Burdur Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Burdur Müzesi, Burdur şehir merkezinde 57binden fazla arkeoolojik ve etnoğrafik eserin sergilendiği müzedir. 1969 yılında ziyarete açılmıştır. Bulguroğlu (Pirkulzade) Mederesesi'nin kütüphane binasında ve bu tarihi bina ile aynı mimari görünümü taşıyan yeni ek binalarda hizmet vermektedir. 2008 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi olmaya adaydır

Müze Binası[değiştir | kaynağı değiştir]

Burdur Müzesi'nin çekirdeğini oluşturan eserler, 1956 yılında toplanmaya ve tarihi medresenin kütüphane binasında biriktirilmeye başlamıştı. 1969'da teşhir salonları açılan müze için binanın yetersiz kalması üzerine 1992 yılında yeni gelişim alanları kamulaştırılmıştır ve 2001 yılında başlayan çalışamlarla müzeye ek teşhir salonları, idare binası ve konferans salonları yapılmıştır.

Eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

Burdur Müzesi'ndeki eserlerin 20 bini arkeoloji, 34 bini Pers, klasik, Helen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait sikke ve 4 bine yakında etnografik eserlerdir. Eserler, Burdur halkının bağışlaması veya ücretle satması sonucu toplanmıştır.

Dionysos heykeli, Burdur Müzesi'nde sergilenen önemli eserlerden birisidir.Antik dönemde Antoninler Çeşmesinin her iki yanında yer alan Dionysos (şarap tanrısı) heykellerinden çeşmenin sol yanında yer alanın Burdur Müzesi'ndeki heykel olduğu sanat tarihçiler ve arkeologlar tarafından kabul edilmiştir. Heykel, Ağlasun ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sagalassos Antik Kenti'nde Prof. Dr. Marc Waelkens’in tarafından 1989'dan beri sürdürülmekte olan kazı çalışmaları sırasında gün ışığına çıkarıldı. Ağlasun İlçesi Sagalassos antik kentinde Dans Eden Kızlar frizleri, Roma İmparatoru Valerianus’a ait olduğu tahmin edilen Bronz torso (bu torso’nun başının Amerika’da Poul Getty Müzesinde, ayağının Danimarka’da bir koleksiyonerde olduğu tahmin edilmektedir) Burdur Müzesi'nde görülebilecek eserlerdendir.

Karikatür Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzede 1986'dan beryiher yıl Eski Eser-Müze-İnsan ilişkileri konusunda bir karikatür yarışması düzenlenmektedir. Ödül Töreni Müzeler Günü olan 18 Mayıs'ta gerçekleşir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]