Bolvadin Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Afyon Bolvadin Müzesi (Yanık Kışla Belediye Müzesi), Afyon'un Bolvadin ilçesinde yer alan, hem arkeolojik, hem etnografik eserlerin sergilendiği belediyeye ait karma bir müzedir.

Müze, 15 Kasım 1987’de ziyarete açılmıştır.[1] 2008’de “Yanık Kışla” diye adlandırılan tarihi askeri binaya taşınmıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

687 m² kapalı, 232 m² açık alana sahip[kaynak belirtilmeli] ilk müze binası, belediye sineması (Işık Sineması) olarak yapılmış, bir süre sonra belediye kültür merkezi olarak kullanılmış ve nihayet 1987 yılında belediye tarafından alınan kararla müze haline getirilmiş iki katlı bir bina idi.

O güne kadar Bolvadin Lisesi'nin bahçesinde ve Alkoloid Fabrikası'nda toplanan 50 kadar arkeolojik eser, binanın müzeye dönüştürülmesinden sonra binaya getirilmi müze koleksiyonunun çekirdeğini bu eserler oluşturmuştur. Müzenin ilk müdürü ve müzenin kurucusu olarak Nurettin Özkan görevlendirilmiştir.[1]

Müze, 2008 yılında Yanık Kışla binasına taşınmış, eski bina müze olarak restore edilmiştir[1]

Koleksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzede Erken Tunç Çağı, Antik Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait buluntular ile yöresel gelenek ve görenekleri yansıtan etnoğrafik malzemeler sergilenmektedir.

Sergilenen malzemeler arasında Bolvadin'deki haşhaş üretimi ve kullanımına, Eber Gölü yöresindeki kamıştan hasır üretimine ilişkin fotoğraf ve malzemeler; kavaflık, koşumculuk, marangozluk, berberlik, çiftçilik, demircilik gibi mesleklere ait malzemeler; pekmez imalathanesi malzemeleri, kaymak imalat malzemeleri ile mamullerinin figürleri;çeşitli mutfak malzemeleri, elbiseler, ağırlık-tartı malzemeleri, ateşli ve ateşsiz silahlar, Roma ve Bizans ağırlıklı, Beylik, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti sikke ve para koleksiyonları vardır. Roma, Bizans lahit parçaları ve steller, Osmanlı mezar taşları da müze koleksiyonunda yer alır.

Bolvadin Gelin odası ve Bolvadin Oturma odası olarak düzenlenmiş iki teşhir salonu yapılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]