyle şeklinin bir insan koluna benzemesidir. Bu benzetmede, Cape'in güney kısmı "üst kol", Chatham dirseği ve kuzey-güney kısmı "alt kol" veya önkoldur.

Jeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Cape Cod, buzulların geri çekilmesiyle oluşmuştur [8]
Cape Cod'un jeolojik yapısı

Cape Cod'daki arazinin büyük bir kısmı, terminal moren ve dışa dönük ovalardan oluşan buzul yer şekillerinden oluşur. Bu, güneydoğu New England'daki en güneydeki buzul kapsamını temsil eder; Benzer buzul oluşumları New York'taki Long Island'ı ve Rhode Island'daki Block Island'ı oluşturur. Birlikte, bu oluşumlar Dış Topraklar veya daha belirsiz bir şekilde "Stirling Adaları" olarak bilinir. Jeolojik olarak konuşursak, Cape Cod oldukça genç, yaklaşık 16.000 ila 20.000 yıl önce ortaya çıktı.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Cape Cod'un havası genellikle iç bölgelerden daha ılımlı olsa da, ara sıra 2005'in Blizzard'ı ve Bob Kasırgası gibi aşırı hava sistemlerinin yükünü alır. Atlantik Okyanusu'nun etkisi nedeniyle, sıcaklıklar genellikle bitişik anakaraya göre yazın birkaç derece daha düşük ve kışın birkaç derece daha yüksektir. Yaygın bir yanılgı, iklimin büyük ölçüde sıcak Gulf Stream akıntısından etkilendiğidir; ancak bu akıntı Virginia kıyılarında doğuya doğru döner ve Cape açıklarındaki sular daha çok soğuk Kanada Labrador Akıntısı'ndan etkilenir. Sonuç olarak, okyanus sıcaklığı nadiren 65 °F (18 °C), Upper Cape'in sığ batı kıyısı boyunca ve su sıcaklıklarının bazen 70 °F (21 °C) ulaşabildiği güney kıyısı (Nanttucket Sound) boyunca hariçtir.

Yerel nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Cape Cod, Avrupa kolonizasyonundan yüzyıllar önce yerli Wampanoag'ın evi olmuştur. Denizden yaşadılar ve başarılı çiftçilerdi. Sürdürülebilir orman yönetiminin ilkelerini anladılar ve çalıları kontrol altında tutmak için kontrollü yangınlar yaktıkları biliniyordu. 1620 sonbaharında gelen Hacıların yeni Plymouth Kolonisi'nde hayatta kalmasına yardım ettiler.

Wampanoag, Avrupa kolonizasyonu döneminde, toprak devirleri ve beyaz yerleşimcilerle şiddetli çatışmalar yoluyla yavaş yavaş topraklarını kaybetti. Aktris Julie Harris tarafından anlatılan Narrowland Yerlileri (1993) belgeseli, Wampanoag halkının tarihini Cape Cod arkeolojik alanlarından gösteriyor.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Avrupalılarca keşif[değiştir | kaynağı değiştir]

Cape Cod, ilk kaşifler için bir dönüm noktasıydı. İskandinav gezginlerinin (985-1025) bahsettiği "Vinland Burnu" olabilir. Manomet Nehri bölgesi (20. yüzyılın başlarında Cape Cod Kanalı'nın batı ucunda ele geçirilmiştir) bazıları tarafından Leif Eiriksson [9] ve Provincetown'da 1805 yılında keşfedilen bir taş duvar [10] İskandinav destanlarına göre, küçük kardeşi Thorvald Eiriksson tarafından MS 1007 civarında,[11] gemisinin omurgası limanda tamir edildiğinde inşa edildiği iddia ediliyor. Daha sonra aynı yolculukta öldürülmüş ve defnedilmek üzere bu noktaya geri getirildiği söylenmektedir.[12] Ancak, Cape Cod'da İskandinav gezginlerinin varlığına dair somut bir delil yoktur [13] ve bu görüş arkeologlar veya tarihçiler tarafından genel olarak kabul görmemektedir.[14][15]

Giovanni da Verrazzano, 1524'te güneyde ilk adımı attı. Martha's Vineyard Claudia'yı, Fransa'dan Francis I'in karısı olan Fransa'lı Claude'den sonra adlandırdı.[16] 1525'te Portekizli kaşif Estêvão Gomes, İspanyol tacı altında yelken açarken buraya Cabo de la Arenas adını verdi.[17]

Deniz fenerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1797'den başlayarak, navigasyona yardımcı olmak için Cape Cod boyunca deniz fenerleri dikildi. Highland Light (veya Cape Cod Light), bunların en eskisi ve en uzunudur ve Cape Cod ve Adalar'daki bir dizi çalışan deniz fenerinden biri olarak kalır. Cape Cod'un en eski deniz fenerlerinin çoğu, doğrudan kalecinin konutuna bağlı ve çatıda ortalanmış bir ışık kulesine sahipti. Fener odasına giden bir merdivene sadece evin en üst katından erişilebilirdi. Bu, Cape Cod tarzı bir deniz feneri olarak bilinmeye başlandı, ancak bugün, tamamen bozulmamış tek örnekler Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısında.[18]

1923'te buraya dikilen ve 1996'da daha güvenli bir yere taşınan Nauset Light, Ulusal Tarihi Yerler Sicilinde.

Cape Cod'un deniz fenerlerinin çoğu, 1997'den beri Cape Cod Ulusal Deniz Kıyısı (Ulusal Park Servisi) tarafından sahip olunan ve 2004'ten beri bu ajans ile ortaklaşa işletilen Nauset Light gibi bazı istisnalar dışında ABD Sahil Güvenlik ve kar amacı gütmeyen Nauset Light Preservation Society tarafından işletilmektedir.[19]

Popüler kültür ve sanatta[değiştir | kaynağı değiştir]

Cape Codder kokteyli adını yarımadadan almıştır; her ikisi de kızılcık için dikkate değerdir. Cape Cod ayrıca kendine özgü bir Cape tarzı ev ve Cape deniz feneri yapısı vardır.

Cape Cod'un erdemleri "Old Cape Cod" şarkısında övülür.

Norman Mailer'ın 1984 noir gerilim ve cinayet gizem romanı Tough Guys Don't Dance, Cape Cod'daki Provincetown'da geçmektedir.

Vampire Weekend grubunun kendi adını taşıyan LP'si Cape Cod'dan bahseden iki şarkı içeriyor: "Cape Cod Kwassa Kwassa" ve "Walcott".

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha fazla okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cumbler, John T. Cape Cod: Kırılgan Bir Ekosistemin Çevresel Tarihi. Amherst, MA: Massachusetts Üniversitesi Yayınları, 2014.
 • Freeman, Frederick. (1860). Cape Cod Tarihi: Barnstable County ve Çeşitli Kasabalarının Yıllıkları (Cilt 1) . Harvard Üniversitesi.
 • Freeman, Frederick. (1862). Cape Cod Tarihi: Barnstable County ve Çeşitli Kasabalarının Yıllıkları (Cilt 2) . Harvard Üniversitesi.
 • LeBlanc, DR (1986). Cape Cod, Massachusetts'in yeraltı suyu kaynakları [Hidrolojik Araştırmalar Atlas HA-692]. Reston, Va.: ABD İçişleri Bakanlığı, ABD Jeolojik Araştırması.
 • Massey, AJ, CS Carlson ve DR LeBlanc. (2006). Su tablası höyüğünün tepesine yakın yeraltı suyu seviyeleri, batı Cape Cod, Massachusetts, 2002–04 [Bilimsel Araştırmalar Raporu 2006-5054]. Reston, VA: ABD İçişleri Bakanlığı, ABD Jeolojik Araştırması.
 • Masterson, JP ve JW Portnoy. (2005). Yeraltı suyu akışındaki olası değişiklikler ve bunların Cape Cod Ulusal Deniz Kıyısı, Massachusetts'in ekolojisi ve su kaynakları üzerindeki etkileri [Genel Bilgi Ürünü 13]. Reston, VA: ABD İçişleri Bakanlığı, ABD Jeolojik Araştırması.
 • Walter, DA ve AT Whealan. (2005). Simüle edilmiş su kaynakları ve pompalamanın yüzey ve yeraltı suyu üzerindeki etkileri, Sagamore ve Monomoy akış lensleri, Cape Cod, Massachusetts [Scientific Investigations Report 2004-5181]. Reston, VA: ABD İçişleri Bakanlığı, ABD Jeolojik Araştırması.
 • Cape Cod 2012 Regional Transportation Plan (PDF). Cape Cod Metropolitan Planning Organization. 20 Mayıs 2013. 24 Ocak 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Nisan 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "The Cape Cod Commission Act". Cape Cod Commission. 1989. 19 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2014. 
 2. ^ "Local Cape Cod Information". 8 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ Sagamore Beach. Arcadia Publishing. 2003. s. 7. ISBN 9780738511832. 
 4. ^ "Comprehensive Economic Development Strategy (CEDS)". 26 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2010. 
 5. ^ .
 6. ^ "Forms of Municipal Government for each community in Massachusetts". Massachusetts Municipal Association. July 2011. 15 Haziran 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2013. 
 7. ^ "Dates of Incorporation and/or Establishing City Form of Government". Massachusetts Department of Housing and Community Development. 13 Kasım 2008. 4 Ekim 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2013. 
 8. ^ "Provincetown Spit, Cape Cod, Massachusetts". NASA Earth Observatory. 30 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2006. 
 9. ^ "Aptucxet Trading Post, Bourne Historical Society, Bourne, Cape Cod, MA". Bourne Historical Society. 19 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2011. 
 10. ^ Provincetown, or, odds and ends from the tip end. Yarmouthport, Massachusetts: F. Hallett, Printer. 1890. ss. 9-14. 
 11. ^ Massachusetts Encyclopedia. North American Book Dist LLC. 2008. s. 280. ISBN 9781878592651. 
 12. ^ The Coast of Summer: Sailing New England Waters from Shelter Island to Cape Cod. Sheridan House, Inc. 1999. s. 154. ISBN 9781574090741. 
 13. ^ A Journey Through Maine. Gibbs Smith. 2006. s. 48. ISBN 9781423624165. 
 14. ^ "HISTORY OF MARTHA'S VINEYARD". Historical Records of Dukes County, Massachusetts. 18 Nisan 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2009. 
 15. ^ The Spanish frontier in North America. Yale University Press. 1992. s. 36. ISBN 978-0-300-05917-5. Erişim tarihi: 18 Mart 2012. 
 16. ^ "Long Point, MA". LighthouseFriends.com. 30 Eylül 2002 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014. 
 17. ^ "Nauset Light Preservation Society". Nauset Light. Nauset Light Preservation Society. 10 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2017.