Aşiyan Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Aşiyan Müzesi
Asiyan Museum 2.JPG
Açılış 19 Ağustos 1945
Konum Aşiyan, Beşiktaş, İstanbul, Türkiye
Tür Edebiyat müzesi
Koleksiyon boyutu Tevfik Fikret ve ailesine ait eşyalar,
Abdülhak Hamit Tarhan’ın eşyaları,
Nigâr Hanım’ın eşyaları ve arşivi, diğer Tanzimat Edebiyatı sanatçılarının fotoğrafları ve kitapları
Kurucu İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Resmî site Resmi site

Aşiyan Müzesi, şair Tevfik Fikret’in 1906-1915 arasında yaşadığı,1945 yılından bu yana müze olarak hizmet veren evidir.

Tevfik Fikret ve ailesine ait eşyalar ile Tanzimat Edebiyatı ve özellikle Edebiyat-ı Cedide döneminin önemli sanatçılarının eşyaları sergilenmektedir.

Planlarını bizzat Tevfik Fikret’in çizdiği müze binası, şairin öğretmenlik yaptığı Robert Kolej’in yakınında bahçeli bir ev olarak inşa edilmiş ve yapımı 1906’da tamamlanmıştır. Bina, Tevfik Fikret’in ölümünden bir süre sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alındı ve 19 Ağustos 1945’te Edebiyat-ı Cedide Müzesi adıyla ziyarete açıldı. Şairin Eyüp’teki aile mezarlığında bulunan mezarı 1961’de müzenin bahçesine taşınmış ve müze bu tarihten sonra Aşiyan Müzesi adını almıştır.[1]

2010-2012 yılında restorasyon nedeniyle kapalı bulunan müze, 14 Aralık 2012’de yeniden ziyaret açıldı.

Müze bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Salon bölümü, evin girişi katında bulunur. Şair Tevfik Fikret’in orijinal eşyalarının düzenlendiği ve balmumu heykelinin bulunduğu bölümdür. Osmanlı Halifesi Şehzade Abdülmecid Efendi’nin Tevfik Fikret’in Sis başlıklı şiirinden etkilenerek yaptığı Sis adlı tablosu ile Tevfik Fikret’in kendi eseri olan “Krizantemli Vazo” ve “Nazime Hanım Bebek Sırtlarında” adlı tablolar bu bölümde sergilenir. Şairin babası Hüseyin Efendi’nin eşyaları ile oğlu Haluk’a ait fotoğraflar için ayrı birer köşe bulunur.
  • Edebiyat-ı Cedide bölümü, Tevfik Fikret’in dinlenme odası olarak kullandığı odadır. Tevfik Fikret’in edebiyatçı dostlarının fotoğrafları sergilenmektedir. Recaizade Mahmut Ekrem’in son halife Abdülmecit Efendi tarafından yapılmış tablosu bu bölümde yer alır.
  • Abdühak Hamit Tarhan bölümü, evin kuzeyinde yer alan odaları içerir. Abdülhak Hamit’in ölümünün ardından eşi tarafından İstanbul Belediyesi’ne bağışlanmış eşyalar bu bölümde sergilenir. Şairin fotoğrafları ve birebir boyutlarda yapılmış Şehzade Abdülmecid imzalı tablosu bu bölümün duvarlarında yer alır.
  • Çalışma odası, binanın üst katında bulunan bölümdür. Fikret'in kütüphanesi, oto portresi, yazı masası, ve hat levhalar sergilenir.
  • Yatak Odası, Tevfik Fikret’in hayata gözlerini yumduğu yerdir. Mihri Müşfik Hanım tarafından ölümünden sonra alınan yüz maskı bu bölümdeki en önemli eserlerdendir.
  • Yemek Odası, Tevfik Fikret’in ailesine ait yemek takımları ile şairin kendi eseri natürmortları bulunduğu bölümdür.
  • Şair Nigar bölümü, Şair Nigâr Hanım'ın oğlu Salih Keramet Nigar’ın 1959’da müzeye bağışladığı eşyalar ile kütüphane ve arşivi içerir.
  • Mutfak-Çamaşırhane
  • Bahçe

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]